IMT

Ako mislis na koeficijent trenja on je faktor koji ne zavisi od povrsinske hrapavosti. Za svaki materijal je razlicit a za liveno gvozdje je relativno visok, pa je taj materijal pogodan za takvu namenu. Prenos je uvek trenjem, a ne preko hrapavosti koja ako je veca nego sto je dozvoljeno jedino sto moze pomoci to je prekomerno habanje lamele.
Dakle, brusenje zamajca i potisne ploce nije pogresno.
Hocu da kazem da za IMT zamajac ne treba praviti da se povrsina sija k'o pasije mudo, bezpotrebno placanje brusenja. A normalno nece ni strugarski noz ostaviti iza sebe brda i doline da bi sjebali lamelu.
 
Bobo kolika je cena takvih usluga kod tebe ,obrade zamajca,korpe ,nitovanje lamele...
 
Prije ikakvog struganja naljegajucih povrsina na zamajcu ide nitanje deblje obloge na lamelu i onda spram tom debljinom i s debljinom obrusene potisne ploce i zamasnjaka se preciznije racuna koliko treba brusiti lezista korpe na zamajcu. Prica da se na istu mjeru brusi i zamajac i naljegajuce povrsine korpe ovdje ne drze vodu posto je deblja lamela u igri.

Nemoj molim te vise , moracu u WC , od debljine obloge zavisi koliko mora skinuti sa zamasnjaka :haha:, imam osjecaj da ce tebe osisati kao ovcu, pogotovo kad vidi koliko znas.
 
Hocu da kazem da za IMT zamajac ne treba praviti da se povrsina sija k'o pasije mudo, bezpotrebno placanje brusenja. A normalno nece ni strugarski noz ostaviti iza sebe brda i doline da bi sjebali lamelu.

Jednako me kosta brusio on ili ne... Kaze da je bolje kad izbrusi brusom da ukloni one "zagorene" fleke sa povrsine, da se dobije sto ujednacenije hvatanje lamele po cjeloj povrsini... A i sta mi znaci npr 20€ gore-dolje, to radim sad i ne znam kad vise...

Bobo kolika je cena takvih usluga kod tebe ,obrade zamajca,korpe ,nitovanje lamele...

Evo za brenu gdje je lamela 380mm promjera. Ravnanje i brusenje zamajca je 200Kn (27€), ravnanje i brusenje potisne ploce jos 200kn (jos 27€) i nitanje lamele je 500Kn (67€). Ukupno sve je rekao 900Kn (122€) mozda malo skuplje ovisno koju debljinu bude morao nitati lamelu.
 
Nemoj molim te vise , moracu u WC , od debljine obloge zavisi koliko mora skinuti sa zamasnjaka :haha:, imam osjecaj da ce tebe osisati kao ovcu, pogotovo kad vidi koliko znas.

Ne citas ti dobro sto ja pisem. Ne lice zamasnjaka nego povrsine na koje se korpa naslanja na zamasnjak. Umjesto da to nepotrebno brusi i stanjuje tamo gdje ne treba kad svejedno nita deblju lamelu zbog potrosene potisne ploce. kad sve sklopi onda se mjeri koliko tog nalijegajuceg djela mora skinuti. Ne moze skinuti "od oka" 1mm s lica zamajca i automatski skirati i 1mm s mjesta gdje se korpa montira, kuzis. Kad nanita lamelu, vidjet ce koliko tog djela mora skidati neovisno o licu zamasnjaka. Mozda treba manje, mozda treba vise. Ne radi se s ispravnim djelovima, jer se mora s potisne ploce guliti sigurna 3mm "mesa" a to se ne radi na pamet.

Bas bih volio vidjeti kako bi ti to odradio. Kod kuce na svom tokarskom stroju pa kasnije izmadju korpe i zamajca podbacivati limice jer je previse skinuto. Nisam to jednom vidio tako da ne lupaj bez veze. Ja ZNAM o cemu pricam samo je moguce da to ne znam napisati da svatko razumije.
 
