Zmaj berači kukuruza

vozis taj berac sa sestr valjaka u 21veku i komentarises (to jest hvalis se )njegov ucinak.Ja vucem zmaja 214 sa 8 valjaka sa 558 i gle cuda oba su iz proslog veka tacnije iz 1976 god i ne cujem se po ataru dok rajka vrisi dve njivi od mene.Cica kome sam brao na uvratu gde smo kipali pita me jel normalno da onaj onoliko daje gas na onom traktoru.Rajka je radila na 1800 obrtaja trcom sporom stalno noga na kvacilu dok sam ja prvom na 1200 maksimalno 1300 obrtaja.Ciro i dan danas dovicem pun bunker iz bilo kog dala atara nikada mi nije pukla sasija ili bilo sta na njemu za razliku od ovih slovenaca ,ne mogu da ih izvare

Ni moj nije nigde pucao a nabrao se samo on zna koliko...

Odakle 214 8 valjaka???? rakovica i berac su posebna prica,ali to nije do beraca vise je do rakovice jel je ona bas spora na kardanu...
Ja se ne hvalim...
I necu vise da pravim :off_topic: jel ovde svaka diskusija predje u svadju... :cao:
 
koliko je brz u branju dvoredni zmaj 221, kod nas su dosta povoljni, samo treba napraviti bunker.......jel bi bio u rangu 222 ????

i još usporedba K2 i 222 berača, jel K2 brži, njega sam imao i dosta brzo je brao, al neznam kako radi 222, da mogu usporediti......
Mani se 222 a i K2. Nisu to loši berači ali..... Uzmi 221 pa ugradi bunker (a i ne moraš) i dobićeš bolji berač od 222 ili uzmi 223 naravno ako "možeš". A što se tiče brzine 221,mislim da podjednako brzo radi kao i K2.
 
pa me zanimalo, jel taj 214 puno brži, jer ako riješim svoga da uzmem sa bunkerom na hidrauliku taj 214, ili da na svom napravim hidrauliku, i da ga ubrzam.....ako ću opet dobiti istu brzinu branja, samo dati puno više novca za 214.......
Uporedite Z212 i Z214 pa sami pogledajte jel ima nesto vise Z214 kad bi mogao brze brati ?

- - - - - - - - - -

Sinisa u cemu je razlika izmedju 221 i 222 u komusackom stolu,tj sta njemu daje brzinu kad je toliko bolji od 222 ?
 
Nema neke prevelike razlike izmedju 221 i 222.... Ako zanemarimo bunker. Prednjica je ista,komušački sto je isti.... Ali brate dvojku su zakomplikovali potpuno nepotrebno! Jedinica je prost berač za ovog. A tarup... E tu je najveća prednost 1-ice. Tarupira za medalju,traje neverovatno dugo (ne smem da napišem jer neko-mnogi neće verovati) a i značajno olakšava rad motora traktora. Popravljao sam i jedinicu i dvojku i trojku i k2.... ne poznajem ih nijednog u dušu ali vidim. To mi je dovoljno. Ne kažem da je dvojka loš berač ali ako za iste pare mogu da biram izmedju 1-ice i 2-ke, uvek bi pre uzeo 221 sa bunkerom nego 222.
 
