Kako početi proizvodnju jednodnevnih pilića

Dusan123

Novajlija
Učlanjen(a)
27 Jan 2009
Poruka
21
Lokacija
Smederevo
Pozdrav svima. Da ne otvaram novu temu, pitacu ovde: sta sve treba da zna totalni pocetnik koji tek planira da se bavi "pravljenjem" jednodnevnih tovnih pilica? Znaci, kupio bih inkubator (po oglasima se pominju poluautomatski, automatski, jaja se ne okrecu itd., a ja pojma nemam sta to znaci). Dalje, gde se kupuju jaja koja se ubacuju u inkubator? Koliko ona kostaju? Da li postoje jos neki troskovi sem kupovine jaja? (neka racunica bi mi dobro dosla, znam samo da se prodaju od 30-50 dinara zavisno od doba godine). Ako je kapacitet recimo 1000 jaja, da li se u proseku izlegne svih 1000, ili se racuna na neki procenat koji otpada? Od cega zavisi kvalitet pilica? Ukratko, sve to bi trebao da zna jedan covek koji bi se bavio proizvodnjom pilica, koje bi prodavao po poljoprivrednim apotekama (mada je i pitanje kako te prodavnice "ubediti" da dozvole upis bas tvojih pilica).

Unapred hvala svima, svaka informacija je dobrodosla!
 
Pošto ti nisi, ja sam ovo odvojio od teme o inkubatorima. Kada želiš pisati o nečemu, a nema takva tema, slobodno je otvori i daj joj smislen naziv. Tako ćeš pre početi da dobijaš odgovore na pitanja. :cao:
 
Evo samo kratko da ti odgovorim na ovu temu.
Jaja za inkubiranje je lako nabaviti u vansezoni, dakle od kraja novembra do početka februara i od kraja maja do polovine jula, i mnogi vlasnici inkubatorskih stanica koji imaju sopstvena jata će ti tada obećavati brda i doline...
A kada dođe sezona pilića, proleće i jesen, onda će se svi do jednog praviti ludi i izmišljati razloge zašto ti ne isporučuju piliće. Te nema dovoljno jaja, te imaju hitnu veliku isporuku pilića pa moraju sva jaja da stave u njihove inkubatore itd.
U tim obećanjima su svi isti do jednog.
Inače 1000 jaja u turi je ništa, toliko nedeljno proda u sezoni prosečna poljoapoteka.

Zato je najbolje odmah u startu razmišljati o nabavci sopstvenog roditeljskog jata.
 
Hvala administratoru, imacu u vidu za sledeci put. Hvala i na prvom odgovoru. Od otvaranja teme do sada, uspeo sam naci literaturu za rad sa inkubatorima. Ono sto mi i dalje nije jasno, to su jaja. Dakle, dve varijante neka budu: domaci pilici i tovni pilici:
Domace jaje mogu da nabavim, ima svako seosko domacinstvo :) Sad, ne znam kolika je cena. Ako, recimo, kupim jaje za 10 dinara, za koliko se proda domace pile posle 3 nedelje u inkubatoru? I da li postoji jos neki trosak sem struje, jer ako postoji, onda ne vidim zaradu?
Cena tovnog pileta je, pretpostavljam veca, a da li je proizvodnja domaceg i tovnog finansijski ista? Kako se nabavlja roditeljsko jato, moze li neko o tome isto da kaze nesto.

Kao i o samoj prodaji, kako domacih, tako i tovnih jednodnevnih pilica. Hvala svima.
 
Mesane avlijanere mozes prodati samo na pijaci,prosetas po okolnim selima vidis po dvoristima ko ima samo 1 vrstu kokosaka,curaka,moraka,pataka,gusaka... dogovoris se se domacinom,platis malo vise za jaja od trzisne u tom selu i lezes rasnu zivinu koja vec ima cenu.
Ne zapocinji na veliko nista neupucen i bez iskustva
 
dusane ja sam vec jedan korak ispred tebe, tj. uzeo sam mali inkubator i nabavio raoditeljko jato od 10 primjeraka, ali sam i ja danas postavio temu, da trazim kako sada to jato reproducirati ili nacin da se dodje do mladog jata valjda kako kazu ovi veliku odgajivači uvoženjem iz Amerike pjetla a koke iz neke druge zemlje, ne znam koliko je to tacno ako neko zna, rijec je za coob 500.
Ja bih ti predlozio da radis sa cistim linijama a tih tovljenih imas nekoliko, ja sam se odlucio za coob 500
 
Bilo bi mnogo lepo kada bi se od 1000 jaja izvelo svih 1000 pilica ali je to naucna fantastika i nemoguce je. Kod teske linije svako izvodjenje preko 80 % je dobro ( kada je jato mlado ide do 87% a sa starenjem jata izvodjenje opada ) . Za razliku od teske linije ( brojlerski pilici ) , laka linija (pilici za koke nosilje ) se bolje izvodi. Sto se tice ulaganja jaja postoji jedno zlatno pravilo da se u inkubator ulazu samo jaja istog porekla i starosti jata od kojih su jaja. Sve ostalo donosi puno glavobolje i problema. O samoj tehnlogiji sam vec pisao par puta pa da se ne ponavljam.
 
Najveci deo maticnih jata ide na tri svetske firme i to su COBB, HUBBARD i ROSS a osim njih ima jos dosta hibrida ali mnogo manje poznatih i uspesnih. Zastupnici kod nas su za Cobb Iradia iz Novog Sada, za Hubbard je zastupnik Zivinarstvo iz Topole a za Ross mislim da je sada Andrea iz Backe Tople. Na Google u mozes da nadjes njihove sajtove i vidis karakteristike a sa zastupnicima se dogovaras oko kupovine kod nas. Kupovina jata se dogovara dosta ranije od uvoza (nekad i po par meseci) a jednodnevni pilici posle uvoza moraju da idu u karantin od 21 dana. Cena jednodnevnog pileta maticnog jata je oko 3,5 eura + carina + pdv a cena odgoja do pronosenja u 25toj nedelji je jos bar 10 do 12 eura po kokici.
 
Gde se u Leskovcu ili Nisu mogu kupiti priplodna jaja za nasad od tovnih pilica?
 
Pozdrav ljudi. Vidim da je tema odavno otvorena. Clan sam vec duzi vremenski period i kada sam pocinjao i sa kunicima i sa nosiljama ovde sam dobijao savete. Da ne duzim . Da li je moguce zadrzati tovno pile tj jedno jato 4 koke i jedan petao odnegovati i od njihovih jaja proizvoditi nove jednodnevne?. P.S. nigde nisam guglao nista o tome .
 
Ja se izvinjavam sto ne mogu da se snadjem i ne znam na kojoj temi da pitam, radi se o sledecem;
Pre nedelju dana sam uzeo stotinak pilica golosijana, za njih bogami dobro proputovao ... Tamo gde sam ih uzeo dobih preporuku da im odmah dajem kapi enorcin i eservit... Sve je ok, medjutim nakon par dana sam poceo da primecujem da mnogi pilici imaju pozadi onako koliko se ja razumem nedovoljno dobro uvuceno zumance ili los pupak kako se to vec zove... Bas veliki broj njih... E sad prdpostavljam da to ima veze sa losim inkubiranjem jaja tj. pilica... Moze li neko da mi kazem cemu da se nadam? Sta ce biti sa njima? Unapred hvala...
 
Nazad
Vrh