Polka

Ja cu neko mikrobiolosko Djubrivo, sutra...

Sent from my SM-J500FN using Tapatalk
 
Ne kalkulisem sa podacima, 5 ari polke iliti 280 metara duznih, druga godina. Prekriven mrezom, polivam svaki treci dan obilno, svako drugo polivanje kalijum, do sada prodato 790 kgr. Berba traje mesec dana, ovo je treci slobodan dan za sve ovo vreme. Berem pre podne sam, po podne pomogne supruga. Sve u svemu zadovoljan sam kolicinom, nisam cenom, valjda niko od nas i nije :) .







Ovako je izgledalo pre npr 15 dana.

Pozdrav zupa100
 
Srb1n-e, kaži mi molim te da li će ova septembarska tura biti istog kvaliteta (po veličini i količini) kao i ova prva ili ima neke razlike?

Btw i ja sam sinoć pustio kalijum... Zadnji put sam pustio pre 15ak, 20 dana kad je ono zadnji put isto zahladnelo i palo kiše...

Druze nista se ne sekiraj ima da beres dok ti oci ne iskoce.:osmeh:
Septembar,sa vremenom koje se najavljuje(temp.oko 35c i povremene kise) je idealan za polku.
Mogu ti povremeno slati slike listica od septembra prosle godine ako ti je interesantno da uporedjujes kolicine u prvoj godini.
Ja sam prosle godine jedini predavao u hladnjacu do 01.11.a radjala je dok je mraz nije presekao.
snc00319.jpg


Sad je vreme da pustis neko djubrivo kroz sistem da malo prihranis lastare da lepo formiraju plod.
I ono sto smo pricali ranije o skracivanju ovih sto su izrodili..ja jos ne vidim nikakvu promenu,niti se granaju,niti pustaju nove izdanke.
Sacekacu jos 4-5 dana,sve razmisljam mozda ne krecu zbog onih vrucina, pa ako ostane isto kao sada sve kratim i izbacujem iz malinjaka.
Od sutra krecem intenzivno sa plevljenjem malinjaka,sada ima dovoljno vlage pa moram sto pre da je "otvorim" da vazduh cirkulise.

@Mikser989
Neka je sa srecom cica!:ppozdrav:
 
Evo kako je kod mene izgledala polka pre dvadesetak dana a kako juče pre kiše, a posle suše koju je konstantno potpirivao vruć vetar. Svi bunari u okolini su presušili kao i moj od 17m
YAEHAEp.jpg
 
Ja sma moje zalivao svakog dana... Od roda nije bilo ništa zadnjih dve nedelje otprilike... Pre 3 dana sam sve te koje su dale i kao dale rod, a ostavio ove nove koje su krenule da niču... I sve se lepo zelene, cveta ima koliko hoćeš, a i ploda koji će uskoro sazreti... Samo što su ove iznikle jaaako tanke... Juce pre kiše sam bacio yara nitrabor... Sutra cu kalijum i prskanje bakterijama...

Sent from my SM-J500FN using Tapatalk
 
Citam i ne verujem, pa zar na cenu od 120 din. jos poskupljujete proizvodnju i gurate sebe u jos veci minus, zbog cega, 10 kg maline.... Drugo, prica o rodu ovih sorti u septembru kod dvogodisnjih i starijih zasada je glupost. to je samo nerentabilno bircenje malinjaka. Odrzavajte vodom zdrav koren za sl god. i pazite na ulaganja u djubriva, preparate, dovodjenje skupe radne snage za plevljenje i ostale radove.. Ove god im je proslo ovo sa otimacinom, dogodine ce biti jos gore, zasto, pa propali su svi usevi u Vojvodini, kukuruz, suncoktet , soja.. Razmislite od koga mogu da se namire...... Ne razumem kolege iz Srbije, imate sve uslove za proizvodnju Vilameta i Mikera, BATALITE OVE SORTE I PREDJITE NA NJIH, SIGURNO TRZISTE I UVEK BOLJA CENA....Ja ih imam na 1 h, nazalost ovde samo njih i mogu da radim, ali tvrdim da je bolje 30 a VilametA nego 1 ha Polane i Polke. Kome je malinarstvo jedini prihod, moze i pored vilameta , malo polke, zbog kasnijeg prihoda i to samo sto moze porodica da obere...ETO, PA KOME SE SVIDJA ILI NE, MOZEMO SAMO SEBE DA LAZEMO U NEDOGLED...
 
