IMT

A zbog cega je traktor bez kabine besmislica u savremenoj poljoprivredi?
Kabina stiti od sunca, kise, prasine i sto je najvaznije od herbicida i prignjecenja u slucaju prevrtanja. I da malo popravim stvar to je po MOM misljenju besmislica koristiti traktor bez kabine. Inace cenim i druga razmisljanja i razloge za ta razmisljanja.
 
Pisao sam o tome ovde vec. Za lake poslove imao sam nekada 533, sada imam 542 i 549. Sto se tice udobnosti, okretnosti,lakoce rada mislm da 542 i 549 nemaju premca. Visok sam 186 cm i nikad nebih pozeleo vise da vozim 539 ili 533. Traktor bez kabine je besmislica u savremenoj poljoprivredi. Da ne zaborvim da napisem 542 i 549 imaju hidraulicne volane. Za teze poslove imam rusa 821. Sa svakim traktorom naravim godisnje po 300 sati i sam sa lakocom radim svojih 60 kj zemlje. Imao sam nekad 560 i njemu zameram da je neokretan i ima lose kocnice.


Izvini druze ali meni je kada u leto odem na Rajac (850m nadmorske visine) da kosim livadu od 3 hektara u komadu i treba u toku dana da sidjem sa njega 50 puta (ako sam sam tj. nema niko da mi pomogne) i usput dok kosim gledam da ne udarim u kamen isl. mnogo prakticniji Ferguson bez kabine (po kisi ne kosim, ne skupljam, ne baliram isl)...
Naravno u sumi, kod transporta isl. kabina je zakon, ali postoje i poslici gde je traktor bez kabine mnogo zgodniji i zahvalniji....

Fabricki hidro volan na 549/542 (ja ga nisam imao) je "nedaj boze nikome".Mnogo spona, losa klackalica nema lezaj, i navoj na matici klackalice (veoma mala matica) hoce da se zezne i da spadne matica i sve pod traktor ode i posle kastrofa (samo da skocis na vreme sa njega da ne zavrsis kao jedan moj komsija zajedno sa traktorom u potoku)...Aj sto su ga napravili tako pre 30 godina, nego sto nista za tih 30 godina nisu uradili da ga poboljsaju...I da, tesko da je 549/2 okretniji od Fergusona.
 
Poslednja izmena:
@Bobo ево где пише + #29887 пост
Ја носио 600 кг свиња + кетрец, на полугама па се пропиње као Дамјанов зеленко, скоро да је ишао куд је он хтео...а још ово да није зашлајфовао на њиви са две змајевке натоварене балама па то бајка поготово кад креће, а мало је 549 тежи од ферчике да би то могао тако. Мало звучи невероватно, зар не?

Послато са Леново К6 Ноте уз помоћ плуга

Nauci se citati...

Kog sam ja kupovao Rusa kad 542-549 moze da ga obidje sa 2 pune zmajevke ...

I ti isto...


Imadosmo u domacinstvu Imt-549 preko 27 godina (od decembra 1986 do kraja 2014 godine) i sada procitah neke stvari o istom i ne mogu cudom da se nacudim (kakvu sam ja "ragu" imao spram nekih ovde)....

Prvo o brzini - iz mog iskustva on jeste dosta brz traktor u transportu - ali ISKLJUCIVO na ravnom terenu....Cim naidje na osrednju uzbrdicu (duzu od 50m) na njegovu petu brzinu mozete slobodno da zaboravite (pa makar vukao samo i praznu prikolicu jednoosovinku)....Evo naprimer od benzinske pumpe do moje kuce u selu ima jedna osrednja uzbrdica od oko 70-80m i nikada (ni kada je bio nov, ni posle generalnih) mi nije uspelo da uz istu isteram praznu prikolicu 5-om brzinom a "zaletao" sam ga 1000 puta (i uvek poslednjih 10 metara je morao u cetvrtu).Pretposlednje godine pre prodaje sam sa njim vukao zito u mlin u Misacu.Ja sam isao sa 549 i jedno 2000-2500kg tereta a stric sa Zetorom 6211 (koji jeste 14 konja jaci ali ima max.brzinu za 4-5km/h manju) i oko 1000 kg tereta vise....
Pobegnem ja njemu na pravcu malo, al cim dodjemo uzbrdo on je brzo iza mene....Kada smo poceli da penjemo uz Bukulju ja sam isao 4->3->2 a on sve vreme 5 i 4 (posto sam ja "kilavio" ispred morao je da prebaci i u trecu) i da nije bilo kola iz suprotnog smera mogao je komotno da me obidje i da izadje na vrh par minuta pre mene...

