Ukrasno drvece i siblje

Pozdrav svim ljubiteljima ukrasnog bilja...zanima me ima li tko iskustva sa albicijom., lat. Albizia julbrissin...prekrasno drvo iz porodice mimoza koje nikako da uspijem uzgojiti...već dvije godine pokušavam, prošle mi sadnicu uništili krtovi...ali neću odustati, jer sam se zaljubila u to drvo prekrasnih nježnih cvjetova...svako iskustvo je dobro došlo.
Nakupi semena albicije(ako je to ono drvo sa velikim paucinastim,neznim,roze cvetovima) nakupi vrecu,najlonsku,peska i nakvasi ga,sa takvim vlaznim peskom pomesaj seme albicije i ostav ga da potera klicu,treba ce malo duze,je l ima tvrdu pokoricu.Kad istera klicu,pokupi semenki koliko ti treba i zasadi ga u saksiju,i redovno zalivaj.Za godinu dana bice stabljicica od 0.80-1m visine.Moj stric ima takvo jedno,veliko,drvo u dvoristu i bude godina kad semenka sama istera iz zemlje,ali retko.
 
Pozdrav svim ljubiteljima ukrasnog bilja...zanima me ima li tko iskustva sa albicijom., lat. Albizia julbrissin...prekrasno drvo iz porodice mimoza koje nikako da uspijem uzgojiti...već dvije godine pokušavam, prošle mi sadnicu uništili krtovi...ali neću odustati, jer sam se zaljubila u to drvo prekrasnih nježnih cvjetova...svako iskustvo je dobro došlo.

tražila sam na sajmu u Gudovcu sadnice, ali nijedan od rasadnićara nije imao, kažu da će imati najesen...znaš li gdje se mogu kupiti
 
Nakupi semena albicije(ako je to ono drvo sa velikim paucinastim,neznim,roze cvetovima) nakupi vrecu,najlonsku,peska i nakvasi ga,sa takvim vlaznim peskom pomesaj seme albicije i ostav ga da potera klicu,treba ce malo duze,je l ima tvrdu pokoricu.Kad istera klicu,pokupi semenki koliko ti treba i zasadi ga u saksiju,i redovno zalivaj.Za godinu dana bice stabljicica od 0.80-1m visine.Moj stric ima takvo jedno,veliko,drvo u dvoristu i bude godina kad semenka sama istera iz zemlje,ali retko.

Hvala na savjetu...uradila bih tako da imam albiciju u blizini...ali nemam...ja uvijek zapnem za nešto što nitko nema:osmeh:...do sada sam dvaput kupovala biljčice i oba puta su mi propale...krtice...prije desetak dana uspjela sam opet kupiti sadnicu i sad je čuvam dok se vrijeme ne sredi da je posadim...i objavim opći rat krticama.

- - - - - - - - - -

tražila sam na sajmu u Gudovcu sadnice, ali nijedan od rasadnićara nije imao, kažu da će imati najesen...znaš li gdje se mogu kupiti

Kupila sam u Gudovcu sadnicu, veliki rasadničari nisu imali ali sam pronašla čovjeka koji je imao samo dvije na ponudi. Na jesenskom sajmu uvijek je velika ponuda, ali je problem sa sadnicama jer su osjetljive i imaju malo vremena da se ukorijene do zime...zato je bolje saditi u proljeće. to je biljka koja jako brzo raste i prve 2-3 godine su problematične zbog zime, ali ako se zaštite, ne bi trebalo biti problema. Prošle godine prošla sam neke rasadnike, ali nitko nije imao albiciju. Ako ne nađaš, probaj na jesen...
 
Ima kod mene dva velika drveta albicije,i svake godine ima more mahuna sa semenkama.Mogu ja da nakupim semena,samo kad bih mogao nekako da vam posaljem.Pozdrav
 
Hvala, najprije ću pokušati sa novom sadnicom. Daleko je Šabac i Mačva od mene, upoznala sam taj kraj...lijepa i bogata sela, imanja slična ovdašnjim...a imate i dobre kolače u centru grada...Pozdrav i Vama.
 
Ima kod mene dva velika drveta albicije,i svake godine ima more mahuna sa semenkama.Mogu ja da nakupim semena,samo kad bih mogao nekako da vam posaljem.Pozdrav

A ništa, ako ne uspijemo sa sadnicama, idemo u Šabac, Zvončice, ti vodiš, kad kažeš da si bila...:osmeh:

- - - - - - - - - -

Hvala na savjetu...uradila bih tako da imam albiciju u blizini...ali nemam...ja uvijek zapnem za nešto što nitko nema:osmeh:...do sada sam dvaput kupovala biljčice i oba puta su mi propale...krtice...prije desetak dana uspjela sam opet kupiti sadnicu i sad je čuvam dok se vrijeme ne sredi da je posadim...i objavim opći rat krticama.

