IMT

539 pravi 540 obrtaja kardana na tacno 1500 obrtaja motora,542,549,540,560...prave 540 obrtaja kardana na 1640 obrtaja motora.
Imas u temi literatura IMT prirucnike a i tu mozes pogledati.
 
Sad sam u dilemi,kad god sam sipao malo vise ulja onda ga vazduh usisava na gore i onaj mrezasti filter je uvek pun ulja a on ima funkciju da dovede prasinu u takvu situaciju da padne i zalepi se na ulje koje je ispod.Cim je filter mastan onda se prasina lepi za njega a ne pada u ulje.


Samo ti sipaj do onih rupica i ne brini, a i mrezica mora biti masna pa ne moze ona biti bas suva a trktor skakuce po njivi. Ako je suva onda prasina prolazi
 
Pogresio sam sto nisam slikao.Kada sam skinuo pre par dana da ocistim i operem ta mreza je bila cemetirana sa prasinom dok je ulje ispod bilo relativno cisto.Jedva sam peracem na najjacem mlazu uspeo da ocistim mrezu.Tako da pomislih da mozda nisam sipao previse ulja.
 
Eto ceo svet je kupovao 540 i bio je i ostao cenjen traktor u inostranstvu,a kod nas nema cenu a i koga god da pitas svi ce reci da to i nije neki traktor.Pa moj burazer(kuca preko puta mene)ima 533 i skoro mi je bas rekao da on nebi drzao takav krs od traktora.Doduse i ja kad sam ga kupio skoro svi u selu su mi rekli da sam lud i da je bolje da sam kupio 533 nego 540.Vecina ima misljenje da su 540,542,549,560 najveci grobovi ovog sveta.Ja mislim obrnuto,jedino 549 malo kvari prosek sa preterano ostrim motorom za taj menjac i diferencijal ali je ipak dobar!!
 
Mi smo imali IMT 540 sa Fiatovim motorom, i za mene je to bio najbolji traktor koji smo imali (533, 560 i R65).
 
Eto ceo svet je kupovao 540 i bio je i ostao cenjen traktor u inostranstvu,a kod nas nema cenu a i koga god da pitas svi ce reci da to i nije neki traktor.Pa moj burazer(kuca preko puta mene)ima 533 i skoro mi je bas rekao da on nebi drzao takav krs od traktora.Doduse i ja kad sam ga kupio skoro svi u selu su mi rekli da sam lud i da je bolje da sam kupio 533 nego 540.Vecina ima misljenje da su 540,542,549,560 najveci grobovi ovog sveta.Ja mislim obrnuto,jedino 549 malo kvari prosek sa preterano ostrim motorom za taj menjac i diferencijal ali je ipak dobar!!


Ovih dana se dosta druzim sa jednim IMT 542 i moram priznati da je masina za moj 539 hteli to neki da priznaju ili ne... U transportu je brz kao metak (ima 5 brzina) tese se podigne od 539 izgleda da mu je tezi prednji kraj... A sve ostalo je gotovo isto kocnice i ostalo... Nevidim zato taj traktor ne bi bio bolji od 539???? :sta:
 
Ovih dana se dosta druzim sa jednim IMT 542 i moram priznati da je masina za moj 539 hteli to neki da priznaju ili ne... U transportu je brz kao metak (ima 5 brzina) tese se podigne od 539 izgleda da mu je tezi prednji kraj... A sve ostalo je gotovo isto kocnice i ostalo... Nevidim zato taj traktor ne bi bio bolji od 539???? :sta:
540,542,549 je tezi prednji kraj,prednja karlica i most su daleko jaci od ferdzinog,menjac od 560(3 br) ili od 567(5 br),hidraulik od 560 podize duplo vise od ferdzinog,ali dzabe 540,542(stari tip) u ekstra stanju kupis za 2000-2500 eur,a 539 da se raspao nije ispod 2600-2700 eura.
 
Moj komsija ima 540 kupljen 1979 nov. Na njemu je Rakovicin motor i tek je otvaran prije 2 god a traktor se naradio posla i posla..... Nije mi jasna jedna stvar a to je da ljudi pricaju a i na forumu se pricalo da im je mana diferencijal tj konusno-tanjirasti... Od 1979 radi bez i jednog kvara mjenjaca ili diferencijala.. takodje i 542 ima jedan u selu i nikakvih problema nema sa njim a radi i u sumi i svugdje.... Nisam siguran da je mjenjac od 560 na 540 jer bas sam gledao i na kucistu mjenjaca pise IMT 533 a nikad nista nije mjenjano niti otvarano....
 
Na kucistu menjaca pise 560 kao i na kucistu diferencijala.To pise na svakom 540.Na njemu je sve od 560,menjac,hidraulik...Samo su nakacene trube od 539,tu je razlika tj.nema bocnih reduktora.Ima tu jos detalja kombinovanih od 539 i 560 ali sustina je od 560.
Pogledaj malo bolje na tom 540,mozda pise 533 na nekom segmentu koji je univerzalan za sve IMT-traktore,na samom odlivku kucista sa strane mora da pise IMT560.Trup od 533 i 539 je uzi za 1,5cm od ovog pa je bilo kakvo uklapanje i u fabrici nemoguce.
 