Nizbrdo jos gore....Traktor (549) iz mog iskustva NIMALO ne moze da koci motorom i veoma lako zalece i nabija "ler gas" a i kocnice mu nisu nista "spektakularno" (cak ni kada su nove a kamoli posle par hiljada sati koriscenja).

Sto se tice poredjenja sa fergusonom.Ferguson je okretniji traktor (549 ima dosta masivniji prednji trap ali je tezi na volanu, mnogu mu vise prostora treba da ga okrenes itd).Naravno 549 je bolji za oranje, tanjiranje isl.
Mislim da u transportu nije velika razlika u brzini izmedju ova dva (mada sam ja poslednjih 10-ak godina imao na 549 "dvanestkinje" pozadi umesto fabrickih 13.6.28 pa je bio malo sporiji).Ferguson (ja sam uvek vozio model bez kabine i samo takav bi uzeo da mi bude pomocni-mali traktor) je zahvalniji za radnje tipa kosenje, prevrtanje sena, prskanje isl...
Ako bih bas morao da uzmem samo jedan verovatno bih opet uzeo 549 zbog oranja isl....ako bih morao da uzmem neki od ova dva kao pomocni uz neki veci tj. "cetvorku" uvek bih bez razmisljanja uzeo fergusona (bez kabine)...

Moj ima prednju vucu i nazad 12.4 gume, majevicu 4t s povisenjima praznu dizem uz brdo gdje se ljudi s 539 ne usude spustiti 2t u 1. direktnoj. Ne znam kakav je tvoj traktor bio al moj tezi od obicnog pa u 5. digne praznu prikolicu s povisenjima (teska je oko tone takva). A i ne znam kud ti se zuri toliko, 577 ne moze uz to isto brdo dici dvije zmajevke koje po ravnom ladno vuce pa tom traktoru nitko nista ne zamjera... Sto auto ne vozis 5. brzinom uzbrdo. To nije odlika loseg traktora, nego loseg sofera.

Dalje, Nizbrdo je na 549 problem iskakanje iz 4. brzine, ne znam za 549 koji nizbrdo kad ga prikolica pogurne samo malo ne iskoci a i nije ni 4. ni 5. za spustanje tereta nizbrdo. Kod nas s 539 spustaju teret u sporovoznima al moze e i u brzohodnima jos ako je zrak spojen i ispravan, ide 2. 3. direktna bez problema nizbrdo s 4. tone tereta.



Ovo da 549 vuce dve zmajevke klipa s mjesta bez grebanja su neke druge price u koje ne ulazim. Vukao sam svasta s mojim 549dv pa grebe cesto puta i kad mislim da nema sanse da zagrebe... Nije svemocan traktor al ima nekih svojih prednosti i mana kao i svaki drugi.
 
И онда је дабар замотао чоколаду
Треба и ти да научиш да читаш......ајмо сви у први разред

Послато са Леново К6 Ноте уз помоћ плуга
 
Aj sad jedan ogled , stavite na crtu 549 i rusa 892, trkaju se , iz mesta krecu sa max brzinom , znaci imt petom rus devetom zec . Ko je brzi i startniji :)
Neko ce reci rus duplo tezi pa jeste ali i duplo konja.