I onda prodas traktor nekome, pa ga taj proda nekom trećem i taj uzme da menja lamelu i stavi fabričku jer pojma nema da je neko tu prčkao a ni na kraj pameti mu ne pada da premeri debljinu. Osećam da ce neko štucati puno:ppozdrav:
 
Nece stucati nitko... Da imam ili da mislim sta sakrivati ne bih ja o ovome ovako javno pisao. Hocete da objavim spisak djelova s kataloskim brojevima?!? Imam covjeka kojeg moj traktor zanima i zna sve sto se radi sad na traktoru i redovno mu saljem slike s remonta tako da ni tu nema problema ako ikad dodje do prodaje. Slazem traktor sebi i ne zelim da se ista polovicno odradjuje. Ako ikad dodje do prodaje da se nicega ne stidim jer ne prodajem pokrpan traktor.

Kako je netko "pametan" prije mene ugradio lamelu koja nije bila propisno prenitana na korpu kvacila koja je bila ostecena i neobradjena... Sta da ja sad kazem?!? Da zovem covjeka od kojeg sam kupio da mu **greška sve po spisku i sta ja znam...

Dajte, molim vas, ko djeca ste.

Radi se o polovnom i izradjenom traktoru koji nije propisno odrzavan. Da se ima gdje za kupiti nova potisna ploca ja bih ju vjerovatno kupio. Da ovaj majstor nije pristao dati garanciju na svoj rad, osio bih kompletno kvacilo u Banja luku i tamo bi navarivali potisnu plocu i radili bi ju na tvornicke dimenzije samo sto za to jos uvijek nema potrebe.
 
3 mm da skida frikcionu plocu? To je baaaas mnogo, dovesce u pitanje i njenu cvrstinu.

Ne frikcionu plocu, potisnu plocu. Mozda se to kod vas zove drugacije ali frikciona ploca je kod nas "skolski naziv" za lemelu.

To je po mojoj nekoj procjeni, imas slike u ovoj temi, nisam mjerio dubinu... Pitao sam ga vise puta da li garantira za rad i rekao je da nema problema da su radili i gore stvari da ovo nije uopce strasno koliko sam mu ja rekao preko telefona. Rekao je da ce se poznati taj zlijeb od prijasnjeg ostecenja i s time sam se slozio da tako uradi da ne skida previse "mesa". Bit ce potisna ploca ravna ali nece skidati s nje sto bas ne mora. Vidjet cemo kako ce uraditi za koji dan...
 
Kvacilo odradjeno i maloprije dovezeno kuci. Lamela nanitana s novim "feder limicima" i novim oblogama, potisnu plocu na korpi je trebalo brusiti samo 1.2mm a i sam majstor kaze da se cinilo vise pa nije ni mjerio dubinu, mislio je da ce se dno tog kanala poznati ali je kanal nakon samo par prolaza brusom u potpunosti nestao. Zamasnjak je brusen nekim dijamantnim brusom u 6 prolaza. Naj tvrdji dio fleka je obrusen al se fleke i dalje poznaju zbog promjene temperature sto sam i ocekivao.

Slike sutra, telefon mi se glupira pa nece po mraku sliakti.



Za "strucnjake":

Lice zamasnjaka je bruseno u 6 prolaza a "stepenice" na koje se montira korpa samo u 2 prolaza (isti korak dubine po prolazu je radjen, pitao sam i to). Da je skidao i te stepenice u 6 prolaza bilo bi pre tjesno za lamelu i ne bi kvacilo moglo dovoljno odvojiti te bi se (kako sam i rekao) moralo izmedju zamasnaka i korpe podbacivati nekakve limove da se dobije potrebni zazor i ispravno funkcioniranje kvacila. Dugo smo bas pricali i kaze da se nagledao toliko losih kvacila sto su "majstori" obradjivali na tokarskim strojevima i glodalicama da je to cudo jedno. Kaze da se stepenice ne smiju previse skidati ako traktor ima hidraulicno kvacilo jer cilindar jednostavno nema dovoljno hoda kad korpa "potone" dublje u zamajac pa su kaze ljudi podmetali kojecega i svacega pod druk lezaj da to kompenziraju i da dobiju kvacilo da pravilno odvaja.
 