- - - - - - - - - -



Kupila sam u Gudovcu sadnicu, veliki rasadničari nisu imali ali sam pronašla čovjeka koji je imao samo dvije na ponudi. Na jesenskom sajmu uvijek je velika ponuda, ali je problem sa sadnicama jer su osjetljive i imaju malo vremena da se ukorijene do zime...zato je bolje saditi u proljeće. to je biljka koja jako brzo raste i prve 2-3 godine su problematične zbog zime, ali ako se zaštite, ne bi trebalo biti problema. Prošle godine prošla sam neke rasadnike, ali nitko nije imao albiciju. Ako ne nađaš, probaj na jesen...

pa gdje ga nađe, ja prešla cjeli sajam i ništa
 
Pozdrav
Zanima me neko ukrasno drvo za dvoriste?Nemam neko veliko iskustvo sa u vezi toga,ali znam sta hocu otprilike.
Na predhodnoj strani od clana ljusha ima slika gde se raspituje o imenu drveta.To je japanski sarenolisni dren i to je nesto sto mi se svidja.
E sad ima li jos nesto ali da bude neobicno tokom cele godine,da uvek mami poglede,da bude neobicno da raste u visinu a manje u sirinu.
Nije bitno da li je zimzeleno ili ne ali da ima neobican list i cvetove.E sad cvetovi kratko traju ali da i posle cvetanja bude atraktivno.
 
Albicija ili jablan. Za atraktivnost ne brini, jedino jablan nema cvetove, ali zato neraste mnogo u žirinu, već ide u visinu.
 
novii hvala ali nije jablan to sto bih zeleo.Ne kazem da nije atraktivan daleko od toga,ali bih zeleo nesto atraktivnije i da lisce ne bude zeleno.Sirina drveta je uslovno problem jer je dvoriste uze pa zbog prolaza vozilom da ne bude problema.
Ima na internetu svega ali je preporuka ipak pozeljna.
Ujedno me zanima i nekakva puzavica da prekrije betonsku ogradu duzine 30-ak m. ali da bude isto nesto tako VAUU ako postoji.
 
Albicija bi bila dobar izbor, ako ne želiš zeleno lišće, postoji i tzv. čokoladna albicija. Možeš je nabaviti u nekim rasadnicima. Ima specifičan cvijet, a krošnju možeš oblikovati po potrebi. Nije loš ni japanski crveni javor, ali za njega nije preporučljivo orezivanje jer jer karakterističan baš zbog svoje krošnje i boje lišća. Za betonsku ogradu možda ne bi bila loša tekoma, nije zahtjevna, brzo raste i ima lijep cvijet. Sve ovisi šta podrazumijevaš pod tim VAUU.
 
JuRa, razumeo sam da drvo treba da ide pretežno u visinu (koliko u visinu i kojim tempom?),.. Pazi, moje iskustvo je da je manje posla oko listopadnih vrsta, jer one prljaju ispod (odbacuju lišće) oko mesec dana u godini, a četinari tokom cele godine,..
Kakvu boju preferiraš i kolko si spreman da mu ugađaš pri sadnji? (ako je je kao sa paradajzom,.. onda OK :osmeh: ). Japanski crvenolisni javor (atropurpureum) je jako zahtevan, dok se ne primi,.. ). Znaš li bar okvirno pH tvog zemljišta?

Za betonsku ogradu, za početak pogledj Loniceru (orlovi nokti), jer je jako bujan (invazivan) lako mu je ugoditi ( moraš ga seći,.. obuzdavati), a mirišeee woauu ( i to baš u ovo vreme). Brzo napreduje.
Ima ga u varijanti crvenog, žutog i narandžastog (crveni je najbujniji a žuti najmanje). Evo ti jedna slika žutog (cveta mesec i po do dva u godini:]
 
Zemlja je losa,na nasuto dvoriste sljunkom koji je icmesam sa zemljom je stavljen muljak oko 20cm.Nije problem ispratiti biljku dok se ne primi,djubriti i zalivati.Ali ne kao paradajz,mora se razdvojiti posao i ostalo.Zeleo bih nesto bas kao taj javor i sarenolisni japanski dren.Znaci da tokom cele vegetacije bude neobicno i atraktivno.U visinu koliko hoce a sirina ....pa u principu moze se siriti jer kada grane pocnu da zatvaraju prolaz(oko4-5m) vec bi to drvo trebalo da ode sa prvim granama preko 2m i opet sve u redu.
A za ogradu se nisam bas najsrecnije izrazio.Vise bih zeleo,ne znam ni sam.nekakav brsljan da ne bude to mnogo debelo.E sad negde sam procitao,cuo,da postoji nekakva puzaviza koja menja boju lisca tokom godine.Ako je to tacno i ako to nije puno gabaritno to je to.
 
Možda nije za ovu temu ali ne znam gde da pitam.
Da li neko zna kako se zove ovo drvo ?Dobio sam izdanak pre 15-ak godina,brzo raste i pravi ogromnu krošnju,ima mnogo izdanaka.U jesen svo lišće opadne , kad ga uhvati prvi mraz.Nema nikakav plod .






 
Onda moram paziti da ih ne pokosim ,kad kosimo travu.Ovi veliki oko stabla su bezecovani.
 
lakse mi je tako ide brzo i onda dobro zalijem i omeksa lepo zemlja.imam jos sutra malo posla i gotovo.
где си стево ;d} ево прошло је две године од кад смо посадили турк. брест. како код тебе напредује? код мене се све супер развило. прекјуче сам шишао врхове живице нећу да прелази отприлике 2 метра висине.
 
Koje biste drvo preporucili, vazno mi je da ne ide mnogo u visinu, zbog bandere i zica, a da ide u sirinu sa granama:sta:
 
Nazad
Vrh