IMT

propusta kompresiju ako su losi ventili ili vodjice ventila .klima ventil[samara] i nemoze zadrzati dobro kompresiju i deo odlazi. da li ti se necuje sta oko lanca kakav zvuk. dal se nije raspanovao pa gubi tu u snazi.jeste li skidali prednji dekl
 
Postoji mogucnost da nije dobro ozubljen dovoljno je za jedan zubda pomeri napred ili nazd kako pali kad je ladan i kakav dim tad izbacuje na auspuh.
 
Neznam 100% sta je uzrok ali ja mislim da je nesto oko glave ili oko uzubljivanja ako covek kaze da je skidao i crevo koje vodi na filter vazduha i menjao vise puta pumpu onda nije to 100%...
 
Otvarali smo nemam pojma ni ja sam koliko puta dekl i tu je dobro sve,lanac dobar i spanel isto,nije nista prezubilo,crte se poklapaju.Glavu i ventile,kazem,da budem iskren nismo kontrolisali i to ce biti retka stvar koja nije pretrazivana.Ne znam ni kako da detektujem naprslu glavu a nisam je ni pregledavao niti je majstor kad ga je remontovao.Moze li neki savet?Inace na leru ovako lep zvuk,i kad mu das gas on prima,malo dimne ali ne puno.Ali kad da krene,lose.Juce da bacamo vestak,on iz garaze prazan jedva sam sebe da izvuce.Kad se zagreje bolje je ali to je daleko od onoga sto on moze.
Hladan i po ovakvom vremenu skoro da i ne moze da upali bez vruce vode.Grejac naravno,2-3 puta.Grejem ga cak i leti po vrucini izjutra pri prvom paljenju.
 
Zazori ventila? To pregledaj svakako, lako moguce da su poslije nekog vremena "sjeli" i izgubili prvo podeseni zazor pa sad ne zatvaraju kako treba.

Kad uzmes kljuc na radilicu i pokusas okretati motor, da li lako "Prebacuje kompresiju" ili daje neki otpor. Da li pri prebacivanju kompresije sisti ili ne? sve to pregledaj i ako nije do toga, 90% da ces skidati glavu i nositi na pregledavanje...
 
Prvo,cenim tvoj rad na ovom forumu.Ovo tvoje IMT I ZMAJ,PRAVI MALI RAJ me je odusevilo i izradio sam kacket sa tim sloganom prosle godine.E sad kad ovo kazem neko ce se smejati.Prosle godine kad sam demontirao ceo motor,vido sam da su karike NPR posle par godina rada kao nove,hilzne Petar Drapsin takodje-znaci kompresija je dobra.Bice da je glava,a ako jeste ima da idem u kafanu i da se napijem kad ga uradim.
Ventili mi se nekim cudom rasteluju neko vreme posle stelovanja.
 
U pa tebe zezaju klackalice(klavijatura),oce one da zezaju posto su kod tebe limene,nisu livene.Zamor materijala i te klackalice oce da se savijaju i stalno se ventili rastelavaju.Ili je pukla glava izmedju kompresionih prostora pa mesa kompresiju.
 
Ventili tebe (a što kaže Mirko i klavijatura) zezaju. Neki dan sam na jednom 533 doštelavao ventile 50-ak sati od otvaranja glave zbog malog napuknuća bloka. Prije tog doštelavanja traktor je radio solidno, ima snage, alo fino, al je maaalčice brljavio. Neko bi kazo to je uredu, nema se tu šta dirat, to je 533 i on tako radi. Kad su ventili preštelovani to brljavljenje se izgubilo i motor radi samo tako, milina ga slušat. Isti taj 533 kad smo na njemu napravili generalku počeo je gubit snagu, dimit, siktat i pirit dim u usisnu granu. Ventili rasštelovani i propuštali su. Kad su ušlajfani i naštimani traktor pali na zub, ima snage, nema dima sve po PS-u. Motor na IMT-533 treba znat složit, a kad se složi i uštima on radi ko singerica. Kod mene mogu kast da ih 80 % neradi kako treba samo što velika većina vlasnika istih nema pojma kako treba radit i na to neobraćaju pažnju.
 
