Ukrasno drvece i siblje

Aurora

Novajlija
Učlanjen(a)
22 Sep 2009
Poruka
6
Pozdrav svima od novopecenog clana. Danas sam se registrovala, veoma mi se dopada forum pa bih predlozila da se malo bavimo ukrasnim drvecem i zbunjem. U mom kraju je ta tema svakog dana sve popularnija, te se i ja ukljucih u nabavku neobicnih sorti. Ako ima zainteresovanih da razmenimo iskustva JAVITE SE!!! :bravo:
 
Ja imam registrovan rasadnik ukrasnog drveća i šiblja, mada nisu neke egzotične vrste. Šta te interesuje?
 
Moje dvoriste je jako malo, ali sam uspela da nabavim skoro sve vrste koje sam zelela. Zimzelenu magnoliju, Lalino drvo, a ocekujem da mi stignu Likvidambar i Taxodium distichum (ne znam narodsko ime ali to je cetinar, valjda jedini, kome u jesen opadaju iglice i predivne je crvene boje). Naravno, mesto su nasli kivi i dve vrste nara....Sada skupljam sadnice drveca i zbunja koje nije previse zastupljeno na trzistu. Nameravam da od proleca prodajem tako nesto zbog dopunske zarade.
E, posto ti imas rasadnik, mozda i razvijemo biznis? :cao:
Pozdrav!
 
mims imam jedno pitanje treba mi ovako neko zimzeleno drvo koje raste dosta visoko znači da nisu one 2-3m visine , da ima lepu krošnju mislim da pravi lep hlad , da ne podiže beton pošto mesto na koje planiram da ga posadim je kocka 1,5x1,5 m i da ima lep miris taj karakterističan , jel ima nešto što bi ispunjavalo ove moje "uslove" ?? :cao:
 
Imas razni drveca,ali ako rastu tako visoko isto ce da podizu beton.Probaj da posadis magnolia grandifloru. :D
 
dzionik je napisao(la):
HE HE daj boze da dozivi da izraste tolika :)
Ma i ja sam tako mislila pre nego sto sam zasadila zimzelenu magnoliju, ali veruj, za 4 god. porasla je 3.5m. Zapravo, vec je bila visine oko 80cm pa ti vidi!!! Ocekujem da procveta sledece god (na cvet se ceka malo duze)
 
jhona DERU, Evo nekoliko predloga, sa zakašnjenjem, 1. Duglazija, gusta je, ima osovinski koren, kad se protrljaju četine ima miris na limun-narandžu, raste relativno brzo pošto četinari i ne rasto nešto posebno brzo, 2. eventualno kedar, ali ne miriše a raste dosta brzo i vrlo visoko.

Evo i par slika:

9scltf.jpg



2it1tfk.jpg


kdwprk.jpg
 
mims hvala na informacijama , a vidi ja sam nešto razmišljao šta kad bi ja iskopao rupu dubine jedno 1m -1.5m i tu okolo izlio beton jedno 10cm nešto kao bunar pa onda vratio zemlju u tu rupu pa posadio neko drvo ? mislim dali bi ti bočni zidovi usmeravali koren na dole a posle on kad stigne do dubine 1,5 neka se širi , i dali bi onda dizao beton ? neverujem da bi se koren posle ispod toga "vraćao" gore ? :sta: malo luda ideja al možda i upali :haha:

A za ove slike najviše mi se svidja ova zadnja štaje to i koliko raste u visinu? i još nešto ako bi ja takvom drvetu skinuo ove donje grane do jedno 2m visine dali bi mu to smetalo ili ne mislim da mogu okolo da prolaim a ono gore neka formira krošnju lepu ??
 
@mims

Imam posadjenu Hederu raznih boja ( tamnozelene , svetle itd. ) a na svakih 3-4 metra Orlove nokte.Proslo je vise od 2 god. i nisam u opste zadovoljan sa puzavicama ,veoma slabo napreduju dok orlovi nokti su sve bujniji .
Navodnjavam ih redovno,prihrana preko lista takodje ,plevljenje svremena na vreme i opet slabo.
Zaboravih reci da je ograda oko 50-60 metara pletene zice. Da li imas neki predlog ,da li da vadim ili da posadim gusce Orlove nokte pa da mi to bude ograda .Inace ,primarna ideja je bila da mi komsije ne blenu u dvoriste sto me mnogo nervira.
 
Dobar dan na ovoj temi! :D
Imam par pitanja:

- Kad prođem kraj jednog dvorista (centar grada), odmah se oseti svežina i miris zimzelenog drveta (ono što ja vidim, liči mi na bor, al ne uzdajte se previše u moje znanje). Koje su to vrste četinara koje intenzivno mirišu i po kojoj ceni se mogu kupiti?

- Iznad kuće u selu, imam vrlo strm teren, nekih 10-15 ari. Želeo bih da se obezbedim od erozije pa mi je, između ostalog, palo na pamet da ga POŠUMIM četinarima, koje bih, najpre, gusto zasadio, a onda, pred Novu godinu, razređivao i prodavao "jelke" sa sve busenom, sve dok ne dođem na normalnu gustinu. Gde i po kojoj, orijentacionoj ceni, mogu nabaviti sadnice za takvo pošumljavanje. Zna li ko? I koja gustina sadnje bi trebala da bude za opisanu namenu?

p.s.
Nadmorska visina je oko 170m a klima kontinentalna (okolina Mionice),naokolo su listopadne šume (bagrem, bukva, cer) ...
 
