Razlika izmedju ćurana i ćurke?

  • Začetnik teme MacakMackin
  • Datum pokretanja
M

MacakMackin

Guest
Zdravo i ja se bavim uzgojom TOVNIH CURAKA...ali ima jedan problem naime prosle godine drzao sam 10 curaka i od tih 10 bilo je nekih 3-4 curana i ostalo curke...curani su dostigli 25 kg ,a curke max 15 kg...Pa sledi pitanje da li moze nekako da se izaberu sve djurani kad se kupuju za tov...da li ima nekako mogucnost da se provjeri? jer razlika je velika 10 kg... a kad vec tovim da to budu curani ...

P.S.Znam da za pilice tovne kad se kupuju da moze da se provjeri koje ce bit koka a koje kokot ...tj na krilo neznam sad tacno ali u pitanju su zadnja pera na krilu znaci ako su dva od tri manja a srednje vece to je petao ...i obrnuto...tako nekako...a sad postoji li neka fora za czrke...

Hvala...
 
Odg: Razlika izmedju curana , i curke?

Na osnovu polnih organa.
Ali zato treba dooobra praxa
 
Odg: Razlika izmedju curana , i curke?

Hmmm

1. Da li ce ti prodavac dozvoliti da biras je prvo pitanje. Kad bi svima to dozvolio, kome bi prodao zenke? Kod mene u kraju poljoprivredne apoteke nude, ali uz doplatu, da kupis samo curane. Radi se o zivotinjama iz uvoza, jer nase farme to ne rade (ako znam zasto...)

2. Ja ostavljam curke za sebe, sladje je meso, a bataci sa manje zila (жила, žila).

3. Nije bas tolika razlika u zaradi, jer curke manje jedu, a mozes i ranije da ih zakoljes.

4. Nemam pojma kako da ih prepoznas, to ni ja dosada nisam provalio.
 
Odg: Razlika izmedju curana , i curke?

Ujutru im se daje dovoljno hrane i posmatra se.
Sve što pojedu ONI to su ćurani a sve što pojedu ONE to su ćurke.Izvini malo šale.-

Inače ja ujutru uđem u objekat i zviznem ali ne jakim tonom.Muški ili ćurani počinju da se 'kočopere '' -rašire krila.To traje 2 - 3 sekudne i jedino tako mi laici možemo da raspoznajemo buduće kolose od nežnih ćurki.

Još jednom izvini na prvi šaljivi deo
 
Odg: Razlika izmedju curana , i curke?

Da, da kao što kaže Đura u nadrealistima, ako je POJEO onda je mužjak a ako je POJELA onda je ženka :haha:
I mi imamo isti problem. Uzimamo one piliće od 2-3 nedelje, mislim da su iz Francuske. Svaki put keva kao nešto bira i uvek omaši. Zadnji put od 7 komada 2 ćurana i 5 ćurki. Ali što reče rzbrzotrz ćurke i manje pojedu i to je to. Ali da je lepo videti ćurana od 25-30 kg stvarno jeste :osmeh:
 
Odg: Razlika izmedju curana , i curke?

Razlika je između nogu(šala).Takođe uzimamo tovne ćurke mi ih zovemo Pazijske i ove godine smo imali sve ćurane,verovatno se tako potrefilo jer naravno nismo birali nego smo tako dobili.Primetio sam da su nam prodali neke škartove jer su trojica imali probleme sa nogama(rahitični)od kada su bili mali ćurići pa sve do klanja i imali su problema jer nisu mogli da stoje već su samo ležali
 
Odg: Razlika izmedju curana , i curke?

Matiću, jel su se tukli kad su bili svi ćurani? Ranije smo držali po pet komada i uvek je najjači ćuran ćuškao ove mlađe.
 
Odg: Razlika izmedju curana , i curke?

Mims tukli su se kao nenormalni.Ovi veći i jači su ubijali ove slabe što su imali problema sa nogama i nisu mogli da im zbrišu.
 
Odg: Razlika izmedju curana , i curke?

Kod pilica je nebitno koji su pol niti ce neko ko kupuje 100-200 komada da pregleda svako pilence ponaosob, razlika u kilazi je mala tako da to niko i ne radi!

