IMT

hvala ljudi, nasao sam u oglasima '72 1750 evrova. ne izgleda bas nesto na oko. . .pa razmisljam da prodam moj 565 pa da kupim ovaj, da sredim, da mi ostane malo para i da mi traje :) sta mislite?
Pa sto bi to radio jeste 575 jaci od 565 ali nije to tolika razlika da bi kupio masinu koja je starija 15-20 godina...
 
Opet prica o 542 i 549,a pisano je o tome. Sa mirkom015 se slazem u vezi 540,542 i 549.Oni nisu za sumu. Sa SasomP, se ne slazem nimalo. Ti bre covece potpuno ocrni ove traktore. Drzi se ti zetora,a kloni imt-a,pomislice neko da je tako zaista i dace 3500 evra za 539 umesto za 542 2500 evra,a 1000 evra iskoristi za kupovinu nekih prikljucaka. imam ja iskustva sa zetorima,pa ne pisem da je los,da se kvari,puca ovo i ono. TomoVs pise realno kao i svaki vlasnik542.

NemO se ljutis necu vise da ti dirnem IMT-a :haha:
 
Ko je vide menjač shvatio bi da te brzine nisu za oranje.Zato i ode 4-ta brzina.Orite 3-om sporom pa reci da je otišla ona...Zatim negledaju nivo ulja .Voze sa 10 l ulja tek kad digne prikolicu primeti da neće da istera sve klipove.

Upravo teko orite u 3 spori nikako u 4-5.. I nece biti problema sa menjacem.. A sto se tice da nisu znali da 542 ima 5 brzine ima slucaj i kod nas u selu... :haha:
 
Drage kolege prodiskultovao bih nesto sa vama u 539 danas sam primetio u oranju posle 80-ak ari kad radi na ler gasu pritisak ulja je oko 0,8 bari nije cak ni jedan a na 1500 obrataja 2 nesto mi je to sumnivo a menjo sam ulje pre 5 dana ??? ko tu koga jebe nije mi jasno ako je neko imao isto iskusvo voleo bih d ame posavetuje sta da uradim hvala u napred

- - - - - - - - - -

On je 45 ks direktno ubrizgavanje 2005-6 god
 
Zasto da se ne ore u 4. ili 5. sporoj?? Decki moji, je li vam ikada palo na pamet da su zupcanici u mjenjacu u "sporim brzinama" 3 puta rastereceniji posto reduktor na sebe prima dio opterecenja. u 4. i 5. sporoj se smije orati bez ikakvih problema iako je zupcanik od 4 tanji nego od 1. ali da bi dosli na isto naprezanje (neka se radi o istoj putnoj brzini u obadva slucaja) zupcanik od 4. brzine mora biti tri puta tanji od zupcanika 1. a to on NIJE. dakle manje je opterecenje oranje u 4. ili 5. sporoj od 1. direktne.

Ovdje IMT 5106 ore ili u 4. ili u 5. sporoj s 3x14" i drugacije nikako. u 1. direktnoj je to klanje traktora a u 3. sporoj je to neracionalno trosenje goriva. kolega je u 4. i 5. sporoj orao preko 100kj svake godine i mjenjacima nikad nista 5136 i 5106 ali zato su reduktori stradavali dok im nije napravio podmazivanje.

Ja sam orao s 549 u 5. sporoj bezbroj puta da se traktor unatoc teskom prednjem kraju propinjao od opterecenja i nista mu nije bilo. Za mjenjac na IMT-u nisam nikad cuo da je ikad ikome polomljen ni u sumi ni u njivi jedino u prometnoj nesreci. Poluosovine, konusno-tanjursati par, reduktori... to je kod IMT-a problem u teskim poslovima.

U leru na toplo je dozvoljan pritisak ulja 0.6 bar a u radu na toplo se treba kretati od 2.1 do 4.5... u leru ne radis nista i tako da je normalno da je i pritisak ulja nizi.
 
Nemoj da radis nista... Mnogo traktora koje sam vozio (nisu moji) drze pritisak ulja 2 na jacem gasu a na ler gas 0.5.. I godinama tako rade.. Ja svim mojim traktorima (sem Belarusu) leti sipam Galax 40 i nemam tih problema... :ppozdrav:

- - - - - - - - - -

Zasto da se ne ore u 4. ili 5. sporoj?? Decki moji, je li vam ikada palo na pamet da su zupcanici u mjenjacu u "sporim brzinama" 3 puta rastereceniji posto reduktor na sebe prima dio opterecenja. u 4. i 5. sporoj se smije orati bez ikakvih problema iako je zupcanik od 4 tanji nego od 1. ali da bi dosli na isto naprezanje (neka se radi o istoj putnoj brzini u obadva slucaja) zupcanik od 4. brzine mora biti tri puta tanji od zupcanika 1. a to on NIJE. dakle manje je opterecenje oranje u 4. ili 5. sporoj od 1. direktne.