Ljudi slabo sam zalivao tokom ovih vrucina, gotovo nikako, samo dva puta, ona jadna nije losa s obzirom koji je stres pretrpela, sad sam nabavio cisternu, sta preporucujete od djubriva, da je zalijem, slabo je poterala nove lastare, a u prvoj godini je, bar od sada malo da je izvucem za sledecu godinu...
 
Ove godine skoro svima koji su tek posadili maline su slabi lastari.Vjerovatno si odradio proljetno djubrenje,pa si bacio Kan ili ureu 2 ili 3 puta.To je ostalo neiskoristeno u zemlji zbog malo padavina. Neznam koliko je pametno da jos na to bacas djubrivo,jer moze se desiti da lastari ne odrvene u jesen zbog previse azota!Mislim da je potrebno samo redovno navodnjavanje,a kisa je jos bolja!
 
Citam i ne verujem, pa zar na cenu od 120 din. jos poskupljujete proizvodnju i gurate sebe u jos veci minus, zbog cega, 10 kg maline.... Drugo, prica o rodu ovih sorti u septembru kod dvogodisnjih i starijih zasada je glupost. to je samo nerentabilno bircenje malinjaka. Odrzavajte vodom zdrav koren za sl god. i pazite na ulaganja u djubriva, preparate, dovodjenje skupe radne snage za plevljenje i ostale radove.. Ove god im je proslo ovo sa otimacinom, dogodine ce biti jos gore, zasto, pa propali su svi usevi u Vojvodini, kukuruz, suncoktet , soja.. Razmislite od koga mogu da se namire...... Ne razumem kolege iz Srbije, imate sve uslove za proizvodnju Vilameta i Mikera, BATALITE OVE SORTE I PREDJITE NA NJIH, SIGURNO TRZISTE I UVEK BOLJA CENA....Ja ih imam na 1 h, nazalost ovde samo njih i mogu da radim, ali tvrdim da je bolje 30 a VilametA nego 1 ha Polane i Polke. Kome je malinarstvo jedini prihod, moze i pored vilameta , malo polke, zbog kasnijeg prihoda i to samo sto moze porodica da obere...ETO, PA KOME SE SVIDJA ILI NE, MOZEMO SAMO SEBE DA LAZEMO U NEDOGLED...
Slazem se da je ulaganje sa ovakvim otkupnim cenama poprilicno riskantno ali evo malo poredjenja.. racunao sam prinose po mesecima od prosle godine za povrsinu od 20ari prva godina Polka.
Avg.-687kg
Sept.-436kg
Okt.-326kg
Dok je novi zasad od 25ari za period od 12.07. do 17.08. dao 564kg
Kod mene u Mataruskoj Banji gde su mi malinjaci niko nije sadio Vilamet zbog male nadmorske visine koja vise odgovara Polki i Polani i najveci zasad koji je podignut u mojoj okolini je 40ari(obradjuju ga muz i zena,stariji bracni par koji su racunali na cenu od 2+e i berace pa sad koliko sami oberu a ostalo propada i truli) ostalo su mahom 10-20ari koliko moze porodicno da se obere i dopuni kucni budzet.
 
A hoce li ona moci da potera nove lastare do zime ako bude kise i navodnjavanja sad, hoce li se dovoljno ukoreniti za sledecu godinu???
 
Slazem se da je ulaganje sa ovakvim otkupnim cenama poprilicno riskantno ali evo malo poredjenja.. racunao sam prinose po mesecima od prosle godine za povrsinu od 20ari prva godina Polka.
Avg.-687kg
Sept.-436kg
Okt.-326kg
Dok je novi zasad od 25ari za period od 12.07. do 17.08. dao 564kg
Kod mene u Mataruskoj Banji gde su mi malinjaci niko nije sadio Vilamet zbog male nadmorske visine koja vise odgovara Polki i Polani i najveci zasad koji je podignut u mojoj okolini je 40ari(obradjuju ga muz i zena,stariji bracni par koji su racunali na cenu od 2+e i berace pa sad koliko sami oberu a ostalo propada i truli) ostalo su mahom 10-20ari koliko moze porodicno da se obere i dopuni kucni budzet.

