Kako da se uklone pčele koje su se naselile u kući ?

FruitBoy

Član
Učlanjen(a)
20 Okt 2010
Poruka
1.487
Lokacija
Sombor
Pozdrav drugari,

Imam jedno pitanje za vas, potreban mi je savet. Naime, manji roj pčela mi se nedavno "uvukao" u kuću, tj u prazninu iznad prozora, tamo gde se roletna smotava. U sobi se po danu čuje zujanje. Generalno, to meni ne smeta, al bih ipak da ih uklonim odatle. S toga, me interesuje na koji način da ih ubacim u košnicu, tj prebacim sa tog mesta?! Svaka pomoć i sugestija su dobrodošli.
 
U osnovi je potrebno ukloniti maticu i pčele će se skloniti za njom. Sad sve zavisi gde se pčele nalaze, ali svakako nije zgodno da su u kući.

Najbolje bi se bilo posavetovati sa nekim od pčelara koji žive u blizini ili eventualno sa veterinarom.
 
Aha, jasno. Hvala u svakom slučaju. Uskoro ću objaviti šta sam uspeo da uradim.
 
Nasao sam roj u tresnji na 2m visine. Kako da ga prebacim u kosnicu a da sve bude dobro. Zao mi da propadne preko zime.
 
Па ако већ немате искуства да их сами отресете ,најближи пчелар ће Вам сигурно помоћи.
 
Nema nacina da ga izvuces odatle osim da odseces tresnju ,sve dok je matica unutra i pcele ce biti uz nju.
Sigurnije su one tu sto se tice hladnoce nego u bilo kojoj kosnici ,tu moze da ih sredi varoa ili neka bolest jer je manja mogucnost da se zastite.
 
Pa naravno, hoce li imati dovoljno hrane ili hoce li ih varoa srediti. Mozda da ih ipak ne diram i vidim hoce li preziveti zimu. Ako prezive sigurno imaji dobru maticu.
Moja ideja je bila da na tresnji napravim vratanca motornom testerom i izvadim ih. U tom slucaju bih taj isecak ponovo vratio na svoje mesto i drvo bi i dalje zivelo. Al rekoh mozda postoji elegantnije resenje tipa nekim dimom ili hemijom da ih isteram. Ali legla sigurno da ima pa bi onda islo verovatno nikako.
 
Nazad
Vrh