Ovdje IMT 5106 ore ili u 4. ili u 5. sporoj s 3x14" i drugacije nikako. u 1. direktnoj je to klanje traktora a u 3. sporoj je to neracionalno trosenje goriva. kolega je u 4. i 5. sporoj orao preko 100kj svake godine i mjenjacima nikad nista 5136 i 5106 ali zato su reduktori stradavali dok im nije napravio podmazivanje.

Ja sam orao s 549 u 5. sporoj bezbroj puta da se traktor unatoc teskom prednjem kraju propinjao od opterecenja i nista mu nije bilo. Za mjenjac na IMT-u nisam nikad cuo da je ikad ikome polomljen ni u sumi ni u njivi jedino u prometnoj nesreci. Poluosovine, konusno-tanjursati par, reduktori... to je kod IMT-a problem u teskim poslovima.


Ipak sam negde procitao ne secam se gde (mozda i na ovom forumu) da je 5106 konstruisan tako da ore u 3 spori i da nikako ne bi trebao da ore u 4,5 ili cak i u 1 direktnoj i nikad ne bi bilo problema sa tim traktorem.. Tako sam procitao mozda nije istina.. :ppozdrav:
 
Dok ja pisem, vec ste napisali vi umjesto mene ;) dakle pritisak ulja vam je objasnjen u mom komentaru iznad (bar za IMT traktore)

Sto se mjenjaca tice, je brena je konstruirana tako da ore u 4. sporoj. Na njoj su 3. i 5. sinhronizirane a 4. je na mjestu gdje bi na 539 bila 3. (dolje desno). i ja u 4. sporoj orem, naj bolje mi se pokazalo. tanjurao sam srednje teskom tanjuracom strnjake pa sam isao 5. sporom i tako...

Kazem da poznam dosta ljudi koji su godinama i godinama orali u 5. sporoj s 5136 i 5106 i nikad mjenjacima nista, samo reduktora treba imati u rezervi i volje da ih mjenjas. Namjesti se povrat ulja na reduktor i vise nema problema sve dok se redovno mjenja ulje... Za probu sam i ja poorao nekih 10ha u 5. sporoj i islo je. u 1. direktnoj ide, ali dimi cjelom duzinom njive i nije to TO. u 4. sporoj u brazdi mjereno GPS uredjejem imam brzinu izmedju 7 i 8 km/h i to je TO. ne treba ni brze ni sporije a traktor se ne muci i prosjecna potrosnja u oranju mi je 11.5l /kj na 30 cm dubine...
 
Imaš neke slike tog podmazivanja? Baš bih volio to da vidim, ništa mi nije draže nego kad vidim da je neko napravio neku preradu koja funkcioniše bolje od originalne.
 
Dok ja pisem, vec ste napisali vi umjesto mene ;) dakle pritisak ulja vam je objasnjen u mom komentaru iznad (bar za IMT traktore)

Sto se mjenjaca tice, je brena je konstruirana tako da ore u 4. sporoj. Na njoj su 3. i 5. sinhronizirane a 4. je na mjestu gdje bi na 539 bila 3. (dolje desno). i ja u 4. sporoj orem, naj bolje mi se pokazalo. tanjurao sam srednje teskom tanjuracom strnjake pa sam isao 5. sporom i tako...

Kazem da poznam dosta ljudi koji su godinama i godinama orali u 5. sporoj s 5136 i 5106 i nikad mjenjacima nista, samo reduktora treba imati u rezervi i volje da ih mjenjas. Namjesti se povrat ulja na reduktor i vise nema problema sve dok se redovno mjenja ulje... Za probu sam i ja poorao nekih 10ha u 5. sporoj i islo je. u 1. direktnoj ide, ali dimi cjelom duzinom njive i nije to TO. u 4. sporoj u brazdi mjereno GPS uredjejem imam brzinu izmedju 7 i 8 km/h i to je TO. ne treba ni brze ni sporije a traktor se ne muci i prosjecna potrosnja u oranju mi je 11.5l /kj na 30 cm dubine...


Upravu si u 4 spori je konstruisan menjac da ore... Moj teca dok je radio puno zemlje orao je sa 5136 (novog ga kupio) vukao je sa njim 4x35-40 neznam tacno vozio sam samo jedan dva dana u ispomoc i rekao mi je 10000x da orem samo u 4 spori i tako sam i vozio nije se mucio traktor uopste sa 4 brazde.. I posle je kupio 5210 da bi se jos prosirio ulozio u taj traktor sve sto je imao i taj traktor nije trajao nista.. Nazalost krediti su ga sustigli i sad nema vise nista od poljoprivrede.. (izgleda da ce sve to morati da rasproda ako hoce da se izvuce)..