540,542,549 je tezi prednji kraj,prednja karlica i most su daleko jaci od ferdzinog,menjac od 560(3 br) ili od 567(5 br),hidraulik od 560 podize duplo vise od ferdzinog,ali dzabe 540,542(stari tip) u ekstra stanju kupis za 2000-2500 eur,a 539 da se raspao nije ispod 2600-2700 eura.


Da mi sad zatreba jos jedan traktor 10000% da bi pre uzeo IMT 542 (moze i starija limarija) nego IMT 539... Jednostavno po meni je bolji IMT 542 od 539 jer ima menjac sa 5 brzina sto mi puno znaci... Kad idem atarskim putem sa 539 nemogu sa 3 jer cu da se istruckam ziv a sa 2 cu da ostarim do njive... A na 542 taj problem nemam... To je moje misljenje... :ppozdrav:
 
Vidis,kod mene na 542 je danas centralni bolcni sto drzi trap posao da ispadne,sreca pa oteza volan koji je inace odlican,mekan kao na autu,odmah sam ga video da je krenuo napolje i vratio ga na mesto. Dobar je i 549,ja se samo lomim sta da uzmem,560 ili 558,naravno sad nemogu,imao sam nekih neplanskih izdataka. Ako uspem da ispapucim do silaze,bice dobro. Srce vuce 560,a opet tata bi radije 558,pa nikako da se dogovorimo. Najverovatnije ce biti sta bolje nadjem. Voleo bih 567 zbog 5 brzina,navikao sam na takav menjac na 542,pa bi mi to bilo savrseno,al njih ne nalazim po oglasima.
 
Cast svima sto voze IMT 558 ali to je za mene 0 od traktora!!!! U zadnjih nekoliko dana skoro svaki dan provodim na njega i duboko sam se razocarao bar u ovog sto ja vozim... Kocnice nikakve,nece da koci a kad zakoci nemogu da podjem dok ne krenem u rikverc!!! Svaka cast motoru i prenosu vidim da ne malaksa cak ni sa prikolicom u kojoj ima 6000kg psenice ili kukuruza,ali cim stanem javlja se problem ma nemoze da makne iz mesta!!! Ili neki brezuljak naprimer kao kod mene na kapiji on proslajfuje sa prikolicom!!! Naravno govorim o dvo osovinkama prikolicama... Na jednmom bregu ja nemogu izaci sa dve prikolice balirane deteline!!!! Pa ja neznam kad je meni sa detelinom proslajfovala Rakovica... Mozda ste upravu kad kazete da je lagan ali je previse lagan za taj motor... Za motor i prenos kazem jos jednom samo reci hvale,gume pocnu da se tope od asfalta a motor ne izbacuje trunke dima... Ali sve je dzaba fali tezina na zadnjem kraju.. (mnogo)...
 
Sto kaze Cira svaka cast vlasnicima 558 ali taj traktor nije dzabe prestao da se proizvodi davne 1980.Ima dosta mana u odnosu na 560 a to su:slaba hidraulika(533),menjac od 533-555,nema tegove pozadi,horizontalne pedale kvacila i kocnice,rucna kocnica neprakticna,tanka ploca hidraulika(533),spora varijanta menjaca(ne svi),lose resenje sipanja goriva i vode.....Sve ovo 560 ima duplo jace i bolje uradjeno.Jedina velika mana 560,577... su kocnice koje se preprave za 200 eura na mehanicke koje posle zakivaju i vise od 10 godina da se nista ne pipa.
 
E, zato 560 ima debele zadnje felge jer to na 558 tocno fali. 560 vuce 757.20 dok 558 to moze samo u idealnim uvjetima po ravnici. Onda pricaju da je 558 "najbolji orac" a nitko ne zna sto taj izraz znaci. Znaci da se s plugom 756.20 igra i da ga vuce kao da ga nema pa zato "dobro ore" a zapravo je neiskoristen. Kasnije kupe ljudi 560 i s njim vuku 756.20 i onda krecu price o velikoj potrosnji s malim plugom i tanjuracom 20 diskova i po prici 558 ispada "naj bolji traktor na svijetu".
 
Oko potrosnje dosta pravi problem linijska i rotaciona pumpa,a 560 koji ima linijsku guta gorivo.Rotaciona je zakon.
 
Drago mi je sto me razumete... Ali kazite mi de ja sa mojih 20 god smem da pisnem nesto lose o IMT 558 nekom starijem poljoprivredniku??? Pa za njega je 558 najbolji na svetu.... A ja se u potpunosti slazem sa Mirkom i sa Bobo... Ovaj sto ja sad trenutno vozim (ne moj) ima spor menjac o ljudi pa to u transportu ubija... Ona pedala kvacila mi je tako bezveze resena stalno se sapletem o nju,nema nozni gas... Ali sve bi to zanemario da on malo malo ne zslajfuje,pa sad tek razumem zasto moj komsija na 558 nosi umotan lanac napred,nemoze covek vise da se vraca pesaka kuci ovako ga bilo ko iscupa kad se zaglavi... :haha: Cenim ja sve starije masine (i sam ih imam) ali voleo bi da se potrudim da idem makar korak napred a ne da razmisljam sad o kupovini 558... Zar nije bolje kipiti makar malo mladji traktor naprimer 560?? ili gresim??? :sta:
 
Nazad
Vrh