Traktorski cepači drva

Branko jesi li razmišljao da staviš neki elektro motor da okreće pumpu, da je ne okrećeš traktorom, jer je struja jeftinija nego nafta.
 
Ma nebrinem ja za konstrukciju to mi je najmanji problem,samo ova hidraulika me muci tu se nerazumem ama uopste.Sad sam malo googlao o tome,skapirao sam kako rade ti hidraulicni razvodnici.Spojio sam pumpu sa motorom perifleks spojnicom odlicno je ispalo_Ostalo cu polako nezuri mi se previse.

- - - - - - - - - -

Iskreno da ti kazem nesvidjaju mi se ovi modeli gde je sekira na klipu, vise sam za model gde je postolje na klipu a sekira fiksirana.

- - - - - - - - - -

Jel mi mozes reci koja je oznaka na tvojoj pumpi,koliki je precnik cevi za ulje i koji je razvodnik.

razvodnik je od 40l oznaku na pumpi nisam gledao , ali sam ti sve podatke od pumpe napisao ranije . Prečnik cevi je recimo 18-20 mm nisam merio
Bitna stvar je i da našteluješ preliv na ventilu da ne bi dolazilo do prevelikog pritiska. Princip je da pumpa ima konstantan protok i promenljiv pritisak . Znači ako joj je deklarisan pritisak 250 bari onda se trudiš da napraviš sistem koji radi do nekih 180 -190 (smanjenje pritiska se vrši na razvodniku ) čime štitiš i pumpu i motor ( što više pumpa stvara pritisak motor više zapinje) snagu možeš da izračunaš iz ove slike , a brzinu rada samog klipa to sam ti već objasnio prethodno.
http://imgbox.com/aahgvRGe
 
Branko jesi li razmišljao da staviš neki elektro motor da okreće pumpu, da je ne okrećeš traktorom, jer je struja jeftinija nego nafta.


To je bratovo i kupio ga je samo zbog cijene za vlastite potrebe (dvadesetak kubika godišnje) a prije toga ga je posuđivao pa je ovaj njemu prvome ponudio, a što se tiče goriva za tu malu količinu mu se ne isplati a i gubi na mobilnosti a i kud je otišlo 16 000 litara prošle godine tud i tih još par litara :osmeh:.
 
Red je da se javim kad sam već prozvan...Tu sam ako nekoga zanima konusna burgija za cepanje drva i bilo šta u vezi toga.inače ovaj alat zovu raznim imenima:burgija,svrdlo,vijak,spirala,trn,crv,vrh,navoj,konus,cepač,cjepač,kalač,šišarka...a pre neki dan me zove jedan i pita;Pošto ti je repa?
A baš je u jeku kampanja šećerne repe ha ha...
Pozdrav Ognjeni,planiram da pravim cepac sa tim svrdlom a video sam da pravite razlicite dimenzije i razlicite oblike.Meni treba za cepanje panjeva (praznih rezova)uglavnom cvornovatih ili rasljastih,pa me interesuje koja bi dimenzija i oblik naj vise odgovarali za takav posao,dabi odradilo naj efikasnije.Planiram pogon preko kardana sa imt-om 542.Cepao sam prosle godine sa el.cepacem motor 2,2kw i svrdlo precnika otprilike fi 100 sa spiralom po celoj duzini.Prenos ja bio preko remenice duple.Nije se pokazao bas naj bolje cesto je zaglavljivao.Mislim da bi ovo interesovalo dosta njih jer drvo bez cvora i nije tako veliki problem razbiti to sam primetio u praksi sa ovim cepacem,za takva drva bi bio odlican.Pozdrav.:ppozdrav:
 
Za razbijanje cvornovatih panjeva treba dobar i jak el.motor i treba zamajac.
Bez zamajca nema normalnog cepanja.
 
Za razbijanje cvornovatih panjeva treba dobar i jak el.motor i treba zamajac.
Bez zamajca nema normalnog cepanja.
Da to razumem,ali ja bih imao pogon sa imt542 preko kardana dali bi i tu trebao zamajac i dali bi bilo bolje napravit direktan pogon ili preko nekog prenosa?Video sam da prave direkt za cepanje meterica.:sta:
 
Мало сам цепао дрва.
2mxoq5z.jpg
15goxlx.jpg
 
Прилично споро, десетак секунди на лер гасу,али цепа на пет делова па сам задовољан брзином цепања.
 
[video]https://www.youtube.com/channel/UCEJnVVoJS1-1cslgWNBrl3A[/video]

Covek je i clan foruma,pod ognjeni zmaj nikom.
 
Nemam iskustva sa cepacima,a verovatno cu morati da kupim uskoro...Vidim na internetu da ima razlicitih u ponudi.
Koji precnik spirale (svrdla) i koja duzina bi trebalo da bude? Ne bih imao za cepanje veci trupac od 50-60 cm precnika.
 
Moze li neka preporuka za cepac za kucne uslove? Na motor, ne traktorski.. Dal je bolje na svrdlo ili na presu? Nista preterano, 20m drva godisnje...
Moze i neka slika ili link...
 
Moze li neka preporuka za cepac za kucne uslove? Na motor, ne traktorski.. Dal je bolje na svrdlo ili na presu? Nista preterano, 20m drva godisnje...
Moze i neka slika ili link...

Moja preporuka je hidraulicni odnosno presa. Ove spirale su opasne , uradio oko 20-tak metara tvrdog drveta , kardan zetor preko mjenjaca.

Ovaj od Kisa nije dobro napravljen i ako bude radio sa tvrdim drvetom koje ima cvorove rizikuje da mu polomi ruke ta spirala.

Da je radio sa cerovinom i jos poneki cvor , ono sto je napravio sa 5 drvetom od pocetka slike bi ga odveo na hitnu pomoc , jer bi mu okrenulo cjepanicu i pritislo ruku o stol.

Ispod spirale mora imati zavaren metalni komad , u obliku klina. A i cjepanica se samo odzada pogura i ne drzi i ceka da ju rascjepi i onda skine.
 
Nazad
Vrh