Pšenica 2013/2014

Vizuelnim pregledima 18.-21.03.2014 uočen rast stabla ozime pšenice do razvijenog prvog ili drugog kolenca.Sa porastom stabla listovi su se nalazi iznad saturisanog mikroklimata (gde se su osušeni infektivni listovi primarnog i sekundarnih stabala te je provetravanje useva značajno,otuda slab napredak infekcije zabeležen u okviru postojećih pega .Siva pegavost prisutna na listovimaispod prvog kolenca.Pepelnicom zahvaćen isti listovi ali primećena i na listovima iznad prvog kolenca i na stablu sa nižim intenzitrtom.Rđa se registruje kod osetljivog sortimenta,u okviru postojeće infekcije na listu ispod pvog kolenca veća inficirana površina(nema novih inficiranih listova) Na širenje infekcije u predhodnom periodu uticala niska relativna vlažnost vazduha prozrokovana čestim vetrovima te je zadržavanje rose vremenski vrlo ograničeno,a provetravanje useva intenzivno.Razvoj bolesti na listu i stablu intenzivniji u odnosu na prošli pregled.Posle inkubacionog perioda došlo do značajnijeg ispoljavanja simptoma.Nivo dostignute infekcijezavisio od prisustva inokuluma na listovima(iz prošlog preglada),te je sada došlo do širenja infekcije vertikalno po spratovima(kišne kapi i vetar doprineli rastu infekcije) .Najmanji porast infekcije pepelnicom ,na listovima iznad prvog kolenca prisutna u vidu pojedinačnih pega,dominatnija u usevima gustog sklopa.Siva pegavost na listu iznad drugog kolenca do 5 do 10% -u pitanju su pojedinačne pege u kojima je formiranje piknida na samom početku.Rđa na listu (tokom dva poslednja pregleda 11.03.i 21.03 dostignuti nivo infekcije nije napredovao)sada beleži najznačajniji napredak u odnosu na pomenute bolesti.Inficirane zone na listu su se proširile,zahvataju veću površinu lista od 10-25% lisne površine ,sa pozicijom inficirane zone na sredini ili samom vrhu lista, (pregledom pod binokularom učeni puknuti uredosorusi).Zbog padavina,prisustva rose koja se dugo zadržavala na listu,visoke relativne vlažnosti i dnevnih temperatura u opsegu između 15 i 23[SUP]0[/SUP] C infekcija lisnom rđom je intenzivno napredovala.U odnosu na predhodni pegled beležimo stagnaciju u širenju infekcije sivom pegavosti (prisutne pege nisu se širile,u zoni pega intenzivnije prisutni piknidi,nema novih infekcija gornjih listova)Pepelnica prisutnija na stablu osetljivih sorti,locirana između prvog i drugog klolenca,manje prisutna na listovima i visina vertikalne infekcije je do lista iz ili oko drugog kolenca.Rđa se najviše širi na inficiranoj zoni lista kod predhodno registrovane infekcije zauzima 40 % lisne površine i na navećem broju pregledanih biljka prisutna na trećem listu iz ili oko (iznad) trećeg kolenca.Prisutne nove biljke sa infekcijom.Uslovi sušnog i vetrovitog vremena doprineli rastu infekcije rđom(uz prisustvo inokuluma na osetljivom sortimentu)
 
Rust is very hard to treat. Fungicides such as Mancozeb or Triforine may help but may never eradicate the disease. Some organic preventative solutions are available and sulphur powder is known to stop germination. High standards of hygiene and good soil drainage and careful watering may minimise problems. Any appearance of rust must be immediately dealt with by removing and burning all affected leaves. Composting, or leaving infected vegetation on the ground will spread the disease.
Nisam siguran dal sam dobro shvatio ovo što sam pročitao ali ako jesam,ne piše nam se dobro... Deo teksta preuzet odavde: http://en.wikipedia.org/wiki/Rust_(fungus)
Ni ovo me ne raduje: Varietal resistance is important. Chemical control with triazole fungicides may be useful for control of infections up to ear emergence but is difficult to justify economically in attacks after this stage
Deo teksta preuzeo ovde: http://en.wikipedia.org/wiki/Wheat_leaf_rust
A i ovi ostali linkovi mislim da će biti od koristi.... :
http://www.polj.savetodavstvo.vojvodina.gov.rs/node/3783
http://www.pisvojvodina.com/Lists/T...ina.com/Lists/Team%20Discussion/AllItems.aspx
http://agronomija.rs/2013/rda-pseni...condita-striiformis-coronata-dispersa-hordei/
 