Mataruska Banja nije bas mala varos , zar nije moguce naci kupce koji bi dosli , sami brali i kupovali po nekoj "srednjoj" ceni ?

Steta da propada , a lepo i jednima i drugima !
 
Ova godina je skroz cudna.Ja sam svoj malinjak prosirio jesenas za jos 4 ara.Svoje sadnice vadio i sadio gusce na 20 cm.Primila se skoro svaka sadnica.ali samo po jedan lastar istjerala.Ostale niske 1 do 1.2 m visine.Trebale su do sad makar 2 do 3 lastara da istjeraju.Nije to samo kod mene slucaj ,cuo sam kod dosta malinara da se to desava ove godine.Dok u dvogodisnjoj polci nemam taj problem.Ona je u extra stanju.Mislim da su razlog visoke temperature i mala kolicina padavina.Malinjaci stari dvije godine imaju jace razvijen korjenov sistem i bolje su podnjeli ove suse od ovih mladih zasada.To je moje misljenje i ne znam da li ce ostaviti posljedice za narednu godinu.
 
Poslednja izmena:
Isti slučaj je i kod mene... Prošle godine u ovo vreme je na tada jednogodisnjoj bilo mnogo lastara... Sad tek kreću novi na ovima koje sam rasadjivao. Tek na nekoj je izrastao novi koliko treba

Sent from my SM-J500FN using Tapatalk
 
Kakvo je vreme bilo dobro i da ima još šta iznad zemlje :osmeh: Kod mene sva trava po dvorištu kao Totalom da je isprskana :))) Jedino se maline zelene (koliko-toliko) ;)
 
@Srb1n
U vezi onog skracivanja sto si pominjao imam jedno pitanje u vezi toga.
Imam jedan deo malinjaka koji je dobijao manje vode i sada su oni lastari sto su isterali u prolece zavrsili za berbom jednostavno nema vise sta da se bere sa njih a ima udara mnogo mladih lastara na nekih 20 cm od zemlje iz tog stabla, sta misli da sasecem ovaj deo iznad kojeg udaraju ti lastari da bih brze stigli na rod?

I koju prihranu bih mogao da im pustim i kroz sistem i folijalno kako bih brze napredovali?
 
I kod mene ima takvih ali ih ja nisam skracivao da bi pravili hladovinu za lastare dok su trajale one vrucine.Oni koje sam skratio(imam 2 reda sa kojima experimentisem) su isti kao sto su bili i najverovatnije cu ih pokratiti do zemlje da napravim mesta za lastare kojih ima na nekim mestima 10-12 u metru.
Ja folijarno nisam davao nista jer su vrucine bile nenormalne,kod mene u malinjaku sam merio 44c na otvorenom odnosno 38c u hladu pa bi trebao da cekam da se malina ohladi pa da prskam nego sam sve kroz sistem.
Sta god pustis nemoj da ima mnogo azota,izbice u visinu ali ce da ostanu krte.Ja sad naizmenicno pustam hakaphos naranja 15-5-30 i novatec solub 9-0-43.Solub mi se pokazao odlicno,vidna je razlika u krupnoci ploda a naranja ima 15% azota pa potpomogne lastare..i ako si u mogucnosti yara nitrabor zbog boljeg oprasivanja.
 
Proslo je preobrazenje, menja se gora i voda, biljke ce poceti polako da se spremaju za jesen i ne treba ih sada opterecivati hranom, narocito ne azotom...
 
Kod nas u vecem delu, kao da je zavrsila za ovu godinu. Juce smo ubrali oko 60kg posle 5 dana, a krajem jula berba je isla i do 220kg. Bas sam pitao u Pantelicu kazu da je jako stala polka tj nemaju guzve uopste. I kod nas nema cvetova uopste.
Da li postoje neke amino kiseline ili nesto slicno za sta smatrate da b joj pomoglo?
 
Nazad
Vrh