IMT

Problem kod IMT 558 je konstrukcijske prirode. Smešno je lagan za snagu kojom raspolaže i ima jako široke gume malog prečnika. LTZ T-40 bi ga ošišao i obrijao u blatu sa onim njegovim uskim gumama velikog prečnika.
Dobro je druže da si spomenuo da je dvoosovinka prikolica, pa da ti kažem par mojih iskustava sa dvoosovinkama. Ovde kod mene se za drugačije traktorske prikolice i ne zna pa malko imam pojma o njima. Kod dvoosovinki je poželjno kačiti rudu na što je moguće višlju tačku na traktoru. Prilikom potezanja, ako je ruda zakačena visoko, inercija prikolice deluje preko rude na zadnju osovinu traktora na dole, dakle "otežava" traktor dok u slučaju da je ruda nagnuta na dole, prilikom potezanja, inercija prikolice "odiže" traktor, tj. smanjuje trenje, tj. potire određeni deo težine traktora. Pod pojmom težina podrazumevam težinu kao silu koja se meri njutnima i koja je promenjiva, a ne "težinu" kao narodski izraz za masu koja se meri (kilo)gramima i konstantna je.

Konkretno kod 558 problem leži u tome što mu je gornja poteznica prenisko za rudu od Zmajovke ili Tehnostrojke. Problem može biti prevaziđen tako što ćeš od materijala sa otpada izvariti poteznicu koja se montira na poluge pa onda hidraulikom regulišeš visinu poteznice u milimetar. Sa takvom poteznicom ja vučem jednim Vladimircom punu Zmajovku žita i okrećem po strnjiki. Međutim, hazard je u opšte koristiti dvoosovinske prikolice na brdskim terenima mimo asfaltnog puta, a kamo li upotreba takvih poteznica zbog velike udaljenosti tačke kačenja od zadnje osovine.

Gadna mana 558-ice je po meni i to što je spor kao puž. IMT 542 ili 549, novi tip sa spuštenom njuškom kad furne pored njega, kao Yugo da je prošišao! :bravo:
 
Mozda da nosi po putu,to sam vidjao kad ga ljudi premestaju sa mesta na mesto

Kod nas u ataru ces itekako da vidis 560 sa tim plugom... Nemojte govoriti tako da ako kod vas nije moguce da nigde nije... Pa kod mene u ataru niko sa 560 i sa Rakovicom 65 ne vuce plugove sa 2 brazde ama svi oremo sa 3x25 neki cak i sa 3x30... Ima u odgovarajucoj temi da vidite cime orem ja sa Rakovicom godinama... 3x25... :ppozdrav:
 
Na kucistu menjaca pise 560 kao i na kucistu diferencijala.To pise na svakom 540.Na njemu je sve od 560,menjac,hidraulik...

Maloprije sam bas otisao da provjerim i ipak nisi u pravu bez uvrede... Na kucistu mjenjaca pise 533 i to cu slikati i postaviti slike dok mi se ukaze prilika....
 
Krle- Nema kod mene brda ali neki brezuljak prilikom izlaska na glavni put sa atarskog i ako je jos prekriven travom ili nasipan peskom ja tu nemogu izaci sa 558... Pas je lagan posebno odpozadi.. Znam za kacenje rude ali posto nije moj traktor i nema drugu poteznicu sem donje ja nemam drugo resenje sem da tako vucem prikolice....

- - - - - - - - - -

Maloprije sam bas otisao da provjerim i ipak nisi u pravu bez uvrede... Na kucistu mjenjaca pise 533 i to cu slikati i postaviti slike dok mi se ukaze prilika....

I meni se sve cini da je kuciste menjaca na 542 isto kao na 539... :sta: Mislim da sam i ja video taj natpis...
 
nema drugu poteznicu sem donje ja nemam drugo resenje sem da tako vucem prikolice....

Nema tu ništa od vučenja dvoosovinke. Šteta za gume. Kad već znaš celu priču o silama itd. otkrij onda "tajnu" i tom kompanjonu ako ima uši da čuje. Za njegovo dobro je da opremi traktor makar standardnom gornjom poteznicom.
 
I meni se sve cini da je kuciste menjaca na 542 isto kao na 539... :sta: Mislim da sam i ja video taj natpis...

Na 542 sve pise 560 na svim kucistima i mjenjaca i diferencijala ali rijec je o 540.. I jos bi da dodam da je hidraulicna pumpa na 540 ista kao na 533,539 i 558 a 542 i 549 ima hidrauliku kao 560...
 
Nema tu ništa od vučenja dvoosovinke. Šteta za gume. Kad već znaš celu priču o silama itd. otkrij onda "tajnu" i tom kompanjonu ako ima uši da čuje. Za njegovo dobro je da opremi traktor makar standardnom gornjom poteznicom.