- - - - - - - - - -

Evo nadjoh jedan IMT 577 mislim da nije precenjen (jos ako cena moze jos na dole kako je napisano).. Sta mislite jer vredi???? Mozda ce nekog da interesuje..

http://www.polovniautomobili.com/oglas2809882/imt_577_dv/
 
Imaš neke slike tog podmazivanja? Baš bih volio to da vidim, ništa mi nije draže nego kad vidim da je neko napravio neku preradu koja funkcioniše bolje od originalne.

E, sliku ja nemam posto jos nisam imao traktor sirom po dvoristu ;) Koliko znam da samo treba povrat ulja u kuciste provesti tako da zapljuskuje reduktor i nema vise problema s nicim. Takodjer mi je receno (osobno ne znam, nisam otvarao) da noviji imt-i imaju to tvornicki tako napravljeno. redovna zamjena ulja i nema problema a ako reduktor pod opterecenjem zaljeva ulje puno opiljaka, znas i sam sta se desava ;)
 
Dešava se brušenje reduktora pod opterećenjem :)

Ako ga nekad budeš rasturao (ne daj bože!) obavezno slikaj. U principu maksimalno jednostavna stvar ali ne mogu se ni inženjeri svega sjetiti od prve.
 
Nemoze se menjac konstruisati da ore samo 4 sporom (doduse nisam oro sa brenom) ali razliciti su tipovi zemljista i moraju se sve brzine koristiti zato sluzi reduktor i veci izbor brzina da bi sto racionalnije i maximalno iskoristio snagu traktora .

Na nekoj strani ste postavili link od nekog otpada- tj placa raznih masina ima i jedan novi tip 577 dv neispitano stanje trazi za njega 5500 evra a za cakum pakum sve komplet izremontovano ispavno i ofarbano trazi 10500 ,kum se bio zagrejo .I ovaj izgleda solidno pise dosta stavki sto je odradjeno a i nije fixna cena.Ko ima kesa stvarno vredi pogledati
 
Ja ga gledao kod majstora koji mu radi kocnice,tako da nisam pricao sa vlasnikom.Ovaj majstor kaze da je cena valjda 4500e,ali nije siguran dali vitlo ulazi u cenu.Sutra postavljam slike u temi Store.
 
Cuj... svaki IMT ore u 1. direktnoj, ako ne ide i de 3. spora i to je TO. ako mora ispod 3. spore, dizi plug i kuci. Tako je i brena zamisljena da je 4. spora glavna a u laksoj zemlji 5. spora i tocka. Masa ljudi ne cita upute od traktora i ne gleda putne brzine u pojedinim stupnjevima prijenosa i onda "ORANJE MORA U PRVOJ" "NE SMIJE U SPORIMA" "TU NESTO NE VALJA" i slicne nebuloze.

Bio je jedan covjek iz Backog jarka kod rodbine u susjednom selu i tako kroz pricu mi kaze da radi 600-700 jutara ovisi kako koje godine i da brenu ne kupujem jer je to krs od traktora. I pita me s kakvim plugom mislim orati i ja kazem 3x14" na sto je on rekao da nece moci. reko, 4. spora i nema da ne ide na sto je samo rekao da nemam pojma da u sinhroniziranim brzinama ne smijem orati. Pokusao sam mu objasniti gdje se na breni nalazi 4. brzina ali me prekinuo i rekao da je imao silom prilika 5106 i kod njega je godisnje orao taj traktor 150 jutara i da mu je to maksimum i obavezno 3. sporom... Sad si ja mislim, nisi ti u nju ni sjeo, nit znas raspored brzina i pricas mi da je to krs od traktora a kod tebe orala godinama 150 kj... Dogovorili smo se kad iduci puta dodje da cu ga odvesti do mene da vidi moju masineriju i da mu pokazem shemu brzina jer ja nisam odustajao od moje sheme.

To su jedne zablude zato sto je tesko procitati upute koje se davaju uz traktor, mnogi ne znaju da se zglobovi prednje vuce na breni podmazuju, da nisu kao na malim traktorima zatvorenog tipa i takve sitnice koje puno znace za traktor. Dosjetili se ljudi petljati po mjenjacu da traktor ore 1. direktnom, jer ga "inzenjeri nisu dobro napravili"... Neki iz mog kraja su na silu orali sa standardnim mjenjacem isto 1. direktnom pa duboko koliki je plaz.

Cim sam doterao traktor kuci, nabavio plug, za pola sata sam bio u brazdi. pokusam 4. sporu ide fino, pokusam 5. sporu ide fino, pokusam 1. direktnu ide fino ali u brazdi jako sporo prima gas. Brat je iz vana gledao i kaze da u 4. ne dimi nista u 5. dimi malo, skoro neprimjetno a u 1. dimi cjelom duzinom njive... Onda brena uz sve moguce probleme s mjenjacem jos ispadne i velik potrosac, pa se trga ovo pa se trga ono...
 
Nazad
Vrh