Moze da komentarise neko ko je radio sa oba beraca,a ovako ona pamet gledati tudj berac kako ga neko vozi i radi s njim(nebitno koje marke) je cista glupost,uparite oba beraca sa istim traktorom i da je stanje oba beraca priblizno isto pa zakljucite.Niti je zmaj brzi od sip-a i obratno,tu mislim na standardne berace,ne ubrzane preradjene itd...Ljudima kojima radim imanje(deca su im preko grane)imaju zmaj-a 214s i svake godine im oberem 3-4ha.Berac je kupljen nov,odrzava se redovno i u odlicnom je stanju,uglavnom ga vucem imt-om 539 ili ako je njiva pod vecim nagibom onda ga vuce imt 560,vec tu je razlika u brzini i u radu jer je imt 539 brzi na kardanu.Imt 539 ga teze vuce nego sip-a,glomotniji je i teze se okrecem u manjim parcelama,u jacem brdu 539 s njim ispusta dusu,sip se vuce maltene svugde bez problema manji je i laksi konstrukcijski.Kuci imam 2 sip-a kk30 i eko 3500,nijedan nije ubrzan sve je na njima standardno,oba beraca se odrzavaju redovno,ove godine smo menjali na eko-u 3500, gume tj valjke,odkidacke ploce,rakete i jos neke sitnice,na kk30 je to odradjeno pre 2god s tim da su tad na njemu ubaceni svih 6 gumenih valjaka,to je jedina modifikacija.Dakle i sip-a i zmaj-a uglavnom vucem sa imt-om 539 u normalnom kukuruzu kad je dobra godina radim u 2 i 3 sporohodnoj i to je plafon brzina da se kvalitetno obere kukuruz.Doduse ako ce se berac akati po njivi nekom vecom brzinom zmaj se lakse zagusi nego sip i na ulazu a i na komusaljkama jer su 4 valjaka naspram sipovih 6 i na zmaju je duzi transport klipova do elevatora pa eto belaja.To sto se neko vuci drugom sporohodnom a neko leteti sa 2 brzohodnom po njivi nije do beraca vec do vozaca,samim tim ne moze se na osnovu toga uporediti neki berac,svako ima svoj nacin rada zato i potenciram ovu pricu jer koristim oba beraca i znam im mane i jednom i drugom.Na zmaj-u mi se svidja hidraulican heder a na starijim sipovima je heder fiksan,mada to i ne igra neku ulogu jedino ko gazi redove pa onda ide u kontra smeru da ih pokupi tu je zmaj u prednosti.U sustini su beraci sto se rada tice jako slicni dobro ciste i jedan i drugi,zmaj ima 4 valjka ali su duzi od sipovih 6 tako da klip duze putuje i opet moze lepo da ga ocisti.Licno prednost dajem sip-u,zmaj dosta je komplikovaniji od sip-a, glomazniji je manje okretan,teze se vuce i na sip-u mogu da se odrade mnoge modifikacije i dosta je pristupacan.Poenta cele price je da su oba beraca na svoj nacin dobra pa ko sta voli,al je gupo uporedjivati preradjen,modifikovan berac i standardan berac.Sve najbolje:ppozdrav:
 
Imam problem sa tarupom na zmaja 212 , sajbna tarupa mi je 20mm uvucenija ka kederu na odnosu velike sajbne sto je pokrece , imam vec 10 mm platne do lezaja al nebi bilo lose da mi sajbna ide do kraja konusa osovine , nevidim kako da resim situaciju i neznam odkad je tako , prosle godine je poceo da mi baca kais , nista nije krivo ??
 
Pokusacu da objasnim moj problem u pitanju je zmaj 223,neznam pravi naziv za one lancanike(dio preko kog ide privodni lanac)e sad kod mene se malo ugrejao onaj gornji koji ima kao neko kuciste ili se to drugacije naziva uglavnom privodni lanci idu preko ta dva lancanika donji kod valjaka i gornji blizu onog malog elevatora na vrhu valjaka e jedan od ta cetiri gornja mi se malo ugrejao (mlak) pretpostavlajm da tu ima lezaj i da polako otkazuje.
Kakvu stetu moze izazavati propadanje tog lezaja i koliko ga je komplikovano zameniti ili smem cekati jos neko vreme?
Takodje me zanima zasto mi kad berem ponekad obara stabariku kukuruza,jest da su mi na jednoj strani okidacke ploce malo uze od 34 mm da li je zbog toga i koliko bi trebali biti razmaknuti valjci?
Da li je potrebno i privodne lance podmazivati,lance od elevatora malog i velikog ili se to ne podmazuje?
 
