IMT

Mirmag pade mi na pamet sto je neko davno pisao da se stave neke produzene .... kako da ih nazovem oni liveni komadi gvozdja koji idu od rukavca do spone volana, navodno se stave jer su duzi pa je samim tim laksi na volanu, ali se malo ajnslag gubi. Mada se ferdza i ne okrece na volanu, nego kocnicama. :osmeh:
 
Mirmag pade mi na pamet sto je neko davno pisao da se stave neke produzene .... kako da ih nazovem oni liveni komadi gvozdja koji idu od rukavca do spone volana, navodno se stave jer su duzi pa je samim tim laksi na volanu, ali se malo ajnslag gubi. Mada se ferdza i ne okrece na volanu, nego kocnicama. :osmeh:

To sam ja pisao. Slučajno sjeo u komšijin 539 jednom prilikom i vidio da ima dosta lakši volan od mojeg i vidio sam da on tvorničli ima ugrađene te "gornje ruke" na rukavcima. Odmah sam kupio od 540 te ruke i ugradio kod sebe i volan je dosta lakši a ne gubi se ništa na anšlagu. Još je netko na forumu produžio tvorničke ruke i dobio dosta lakši volan.
 
E to cu i uraditi,ako i tada ne bude makar malo popustio ima da rostiljam na njemu....
Moram proveriti koliko su poluge rukavca duze kod 540,542,549.
 
Poslednja izmena:
Ti aksijalni lezajevi imaju jako kratak vek trajanja,obicno se izlupaju,ispresuju od naskakivanja prednjeg dela traktora,ali pri prosloj zameni kucista volana prosle godine su zamenjeni zajedno sa rukavcima i nisam dobio ni zere laksi volan.

Bobo,da nemam primera sa normalnim radom volana na 533 ne bi ovo pisao,ali to sto se desava kod mene je nenormalno.Da bi u mestu zaokrenuo tockove ustajem sa sedista.Redovno se podmazuju rukavci,aksijalnih lezajeva sam se sit namenjao za zadnjih 10 godina,a posto vise vremena provodim u IMT-u nego u Deutz-u neobhodno mi je da resim taj problem.
Kada se zadnji kraj optereti,volan se sa lakocom okrece,nigde ne zapinje,cim se rastereti postaje nocna mora.


Sve ti je uzalud , ti ne mozes i da hoces rjesiti taj problem. Prije 2-3 dana je kolega koji ima nekoliko tokarskih , glodalica itd. takav novi "popravljao" koji nije radio nista samo namontiran i skinut. Problem je sto lezajevi nisu u osi , a rjesava se mjerenjem i onda trigonometrijskim racunanjem koliko treba sa kojeg poklopca da se skine i to ukoso ,a da se dobije sve u osi. Moze da se poravi ali to nije radio za novac i sumnjam da bi to radio uopste za novac jer kako naplatiti rad na novom rezervom djelu. Radi se o tome da se ne moze kriviti ni malu privredu jer to nisu radili metalci vec slasticari ili pekari;)

Sto bi rekli "seljacki" sve je aus vinkl" i treba da se vrati nazad u vinkl:haha:l. Kad se "poravnaju" poklopci da lezajevi dodju u osu ide jako lagano i nece odaziti ni klizni lezajevi niti ce se raspasti.
 
Dobar dan kolege. Imam imt 533 i primetio sam da kad se krecem napred i stanem pa krenem unazad nesto mi lupne u desnom zadnjem cokne ,,cokne" . Da li mozda neko zna sta bi to moglo biti? Nisam primetio da ima luft u tocku prilikom klackanja istog. Zvuk mi se cini da se cuje u desnoj trubi?
 
Sve ti je uzalud , ti ne mozes i da hoces rjesiti taj problem. Problem je sto lezajevi nisu u osi ...Sto bi rekli "seljacki" sve je aus vinkl" i treba da se vrati nazad u vinkl.

Pa o tome sam govorio ranije i zato ih nazvao gancima a neko me napao zpog toga,gde ti od nepismenog coveka mozes traziti da ti odgovori koliko je 11x11?Pa to i pismen ce malo da razmislja...nema nista od tih delova svi su stvarno neprecizno uradjeni pa cak i domaci,jer sam pre neki dan kupio komplet nosac retrovizora za kabinu 542,lepo pitam izmeri mi razmak gornjeg drzaca i donjeg koliko je osovinska mera od rupe do rupe,ma kaze to je to nista ne brini...kad mi stize prvo luk nije odgovarao nema veze dosavijem ga prema levom i kad da ga usrafim rupice pogresili vise od 2 mm i drugi sraf na pola rupicu dodje,nikako ne odgovara ni novu da mogu izbusim,pa sam psovao samo tako.Drugar mi prosle godine kupio novu kinesku hidraulicnu dvostubnu dizalicu za automobile/mehanicarsku/procureo cilindar vec na deseto podizanje,doneo ga kada ga otvorismo,unutra nosac gumica tj klip pa na njemu naravno u sredini ima rupa oko fi 25 sa kojom se srafi na klipnjacu e tu rupu izbusili u stranu za cirtavi 3mm,pa se samo cudim kako su uspeli za toliko da pogrese,to se busi na strugu pa ma koliko taj strug bio star-neprecizan ne bi uspeo za toliko da je izbusi u stranu.I onda se dolazi do zakljucka da je to buseno na neki primitivniji nacin kao sto je stubna busilica.
 
Ruka na 539 kakva je kod mene bila tvornička:




Ruka na komšijinom 539 koja ima kataloški broj kao i IMT 540:





Odmah počeo listati oglase i jedan 540 se prodavao u djelove i odmah sam išao po te ruke. Volan je osjetno lakši za motanje.
 
Pa da sam se sjetio danas na selu uslikati jednu kraj druge, vidio bi razliku... 2-3cm dulje. misliš sitnica al se i te kako osjeti na volanu
 
Naravno salim se,sto je poluga veca lakse se skrece,isto kao i sa vecim volanom,ovako na fotografiji se tesko vidi razlika
 
pa kad sam ja to grbavo uslikao. Npr na kratkoj ruci je šaraf krajnika spone točno iznad ovog šarafa na viljušci prednjeg trapa dok je na duljoj ruci taj šaraf iza šarafa viljuške. nije 10cm dulja ruka pa da se vidi iz aviona al opet, ako može olakšati, zašto da ne?
 
Zveknula mi AC pumpa na 567, samo je stao u radu, vidim da je propustio gorivo u ulje. Osim zamene AC pumpe i ulja treba li jos nesto da proverim, mislim da je radio kratko sa pomesanim uljem i dizelom.

Sent from my Lenovo S90-A using Tapatalk
 
Nazad
Vrh