IMT

Tu nema dodira sa menjačem,samo sa zamajcom
da je dobar semerinig na šupljem vratilu ulje ne bi curelo sigurno ma kako stajao traktor u šupi

Semering je definitivno propao,to mi je i on rekao ali posto misli da nije ozbiljno curenje njemu se bas ne rastura traktor posto kaze da je posao i po da se zameni. Taj traktor dosta malo radi u toku godine, uglavnom transporta. Deluje ti li poznat onaj komad celika, kako se to tu moglo stvoriti i od cega, meni je palo na pamet da je upao kroz cep za dosipanje ulja kako bi drugacije, to se jedini otvor koji otvaram iznad tog dela traktora, jedino ako je upao u fabrici toom sklapanja posto traktor tu nikad nije otvaran.
 
To što držiš u ruci to je prednji ležaj od alnasera znači sami vrh njuške kako kažeš sinter to je bronza unutra ko zna kad je pukla i ostala a oblik je dobila kako se dodirivala sa zamajcem nije strašno imo sam jedan slučaj gde se zavuklo iza zamajca uštopalo motor koje sam muke imo dok sam našo šta je uštopalo radilicu hteo sam ga pojesti kad sam ga našo
 
To što držiš u ruci to je prednji ležaj od alnasera znači sami vrh njuške kako kažeš sinter to je bronza unutra ko zna kad je pukla i ostala a oblik je dobila kako se dodirivala sa zamajcem nije strašno imo sam jedan slučaj gde se zavuklo iza zamajca uštopalo motor koje sam muke imo dok sam našo šta je uštopalo radilicu hteo sam ga pojesti kad sam ga našo

Znaci taj lezaj se odlomio od alnasera i dospeo do zamajca dole?
 
Pa videćeš mada ako si prvi vlasnik treba najbolje da poznaš mašinu i kada se šta radilo na njoj ako si drugi , treći ko zna kad se to desilo i koliko je u zvonu to trčalo .
 
Veruj mi druze kao da sam treci vlasnik iako sam prvi, moj matori je dosad vodio racuna o tome a kad ga nesto pitam ne seca se ni sta je doruckovao. Uglavnom, moze li alnaser da radi ispravno bez tog dela?
 
to je Njuska od Alnasera meni se prosle godine odkinula i samo mnogo vece parce i ostalo tu sreca pa sam cuo i nije napravilo lom,ali zamajac ga fino utrljao za dva tri minuta.ja sam njusku zavario i eto i sada sluzi ona je od gusanog materijala.ta rupa nema dodir sa menjacem neznam kako to majstor nije znao.

- - - - - - - - - -

Veruj mi druze kao da sam treci vlasnik iako sam prvi, moj matori je dosad vodio racuna o tome a kad ga nesto pitam ne seca se ni sta je doruckovao. Uglavnom, moze li alnaser da radi ispravno bez tog dela?
Moze alnaser da upali bez njuske to znam sigurno ali moze da napravi haos.skini alnaser i proveri.
 
Gore u poruci piše ovako (Kada sam zamolio majstora da mi podesi kardan kako bi se ukljucivao pre pogona tockova ) dali preko točkova ili pre šta si tu mislio kada se pritiska kvačilo pre se iključuje vučna lamela pa onda kardansaka obrnuto je nemoguće naštelovati ili već neznam šta si mislio da uradite.
 
Gore u poruci piše ovako (Kada sam zamolio majstora da mi podesi kardan kako bi se ukljucivao pre pogona tockova ) dali preko točkova ili pre šta si tu mislio kada se pritiska kvačilo pre se iključuje vučna lamela pa onda kardansaka obrnuto je nemoguće naštelovati ili već neznam šta si mislio da uradite.

Mislio sam upravo to da se prvo iskljucuje vucna lamela pa onda kardanska a to sam napisao posto nisam znao kako se zove ploca koju je skidao pa da bi me razumeli gde sam nasao taj zagonetni komad.
 
To na IMT nemože može jedino da se podesi da hvata skoro istovremeno ali što bi to radio kvačilo će biti tvrdo i moglo bi se desiti da posle spališ vučnu lamelu namestite to kako spada
 
Samo jos jednom da pojasnim sta sam hteo da kazem, dakle bilo mi je neophodno da se pritiskom na kvacilo do pola prvo zaustavi traktor a da za to vreme kardan i dalje radi kako bi se prilikom setve sa beker sejacicom sprecilo drobljenje semena ukoliko se istovremeno pritiskom na kvacilo gasi i kardan a automataki s njim i turbina sejalice a njen pogonski tocak predje jos kratak put. Doduse na kraju mi to nije ni bilo potrebno jer sejemo i dalje sa rakovicom a majstor je uspeo da podesi kardan tako da se ukljucuje pre pokretanja tockova traktora a iskljucuje posle zaustavljanja traktora, makar nijansu pre.Nadam se da smo se sad sporazumeli. Puno vam hvala na savetima.
 
E tako već može:osmeh:
Nisam bio dovoljno jasan u prvoj poruci. Veliki pozdrav i hvala jos jednom svima koji su se ukljucili u diskusiju oko ovog mog problema, nisam ni slutio da cu tako brzo dobiti odgovor na moje pitanje. To jos jednom potvrdjuje koliko je ovaj forum sjajna stvar i koliko na njemu ima sjajnih ljudi sa ogromnim iskustvom.
 
Pa da, upravo je tako ko šta sam i napisao.
Trebalo je preštelati kvačilo da se dobije 2. stepen odvajanja, odnosno gašenej kardana i hidraulične pumpe.
1. stepen odvaja samo menjač i služi za kretanje/zaustavljanje traktora, to je pritisak kvačila do pola, a pritisak kvačila do kraja odvaja kardan, odnosno 2. stepen.

Isto je tako i s paljenjem kardana. Pritisneš kvačilo do kraja i upališ kardan i staviš traktor u brzinu, zatim kad otpustiš kvačilo do pola, kardan se pokrene, ali traktor još uvek stoji, tek kad otpustiš kvačilo do kraja traktor krene.

Zna biti s tim problema na IMT traktorima ako nešto neje dobro naštelano, ili jednostavno su lamele gotove, kako kod koga.

Meni je naprimer na 565 u berbi kukuruza odkazao 2. stepen odvajanja i jednostavno je kardan samo stao, nešto je kvrcnulo i berač je stao:osmeh:, dalje sam se normalno služio traktorom u transportu, ali hidraulik i kardan nisu radili, tako da sam završio berbu sa drugim traktorom.
Ovog smo raskolili, zamenili lamele (srce lamele 2. stepena je otišlo) i sve potrebno i dalje sve radi perfektno. Jedino je potrebno nakon nekoliko sati rada kad sve legen preštelati kvačilo na ovaj otvor dole da se dobije fino paljenje kardana i odvajanje i to je to.
 
Pa sad, sejali smo rakovicom jer bi morao da skracujem kardan a onda bi mi on verovatno bio prekratak za rad sa nekim masinama sa rakovicom iako je mozda sa 567 lakse okretati sa hidraulicnim volanom isto mada se sa r65 mehanickim volanom nekako lakse drzi pravac.
 
Nazad
Vrh