Zmaj berači kukuruza

Sae 90 ide u reduktore.Možda ima i nalepnicu na sebi samo se ne vidi.
 
Treba mi pomoc. Moj berac 214 ne mogu da koristim po danu ako je jako sunce jer onda u bunkeru imam mnogo lista. Sta je potrebno uraditi na njemu da do toga ne dolazi a da mogu da radim u to doba dana? Sad mogu samo rano ujutru kad je rosa. Zamenjeni su svi delovi na komusackom stolu: zvezde, gumice, zubi metalni. Desava se da vrh stabljike prodje i upadne u bunker i ima ga bas dosta.
 
Ni jedan ne moze po danu da cisti perfektno... Jedino serije koje imaju ugradjen ventilator... Pa i one ubace po koje pero u bunker...sipaj malo nafte po gumanim valjcima i proveri kakve su ti zvezde one moraju da pritiskaju kukuruz na valjke... Mozda ti je i mnogo ubrzan... Ima tu jos svasta...
Treba mi pomoc. Moj berac 214 ne mogu da koristim po danu ako je jako sunce jer onda u bunkeru imam mnogo lista. Sta je potrebno uraditi na njemu da do toga ne dolazi a da mogu da radim u to doba dana? Sad mogu samo rano ujutru kad je rosa. Zamenjeni su svi delovi na komusackom stolu: zvezde, gumice, zubi metalni. Desava se da vrh stabljike prodje i upadne u bunker i ima ga bas dosta.

Послато са Redmi Note 4 уз помоћ Тапатока
 
Jel ti se to dešava u svim kukuruzima ili samo jedan hibrid? možda je do kukuruza pa se lomi stablo ako je presušen kao prošle godine.(pretpostavljam da i pričaš za prošlu godinu pa se spremaš za ovu)
Čime ga vučeš i kojom brzinom ideš?
Kakva su ti podešavanja napred ploča i valjaka? MOžda ako je previše skupljeno ili loše naštelovano tu kida stablo i guši.
Kakve su ti lopatice na prijemnom biteru? Ako su pojedene one ne guraju lepo te vrhove na eliminatorske valjke. Probaj okreni ih ili izbuši nove rupe na gumama da ih još malo izbaciš.
Čije si gume stavljao? Ja sam po preporuci uzimao iz tip-topa iz Čoke one iz tri dela i zvezde njihove i rade super. JEdnorednim obrale 50 hektara i ne poznaje se mnogo osim na jednom mestu gde mi je kamen podleteo sa donje strane od tarupa.
Ja berem po ceo dan ali te vrhove nikad nisam imao u bunkeru. Bude u podne poneki list i poneki neoljušten klip normalno ali ništa strašno toliko
 
Ljudi koliko može da vredi zmaj 221? Mislim da je 80-to godište (jbg zaboravio sam pogledati na pločici) u vlasništvu od 89-te,garažiran,stvarno malo radio a zadnjih 10 godina ne radi uopšte. Zato i hoćemo da ga prodamo.
 
Pesut vucem ga sa 539 i sad zavisi ako je redak onda ide prva brza a ako je gust treca spora. Rekao sam da sam sve promenio u komusackom delu dakle zvezde dobre gumice isto. Berem uvek fao 600 i nema veze ciji je. Nije mi ubrzan jer nije nista od toga menjano kako je kupljen nov u zmaju. Sto se tice otkidackih valjaka oni ga lepo i brzo povuku na dole i nozevi na tarupu to iseku ali mi se desava da stabljika pukne ko staklo odmah iznad klipa i onda kad je gust sklop a vrucina to sve zajedno ide u bunker. Nekad moram malo da zastanem da bi sve to progutalo i oslobodilo prostor prema komusackom stolu.
 
Sto ti je Pesut rekao proveri valjke otkidacke, probaj da ih malo otvoris i ploce su bitne u gornjem delu 40mm razmak mora da bude. Ja sam a i kolega pesut ugradili na zmaju 214 ventilator od auta na elevator pa tu izbacuje dosta kad krwne na gore u bunker. Imas na Youtube klip moj zmaj214 ventilator


Poslato sa PRA-LX1 uz pomoć Tapatoka
 
Pesut vucem ga sa 539 i sad zavisi ako je redak onda ide prva brza a ako je gust treca spora. Rekao sam da sam sve promenio u komusackom delu dakle zvezde dobre gumice isto. Berem uvek fao 600 i nema veze ciji je. Nije mi ubrzan jer nije nista od toga menjano kako je kupljen nov u zmaju. Sto se tice otkidackih valjaka oni ga lepo i brzo povuku na dole i nozevi na tarupu to iseku ali mi se desava da stabljika pukne ko staklo odmah iznad klipa i onda kad je gust sklop a vrucina to sve zajedno ide u bunker. Nekad moram malo da zastanem da bi sve to progutalo i oslobodilo prostor prema komusackom stolu.
Kod tebe su tu mnogo dobri kukuruzi kad ih beres prvom ili trecom sporom sa 214.Ko ima jednorednog zmaja sa 4 valjka zna kakvi kukuruzi za branje treba da budu za kretanje tom brzinom.Ja imam 216 i berem prvom u losijem kukurzu a treca spora u dobrom a ako je dobar i gust mora i druga spora a berac 6 valjaka.Po meni ti ides pretererano brzo za tako spor berac i taj broj valjaka zato i ubacuje krs u bunker.Takodje nasteluj okidacke valjke.
 
