Uljana repica 2013/2014

Ako moze neko detaljno da mi opise proizvodnju uljane repice posto planiram ove godine prvi put da je sejem. Zanima me koliko se seje kg na ha, koje su se sorte pokazale dobro, kad se seje,....

Hvala unapred :ppozdrav:

I mene interesuje ovo isto, ako bi mogao neko od clanova koji seju uljanu repicu da napisu nesto vise o proizvodnji ujlane repice..
 
Vreme setve je presudno dosta ako posejes rano lakse nikne ali zna da preraste pa da smzne, ako je pak kasno onda zna da ostane mala pa opet da izmrzne, mora da se poseje plitko u tvrdo zemnljiste, jer ako ode malko dublje nema sanse da izgura i bude dosta nejednaka, u prolece ako sve u redu prihrana ide slicno kao za psenicu-bar smo mi tako radili,e sad ako krene malo ranije vegetacija prihranjujes ranije, pozeljno je da ima ja mislim oko 55-60biljaka po m2, mi smo isli sa nekih 3,5kg ja mislim po hekatru,dok neki idu i sa 4kg a neki i sa 3kg,sve zavisi i od semena koja je sorta ili hibrid ali en valja ni pregusto da bude jer ne moze da tera u grane pa je i prinos manji a opet nemoze ni jako retko jer ne moze ni da se izgrana vise nego sto moze, radi se zastita od sjajnika prva insekticidom, posle se u cvetanju mora tretirati protiv rutave bube par puta mada neki ljudi ne rade uopste puste da opase navodno nema razlike u prinosu kasnije mada mi nismo smeli da ostavimo, radili smo 3 puta, od korova moze samo u jesen da se radi, ono sto se kod nas najbolje pokazalo je dekalb,lg,dok pionir je bio sa vecom vlagom,ovo su neka moja iskustva od prosle godine i sto sam cuo do ljudi dok se predavala, nadam se da sam bar malo pomogao.
 
Jel se zna konacna I hoce li biti doplate, ja sam dobio 335e sa pdv po toni, a rekli su mi plus akontacija,samo se meni cini da ce biti plus noga u braonjacu:)
 
Jel treba otvarati novu temu ili se nastavlja u ovoj.
Cini mi se da cu ove godine posejati nekih 7 ha za probu, ali imam jos par nedoumica jer je prvi put u karijeri sejem. Posto je seme i kako da znam koliko ga ide po Ha. Koliko djubriva i kad?
 
Seme je bilo prosle godine oko 19000 din za pakovanje od 3 ha. Svi proizvođaci ga pakuju u setvene jedinice za određenu površinu ,ne možeš pogrešiti osim ako ne zaje--š u setvi. Što se tiče đubriva nisam bacao prošle godine u jesen ali je greška ove godine ću na polovini bacati Eurofertil NP 20-20 a na polovini 3x15 bez analize ::lose:: na slepo 125 kg po kj .Sve ide u strnjište.
 
Uzorano I jednom podrljano teskom drljacom, od nedelje vestak pa jos jedna kisa I ponovo TD I cekamo polovinu septembra za setvu. Seme je naruceno standardno od KWS, za sad ne menjam.
 
Sto nisi zaorao vestak?
Ja sam bacio 5:16:24 pre osnovne obrade, a planiram jos nesto uree pre druge kultivacije.
Reci mi kako ti se pokazala KWS kuca.
 
Dobro, pre sam sejao NS, ali sam zadovoljniji sa KWS-om, nisam zaorao zato sto bi taj vestak zavrsio sto ti kazes u kini, a urea ti ne treba u jesen ni slucajno, izrasce ti jako, pa ako bude golomrazice ima da je osisa, a to nije dobro.
 
Nazad
Vrh