jona--DERU, kedar je divna biljka koja rasti i do tricet meteri sa promerom grana i do 6m -ali lada od njega ces tesko docekati! :haha:
Ne kopaj bunare za drvece -ideja je zanimljiva-ali se to ne radi !Nije humano! :nono:
Probaj sa crnim borom-mislim da bi ti odgovaralo u svakom pogledu! Naravno ako insistiras na cetinarima-samo velika je zabluda da tu nema sta da se cisti, da nista ne otpada-posadis i miran si! ::suncanje::
Video si deo mog dvorista, cetinara ima navolju a bogumi i stosta oko njih!
Sretno sa izbororm!
Post je spojen: [time]1254425917[/time]
_________________________________________________
sale-sto ne probas sa partenocisusom!
to je puzavica koja ja nama za dve god obukla ulicni zid od cirka 15m.Siri se i buja kao luda a ti bas lepo brines o hederama koje su spooore, pa neces imati problem. Do jeseni je zelene boje i polako menja boju preko zute do vatreno crvene do zime!E jedina nevolja je sto opada pa te komsije ipak mogu spijunirati -ali ko zimi sedi na dvoristu :haha:!
Post je spojen: [time]1254426407[/time]
_________________________________________________
bas sam dosadna-jona -zaboravih da ti kazem jos nesto!
Moze da se digne krosnja svakom drvetu ali je to po meni zlocin kako prema biljci a posebno prema esteskoj lepoti doticnog primerka!
To se radi samo kada je jako neophodno a ti taj problem neces imati par godina(neces odmah saditi biljku od 10m)-posle uradi korektivno orezivanje bocnig grada-kao frizer kad odrzava frizuru! :cao:
Post je spojen: [time]1254427371[/time]
_________________________________________________
BP-nisam mogla da se setim imena mesta gde su ti najjaci rasadnici-Siljegovac to je tebi blizu , odes i na licu mesta dobijes SVE odgovore od proizvodjaca! :cao:
 
agika 2 pa ...
Ne kopaj bunare za drvece -ideja je zanimljiva-ali se to ne radi !Nije humano!

Rupa u koju bi zasadio drvo je 1,5X1,5m i mislio sam da tu iskopam znači kockastu rupu isto jedno 1-1,5m u dubinu pa tu da napravim isto betonski zid jedno 10cm pa ubacim drvo da mu koren ide dole u dubinu :sta:
A što se tiče izbora ovako nešto bi mi bilo taman
2mfyww3.jpg

a to što kažete da nema šta da se čisti to znam , ali moj izbor da sadim četinare nije zbog čišćenja već kao što im samo ime kaže " Zimzeleno" znači da i preko zime imam zelenilo u dvorištu , mislim da zimska "idila" bude potpuna svuda sneg belo a jedino se zeleni jelka u dvorištu i grane onako vise na dole od snega na njima , e to je "krivac" za to što sam se opredelio za četinare :cao:

koja je vrsta ovo sa gornje slike ? štaje to ?
 
Ne bih da lupim glupost, meni lici na kedar, ali ce mims znati tacnije kazti-ta on je stavio slicicu!
U gradskoj sredini- na potpuno poplocanim ulicama se slicno sadi, ali mislim da nema potrebe za time. Kedrovi u mom dvoristu imaju 30 god i nema ni nagovestaja korenja na povrsini.
Cu sutra uslikam, pa ko ne veruje......
Mmmmm, zimska idila....divno :D A u onolikom drvetu kao na slici ce unucici da uzivadu-bar neko!
Odoh da :spavam: :cao:
 
Sve tri slike su duglacija samo su različite starosti i iz različitih izvora, pa izgledaju drugačija. Raste do 30m visine, a ti je možeš orezivati kako tebi odgovara.
 
Poslala sam brdo slika i odgovora -Gde se zagubise ?Ne umem da nadjem!!!!
A nece ponovo da mi pusti istu poruku!Help!
 
imala sam problema sa netom pa da pobam sada ponovo!

za saleta
a2vgnb.jpg
2hf3wao.jpg


2dv9469.jpg

unutrasnji deo zida ima 3god. spoljasnji 2god
Post je spojen: [time]1254853115[/time]
_________________________________________________
jhona-vidla sam slicice-ne bih vam bila u kozi nikako!
evo ono to obecah!
slika mladog kedra od10-tak dog-kog nas je sest.

2ahdxdu.jpg


a ostalo je drvece posadjeno 1970 god i zemljiste oko njega! Drvece sa prve cetri slike je udaljeno 3 i 6m od kuce!

2ahdxdu.jpg
2i1oz8i.jpg


v4ck9e.jpg
kd7bkj.jpg


28mpa3p.jpg
2ezhf68.jpg

Post je spojen: [time]1254853302[/time]
_________________________________________________
mala zbrka oko slika ali poenta je tu!
 
Aj da vas pitam da li neko zna o kom drvetu se radi: Obecala mi je jedna gospodja sadnicu ukrasnog drveta cije ime ne zna ali objasnjenje koje mi je dala me je potpuno zbunilo. Kaze da ga zovu GRCKO DRVO. Kora i grane su trobojne, naizmenicno se smenjuju zuti, brao i zeleni prstenovi:haha: List je po obliku slican smokvinom a krosnja ima formu kisobrana i cvetovi su beli. Kaze da je prilicno visoko drvo. Ne mogu da docekam da ponovo dodje u Pozarevac!
Post je spojen: [time]1254898075[/time]
_________________________________________________
agika 2
Dvoriste ti je fascinantno!!!!
Pozdrav
 
Hvala Aurora!
Rece mi strucnjak da bi to drvo trebalo da bude neka vrsta brusonecije (broussonetiae)-cika google je cudo!

w6sdg2.jpg


jhwvvr.png


jt2m4p.jpg
 
@agika 2

Dvoriste izgleda prelepo.Da to je puzavica na koju sam ja mislim a dobio sam nesto sasvim trece.Kako se zove za siroko lisnata puzavica?Kad je najbolje da je posadim ?
 
Nazad
Vrh