Moze da komentarise neko ko je radio sa oba beraca,a ovako ona pamet gledati tudj berac kako ga neko vozi i radi s njim(nebitno koje marke) je cista glupost,uparite oba beraca sa istim traktorom i da je stanje oba beraca priblizno isto pa zakljucite.Niti je zmaj brzi od sip-a i obratno,tu mislim na standardne berace,ne ubrzane preradjene itd...Ljudima kojima radim imanje(deca su im preko grane)imaju zmaj-a 214s i svake godine im oberem 3-4ha.Berac je kupljen nov,odrzava se redovno i u odlicnom je stanju,uglavnom ga vucem imt-om 539 ili ako je njiva pod vecim nagibom onda ga vuce imt 560,vec tu je razlika u brzini i u radu jer je imt 539 brzi na kardanu.Imt 539 ga teze vuce nego sip-a,glomotniji je i teze se okrecem u manjim parcelama,u jacem brdu 539 s njim ispusta dusu,sip se vuce maltene svugde bez problema manji je i laksi konstrukcijski.Kuci imam 2 sip-a kk30 i eko 3500,nijedan nije ubrzan sve je na njima standardno,oba beraca se odrzavaju redovno,ove godine smo menjali na eko-u 3500, gume tj valjke,odkidacke ploce,rakete i jos neke sitnice,na kk30 je to odradjeno pre 2god s tim da su tad na njemu ubaceni svih 6 gumenih valjaka,to je jedina modifikacija.Dakle i sip-a i zmaj-a uglavnom vucem sa imt-om 539 u normalnom kukuruzu kad je dobra godina radim u 2 i 3 sporohodnoj i to je plafon brzina da se kvalitetno obere kukuruz.Doduse ako ce se berac akati po njivi nekom vecom brzinom zmaj se lakse zagusi nego sip i na ulazu a i na komusaljkama jer su 4 valjaka naspram sipovih 6 i na zmaju je duzi transport klipova do elevatora pa eto belaja.To sto se neko vuci drugom sporohodnom a neko leteti sa 2 brzohodnom po njivi nije do beraca vec do vozaca,samim tim ne moze se na osnovu toga uporediti neki berac,svako ima svoj nacin rada zato i potenciram ovu pricu jer koristim oba beraca i znam im mane i jednom i drugom.Na zmaj-u mi se svidja hidraulican heder a na starijim sipovima je heder fiksan,mada to i ne igra neku ulogu jedino ko gazi redove pa onda ide u kontra smeru da ih pokupi tu je zmaj u prednosti.U sustini su beraci sto se rada tice jako slicni dobro ciste i jedan i drugi,zmaj ima 4 valjka ali su duzi od sipovih 6 tako da klip duze putuje i opet moze lepo da ga ocisti.Licno prednost dajem sip-u,zmaj dosta je komplikovaniji od sip-a, glomazniji je manje okretan,teze se vuce i na sip-u mogu da se odrade mnoge modifikacije i dosta je pristupacan.Poenta cele price je da su oba beraca na svoj nacin dobra pa ko sta voli,al je gupo uporedjivati preradjen,modifikovan berac i standardan berac.Sve najbolje:ppozdrav:
Теби је СИП еко 3500 приступачан? Па треба само 3 сата да се лимови поскидају са њега.Неко рече пуца,да пуца ја сам на мом бившем варио на 3 места главну греду.Плус треба му гаса у пм,редуктори брзо страдају...Имали смо га,и никад више.
 
Mom su osovine pucale zato je i otisao iz dvorista. Po caletovim recima zmaj je kabastiji,ali je sve bolje i jednostavnije osim skidanja komusackih valjaka,mada ni to nije strasno.
 
Imam problem sa tarupom na zmaja 212 , sajbna tarupa mi je 20mm uvucenija ka kederu na odnosu velike sajbne sto je pokrece , imam vec 10 mm platne do lezaja al nebi bilo lose da mi sajbna ide do kraja konusa osovine , nevidim kako da resim situaciju i neznam odkad je tako , prosle godine je poceo da mi baca kais , nista nije krivo ??

