Traktorski cepači drva

Da hidraulicni deluju sigurnije, ali mi deluju i dosta sporije od spirale (naravno u ceni za kucnu upotrebu) ... Zato sam i dosao da pitam iskusnije...
 
Moja preporuka je hidraulicni odnosno presa. Ove spirale su opasne , uradio oko 20-tak metara tvrdog drveta , kardan zetor preko mjenjaca.

Ovaj od Kisa nije dobro napravljen i ako bude radio sa tvrdim drvetom koje ima cvorove rizikuje da mu polomi ruke ta spirala.

Da je radio sa cerovinom i jos poneki cvor , ono sto je napravio sa 5 drvetom od pocetka slike bi ga odveo na hitnu pomoc , jer bi mu okrenulo cjepanicu i pritislo ruku o stol.

Ispod spirale mora imati zavaren metalni komad , u obliku klina. A i cjepanica se samo odzada pogura i ne drzi i ceka da ju rascjepi i onda skine.
Da li si ti video taj moj cepac i da li si radio sa njim ili bilo kakvim takvim cepacem?
Ocigledno da nisi,jer da jesi ne bi tako pisao.
 
Zavisi od el.motora sto imas,sto jaci to bolji,a majstor ce vec prema njemu praviti set za ubrzanje/usporenje samog svrdla.
 
Da na tom snimku,zaista nema sekirice,jer cepac nije bio zavrsen.Evo slike sa njim.
45542380_1778037225655839_4585271063318888448_n.jpg
 
Dok se dobije savet, ja iscepao drvca... Sad samo zakazivanje kod kiroprakticara da vrati kicmu na mesto :D
A za dogodine cemo da vidimo...
 
Taj cjepac sa slike koju si dao je najvjerojatnije sa navojnim vretenom , kao auto dizalice, pa sam procjeni koliko ce to da radi.
 
Ovih dana sam napravio i ja cepac za panjeve. Pravio sam ga tako da moze da pocepa bilo koji komplikovani panj, a ne samo pravocepne cepanice, jer kada imas nesto sto cepa ozbiljne cvornovate panjeve, lako ces i ove normalne da pocepas. Proba je pravljena na suvim komplikovanim panjevima jasena i duda.

Motor 5,5kw sa 1420 rpm
Donja pogonska remenica na motoru je 9cm precnika
Gornja na osovini sa svrdlom je 15cm. Samim tim je broj obrtaja na svrdlu 850 rpm.
Osovina koja pokrece svrdlo je u najjacem kucistu koje sam mogao da pronadjem i kupim, sa osovinom od 40mm.
Svrdlo je kupljeno od svima dobro poznatog ognjenog zmaja. Trazio sam svrdlo koje je konstruisano bas za komplikovane panjeve.
Remenice su duple sa dva kvalitetna dunlop kaisa.
Na produzetak osovine sam nakacio kardansko vratilo, da mogu, pored kacenja za traktor, da oglavim svrdlo ako se zaglavi, tako sto kardanom vrtim rucno u suprotnom smeru.
Okacicu i formulu kako da preracunate odnos remenica ocas posla, ako nekome zatreba.
Evo par fotografija, i jedan video dok smo probali kako radi. Na snimku se ne vidi spic ispod svrdla, ali je naravno i on zavaren kasnije posle probe tj vidi se na fotografijama.




























Evo i jednog videa na brzinu dok smo probali. Bice lepseg i boljeg.

 
Nazad
Vrh