  • Like
Reagovanja: PKB
skini klavijaturu celu i probaj klackalicu jednu po jednu da klimnes ili rastavi polako ali pakuj redom da neizmesas. mogucnost je da se zajela osovina po kojoj idu .probaj ventile klimnuti u stranu vidi jel imaju lufta u vodjici. kakvu ste vi generalnu radili a da se glava neremontuje. kad su svud luftovi fakticki nemozes ni nastelovati ventile jer sve promeni polozaj tokom rada i vrlo brzo se rasteluje. a tu ventili propustaju 100%. probaj da pri paljenju zatvoris rukom [ stavi rukavicu na ruku] usisnu granu pa popusti pa opet pa vidi hoce li lase upaliti
 
  • Like
Reagovanja: PKB
Kao sto sam ranije rekao,ventili su stavljeni novi kao i vodjice.Glava je ravnana.Nisam pisao da je traktor radio mozda 50 sati dobro,odlicno.Palio super,lep ler gas.Ali odjedared maltene poceo posle tih 50 sati da zeza i svakim danom sve gore sve do danas.Tako vec par godina jer nijedan majstor koji je bio nije mu nasao kvar.Sve je rasturano i pregledavano ali glava i ventili nisu ponovo dirani ni pregledavani,kazu ma nije do toga.Ja nisam toliko strucan ali ipak sam oko tih traktora 20godina i mislim da ste za ventile i glavu u pravu.Nema mi vise cekanja i vec sutra cu poceti radove.Jel se naprasnuce na glavi vidi golim okom ili moram nositi kod majstora negde???Secam se prosle godine dosao majstor da mi nasteluje ventile kad ono jedan stoji otvoren 0.5cm,a stelovani su svake godine.Esad dal oni lose steluju ili kao sto kazete se klackalica ostelila...U svakom slucaju videcemo.
 
cuj kvalitet sadasnjih delova po meni nije uopste za diskusiju. uvaljuju sve zivo. rodjak je na ursusu radio punu generalnu znaci sve .za godinu i po je dve bregaste promenuo nove i sve teze je palio. vodjice ventila su se toliko pojele da je to strasno. za 300 rs dobile skoro 3mm lufta u vodjici. mnogi i prilikom obrade servisi zeznu stvar ostave velike tolerancije ili cak i nezamenu a naplate. svega sam se nagledao i napatio da mi je vise muka i raditi ovaj posao kad ni sebi neverujem vise. glava ako pukne nekad se da primetiti a nekad mora na hidro test jer unutra pukne i test ti je najmerodavniji. ali vecinom trosi vodu ili isteruje iz sistema ili taj cilindar nereaguje i trokara.probaj prvo pregledati klavijature i odozgo ventil probaj bocno klimnuti da vidis jel ima luft. skini i izduvnu granu i pogledaj na glavi da li se nije nakupilo garezi i suzilo rupe izduva. hiljadu sitnica moze da zeza al treba ici redom.
 
Reci cu ti ja ovako... ako su novi ventili stavljeni i uslajfani su kako treba no uvijek postoji onaj ALI...

Lijepo ti skini rezervoar, i polako okreci motor i pregledavaj zazore na ventilima i kad je pojedini klip u GMT u tocki kompresije, kako su ti i rekli, mora biti zazor 0-20 - 0.30 kako koji majstor voli, ja cesce prestelavam pa stavljam 0.20 no nije greska ni jedno ni drugo. Ako ima zazora u GMT klipa, klimaj klackalice gore-dolje, lijevo desno, pokusaj ih "uvijati" i pregledavaj da se one ne klimaju. ako zazor ne postoji, ti ga nastimaj i tako za sva tri cilindra. Za probu preporucam zazor 0.30 i onda da radis s njim par dana i da ponovno prekontroliras zazore jer je lako moguce da nesto niej "sjelo" kako treba jedno s drugim.

