Zmaj berači kukuruza

Zna li netko koliko je dugačak lanac na 222 beracuu velikom elevatoru jesenas mi je stvarao probleme razvucen je pa bi ga trebo mjenjat, gdje ga mogu nabaviti najjeftinije?
 
Ja sam započeo remont pa će biti pitanja i podpitanja za one koji su već radili. Prvo i osnovno signalizacija odradjena i povezana


A onda i skidanje valjaka i zvezdi. S' obzirom da sam prvi put i sam rasturao možda i uspem sam da sklopim sve nazad, za svaki slučaj slikao sam sve











E sad pitanje da li treba i da li je neko ugradjivao mazalice u one čaure sa biksnama gde se vrte oni valjci? meni nikako nije jasno kako se ono podmazuje? ima kao neke rupe sa zadnje strane čaure možda 5-6mm ali nema navoja. Jel može tu da se nareže navoj i ugradi mazalica ona pod uglom.

I drugo pitanje u vezi onih zvezdi gore. neko je malo brusio zvezde i uspeo da nagura 6 komada po osovini umesto 5. To nisam primetio da je neko radio. Jel bolje da opet nabacim svih 6 ili da ostavim 5 idu nove svejedno
 
Mislis mesingane caure na kraju komusackih valjaka,tamo do elevatora ?
Nemaju fabricki mazalice,mi smo 2X skidali gumene valjke i nema lufta ni milimetra.
 
Da tamo ka elevatoru tu su samo biksne nema lezajeva kao i kod pogona na metalnim valjcima nema lagera samo biksne. Na celom komusackom stolu ima dva lagera na gumenim valjcima posto su oni pogonski na njih idu lancanici. Ni kod ovih nema znakova habanja, osovine su jos uvek hromirane cak na nekim delovima i ispod guma jos uvek nisu korodirale. Mislim da sam ja ipak prvi koji na ovom beracu ovo rastura. Prilicno sam siguran po osiguracima rascepkama i ostalim delovima valjci dosad nisu skidani nikad.
mislim da nema mesta za lezajeve jedino da se i osovina skine na strugu al mislim da je bespotreban posao. Samo treba mazalice ugraditi

aco moze li neka slika da vidim kako si i gde postavio mazalice
 
Slobodno ugradi mazalice nece mu nista skoditi ako sa vremena na vreme u toku berbe nadrukas malko masti ice lakse i manje ce se habati takav sistem sa caurama i biksnama je imao i K2 i dan danas ti beraci idu na taj princip bez problema!
 
Pa naravno da je bolje stalno druknuti po malo nego ovako podmazivanje samo kad se rasturi jednom u ko zna koliko godina. Neke su bile bas suve. Svakako ce biti lakse pogoniti valjke manje ce se i sve ostalo habati

cekam ako aca slika da vidim ako ne sam cu da nabudzim nekako da ne smetaju mazalice posto je na tim caurama-kucistima i onaj mehanizam za natezanje valjaka
 
Ima li kod Z-214 nekih kritičnih stavki koje treba posebno pogledati prilikom kupovine? Ili nekih većih nedostataka po godinama proizvodnje? (odgovor može i na pp da ne ode priča u off)
Danas sam išao jedan da gledam, tj svratio ali gazde nije bilo kući pa ga nisam nešto preterano ni zagledao, lanci kao novi, valjci dobri...farba najbolja...1600eura.
 
Ja gledam da je farba tvornicka, pa makar i hrdjav bio, nevolim usminkane strojeve, pogotovo ako je farbao kompresorom, pa sve poprskao, po lancima i masnim lancanicima

Treba sve pogledati, tamo gdje je pogon komusaca, da osovine nebacaju, pogotovo ona gore, sto u nastavku pokrece elevator, da nije popucan itd
 
Ja sam dva puta skidao valjke, menjao gume i nema lufta u caurama ni malo. Mislim da nema potrebe nesto to dodatno mazati. U svakom slucaju ako se ugrade mazalice nece mu skoditi
 
Imam problem na Z-222 tj. nije mi jasno ležajevi u kucistu sto su na otkidačkim valjcima(raketama) i lezajevi gore na ona dva šeskanta sto vrte privodne lance(6207) moram mjenjat svake godine, probao sam i sa Fagom,skf, i lane stavim kg al opet isto, jesu svi ti isti ležajevi kod nas na tržištu smeće ili ne znam u cemu je problem, kada vi to mjenjate, ne obere berač puno 50-60kj
 
Ja sad menjam te lezajeve u kucistu a menjani su pre 4 godine zadnji put. Oberemo oko 35 jutara godisnje.
be9182c5f1001bc68b0638851111165b.jpg
Na adapteru za kombajn smo 2009 radili generalni remont stavljeni novi lezajevi, sad kad smo rasturali svi su bili za menjanje. Uradimo godisnje oko 50-60 jutara.
 
Imam problem na Z-222 tj. nije mi jasno ležajevi u kucistu sto su na otkidačkim valjcima(raketama) i lezajevi gore na ona dva šeskanta sto vrte privodne lance(6207) moram mjenjat svake godine, probao sam i sa Fagom,skf, i lane stavim kg al opet isto, jesu svi ti isti ležajevi kod nas na tržištu smeće ili ne znam u cemu je problem, kada vi to mjenjate, ne obere berač puno 50-60kj
Prasina ih upropasti
Ja svaki dan grubo ocistim djubre u tom delu ispod korita spirale
 
Tako i ja svake 4-5 god isto godisnje oko 50-60 kj...svake gidine nikako!Nesto ne štima kod tebe ove ležajeve što pogone odkidačke valjke menjao sam dva puta od 86-te tj matori pa ja,ali mažem svako jutro kad je sezona.Možda ti je truo lim iznad tarupa pa ti nabija đubre na kućišta?Između ostalog imam da prodam kaiš od tarupa ako nekom treba može na pp..
 
Treba ubaciti dosta tovatne masti unutra da štiti unutrašnjost od prašine.Glupo rešenje ali delotvorno.Mada postoji i fabrička zaštita u vidu mesingane platne ili zvezde kako je ko zove sa sve gumenom zaptivkom koju nigde ne možeš kupiti.
 
Na okidačkim valjcima (6207) su stavljani prstenovi od filca sa prednje strane da ne ulazi prašina a sad toga nema pa pre stradaju a na velikoj šestougloj (6209) i maloj (6207) nebi trebalo da stradaju tako brzo, kad ugrađivate te ležajeve namažite sa spoljne strane sa tavat mašću blinde pa nek se spolja nalepi na mast prašina.
Ja sam na mom promenio negde oko 65-70 ležajeva i koječega još, bilo ga po celom dvorištu.
 
Nazad
Vrh