I ko je pobednik ? :)

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Daj nebudite djeca vise.....koje su to usporedbe, bezveze......
Rusa sam gledao kao traktor, sve to lijepo izgleda, povoljan, pogotovo kod nas polovan, ljudi ih slabo cjene, al nema tu kvalitete, sa 6000 sati on je gotov, koliko da pazis na njega.....to je steta po mom misljenju, da izdrzi barem 10-12000 sati bio bi najbolji traktor na trzistu za mene......ovako da uzmem polovnog sa 3-4000 sati mogu samo ulagati u njega, to je steta za rusa......
Jos vidio potpuno novi motor u mađi za 4800€ sa turbom, bez turba oko 4300€......neisplati se raditi generalka za te novce, samo da je malo kvalitetniji
 
rus gotov sa 6000 rs? ako cemo gledati i stare ruse znam ih malih milion koji su presli 10000rs i teraju i dalje bez ikakvih problema, za te pare to su za mene neunistivi traktori.
a generalna ne moze biti jeftinija.
 
Aj sad jedan ogled , stavite na crtu 549 i rusa 892, trkaju se , iz mesta krecu sa max brzinom , znaci imt petom rus devetom zec . Ko je brzi i startniji :)
Neko ce reci rus duplo tezi pa jeste ali i duplo konja.

I ko je pobednik ? :)

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Мој комшија прича да 542 брже оре од Раковице и 558 на истој дубини . Колико говори истину не знам. А претпрошле године узео од рођака Менгеле 290 мб да силира па за дан осилирао две или три приколице . Више му радио у месту на.квачилу него што је ишао по њиви. Следећи.дан завршио пошто је његов други рођак закачио тај силокомбајн на 558.


Трактори не служе за тркање. Него за рад у њиви. Поређење трактора различитих снага мотора је бесмислено исто као коришћење прикључних машина на трактору које су намењене јачим тракторима него трактор на који су закачене.
А свако купује трактор какав му одговара и за који има пара.
 
Ne dabar vec mrmot!
Inace moj 542 jos nikada nije iskocio iz bilo koje brzine bio breg ili nizbrdica!
Moj 542 iskace uvek iz 4 kad ga pustam na nizbrdici pod teretom probavo sam vise puta cisto iz radoznalosti,na uzbrdici i u oranju nece da izbaci,mada 4 skoro nikad i nekoristim retko kad uglavnom 1,2,3 i 5 ta.
 
Ima vala svakakvih proseravanja da izvinite na izrazu. Tako i ovde kod mene pojedinci kad krenu hvalospeve to je cudo. To sto oni imaju mora da bude bolje od svega ostalog pa ne znam sta da je. Tako jedan drugar ovde isto hvalio svoj 542 kako je brz, kako je dobar orac, kako moze mnogo da potegne... Zovne ga tu jedan da cepa livadu. Dodje on pa sav onako usiljen spusti plug pa po gasu, a 542 samo vrti gornji tocak jer je blag bocni nagib. Pa mu dvojica sednu na blatobran, a on ga cacka na hidraulik pa polagacke poce da ore. Istera nekako tri brazde i dize plug i izlazi vani. Kaze " cu upropastim motor, ovo nema sanse da se izore ". Dodje pre mesec dana jedan sa C 355 koji vazi za nikakvog oraca. Spusti plug i cepa, niti mu se neko penje na blatobran da ne slajfuje niti upropasti motor. Toliko. Jednostavno babe i zabe nikad nisu bile za poredjenje.
 
Nista ja ne kazem za usporedbu s rusom, nit kazem da li je moguce vuci toliki teret koliki covjek pise da je vukao. To su neke druge price.

549 je daleko od svemocnog i kvalitetnog traktora, kao i bilo koji drugi IMT a o rusima i cuvenoj ruskoj kvaliteti necu ni pocimati...
 
Puno sam ljudi zamjetio da ore s lošim gumama a neznaju nit uštelat plug, ni hidrulik da oru.
Ima svakakvih treba znati s strojem raditi.
 
Ono sto mi se posebno svidja kod rusa je sto vise ne ode prvo masinjist, kakvu kabinu je IMT stavljao na propotipove Rus je pre 20godina uveo kao standardnu opremu.
A o kvalitetu generalno SVIH masina je suludo pricati, svi sparaju i prave manje kvalitetno.
 
Le leeee,sad kad ja pocnem sta sve moze 549,neki dan sam sa dve pune zmajevke zrna kuruza krenuo 5 nije ni zadimio.......
nego jel pravio neko skoro na 549 nosac tegova napred?
 
Nazad
Vrh