IMT

ja sa cuo od majstora sto vare blokove da toplom vodom nikako ne sme da se zaliva najbolje uvuci traktor u toplu garazu , @mzupunski pogledaj nivo ulja u karteru posto kazes da se voda otkravila bila odma ces zanti na cemu si, inace meni je pukao blok na kombajnu i ja pred sezonu mu naspem neki prah za hladnjake i nemam problema, verovtno je kod mene mala pukotina posto su jos neki pokusavali sa prahom i kojekakvim tecnostima i nisu uspeli , @bobo je jedan od njih.
 
I meni je prije psorlogodisnje vrsidbe soje pukao blok i pusta mi vodu u karter... Sta mi nisam sipao i NULA BODOVA. U pregovorima sam za drugi motor od poznanika i njega cu uglaviti a ovaj moj ostaje za djelove, jer za drugo nista sad i nije... Klipovi, radilica, komplet glava, anlaser, razvod... ima tu djelova i djelova no posto je blok gotov, na stroj vise nece ici :(

Ja sam mislio da sam ispustio svu vodu iz njega kad sam zavrsio ljetnu zetvu ispirio ga i ispustio vodu. pred zetvu soje isao sipati vodu u kombajn kad ono curi negdje, geko, nisam pipe seve pozatvarao kad klinac, jedan cep izbilo van i drugi do pola. vratim ih i mislim u sebi sve naj gore, kad ne curi nigdje van, prvi dan isteram kombajn u dvoriste, podmezem, pripremim i sutra ujutro gledam ulje, kad karter PUN "bjele kave"... Onda sam samo mislio neka izdura zetvu soje i tako je i bilo. svaki drugi dan mjenjanje ulja, i teraj, sipao sam kroz tri dana sigurno 2l razno raznih tekucina za "krpanje" pukotina ali bezuspjesno, a tokom dana u zetvi sam usipao u njega sigurno 20l vode. dok je motor topal, voda isparava iz ulja ali cim stanem, preko noci napuni karter.

Kasnije citam na forumu da pucaju negdje kraj bregaste naj cesce i da se to nikako ne moze ni zavariti nit ista i cujem od kolege da je on imo isti problem i morali uzet novi blok, uradili generalnu na motoru, kombajn odradio tu sezonu i igrom slucaja ga rasproda u djelove, motor i mjenjac idu meni ;)
 
Narode sipajte antifriz to vam je naj jeftinije i naj sigurnije.@pujol dobro si prosao ako je samo cep,a vidi sta je moglo da bude i koliko bi to kostalo i za te pare sto bi opravljao koliko bi godina imao da sipas antifriz.Ja ovo napisa jos 4 januara.
 
Ma lako za traktore, tamo imam i natifriz i termostat u sva tri... evo 549 koji ima 2400 sati i 6 godina starosti otvoris mu hladnjak on iznutra i dalje ko nov, crijeva od vode kad mjenjam, isto sve cisto kao da je jucer u dvoriste dosao.

Idem u krajnost, pa kad se ide peci rakija, lijepo nalozim pod kazan i izdestiliram si 50-60l vode svake godine i sipam u hladnjake samo destiliranu vodu. Ako nekim cudom ostanem bez destilirane, tek onda ide ova iz pipe i obavezno natifriz u bilo koje doba godine...

S kombajnom je druga stvar, nije kod mene od prvog dana i nitko ne sipa antifriz u kombajn, osim onih koji rade u kasnu jesen kukuruze pa sto "moraju"... isao sam staviti termostat u kombajn pa kad sam vidio sta sve unutra nema odustao sam, samo ce od kamenca zastekati i nisam napravio nista.

Evo, jutros bas pricao s rodjakom u vezi tog motora i daje mi ga za 5000KN (trenutno oko 670€) i ne daje nista ispod te cjene. kaze da ga je remont kostao 1000€ i da od remonta nema ni 100 sati, kaze cak ni 50. na motoru je i anlaser i alternator samo stavi na kombajn i teraj i novi je blok na njemu. Rekao sam mu da racuna da je motor prodan a dalje cemo vidjeti kako ce ici...

Ja sam skolu skupo platio, neka se netko na mom primjeru nauci.
 
u svakom traktoru imam termostat i antifriz ove god. ću i i kombajn....
što Boba kaže kad na 577 skinem crevo ono unutrašnjost bloka crvena kao da je juče izašao iz fabrike...
nikad neću prežaliti što sam na 539 2-3 god. sipao vodu i sad kad naspem nov antifriz dobija hrđavu boju
 
To je samo do kvaliteta vode u seoskom vodovodu i ni do čega više.Ima u sebi kamenca i zbog toga se javlja ta crvena boja.Naspite destilovanu vodu i videćete razliku.
 
Izvinite ako je :off_topic:.. Ja uvek kupujem po 20l destilisane vode pre nekoliko dana kupih ceo karton (sta je to 40din Litar) i u sve traktore sipam antifriz pomesan sa destilisanom vodom...

Imam jedno pitanje,u sve traktore odrzavam nov antifriz pomesan mnogo jace nego sto pise na ambalazi pa tako drzi i ispod -30,ali tu me u selu ubedjuje jedan covek da se antifriz gotovo nemoze smrznuti jer i ako se smrzne on nekako drugacije ledi to jest samo se malo zgusne.... Nikad nisam imao prilike da vidim tako nesto pa neznam dal je istina to????
 
Naspi ga u plasticnu casu,pa u zamrzivac.
Mozes da napravis mali ogled u jednu cist,u drugu pola-pola,a u trecu 2/3 voda.

Jos jedan problem mi stvara oni uredjaji za merenje jacine antifriza... Ja imam dva pa sa njima merim i plus uzorke nosim u jedan servis na proveru sta je sigurno sigurno je....

Moracu da probam to u zamrzivac.. Pricaju kao da i ako je star i slab antifriz pravilno pomesan pola pola sa vodom on nemoze da razbije blok.. Naravno ja to nisam proveravao...
 
Dok nije bilo tih meraca za par dinara ljudi su tako merili antifriz u zamrzivacu,ali sad ima za bagatelu da se kupi,ne isplati se ni vaditi antifriz pa u zamrzivac mecati i zezati se.
 
Dok nije bilo tih meraca za par dinara ljudi su tako merili antifriz u zamrzivacu,ali sad ima za bagatelu da se kupi,ne isplati se ni vaditi antifriz pa u zamrzivac mecati i zezati se.

Znam da ima za bagatelu da se kupe ali rac je koliko su tacni... Zato imam dva pa uporedjujem a na kraju ipak odnesem u servis tamo imaju onaj sto se kapne na staklo pa gleda kao kroz mikroskop.. Ja mislim da je taj naj tacniji... Ali da ne idemo vise u :off_topic:.. Moze dalje u drugoj nekoj temi... :ppozdrav:
 
Javljam ovih dana... verovatno utorak, najkasnije srdu cu otici do rume da vidim sta se zbilo na kraju... Ostavio sam ga juce sa odvijenim sarafom na bloku da iscuri tecnost kad se otopi, danas cenim da se otopio, ceo dan je u plusu bio...
 
Nazad
Vrh