Prebacivanje kukuruza u zrnu pomoću elevatora, pužnog, vazdušnog transportera...(opšta tema).

Pneumatski transporter je prakticniji i laksi za rad. Mogu se kombinovati cevi i putanja ne mora da bude pravolinijska a jedina mana im je podizanje prasine. Spiralni imaju veci kapacitet ali su laksi za pravljenje u kucnoj varijanti. U srecno vreme dok je radila GOSA kod nas je moglo da se nadje spirala raznih precnika za jeftine pare. U srbiji su bile samo tri masine za motanje spirala a osim u GOSI bile su jos u UTVI iz Panceva i negde na jugu Srbije. Bio je veliki problem podesiti te masine i naci pravi lim jer se koristio lim koji trpi duboko izvlacenje (debljina lima kod gotove spirale nije svuda ista). Inace za spiralni transporter duzine 6m i precnika fi 145mm je dovoljan motor sa reduktorom od 1,5kW redukovan na 200 do 250 obrtaja u minuti spirale. U zavisnosti od ugla nagiba, vrste transportovanog materijala, precnika i duzine se proracunava broj obrtaja i snaga. Proracun nije komplikovan i uglavnom se koriste preporucene vrednosti. Na fakultetu smo imali predmet transportni uredjaji pa se secam da nije komplikovan a i lak je za pravljenje. Na vasaru u Palanci sam vidjao spirale ali se ne secam koje su im bile cene a osim njih je potrebna i jedna debelozidna cev za vratilo, cev za oplatu od tanjeg lima, dva kucista sa lezajevima i motor.
 
Dje si Igore! Nema te ko subvencije za hobi seljake! Ovaj transporter koji sam opisao uzeh kod tvog Poštara. Inače u pravu si za pneumatski što se tiče krivina i uglova. I ja sam se dugo dvoumio koji da uzmem. Kod Deje je bio takav pneumatski al' je prevagnulo to što oni ne mogu da izvlače masu iz skladišta, tj. u njih se mora sipati na neki način, dok ovoga samo gurneš u žito i uključiš.
 
Pa imao sam mnogo kukuruza za branje a i ova godina je ubitacna za zivinare pa je cilj samo da se prezivi. Za istovar iz prikolice je pneumatski transporter odlican samo sto moras da imas dobru brusilicu i da otvoris rupu na svakoj prikolici. Spiralni ne koristim duze vreme jer sam od brata pozajmio pneumatski i ne vracam mu vec dve godine. Ko hoce da pravi spiralni vazno je da otvor gde ulazi smesa bude duzine 1.5 puta korak spirale. Korak spirale bi trebao biti isti kao precnik spirale za zitarice. Otvor na kraju gde smesa izlazi je slicnih dimenzija kao ulazni ali spirala sme da ide samo do pola otvora da ne bi prebacivala smesu do kucista jer onda moze da dodje do gusenja. Za duzine do 6m moze da se pravi i bez lezista na sredini duzine, malo lupa na prazno ali kad povuce smesu on se smiri i radi lepo. Komsija je pravio bar desetak komada i jos su u upotrebi. Ne znam koje su cene kod cika stoleta ali sam siguran da malo bolji bravar to moze napraviti za malo para.
 
ja sam ovako to radio sa psenicom i sa kukuruzom
2mi3ura.jpg
 
@Sakuljan

gde mu je elektromotor gore ili dole?mislim na kojem valjku dobije pogon?
 
Duzina je 11m sirina 60cm motor je gore izmedju trake gornje i dojne ima i prenos kais lanac a zmajevku psenice je podigao za 20 min inace zmajevku klipa izvuce za 7 do 10 min izmedju lopatica stane dve korpe klipova
 
cena 1500e tada a sada ide po duznom metru telefon saljem na pp mada su sada jeftiniji,meni su pravili pre 3 godine
 
SAKULJAN je napisao(la):
cena 1500e tada a sada ide po duznom metru telefon saljem na pp mada su sada jeftiniji,meni su pravili pre 3 godine
nisu jeftiniji posto je sav materijal poskupeo a ne pojevtinio.a koliko je bilo kukuruza u toj zmajevki ako je istovarena za 10minuta?1bunker?a za zito ili kukuruz treba najmanje 45minuta!kao prvo nemozes brze da istovris zmajevku kroz suber,a kao drugo nestigne elevator da odnese.to znam jer kod nas se prave ti elevatori,i skoro svaka kuca ih ima.
 