NS 40 S:

282dlsm.jpg

2r2r67k.jpg

4jvm9f.jpg


Balaton:

1iiz3l.jpg

2lmtgud.jpg
 
Balaton,sopstvena dorada(tavanac) sejan posle 1 novembra,predusev soja ,tanjirača+RD,130 MAP+ 2x125 kg SAN po kj, herbicid pik + artea.Stanje za sada dobro.
Da napomen prskala se soja prošle godine punom dozom oksona+ harmony. Ova parcela je već prihodovala oko 30000 din gde su naftaši zaobilazili kanal i posle se vozali džipom. vidi se na poslednjoj slici mada neće biti šteta ni blizu procenjene.Ko ne zna šta Banatska slatina neka pogleda 6 i 7 sliku.
img20140423155834.jpg

img20140423155845.jpg

img20140423155852.jpg

img20140423155902.jpg

img20140423160102.jpg

img20140423160308.jpg

img20140423160329.jpg

img20140423160421.jpg
 
Бити или не бити, питање је сад.
2342014ksalas.jpg



За ову годину изгледа легендарна Звездана.
Пре десет дана изгледала овако:


Тада третирана Дует-ом а стање се погоршало.
Шта чинити и шта све нема на њој зна ли неко, јел имао неко искуство са оваквом пшеницом?
Ако се болест не заустави све ми изгледа да ће се оврћи за десетак дана и посејати нешто пострно.
Никад у мом животу, а отац каже ни у свом, није имао овакву пшеницу.
ovakvih njiva ima dosta i kod nas u ataru ! katastrofa !
 
Tretikale napada bolest juce sam bio i video ima iste simptome kao psenica da je lepse vreme isao bih i slikao da vam pokazem,ove godine nema pravila sto se bolesti tice,meni je najgora psenica u najboljiim njivama imam parcelu koju sejem vec godine psenicu i dobra je a imam neke koje sam tek razorao pa su bolesne,nema pravila ove godine bolest je skoro svuda prisutna.
 
Ajde da čujemo predusev,čime je lane prskano,šta si stavljao još sa Duett ultra,sa koliko vode je prskano sa Duett ultra,koje dizne?

Прошле године третирано земљишним хербицидом Мистралом, предусев соја, орано, у јесен 150кг/кј 16:16:16, сејано 07.10.2013, поваљано исти дан, прихрана 150кг/кј уреа, у марту фолијарна прихрана+хербицид. Чист ДуетУлтра са 150литара/кј, 3 бара, 110/04.
Међутим, количина применутог препарата на тој парцели је 0,4литре/хектару уместо 0,6 што је доста мања од препоруке и то сумњам да је највећи узрочник овог проблема.
Чекам одговор саветодавне службе па ћу да видим шта даље.
 
Прошле године третирано земљишним хербицидом Мистралом, предусев соја, орано, у јесен 150кг/кј 16:16:16, сејано 07.10.2013, поваљано исти дан, прихрана 150кг/кј уреа, у марту фолијарна прихрана+хербицид. Чист ДуетУлтра са 150литара/кј, 3 бара, 110/04.
Међутим, количина применутог препарата на тој парцели је 0,4литре/хектару уместо 0,6 што је доста мања од препоруке и то сумњам да је највећи узрочник овог проблема.
Чекам одговор саветодавне службе па ћу да видим шта даље.

Dragan18 ti je već odgovorio delom,ja bi se samo nadovezao,pod hitno prskati Amistar extra 0.7l/ha,dok nije kasno
 
Evo malo nespricane, organske psenice :) Renesansa, baceno 150 kg/ha KAN-a, na prve dve predusev krompir, na trecoj slici soja. Tacno se i vidi po boji i cak ima malo poleganja u krompiru. Trebao sam dodati na soji, ali sta je tu je. Ja zadovoljan, ulaganja minimalna.

IMG_5721_1.jpg


IMG_5722_1.jpg


IMG_5717_1.jpg
 
Бити или не бити, питање је сад.
2342014ksalas.jpg



За ову годину изгледа легендарна Звездана.
Пре десет дана изгледала овако:


Тада третирана Дует-ом а стање се погоршало.
Шта чинити и шта све нема на њој зна ли неко, јел имао неко искуство са оваквом пшеницом?
Ако се болест не заустави све ми изгледа да ће се оврћи за десетак дана и посејати нешто пострно.
Никад у мом животу, а отац каже ни у свом, није имао овакву пшеницу.

Probaj isprskati sa Sphere
 
Nazad
Vrh