Pšenica 2013/2014

pre dva dana smo bacali djubre i obisli psenicu koja je sejana na oranom.izgleda solidno s obzirom da do sada nije radjena zastita. krajevi su pozuteli kao da ju je onaj vetar isibao a zanimljivo je to da izgleda bolje i zdravije u dnosu na onu koja je krajem marta dobila zastitu.ova druga je bas vidno losija i obolela a isto orano i baceno vestaka samo na razlicitim mestima.
 
Aman koje su temperature bile tamo kad je radjeno u februaru?? Tek od 20-og marta se moglo raditi nesto fungicidima... Pa u februaru pola vojvodine bilo zavejano. Smetovi se otopili tek 15-20 feb.

Ja sam ipak iz ove druge polovine,da nisam isao u Becej na licitaciju i kod Spajica ne bih uzivo ni video snega. A i ovi su moji izgleda Sremci.
 
I na oranju,po meni je sklonost ka bolestima sortnog karaktera
I onaj Ingenio moj,i Syngentin ogled,i KWS Basmati je takođe No-till,pa im ništa baš nefali,modre,prave,zdrave
 
Danas video tri parcele pocela psenica da poleze kod mene jedan krug gde mi se prosulo djubre lego,ostalo se drzi,koliko vidim,a i znam do sad nista ovo nece dobro biti,sve sto je na vreme posejano 2013 ima da bude ko valjak da pregazio,ovi sto su kasnili ima da prodju super,to je moj utisak. . . .ja prska protiv poleganja,zadebljalo lepo biljku al opet sam skeptican,toliko je meko,da jedan vetar ima sve da obali,koren ko u tegli sa vodom stoji,svaku biljku cupam rukom olako,sa celim korenom. . .
 
Da ne bude vetra jedno 20 dana da sve ovo se osusi,i neke temperature da ne prelaze 20,mozda pesenica opstane,verovatno ce primenjena agrotehnika sad da ima najveci uticaj,dovoljne kolicine fosfora i dobar razvitak korena,fungicidi i zdrava biljka,prskanje protiv poleganja i kad sve saberes dodje neki majmun i kaze 16 din kilo,pa ljudi sve cu u jezero da kipujem i hranim sarana i odo na televiziju pa nek mi se smeje i komsiluk i familija. . .
 
Prva Zastita odradjena 26 marta sa( Bamper P) preparatom i herbicidom protiv korova Metmarkom. I mogu vam reci uspesno(i prosle godine radjeno ovom kombinacijom) ,ali posle ovih kisa ce morati jos jednan prohod protiv bolesti samo moram sa Zastitarom da vidim sa kojim preparatom ici posto cu Bamperom P ici u cvetanju protiv fuzarije klasa. Kod nas je nasa Zadruga pre neki dan prskala i Lemu i ona je vec krenula . Obratite paznju. Akoliko citam na juznoj hemisferi podbacio rod zita, a u Rusiji dosta promrzlog zbog golomrazice tako videcemo kakva ce joj cena biti. Treba sacuvati list da bude roda.
 
Popravlja se sama od kiše iz dana u dan...:osmeh:

dsci2629.jpg

dsci2620.jpg
 
Kod nas u ataru je situacija sarena, nema toliko bolesti koliko ima neuujednacenih psseenica. Od extra psenica do bas bledih i losih. Vise je razloga. Mnogi su jesenas na kukuruzista sejali psenicu. Tanjiraca i RD nisu negde mogli od mase zetvenih ostataka da stvore fin setveni sloj tako da su te ppsenice plitko posejane i susa im je uzela danak. Videh narocito na rapsodiji pojavu rdje intenzivno. Kws ferija i apach se drze ali ima sporadicne pojavi rdje. Ja sam medju prvima uradio ako ne i prvi uradio zastitu tebushom u martu. Taj tretman je drza dobro sve ovo vreme. Sorte si ingenio, 40s i zvezdana. Trenutno na uvrtinama imam gde se okretalo djubrenjem i i malo vise semena isejalo imam pojave pepelnice na mozda 1/3 visine. Lema intenzivno polaze jaja tako da sigurno naredni tretman ide i insekticid. Stvar je samo u tome da li ce bolesti uzeti velikog maha nakon kisa i da li ce dopustiti da tretman bude u cvetanju ili ce morati da se radi pre. Nedoumica jeste, videcemo sta ce naredni dani doneti. Inace na putu od NS ka ZR, malo je zdravih psenica. Rdja rastura mnoge psenice videh juce.
 
Nazad
Vrh