ja imam isti takav pravio mi je Simek iz Padine a SAKULJAN je upavu i kod mene moze da odvuce za 20-25 min..... :cao: :cao:
 
Ti sto su radjeni za vase trziste nisu nizasta ovi nasi vuku samo zvoni ja sam to postigao ko neveruje neka dodje kod mene da vidi i neka se uveri
Post je spojen: [time]1291989145[/time]
_________________________________________________
nikola94 me podrzava sigurno je i njegov drugaciji od vasih ::namigivanje::
 
Danas sam pričao sa majstorima koji mogu uraditi turbinu za transport žitarica za motor od 5,5KW. To je otprilike 1 vagon na sat prebacivanja. Cevi mogu biti plastične za kanalizaciju prečnika 110mm, ili fleksibilne kao za prskalice, one providne sa namotanom žicom kao armaturom.
Cena tubine sa postoljem za motor je 350 evra.
Dakle, sveukupno takav transporter je minimum 700 evra.
Pitao sam neke "uvoznike" polovnih poljoprivrednih mašina. Kod njih je cena u tom nivou...
 
SAKULJAN je napisao(la):
Ti sto su radjeni za vase trziste nisu nizasta ovi nasi vuku samo zvoni ja sam to postigao ko neveruje neka dodje kod mene da vidi i neka se uveri
Post je spojen: [time]1291989145[/time]
_________________________________________________
nikola94 me podrzava sigurno je i njegov drugaciji od vasih ::namigivanje::
Da,da...Nasi prave za izvoz u druga sela jedan model,a ''oni koji ne prodju kontrolu''ostaju za domace trziste.A i da nikad nisam istovarao zito i kukuruz u zrnu i klipu pa ajde i da verujem.moze tako brzo ali vise od pola zavrsi na zemlji pored prikolice i ispod elevatora.a jos taj tvoj nema ni zatvorene lopatice na sredini,a tamo se 'provuce'barem polovina zrna dok stigne do vrha elevatora!mi smo kod drugara ove jeseni istovarali tako bar 20 zmajevki, i ima isti takav elevator i zatvorene lopatice na sredini ali ne moze se istovariti brze od 90min,a i 2 sata.elevator je duzine 12m a vrh tog silosa je 6metara
 
jbrtka je napisao(la):
SAKULJAN je napisao(la):
cena 1500e tada a sada ide po duznom metru telefon saljem na pp mada su sada jeftiniji,meni su pravili pre 3 godine
nisu jeftiniji posto je sav materijal poskupeo a ne pojevtinio.a koliko je bilo kukuruza u toj zmajevki ako je istovarena za 10minuta?1bunker?a za zito ili kukuruz treba najmanje 45minuta!kao prvo nemozes brze da istovris zmajevku kroz suber,a kao drugo nestigne elevator da odnese.to znam jer kod nas se prave ti elevatori,i skoro svaka kuca ih ima.
Ja imam jedan ovakav viska i prodao bih ga, cena ce biti niza od ove navedene, ako nekoga zanima moze mi se javiti na PP.

Post je spojen: [time]1292142339[/time]
_________________________________________________
Branko je napisao(la):
Danas sam pričao sa majstorima koji mogu uraditi turbinu za transport žitarica za motor od 5,5KW. To je otprilike 1 vagon na sat prebacivanja. Cevi mogu biti plastične za kanalizaciju prečnika 110mm, ili fleksibilne kao za prskalice, one providne sa namotanom žicom kao armaturom.
Cena tubine sa postoljem za motor je 350 evra.
Dakle, sveukupno takav transporter je minimum 700 evra.
Pitao sam neke "uvoznike" polovnih poljoprivrednih mašina. Kod njih je cena u tom nivou...
Opasno je koristiti plasticne cevi za transport zitarica, od trenja dolazi do nagomilavanja statickog elektriciteta i moze se desiti cak i eksplozija (pricamo o ekstremnim situacijama), NIKO od proizvodjaca ne koristi plastiku!
Ja koristim turbinu ali sa metalnim cevima.
 
To se slažem, i na to potpuno zaboravih.
Nikakav problem, naprave se limene cevi bez većih problema.
Problem su krivine gde masa skreće.
 
Ajde da to tako nazovem.
Pravi pneumatski transporter je, po meni, onaj što usisava masu i baca je gde god hoćeš.
Ovo što ja ovde spominjem je nešto pola od toga, jer najpre ide turbina, pa iz toga se sipa, ili ubacuje masa...
 
Nazad
Vrh