Da nisi naopako stavio malu remenicu kad si je skidao,probaj okreni .........
 
Danas brao kukruz i imam njivu 4 kj, pola je posijan neki rani kukuruz 400 grupa pola 600 grupa taj iz 600 grupe je neki pionirov, i sada ovaj 400 grupu berem ladno 2.sporom kukuruza ko drva ima, dok ovaj iz 600 grupe je jos malo ozelen ima dosta zelenog lista, i cim udjem u njega nemoze komušački stol da probavi taj kukuruz jel moguce zato sto je zeleniji i tu stranu berem 1. sporom i opet nece stoji na stolu i ono ga mulja onako i dosta ga okruni dok ovaj zreliji ide kroz berač kao lud nisam pametena vise obro do sada oko 15kj kukruza tj, juce zadnje i nisam imo tih problema :sta:
 
Danas brao kukruz i imam njivu 4 kj, pola je posijan neki rani kukuruz 400 grupa pola 600 grupa taj iz 600 grupe je neki pionirov, i sada ovaj 400 grupu berem ladno 2.sporom kukuruza ko drva ima, dok ovaj iz 600 grupe je jos malo ozelen ima dosta zelenog lista, i cim udjem u njega nemoze komušački stol da probavi taj kukuruz jel moguce zato sto je zeleniji i tu stranu berem 1. sporom i opet nece stoji na stolu i ono ga mulja onako i dosta ga okruni dok ovaj zreliji ide kroz berač kao lud nisam pametena vise obro do sada oko 15kj kukruza tj, juce zadnje i nisam imo tih problema :sta:

To hoce da radi obicno kad je "jak" kukuruz. Sacej malo sa tom FAO 600 (izgleda da je kasnija setva (?)).
 
ima 222-ku komplet remontovanu,ali slabo cisti kad nema rose,nove gumice su na komušaljkama,ploce 34,,40,rakete na 26mm, opruge odozada na 130mm,2-3 zvijezde su mi losije :sta:
 
ima 222-ku komplet remontovanu,ali slabo cisti kad nema rose,nove gumice su na komušaljkama,ploce 34,,40,rakete na 26mm, opruge odozada na 130mm,2-3 zvijezde su mi losije :sta:
Svi slabo ciste kad upekne , ko te ubedjuje u suprotno laze....
Probaj spusti zvezde u najdonji polozaj da malo bolje pritiskaju kukuruz na valjke.
 
Mani se 222 a i K2. Nisu to loši berači ali..... Uzmi 221 pa ugradi bunker (a i ne moraš) i dobićeš bolji berač od 222 ili uzmi 223 naravno ako "možeš". A što se tiče brzine 221,mislim da podjednako brzo radi kao i K2.


223 je skuplji, oko 4000e treba dati, za 221 bez koša oko 1000€, dok K2 se nađe za oko 800€, iako sam onog što sam imao prije K2 platio oko 450€, i odradio je sezonu bez problema, imao je i koš, pa prodao MTZ82 i poslije i K2 otišao, pa uzeo 212 da mogu vući fergusonom......i sada taj 212 mi je malo spor, i nema hidraulični koš, pa je malo problem sipati u velike prikolice, jer koš od poda je 180cm, pa sami prosudite u koje može kipati......ako bi pravio koš na hidrauliku, onda bi to prije htio uraditi na dvorednom beraču tipa 221, koji dođe 1000€, nego sada da se zafrkavam sa ovim 212.......


evo mog bivšeg K2, kupljen za 450€....i mtz82 koji ga je vukao......s njim sam brao u 4,5 i 6 sporoj, jer te 2012 godine je bilo lošijeg kukuruza, a tarup je radio prema nazad.....














a ovo je kombinacija koju sada koristim, zmaj 212.......tj. to je zmaj 211 al je netko napravio dosta jako postolje, i stavio gume gore od 20"......










- - - - - - - - - -

a ovaj zmaj 221 se može dobiti za oko 1000-1100€......





 
Nazad
Vrh