Kao sto rece kolega Part, brzina manje i ima da cisti daleko bolje, bar je kod mene na Sipu tako.
 
Part kad je losa godina kao prosla onda je islo prva brza. A 2014 i 16 su isli treca spora. Ako bih isao druga spora trebalo bi mi mesec dana da oberem. Sejem uvek na 24-25 cm razmak pa ti oceni koji je sklop. Neki utisak mi je da kad stabljika naidje tacno po sredini otkidackih valjaka onda oni dobro povuku stabljiku i ostane samo klip. I kad su dobri veliki klipovi onda nema problema. Ali ne moze se uvek potrefiti takav pravac, uvek malo vrdne. A na plocama je moj stric sa obe strane navario 6 armaturu da mu ne bi prolazio sitni klip. Jedino da probam da skinem sve to pa da izmerim razmak pa da vidim ako treba da prestelujem. A kliki treba da bude donji razmak ako gore treba da bude 40mm?
 
Mi dok smo brali, ako je ko prošla godina 3 spora. A ako su normalni i dobri 2 spora i gas... Bralo se uglavnom noću. A preko dana je išlo malo prljavije ali ništa strašno... U pitanju su 222 i 223 u kombinaciji sa 558...

Послато са SM-J530F уз помоћ Тапатока
 
Sto se tice otkidackih valjaka oni ga lepo i brzo povuku na dole i nozevi na tarupu to iseku ali mi se desava da stabljika pukne ko staklo odmah iznad klipa i onda kad je gust sklop a vrucina to sve zajedno ide u bunker. Nekad moram malo da zastanem da bi sve to progutalo i oslobodilo prostor prema komusackom stolu.

Ili si ti brao presušen kukuruz pa stablo puca i pre nego što ga svuču valjci(ovde nema pomoći samo brati na vreme ili noću) ili ti je nešto skupljeno pa ga lomi( ploče dole na ulazu 34mm gore pri vrhu 38mm u zavisnosti od krupnoće klipa može par mm gore dole a otkidački valjci na kućištima 26mm razmak ali obratiti pažnju ako su kućišta pojedena moze i 28 tu šteluješ u zavisnosti od bebljine stabla kukuruza). Ovo prvo proveri pa onda traži dalje uzrok
Što se tiče brzine, nema veze što je loš kukuruz ti kad ideš brzo ti ga kidaš a ne bereš. Rešenje može da bude ili da ideš brzinu niže sa većim gasom ili da ubrzaš berač malo pa onda manjim gasom i višom brzinom ako može da vuče po brdu 539

Na ovakvim mestima nema svrhe ubedjivati se čija je riba veća koji je kukuruz dobar a koji loš, čija je zemlja teška a čija laka ko može prvom a ko mora sporom

Kad se našteluje sve idealno i kada je sve ispravno i vremenski uslovi odgovaraju krećem se daleko brže sa 214 nego recimo komšija sa 223 čini mi se, e samo što on ipak tera dva reda i malo više prospe po njivi

216 ima dva valjka više i vetar i to može da mu znači manje zagušenja na kumušačkom stolu i bolje čišćenje klipova, on ima problem u beračkoj sekciji jer ne bi trebalo da toliko krša i loma ulazi unutra a tu su 214 i 216 isti

I taj ventilator koji smo ja i Borko ugradjivali na elevator neće moći da ti izduva te velike vrhove, osim ako ne staviš neki turbo mega giga da može i klip da izduva.:haha:
Taj ventilator na struju izduva po neku šušku koja promakne valjcima i po neki list i onu svilu od kukuruza. Nakupi se toga baš dosta pozadi na poklopcu vidi se da radi. Te velike vrhove bi trebalo eliminatorski valjci pozadi da izbace. Još jednom ti kažem proveri i zameni lopatice na prijemnom biteru ako su u lošijem stanju
 
Hvala na ukazanim mogucim stvarima da se presteluju ili zamene. Sve cu od ovoga videti i probati da ispravim pa cu probati kako radi. Inace ne berem suv kukuruz jer pratim vlagu i kad dodje na 26-27 onda uvek krenem. Ali mi je nekako i lakse da rano ujutru berem i napunim 2 prikolice koje posle istovaram u toku dana. I sutra ponovo. Nadam se da ove godine necu imati ovih problema jer je kukuruz dobar i krupan pa i on svojom tezinom i velicinom doprinese da se krta stabljika izlomi i ne ulazi u bunker.
 
Nazad
Vrh