A sto se tice curaka, ljudi na farmi koji ih proizvode tacno znaju koje je musko a koje zensko tako da oni i odredjuju koliko ce kojoj apoteci da posalju!

"Rahiticni" curici, kako ih je Matic nazvao, se uvaljuju svesno od strane poljo.apotka! Naime oni ih uzimaju sa farma potpuno besplatno,(na farmama se skartovi koji ostanu unistavaju), da bi povecali procenat zarade!
 
Lukam je napisao(la):
"Rahiticni" curici, kako ih je Matic nazvao, se uvaljuju svesno od strane poljo.apotka! Naime oni ih uzimaju sa farma potpuno besplatno,(na farmama se skartovi koji ostanu unistavaju), da bi povecali procenat zarade!

Па сад баш хммммм. Хтедох рећи - ниси баш у праву
 
Ponekad se mogu nabaviti jednodnevni curici razdvojeni po polovima pa se onda zna sta je sta ali najcesce idu pomesani. U principu konverzija im je slicna pa za kg zive vage pojedu isto. Curani dostignu vecu masu ali je sa druge strane meso curaka kvalitetnije nego curana pa nije bas toliko bitno sta je sta. Jedan prijatelj je isao samnom u Backu Topolu za curice i kad smo se vratili hteo da izabere 10 curana posto je negde citao kako se razlikuju i izabere ih od 1000 curica koje smo tad uzeli. Kad su porasli ispostavi se da je imao 9 curaka i 1 curana.
 
Meni sutra stizu curici pa sta bude. To je vec trinaesta godina za redom i nikada nisam pokusao da biram posto nemam pojma. To sigurno znaju strucna lica u inkubatorskim stanicama, a za jednodnevne mi smo amateri i laici pa je bolje ne birati da ne bude " Ko hoce vece izgubi iz vrece." :ppozdrav:
 
Već sam ranije objasnio,kolko se ja iz trogodišnjeg iskustva razumem,ćurani su ćurke bez patke a ćurke su isto to samo sa patkom.
 
Posto sam ja uvek ne ozbiljan u ozbiljnoj situaciji predlazem da ih lepo zamolimo,bate u jednu stranu, a seke u drugu.Ako oni ne znaju sta su , onda ni nama nema pomoci.
 
Mislim da link nije baš adekvatan i primenjljiv za naše uslove.
U početku sam kupovala jednodnevne ćuriće, kasnijih godina kupujem tronedeljne ( mada mislim da nisu baš tronedeljni, zakida se na danima, al, hajde), tako mi je konfornije.
Razlika u tom uzrastu se samo naslućuje.
Na primer, ćurani imaju veću izraslinu iznad kljuna u odnosu na ćurke.
Ono što je sigurno, kada počnete da ih provociratate onomatopejom odraslih ćurana, mali ćurani pokušavaju da se oglase, dižu glave i samo zevaju ( još nisu u mogućnosti da ispuštaju bilo kakav zvuk). ali se "kostreše" na par tenutaka perje im se podigne, dok su ćurke mirne!

Kod odraslih razlika je u težini, i kvalitetu mesa, već je pisano o tome.
Moji kupci većinom žele ćurke, al nema, dobiju ćurane, jer uvek imam jako malo ćuraka i ostavljam ih za sebe, pripremiim ih za rolovanje, i ostavim,"za ispeći ucelo", za Božić.
 
Poslednja izmena:
Do mesec dana ili četiri nedelje, kod nas se prodaju samo četvoronedeljni, muškarci su sitniji od ženki, i prilikom jutarnjeg gostovanja u objektu - kod njih ,na žvižduk, koji treba da bude prodoran i kratkotrajan, čurani se kočopere ili ti rašire krilca i podignu glavicu.Problem je samo što to kratko traje i treba uočiti kočopernog.Ovo je za nas laike jedna od metoda.Evo kako ti izgledahttp://i56.tinypic.com/xmk95u.jpg[/IMG
o njihovoj boji perja u tom uzdrastu i dužini prstića na nogicama verovatno mogu da diskutuju samo profesionalci a ja to nisam
 
Tema se umrtvila .... :) bas me zanima razlik..... Ja sam uzeo 4 komada pa sta im bude nego posto vec mogu da biram valjalo bi da izaberem curane ;)
 
Nazad
Vrh