Mislio sam da znate o ko je rec.... Covek ima mnogo imanja i oko 20 krava ali problem je u tome sto nema dece a on ima vec 82god i sad je u inostranstvu na operaciji... Meni je dao sve kluceve i masine da se staram o domacinstvu i poslovima u ataru dok se on ne vrati,tako da svi njegovi traktori su sad kod mene.. Ima IMT 542-558 i Rakovicu 47... A tesko da ce on kupiti gornju poteznicu kupio bi mu ja ali nek da ::novac::... A za gume se nebrinem ja (nove su ganc)...
 
Maloprije sam bas otisao da provjerim i ipak nisi u pravu bez uvrede... Na kucistu mjenjaca pise 533 i to cu slikati i postaviti slike dok mi se ukaze prilika....
Slikaj i postavi,ako je kuciste od 533 onda to nije 540,jer debela ploca hidraulika nemoze da se zasrafi na kuciste od 533,a nemoze ni kuciste od diferencijala od 540 da se zasrafi na kuciste od 533,kao sto nemogu ni sve ostale stvari kao sto su pedale kocnica i kvacila da se nameste na kuciste od 533.Naravno nemoze ni ploca menjaca(sa kucistem volana) da se stavi na kuciste menjaca od 533.Sve je slicno ali mere nisu iste.Ovo bar znam u detalj,radilo se godinama ti traktori.

- - - - - - - - - -

Na 542 sve pise 560 na svim kucistima i mjenjaca i diferencijala ali rijec je o 540.. I jos bi da dodam da je hidraulicna pumpa na 540 ista kao na 533,539 i 558 a 542 i 549 ima hidrauliku kao 560...
Bez uvrede ali ti druze nikad nisi radio ove traktore izgleda,ja cu da osedim pored njih.
Hidro pumpa na 540,542,545,549,560,565,567.569...sve iste sa filterom

Imas u delu foruma gde je literatura knjigu"radionicki prirucnik IMT 540,542,545,549"procitaj ako ne verujes
 
578 koliko snage taj ima? :sta: Mogucnosti mi ne dozvoljavaju da gledam sta drugo trenutno,a ni naredna 2 meseca,pare odlaze na drugu potrebniju stranu. Stoga biram ono sto mi je povoljnije i ono sto ce mi pomoci da malo rastereti 542 koji je preopterecen. Jutros je upaljen,gasen je malo cas da se dospe gorivo,i gas,ode teca da nastavi gde sam ja stao,u pripremu za setvu,a ako sam saceka silazu,morace i nju da radi,pa ti vidi kako je njemu i meni s njim druzeci se svakodnevno. Sutra valjda zavrsavam sa setvom sebi i slobodan je do kosenja. Da ima pomocnika setva bi bila dosad uradjena,bez obzira na sve,pa makar to bio i 533. Imam 539 koji koristim,nije moj,al je on ne upotrebljiv osim sejalicu ii prskalicu da nosi. To da 558 ne moze da povuce je greska. Vuce on,samo mu ti namesti poteznicu gde treba.Slazem se da 560 isti posao bolje radi,tezi je.
 
I kod nas svi vuku sa 560 Leparda 14 coli i 757 veoma lako.Rakovica isto ore sa njim ali nije joj svejedno,malo stenje.
 
Ovo bar znam u detalj,radilo se godinama ti traktori.

Ajde mi onda Mirko reci ko ima Ruen lamelu za 578-588. Novu ili polovnu. Treba mi za prijatelja. Ja imam jednu novu i jednu polovnu ali ih čuvam za sebe. Jbg šta posle da ugradim na svoj traktor ako njemu dam a on ne pronadje drugu da mi vrati....
Naravno može još neko da se oglasi ako zna. Kataloški broj ako neko zna i to mi pomaže. I šta se uopšte dešava sa fabrikom Ruen Kočani? Rade oni uopšte? Nešto ih ne nalazim na netu....
 
539 nemoze ni da ga zakaci a ni da ga rastavi od zemlje.Ja ga sa 540 rastavim 5-10 cm od zemlje(sa debelim soljama)
Ne zaboravi nisu sve zemlje iste,u sremu je teska zemlja.
 
Slikaj i postavi,ako je kuciste od 533 onda to nije 540,jer debela ploca hidraulika nemoze da se zasrafi na kuciste od 533,a nemoze ni kuciste od diferencijala od 540 da se zasrafi na kuciste od 533,kao sto nemogu ni sve ostale stvari kao sto su pedale kocnica i kvacila da se nameste na kuciste od 533.Naravno nemoze ni ploca menjaca(sa kucistem volana) da se stavi na kuciste menjaca od 533.Sve je slicno ali mere nisu iste.Ovo bar znam u detalj,radilo se godinama ti traktori.

Pise 533 na kucistu 100% a traktor je 540 poslacu ti slike i video a ja onda stvarno nzm sta je u pitanju ali je tako sve fabricki.. mozda je neka serija posebna...
 
Ipak se nakupilo za tih 30 god po 10-15h... I moja Rakovica ore od kad je kupljena sa plugom 3x25 i odlicno me sluzi...
 
Nazad
Vrh