Kivi na nasem podrucju

Damjanovic

Novajlija
Učlanjen(a)
14 Avg 2009
Poruka
12
zna li ko sta o uzgoju kivija posto vidim nema nista o njemu imam kivi vec tri godine donio ga sa mora tacnije iz Igala muski i zenski jos nije radjao a listovi kod zenskog u ljeto pocnu da crne pozdrav za sve ljubitelje egzoticnog voca naravno i za ostale
 
Moji su zasadili kivi prošle jeseni,2 muška i 1 ženski. Ovog proleća je cvetao samo ženski ( bio je prepun cvetova ), muški nije cvetao,tako da nismo dobili ni jedan jedini plod. Informacije o gajenju kivija sam uglavnom sakupljala preko Interneta jer sam naišla na jedan zanimljiv forum. Uglavnom se sve svodi na obilno zalivanje preko leta,zaštitu od izmrzavanja zimi i obavezno orezivanje (koje nikako da skapiram).
 
hvala na odgovoru i ja ne mogu da se snadjem oko oreyivanja al sam cuo da se oreyuje kao groydje al me vise brine sto mu crne listovi i to samo kod zenskog i nije jos cvetao poydrav
 
2pzk8s4.jpg

moj kivi, imam ga barem 5 godina a tek prošle je cvetao i imao sam oko 50 kivija, mora da se ,,oštro" orezuje kao loza, voli vodu i đubre.
 
Kako je kivi podneo prethodnu zimu na našem području, ima li ko informacija ?
 
Ja imam kivi preko 20 godina i normalno da nece roditi do 5 godine za maru, moze cvetati pa i imati mali plod ali nista od toga. Prosla godina je bila dobra i nije propao nije bilo mraza tj niskih temperatura u vreme cvetanja njemu i 5 stepena nocu je rizicno i bude kao oparen. Vazan mu je oprasivac u vreme cvetanja a i lepo vreme dosta suncanih sati ipak je to mediteranska biljka. Do trece godine je pozeljno da se zasticuje ili unosi u kucu podrum garazu ako je par komada a veci zasad mora se svake jeseni uviti u jutu ili foliju za krov koja propusta samo u jednom pravcu da ima odusak. Ako predje tri godine onda ima sanse da opstane cetrvte godine napolju pod uslovom da godina bude normalna. ako propadne kajsija breskva i druge vocke sta ocekivati od kivija.Kod mene jos nije cvetao ali se pripremio i ima dosta pupoljaka.Reznje se podrazumeva ali posle 5-6 godina ali ne kao koza gresite, skratite mu samo lastare koji su presli 3 metara vise kao jabuka sto se reze.
To su moja iskustva, na jedno od najstarijih imalo je prosle godine oko 2 sanduka roda ali nije bas najkrupniji kasno stize kod nas jer u septembru oktobru nema dovoljno sunca.

Srecno kiwijasi.
 
Ovo sa unošenjem kivija preko zime i njegovom zaštitom je uglavnom poznato, ali oko orezivanja je svaka informacija bitnaž i korisna. Verujem da je u orezivanju kivija, tajna kako dobiti što veću količinu ploda.
 
Moj kivi nažalost nije preživeo ovu zimu. Bio je zaštićen i uvijen folijom i kukuruzovinom ali je problem napravila voda koja se slivala i skupljala tu oko njegovog korena, pa je najverovatnije ona dovela do toga da smrzne. Dok smo mi uvideli u čemu je problem ::lose::
 
Kao sto rece neki forumas uspesan nemam teoce ali se pomalo bavim ono sto ne moze svako na svom posedu treba malo ljubavi a i znanja, pa stoga evo slike da ja ne pricam pozdrav svima. :kisa: :spavam:
14albpx.jpg

:nono: ::novac::
23m09ie.jpg
 
Hvala, na komentarima

Vidim da Austrijanci vole kivi, nije ga lako odrzati ovaj je zasadjen 90 tih godina i ne moze se svake godine saditi kivi osim ako ovo globalno zagrevanje ne poremeti prirodu pa ce uspeti i u Austriji za ljubitelje. Definitivno kivi je mediteranska biljka ali uspeva i u kontinentalnom delu ako prezivi 1-2 godinu. Postavicu jos neku sliku ovih dana.
 
Zdravo svima . Evo ja cu vam objasniti bas sve u vezi kivija . Pisao sam po mnogim forumima pa ste mozda procitali. Kivi -sve sorte mogu odlicno da uspevaju u Srbiji bez ikakvih ulaganja . bitno je da se sadnica posadi u zavetrini na juznoj strani i da se samo prve zime dobro zastiti. sto se tice orezivanja ,to pocnite tek kad se formiraju prvi plodovi. Ne pravite od kivija zbun nego lozu jer je tako najbolje. kivi pocinje sa plodonosenjem u 3. godini u zavisnosti od sastava zemljista i zimskog cuvanja u prvoj godini. Ako na 500 metar imate kivi nece biti problema sa oprasivanjem. Kivi oprasuju bumbari a ne pcele . To sto neki pisu muska -zenska sadnica to je za one koji su pocetnici a a one koji kivi gaje duze vreme je jedna te ista biljka.Svaka sadnica ima i muske i zenske cvetove samo sto muski opadnu pa se ljudima cini da je jedan muski a drugi zenski i tako dalje . To je i kod sibirskog kivija tako. Ja se ovom biljkom bavim preko 20 godina i znam bas sve . Pokusacu da vam postavim sliku pa ako ne uspem -izvinite . Jedno stablo od 8 godina mi je prosle godine dalo rod od 186 kg pa dolazila televizija iz Leskovca da snima . Paznja :Ako u letnjim mesecima ima pojava pegavosti i susenja lista hvali mu gvozdje a ne voda . Savet: Uzmite najobicniji metalni predmet;eksere, srafove i bilo sta sto oksidise i stavite u zemlju oko korena i pokrijte zemljom. Kao kod limuna . Ne prskajte prihranama koji sadrze Fe kao elemenat. Izbegavajte da ga zalivate u septembru jer ce poceti da isteruje nove lastare koji ce nezreli da udju u zimu pa ce izmrznuti. Plod berite kad pocne prvi mraz i cuvajte ga da sam po sebi pocne da meksa. Moze se veoma uspesno kalemiti na divlju vinovu lozu a razmnozava se na sve moguce nacine pa ako vas zanima objasnicu vam . Pozdrav i svako dobro.
 
ljudi pozdrav! Moj deda se bavi 40 godina sadnicama kiwija, a ja aktivno 3 god. sinadinovicn je zaista napisao istinu, pa da ne ponavljam. Ja sam iz BL, kod nas su sadnice 8E. Ako nekom mogu biti od pomoći, izvolite
 
Nazad
Vrh