Kad mu ventile prestelas, sastavi ga, upali, i gledaj sta radi i kako. ako ventili nisu bili pravilno postelani na njih se sad nakupilo malo garezi i zato sam i rekao da je sigurnije 0.30 pa dok ta garez ode radom motora trebao bi sve bolje i bolje raditi ako glava nije pukla ili sta ja znam.

Ja vjerujem da je ponajprije problem bas u ventilima pogotovo kad kazes da su novi i da to nitko nije gledao posto su bili sigurno da oni 100% nisu u pitanju.


Tako je i kolega kupio motor s vilicara za svoj 539 i palio je na zub, nesto nevjerovatno, i ja mu kazem da prije ugradnje u traktor dok ga jos imamo na paleti da prestelamo ventile posto je lakse radilicu okretati kad koljevka i hladnjak ne smetaju. Kaze on, nema potrebe, vidis da dobro radi. Na moje inzistiranje smo ga otvorili i jedan od ventila je imao zazor 0.7 sto je prosto nevjerovatno da je tako motor radio bez greske. ostali su bili izmedju 0.3 i 0.5...

Nemoj glavu bez veze skidati dok ventile ne pregledas i po potrebi podesis i kad malo traktor proradi, provozaj se. ako osjetis poboljsanje to bi trebalo biti TO a ako ne onda ti skidanje glave ne skine, posto drugo sta nema biti jer kazes da si pumpu i brizgaljke eliminirao...
 
Bobo,moze li detaljan opis kako nastelovati ventile.Dosadilo mi se vise da mi dolazi svake godine neki majstor i da mi prodaje maglu.
Kako se secam njegove price steluje se 1. pa 3. klip,treba li tako?Sta to znaci 'Ako ima zazora u GMT klipa'?Kako ustanoviti taj zazor?Jel u trenutku stelovanja ventila klip mora biti u GMT ili kako vec???:sta:
 
Jel' mi moze neko pomoci oko ovih ulozaka ubrizgavanja za 539. Naime ovdje na Juselovom sajtu stoji da je ulozak za 539 dakle motor m33, oznaka po IPM 303 04 00, a na sajtu IPM stoji konkretno za nosac oznake YAU ide ulozak sa oznakom 303 01 00.
Danas sam skinuo dizne i na njima pise, nosac oznake YAU , pa me zanima koji ulozak mi treba ovaj sa oznakom 303 01 00 ili 303 04 00. Na ovoj IPM tabeli moje brizgaljke su pod rednim brojem 8, ali mi se to nesto ne slaze sa Juselom.Hocu ovaj put ja da uzmem dio a ne da mi majstor vadi tamo neke ispod stola u rinfuzi boga pitaj cije proizvodnje.
http://www.ipm-factory.rs/index.php?option=com_content&view=article&id=58&Itemid=24
http://www.jusel.com/proizvodjaci.php?id=19
 
Poslednja izmena:
Vidis, ja se uopce ne vodim ovom logikom, samo uhvatim kljuc na radilicu i okrecem dok ne dodje cilindar u vagu i na vagi stelam. Do sad uviek uspjesan nacin podesavanja. Ovo je ispravan nacin i to ne sporim.


Vojkanvrelo, Obavezno nam javi sto se dogadja poslije podesavanja ventila...

Ne drzim se ni ja ovih pravila.Neko ko nezna a zeli da zna najbolje je da se drzi pravila.Uglavnom onaj ko se nerazumije dosta u mehaniku uvijek krece od stelanja ventila.Iz iskustva znam da ima hrpa traktora sa zozorom ventila i do 2-3 mm a odlicno rade.Veci zazor ventila nema nikakve veze sa palenjem.Tad ima veze samo ako su ventili premalog zazora.Prevelik zazor smeta samo usisu i izduvu u radu motora.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh