ROTACIONA svetla na poljoprivrednim masinama!!!

kombajner

Član
Učlanjen(a)
5 Jul 2008
Poruka
3.426
Lokacija
Petrovac na Mlavi
eto otvorio sam temu o rotacionim svetlima da diskutujemo malo i o njima!! kada bi dosli kod mene u selo 98posto ljudi nema rotaciona svetla niti nameravaju da stave nije mi jasno !!!kad sam ja kupio neki su mi cak rekli sta mi je stace mi to :D .zanima me dali ima odredjeno recimo da se stavlja rotacija na traktorima preko 3000kg (lupam) ili mora na svakim masinama?? u tome nisam upucen
 
ma staviš gde hoćeš ja imam na svim traktorima iako je instalacija ispravna
 
Kada se usvoji novi zakon o saobraćaju(decembar) sve mašine će morati da imaju rotaciona svetla sa svoje leve strane najmanje u visini krova.Pod mašinama mislim na traktore ,kombajne..
 
to se didi podrazumeva samo da ne usvoje da će i na prikolicama morati da budu
 
rotacija nije porebna za traktor i prokolicu vec se stavlja i ukljucuje prilikom vuce i transporta vangabaritnih masina berac,presa,kombajn.....traktor ima svoju signalizaciju koja treba da radi
 
Jel ima negde da se kupi samo ta žuto-narandžasta plastika, imam jedno dve rotacije koji rade ali su im plastike polomljene.
 
mislim da nije losa ideja, to i na zapadu ima svaki traktor, a kakve se sve masine kod nas voze ili vuku, mislim da nije losa ideja, jer ne kosta vise od 10 - 15€, a znaci dosta.
 
Trnavac je napisao(la):
mislim da nije losa ideja, to i na zapadu ima svaki traktor, a kakve se sve masine kod nas voze ili vuku, mislim da nije losa ideja, jer ne kosta vise od 10 - 15€, a znaci dosta.
Potpisujem
A puno znaci i traktoristi jer kad vozaci automobila vide rotaciju, pazljivije obilaze....
 
da bas smo juce razgovarali ja i ovi moji ovamo!! cim se vidi neka rotacija odma se zna da se nesto tu radi dali je tesko zaobici sporo se pokrece bilo sta al drugi vozaci treba da se upozore!! jel kako sam video kombajen i traktore 100% nema signalizacije pa to je katastrofa cim izadje na asfalt :udri: :udri: definitivno mislim da su rotacije prava stvar!!
 
ja imam na kombajnu, stvarno svi noću beže :bravo: , iako ostala signalizacija radi kad se uključi rotacija nema problema samo teraj. :D
Post je spojen: [time]1253643646[/time]
_________________________________________________
 
rotaciju moraju da imaju spora vozila koja se nekrecu brze od 30 km/h magistralom bilo danju ili nocu,to je glavna stavka a posle sluzi za gabarite odnosno krajevi se oznacavaju flouroscentnom bojom.meni treba plastika za rotacijuna mom kejsu 95 ako neko zna gde ima de se kupi neka kaze,plastika je marke Serko.
 
Bogami ja ukljucujem i kad nosim spremac, odkako mi se jedan mal nije zakuco pod spremac, odonda palim rotaciju! I odonda svi obilaze u velikom luku, i navreme usporavaju, iako je svetlosna signalizacija 100% ispravna!
 
sta se desava kada ide 533 sa prikolicom kukuruza na asfaltu?? jel treba da pali neki me pitaju gde da stave!! posto se i on krece sporije od trijest gde d aje kace pitaju:haha:
 
Moraće ovako :haha:

27yaahl.jpg
 
Nova saobraćajna pravila za traktoriste
[/b]

Traktoristi će od 10. decembra morati da poštuju novu saobraćajnu signalizaciju. Ako žele da učestvuju u saobraćaju, pored postojeće signalizacije, treba da imaju i specijalna rotaciona svetla i table.

Vozači traktora od 10. decembra moraće, ako žele da učestvuju u saobraćaju, pored postojeće saobraćajne signalizacije da imaju i specijalna rotaciona svetla i table.

Propisana mera, ocenjuju stručnjaci, trebalo bi da smanji broj saobraćajnih nesreća, naročito u jesen i proleće kada ovih mašina zbog radova u polju ima najviše na putevima.

Postavljanje rotacije na krov traktora nateraće i mnoge poljoprivrednike da vrate ili kupe taktorske kabine što i nije loše, kažu u Komitetu za saobraćaj, jer većina poginulih u nesrećama sa traktorom ispadne i nastrada prilikom prevtranja baš zato što nema kabinu.

