IMT

Savo, mozda ti curi i motorno ulje. Podmetni nesto ispod da kapne par kapi pa vidi da li je ulje crno ili zuckasto i tako ces znati da li je motorno ili menjacko. U svakom slucaju, ako kapne po malo nije smak sveta, kaplje to i kod mene na nekim traktorima pa ide tako bez problema.
 
Poslednja izmena:
Tako sto ako npr usisni propusta on vraca deo vazduha nazad i tako smanjuje pritisak sabijenog vazduha koji se salje u bocu a ujedno taj isti vazduh i vraca film ulja koje karike ostavljaju,znaci kompresija oslabila zbog ventila pritisak opao i slabije vazduh vraca to ulje nazad.Mozda sam bio nedovoljno jasan pa iz primera ko u ovo ne veruje neka odvije crevo sa kompresora i pusti da tako slobodno izduvava i videce da ce tu poceti da baca ulje iako mu je kompresor u odlicnom stanju,ali ne za pet i deset minuta nego neka obavi neke teze radove za sat dva i videce o cemu govorim.A kao drugo nije da ne mogu da budu i karike lose ako se govori o traktoru koji je 30.god,a tu nista do sad nije menjano ali tu onda ni hilzna vise nije dobra pa slaba vajda samo od karika.

Kolega, griješiš. Jako griješiš. Naš 539 je imao bocu za zrak koja je bila postavljena uzdužno ispod platforme za noge. Smetala je djedu i ocu dal za bočnu kosilicu il kog vraga i stalno su ju skidali pa po završenom poslu vraćali dok im nije dojadilo i ta boca negdje od 1984.g. stoji u ćošku šupe neiskorištena a traktor od tog dana nije drukao pritisak u bocu nego je kompresor slobodno pumpao zrak i nije ništa mastilo do pred par godina prije generalne opravke motora pa su mjenjane i karike kompresora i dan danas on dere "u prazno" bez nekih poteškoća.

U drugu ruku, 549 je jednog dana odlučio da mu treba 10 minuta dobrog gasa da napumpa pritisak u bocu. naj prije smo mislili da negdje polako curi zrak na crijevu nekom pa smo osluškivali i špricali sapunicom i nismo našli ništa. kad sam otvorio odušak od boce, tamo bila i manja količina ulja. Odlučio sam otvoriti kompresor i točno se vidjela kako karike nisu nalijegale dobro na stijenke cilindra. Kupio nove karike, neke duplo deblje dao u klipu ukopati šire kanale da te karike pašu u njega i evo ga, radi dan danas bez pojave ulja u boci nit slabi pritisak kompresora.

Na 5106 kako sma kupio traktor kompresor istodere u prazno, crijeva su istrunula a "kijavac" je netko od prijašnjih gazda rastavljao pa tu fali djelova a pošto mi na tom traktoru kao ni na 539 zrak za kočenje nije bitan, ja to ni ne popravljam.
 
Ja sam rekao da su karike zato što sam u nekoliko slučajeva nakon zamjene karika prestalo da masti u bocu. Što ne znači da nemože biti do ventila ali se drugačije manifestuje najčešće slabo duva.
 
Slazem se sa Bobom, fabricki kompresor ionako 90% vremena radi u prazno tako da bi stalno izbacivao ulje. Kad jednom nadruka vazduh i otvori se rislang ventil ako vazduh nigde ne curi i ne koci se onda se jako dugooo rislang ne zatvara. Kad posle X minuta pritisak padne na 4 bara zatvori se rislang i za nekih 30ak sekundi ponovo nadruka 5 bara i otvori ventil.Dakke vreme rada kompresora pod opterećenjem je jako malo u odnosu na prazan hod.
 
Hvala vam dobri ljudi na svim informacijama.Danas išao na njivu i sretnem seoskog majstora i pitam ga za moj slučaj.Kaže da su karike u pitanju i da pored karika još nešto treba da uradi,a to ga baš nisam razumeo jer je traktor radio.Nešto kao kaljenje stubova...a to on radi.Treba da uzmem karike ali se prvo moraju skinuti jer ima dve vrste za 539 i niko ne zna unapred koja je.Kaže da može da skine i da se onda ode i kupi a da traktor nesmetano radi i dalje.
 
Ja koliko sam čitao po radioničkom uputstvu imaju 3 mjere karika za kompresor kakav se ugrađuje u IMT traktore (PPT valjda) uglavnom, dimenzija karika je ukucana u čelo klipa i prema tome se kupuju karike.

Drugo što sam tek kasnije saznao da postoje i karike različitih debljina u toj dimenziji tako su meni prodali neki komplet karika u ispravnoj mjeri cilindra i klipa ali bile su dosta deblje i tri karike u kompletu. Dvije gornje sam iskoristio i kompresor radi kao blesav.


Čika Aco, majstor je vjerovatno rekao da treba raditi "honovanje stubline" i ako se stublina "jajasto" pojela tj. na djelovima je uglancana gdje su poderane karike više strugale po stublini, honovanje ju malo dotjera u red ali što je najbitnije kod honovanja, bolje karike dihtaju jer se ulje zadržava u risovima od honovanja.
 
Bobo u pravu si ,upravo je to rekao.Kad prođe ova ludost od radova,uzeću da promenim karike pa ću da javim rezultat ovog događaja.U svakom slučaju,hvala na savetima i stručnoj pomoći.Lakše je kad se čovek malo uputi u problematiku,naročito ako mu je sasvim strana.
 
Dobro ce resite vi kompresore,nego u drugoj temi o prskalicama sam pitao i nedelju dana niko da odgovori,ne vezano za IMT ali ne bitno svi sigurno znate da li su dizne iste za sve prskalice do 440L,Za Moravu hocu po treci put za manje od mesec dana da kupim dizne one Lechler u Kosmosu nisu ih svrstali u rubliku za Moravu,pa jel ce se to uhvati ili nece?
 
Pa trebale bi sve dizne pasati na svaku prskalicu, ako pričamo o plastičnim diznama za prskalice... Postoje i mesingane istog oblika ali sve to paše s jednih na druge koliko sam ja upućen.
 
Pojavio mi se neki luft u kucistu volana i zbog tog mi ponekad samara desni tocak a kad pritisnem nogom sponu samaranje prestane...mogu li se promijenuti i imaju li uopste piksne u kojim se krecu segmenti
 
Imaju piksne al je to malo komplkovano mjenjati a luft može biti do pojedenih segmenata.Može i na ležaju koji drži vreteno biti luft. To ili uraditi sve generalno il ne dirati pa dok radi radi.
 
- - - - - - - - - -

Trebalo bi da su standardne i morava i agromehanika al ponesi onaj [raf pa vidi uklapaju li se.
Ma ja to sad da porucim on lajn,inace do sutra zaboravim telefonom da pozovem inace bih i njih usmeno pitao normalno da oni znaju,ali ja sve sto narucujem to radim oko ponoci inace u danu usred posla se tesko hvatam za tel.pa i kada me neko zove.
 
- - - - - - - - - -

Ma ja to sad da porucim on lajn,inace do sutra zaboravim telefonom da pozovem inace bih i njih usmeno pitao normalno da oni znaju,ali ja sve sto narucujem to radim oko ponoci inace u danu usred posla se tesko hvatam za tel.pa i kada me neko zove.

I sam tako nerado nekoga zovem.Ali radi posla koji radim moram imati telefon i ici ako nešto plane pošto sam i vatrogasac.Iste su dizne samo lechler druge nekih lijevih marki nikako nevaljaju
 
Nazad
Vrh