Pšenica 2013/2014

Sve je to lepo, ali ako se samo tako slažu rashodi, hoće li na kraju ostati nešto ::novac::?
 
@talianu
ova godina je verovatno posebna. Ja sam malo čitao po netu i našao sam da na zapadu smatraju da je najbolje pšenicu prvi put zaštiti u fazi zastavičara. To govori statistika, što znači da to nije uvek tako ali u većini slučajeva jeste.
Kod mene u kraju je većina pšenica u dobrom stanju i skoro niko ne prska. Ja sam počeo da prskam prošle godine i prvi put sam pogodio (imao sam najbolji prinos u kraju). Ove godine sam radio kao i prošle ali se rđa sada dosta rano pojavila tako da je zaštita zakasnila.
Mislim da je problem kod nas to što ne funkcionišu prognozne službe. Siguran sam da se na osnovu praćenja potencijala patogena može pretpostaviti kakve on štete može naneti i na osnovu toga preduzeti odgovarajuće mere.
 
Nisam pristalica posvećenih vodica u vidu folijarnih đubriva,ali ono što sam video svojim očima (razliku između tretiranog i kontrole) .... skupa je muzika,platiš,i dok odsviraju i otpevaju posle ni traga ni glasa, i još skuplje je ono što neda vidljivi rezultat
 
@sale ratar....a koliku dozu azota bacis u jesen pre oaranja za te, kako ih ti nazivas, 'radnike'? :osmeh: je l bacas istu kolicinu ili zavisi od ostataka kulture koju zaoravas? i jos nesto, je l kasnije u prolece racunas i taj azot sto si bacio ili ne kad bacas redovne doze azota?
 
Zadnja (druga) doza KAN-a 50 kg/ha. Sorta Bc Renata 158 kg/kj. Lijevo od traktora tuđe žito, desno Bc Tena ista norma sjetve.

sesxlk.jpg
 
Danas sam bio kod profesora Branka Marinkovica i covek je izjavio da su se patogeni pojavili u psenici jos u februaru. Tad je savvetovao Nenadovica i jos jednog coveka iz RU koji obradjuje zemlju u Irigu da prkaju,navodio je jos neke primere ali da ne detaljisem. A zasto je klimao i kako je klimao glavom o tome ne bih.
 
Miloše kad idem 200kg po kj NPK 15-15-15 onda ne dodajem ništa azota pošto ga ima a kad idem MAP onda dodam još 50kg po kj uree, i uproleć obavezno za prihranu 150kg po kj uree, da dodam da ovih 150kg uproleć dodajem za kukuruz a za pšenicu uglavnom radim n-min analizu i dodajem po preporuci.

Miroslave očekivao sam od Marinkovića ovakvu preporuku.
 
Nazad
Vrh