Prema novom zakonu neka Evropska pravila neće zaobići ni naše poljoprivrednike. Na našim drumovima mnogo je traktora koji nemaju ni osnovnu svetlosnu opremu koja često bude polomljena tokom rada priključnih mašina.

Pošto ta oprema ne bude popravljena i glavni je uzročnik nesreća u proleće i jesen kada je traktora ima najviše na drumu. Da bi se povećala bezbednost tarktorista i oni bili uočljiviji u saobraćju moraće da imaju i dodatnu opremu.

Traktori će morati u saobraćaju da učestvuju sa žutom rotacionom lampom. Do sada je bilo veliki broj saobraćajnih nesreća sa neobeleženim poljoprivrednik vozilima, i ovo je jedna od mera da takva vozila budui uočena u saobraćaju", rekao je direktor kvaliteta u AMSS Nenad Jovanović.

Trgovci zadovoljno trljaju ruke jer u Srbiji ima 120.000 registrovanih tarktora što znači isto toliko potencijalnih kupaca.

Primenom novog zakona očekujem povećanju tražnju za rotacionim svetlima. Cene su od 1.500 do 4.500 dinara", rekao je iz "Oplenac Komerca" Milorad Milićević.

Zemljoradnici kažu da ništa ne znaju o ovoj novini, i pitaju se gde bi montirali svetlo jer pojedini traktori nemaju kabinu.

"Imam pet traktora, i treba mi bar pet svetla. Sada treba videti na koju stranu ih staviti. Trebamo dobiti neko upozerenje kako bi znali gde da montiramo svetla", rekao je zemljoradnik iz Zrenjanina.

Propisana kazna za neobelženi traktor je 5.000 dinara za fizičko lice dok za pravno lice ta suma ide od 100.000 do 800.000dinara.

"Zbog neosvetljenih traktora. Imamo 10 šposto stradalih u saobraćaju. To znači da 100 ljudi godišnje pogine na putevima Srbije zbog neadekvatnih obeleženih traktora", rekao je iz Komiteta za bezbednost saobraćaja Damir Okanović

Po računici, 120.000 traktora opremljeno svetlima za rotaciju koštaće zemljoradnike oko dva milona evra.

www.navidiku.rs/vesti/drustvokomentar?vid=146697
 
u mom kraju mozes imati sto rotacoja,npr.....na klasu imam dve rotacije,napred gore na kabini i pozadi,pozadi imam radno belo svetlo,imam sedam pozicionih crvenih svetala pozadi,napred cetiri poziciona,osam radnih farova,i svi kazu sijas kao svemirski brod, i pored toga nevredi opet srljaju na kombaj,kao da su coravi a kamiondzije pogotovo,nece niko da prikoci ili da makne ustranu bar milimetar,a ako se nadje i neki pametan da uspori obicno to uradi spram nekog znaka bandere ili dalekovoda,(veoma pametan) nadam se da svi kombajneri razumeju o cemu pricam,ja dosta setam kombajem kroz saobracaj i to u krugu od 30km i imam dosta tih problema i onda kad poludim nesklanjam se nikom pa napravim kolonu od kilometra,e reku kad vi mene necete malo da razumete necu ni ja vas,po meni su tu najveci problemi traktori sa beracima ili prikolicama i to naravno neosvetljenim,bar da imaju i svetlo na beracu pa nije ni problem,al mislim da su upravu jer sam se i sam jednom mogao zapucati u neosvetljen berac,ipak je ljudski zivot nesto skuplji od jedne rotacije
 
pa skines heder i pici

jel znas Cureta iz vasice sto je pokupio babe beracem?? realno decko nije bio kriv,imao je svetla na traktoru al jbg bebe idu drumom a imaju stazu uz kuce i pokupio babe u kljunove...
 
ali ako je heder sirine kao i kombajn,znaci ne prelazi sirinu tockova,netreba ga otkaciti kad se vozi putem a oni sto imaju heder sirine preko 4m oni moraju da otkacuju hedere kad idu putem i da heder vuku na kolicama za sobom.
ja mislim da bi svaki traktor i kombajn kao i sve ostale poljoprivredne masine koje se krecu putem trebalo da imaju rotaciona svetla i ona treba da radi non stop kad ide traktor putem ili kad vuce neku masinu ili prikolice i kad i ostali ucesnici u saobracaju vide traktor sa upaljenim rotacionim svetlom,pazice i bice i manje saobracajnih nezgoda.
ipak islati se kupiti jednu rotaciju vrednu 50e nego platiti kaznu 5000din :cao:
 
Nazad
Vrh