Cena ARENDE u vasem mestu???

Te cene su napravili gazde,kulaci ili novo peceni tajfuni imaju u svojem posedu na primer 100ha i na tih 100ha on uzme jos toliko u arendu po ceni od 500e/ha i kada izvuce prosek za ukupne povrsine od 200ha dodje mu arenda 250e/ha i u tome je njihova racunica!

- - - - - - - - - -

Inace i kod nas cena ide od 10metar/kj do 250e-270e/kj toliko Srbobranci i Nadaljcani placaju u nasem ataru!
 
Razumem i sve mi je jasno zbog cega je to tako,da zbog par tih ,,jakih" svi ostali treba da prate istu igru.Mada moram reci da je problem i u nama samima jer nismo ujedinjeni i slozni pa nas cuca ko kako hoce pocev od drzave pa do tih malo ,,jacih".Kad bi se sakupili svi koji uzimate zemlju u zakup(Oformiti neki vid udruzenja na nivou svake opstine koje bi delovalo u raznim situacijama) i odredili neku realnu cenu koju bi svako trebao da plati i toga se svi drzali. Ko se ne pridrzava dogovorenog trpi posledice.Evo dacu jedan prost primer kako smo mi postupili sa jednim od tih ,,Jakih"koji se nasao pametan da dodje u nas atar i nudi po 150e po ha za najbolje parcele koje obradjuje nekolicina nas.Da se razumemo da nemam nista protiv toga da neko sa strane dodje i radi zemlju koja je slobodna ali mora postovati nasa pravila jer i sam imam neke parcele koje radim a nisu u mom delu atara vec pripadaju drugom selu ali zato ne idem da se pravim pametan vec postujem nihove obicaje gde se zakup iskljucivo placa u delu roda koji se skida sa te njive i niko ne placa zakup u novcu.Tog baju smo lepo upozorili da to sto radi nije uredu i posto se milom nije nista postiglo promenili smo malo taktiku.I tako vec posle jedne sezone i par isecenih guma sto na traktoru sto na kombajnu koje vrede par hiljada evra pa do toga da je progutao kombajnom po koji lanac a u jesen i po neki kolac po kukuruzu nije mu vise palo na pamet da se qurci vec se pokupio i otisao odakle je i dosao.Sve se moze samo je za to potrebna sloga koje kod nas na zalost najmanje ima.
 
Te cene su napravili gazde,kulaci ili novo peceni tajfuni imaju u svojem posedu na primer 100ha i na tih 100ha on uzme jos toliko u arendu po ceni od 500e/ha i kada izvuce prosek za ukupne povrsine od 200ha dodje mu arenda 250e/ha i u tome je njihova racunica!

- - - - - - - - - -

Inace i kod nas cena ide od 10metar/kj do 250e-270e/kj toliko Srbobranci i Nadaljcani placaju u nasem ataru!

Oni to pravdaju hvatanjem proseka ,a ja bih rekao da oni kvare prosek....
 
Tako je oni kvare prosek i zbog toga smo mi sitni na velikoj muci jer nemozemo da istrpimo taj tempo,a najveci je problem sto takvih koji pokusavaju da prate trku jebu jos vise stvari.Mi se kao dogovorimo necemo ici preko 10m/kj,a onda oni trce i nude po 12-14m/kj i u fazonu da vlasnici cute o tome. Isto tako sednemo i dogovorimo se ispod koje cene necemo raditi usluge,a isti ti opet odu sa sastanka i spuste cenu za po crvenu u kosenju i prave nas sve majmunima.
 
Ti sto ne postuju dogovor malo na ,,prevaspitavanje" kao gore sto sam u svom postu naveo je jedan od nacina da se ,,ubede" da postuju pravila.Jedan kad se ,,opece" za primer drugi ce dobro razmisliti dal je mu se isplati da minira dogovor koji su svi zajedno postigli sto je takodje u svacijem interesu.
 
Kod nad vecina koji su (smo) imali arende od 200 e smanjili jesenas za 40-50e! Ako ne daj Boze budu i ove god. prinosi losi a cene sigurno nece biti bolje vec sigurno nize, za sigurno ce jos pasti arenda!
Jednostavno ko zeli da radi protiv sebe nek slobodno plati do milje volje, a ovde ih nesto sve manje ima!
Ja sam uvek rekao da iskljucivo dobre cene nasih proizvoda pvecavaju cenu arende i same zemlje!
 
Cenu arende ce samo i jedino spustiti razvoj industrije i zaposljavanje mladih. Dokle god nema posla u fabrikama i ostalim firmama dotle ce biti ogroman pritisak na poljoprivedu i nikakve subvencije, ili ne, nece spustiti arendu i to je sad ocigledno jer uvek ima po neki extrem koji daje vise i pravi pometnju. Naprosto to je zakon slobodnog, kapitalistickog trzista i nama ostaje samo da probamo da se prilagodimo. Ako nista ni granicni prelaz nije daleko.
 
Dogovarati se o jedinstvenoj ceni arende i ceni usluga nije korektno. Ko kome moze da propise po kojim cenama ce raditi sta. To je trziste sve. Ako se tebi ne isplati da radis za 250e/kj ti ga odjavi.

Ono sto drzava treba da radi je da propise maksimum povrsine koje jedno gazdinstvo moze da obradjuje, da prati eventualno izdavanje u podzakup drzavnog zemljista. Da sankcionise utaju PDV-a. Ali sve to moze u normalnim drzavama, a u ovoj banani od Ekvatorijalne Gvineje nece moci jos puno puno vremena.
 
Ja se samo pitam ko ce platiti i da li ce platiti arendu od 200 do 300 e po kj ako bi primera radi cena kukuruza bila 12 din. Suncokreta i soje 30 ili manja, i psenice oko 12 din! I sve to sa proslogodisnjim prinosima!
 
Kako Bata Stojkovic kaze,,
Niko ga nije gurnuo,,,, e sad dali je taj paor sto plati 400-500 eura imao pune dzepove kamenja pa se utopio, to je vec njegov problem. :haha:
 
Placaju po selu arendu ili ljudi koji rade intenzivne kulture tipa povrtarstvo,duvan i eventualno repa,a drugi su koji rade neku drzavnu zemlju-tudju dedovinu bez placanja zakupa,pa onda uzmu nesto po selu,da naprave paravan.
Jos nisam cuo nekog ko ima oko 100kj svoje zemlje posteno zaradjene da je rad da plati nerealnu arendu zbog "proseka" po njima je to rad za dzabe ili minus na toj arendi,te nece da ugrozavaju vlastiti visegeneracijski kapital.
 
Znaci da i ovde ima peraca para. Sumnjao sam i dosad, ali nisam bio siguran. :osmeh:
Ako ti je ulog za hektar 400 e, plus 400 arende sve to u napred priblizimo se cifri od 100 000 rsd. Ako bude cena psenici kao sto najavljuju sve preko 6 tona je zarada.
Pa da te pare orocis u banci vise ces imati, a ledja ce biti zdravija.
 
Nazad
Vrh