Rakija travarica

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.339
Lokacija
Apatin
Na predlog jednog člana pokrenuću temu o rakiji u koju se dodavanjem lekovitog bilja dobija jedan sasvim novi proizvod. Na ovim terenima je to veoma poznata i cenjena tradicija.
 
Ljudi, ako je neko pravio bilo kakvu travaricu, zanima me recept, jer je vreme za pečenje. Video sam na raznim forumima o ovome ali nigde ništa konkretno nisam našao. A svašta spominju da se stavlja. Od anisa za Mastiku i slične pa do Nane, Bosiljka i naravno Pelina. A čuo sam i da se u rakiju koja je u staklenom balonu ubaci hrastova grančica da malo uzme boju i šmek. Pa ako znate nešto o tome, onda pišite... Pozdrav
 
Од аниса се прави Оузо,Грчко пиће које побели кад му сипаш воду.Код нас се у ракији стављају горке травке, пелин,линцура.Такве ракије су добре за желудац и стомачне тегобе, мада свака ракија може бити лек.
http://narodnamedicina.com/ilic/lekovite_rakije.html Овде имаш корисне рецепте.
 
interesuje me koji je maksimum suvog bilja (gram na litar rakije) kad se spravlja liker a da nije opasno po konzumaciju.
 
Добро питање.
Ја немилосрдно трпам травке, па да би ти одговорио на ово питање, контра питање би било: после колико времена и како се манифестује претерана употреба свежег и сувог биља у ракији?
Код траварица је неко правило да се чека 40 дана. Ја не волим да чекам и гурам у флашу доста. Некад и одстоји, тих фамозних 40 дана, али после обавезно процедим ракију.
Шта би правио?
 
Основни принцип је:не нашкодити а да при том потстакнемо сопствени организам да ради боље. На максимуму.
У зависности шта желимо да постигнемо правимо основни раствор 1:1,тинктуру или концентрат ниско до високо концентрован и у складу с искуствено медицинским препорукама.Тинктуре и концентрати се разблажују у одређеним односима у зависности од тегобе а временски рок употребе је опет у зависности од тегобе или бољке.
Водити рачуна о годишњем добу када је цела биљка или њени делови медицински најкориснија.
Рецепти су разни а за неке важи мера:напунити флашу пребраним и опраним плодовима нпр дрењина,трњина,....па усути колико стане добре ракије,зачепити и "заборавити" више недеља.Ко воли може пре сипања ракије усути кашику две меда.Пријатније је пити тако али укуси су различити па...Плод се поједе.
Са линцуром треба бити пажљив осим ако није за спољну употребу тада се може ставити и до 50 грама на литар али тада је горко у ПМ.За пити је мера око 20 грама на литар ракије.
Настојте да не доведете сопствени организам у болесно стање.И слушајте пажљиво сопствени организам.
 
pa pravio bi nesto kao Liker sa lekovitim biljem, mnogo sam trazio po internetu ali nisam nasao temu gde bi mogao znati informacije u vezi toga. Kad procitam da u pojedinim likerima( jagermeister,sambucu, charteusa, pelinkovac,orki list) raspon upotrebe biljaka se krece od 15 pa cak 130 vrsta, onda kolika je zastupljenost svake vrste po litri?
Pravio sam likere od voca a to nije nista tesko a i kad preteras sa kolicinom nije opasno,ali sa biljem je druga prica,tu treba odmeriti pravilno, pa da se cak i sa preteranom konzumacijom nebude kontraefekta.
Zapazio sam da samo u mom dvoristu imam sledece vrste koje se koriste u spravljanju likera a da nisam to ni znao
-maticnjak
-ruzmarin
-ljubicica
-zova
-neven
-menta
-lipa
-kamilica
-maslacak
-hajducka trava
-zlatosipka
-kopriva
-mirodjija
to je trenutno sto imam,ali hocu da napravim sa bar 20-25 razlicitih vrsta. E sad treba razmeriti koliko koja treba da bude zastupljena u gramima na litru.
 
О укусима не ваља расправљати.

Све набројане биљке су медицински изразито корисне саме или у чајним мешавинама и ту се може мало и играти стим да се води рачуна шта са чим иде а да се корисности не потиру.По мени, од зове се прави сок који може да се пије без разблаживања(тада је користан)џем од зрелих бобица добро укуван стим да се може појести 1-2 кашике дневно.Од менте, липе и коприве се прави леп,интересантан по укусу, ликер.По дефиницији ликери имају 12-20 % алкохола,не више.
 
Горке биљке, као што су пелин, жалфија, линцура... не стављај пуно, као и ове што имају јаку арому мирођија, рузмарин, невен...
Ја их потрпам у препек, од 65-73%, зависи од воћа и оставим да стоји. Дупло брже извлачи из биљки него да их ставиш у ракију од 50%. После разблажим водом на коју хоћу јачину.
Клеку сам, мало мање од шоље која хвата литар са гранчицама(врхови) на 35л препека лозе од 73%. Држао сам 40 дана и врхунска ракија била.
Хајдучка трава или спориш је исто перфектан укус. Стави је доста у флашу. Онако са све стабљиком 15-так цм дугачком нагурај. Нема коме се није свидела. Од свих експеримената, а имао сам их доста, ово је најпростији и најзахвалнији.
 
ja sto sam uspeo da pronadjem na internetu,neke eksperimente sa ekstraktovanjem lekovitog bilja uz pomoc alkohola najbolje je 20 dana drzati, posto duze drzanje moze da extraktuje i ono sto nije pozeljno u biljci. Takodje sam procitao podatak da je suva biljka daleko bolja za extractovanje od sveze, jer ima veci procenat korisne materije.
Mislim da cu probati sa 120 grama suvog bilja na 1 litru 70% rakije. E sad sto se tice boje, ako ocu da bude bezbojna, to ce morati da se redestilise, ne znam jel to neko radio uopste.
 
ja sto sam uspeo da pronadjem na internetu,neke eksperimente sa ekstraktovanjem lekovitog bilja uz pomoc alkohola najbolje je 20 dana drzati, posto duze drzanje moze da extraktuje i ono sto nije pozeljno u biljci. Takodje sam procitao podatak da je suva biljka daleko bolja za extractovanje od sveze, jer ima veci procenat korisne materije.
Ако је не попијем, стоји ми 40 дана. Мене тако учили. А трпо суву или сирову траву, ја разлику нисам приметио.
Mislim da cu probati sa 120 grama suvog bilja na 1 litru 70% rakije. E sad sto se tice boje, ako ocu da bude bezbojna, to ce morati da se redestilise, ne znam jel to neko radio uopste.
Све сем клеке, која је жућкасто-браонкасте боје, су зелене. У свим нијансама, од светлих ка тамним. А да је препицаш је по мени бесмислица, па ако то будеш радио напиши нам утиске.

Од којег воћа ракију би користио као подлогу?
 
Poslednja izmena:
mislio sam reci 20 dana se drzi alkohol i biljke zajedno,pa se onda isfiltrira,pa ako se ne popije moze i duze da stoji( skoro pa neograniceno :) ) A ako je stvarno dobro ispadne onda moze i brzo da se potrosi.

kazem nikad nisam sa biljem pravio liker, sem od lipe koji je zute boje, ali izgleda da sam preterao pa i nije bas lepo.
Sto se tice podloge, imam od jabuka rakiju,i nju sam uglavnom koristio za likere od maline,visnje,sljive uglavnom vocne likere.
 
Nazad
Vrh