Ajde izmjeri debjinu obloga na lameli , bas me zanima ta "specijalna" koliko ima debele obloge. Da li taj servis radi glave motora i kojim postupkom skida/ravna gusane? (ako znas)
 
Mislim da radi i glave. Automehanicarski obrt "Tomasevic".

Izmjerit cu, nije problem. Nije nitao deblju oblogu, isla je obicna (rekao je i naziv, pise i na samoj lameli ali nisam zapamtio) jer nije trebalo puno skidati s potisne ploce koliko smo mislili...

Gledaj, ako to radi, ja ne da sam zadovoljen nego PRE zadovoljan. To sto tebe zuljaju moji novci uopce nije moj problem...

- - - - - - - - - -

Zamajac:
online photo sharing

Korpa:
free photo upload

Lamela:
image hoster

Obloga je marke TEXTAR, google kaze dobra firma.
upload image online

Debljina obloge i "feder limovi":
image upload
 
Al ti siljis nas, bruse pa bruse, pa potisna ploca ti nije brusena , a pitanje i zamajac, treba pod drugim kutem i blize slika. A i lamela sa standardnom oblogom , vazno je prodati pricu:osmeh:.
 
Evo, NAPOKON sutra idem u servis da pravimo spisak djelova koje treba kupiti za remont traktora... Dugo im je trebalo al sta ces.

Danas kompletno kvacilo odvezeno u servis koji se time bavi i rekao je majstor da to uopce nije nista strasno i da je lamela vec prije prenitavana ali da nije uraden dobar posao. Rekao je da ce ova koju on napravi biti kao tvornicka ako ne i bolja zbog kvalitetnijih materijala danas nego prije 30 godina. Potisna ploca na korpi ce se poravnati kao i zamasnjak i jos ide brusenje nekakvim brusom "na fino" i kaze da nema problema da ce to raditi bez greske.



Al ti siljis nas, bruse pa bruse, pa potisna ploca ti nije brusena , a pitanje i zamajac, treba pod drugim kutem i blize slika. A i lamela sa standardnom oblogom , vazno je prodati pricu:osmeh:.


Molim te lijepo da u mojem postu koji sam citirao pokazes GDJE sam ja to napisao da se potisna ploca brusi... Obrada potisne ploce i zamajca i nakon obrade je islo brusenje zamajca na fino nekakvim "dijamantnim bogom", ne kuzim se u te alate, tako mi je receno da se zamajac treba poslije poravnavanja jos dodatno brusiti "na fino" da se ukloni tvrdi sloj onih zakaljenih fleka.

Takodjer je napisano koju stranicu u nazad da je trebala ici lamela s debljim oblogama jer se cinilo "na oko" da je potisna ploca previse izbrazdana da bi stala lamela normalne debljine a da se stepenice na koje nasjeda korpa ne bruse previse. Napisao sam i zasto ovaj majstor ne voli skidati leziste korpe koliko i lice zamajca pa tko je citao zna i za to. Nisam ni ja ni on od prve mjerili dubinu brazde na potisnoj ploci jer je zbilja izgledalo da je dublje nego 1.2mm koliko je trebalo skinuti da brazde nestane s lica potisne ploce... Covjek poceo poravnavati potisnu plocu i vidio je da brazda nestaje i tek je onda premjerio dubinu brazde i vidio je da to i nije toliko strasno kako je izgledalo. nazvao me i sve mi objasnio i pitao sta da radimo dalje i sve je preko telefona dogovoreno.

Sinter plocice takodjer ima standardne i dvije "specijale". One MORAJU biti u specijalama radi opisanog problema s hidraulicnim kvacilima ako je zamajac previse poderan da se ne skida mjesto gdje korpa ide da ne potone previse prema motoru da kvacilo moze ispravno funkcionirati.

Nista ja ovdje ne izmisljam, samo prenosim ono sto mi je covjek pricao. Nisam ni u kojem pogledu strucan za obradu metala ali se ni ne pravim pametan. Dam mu da odradi, platim i prica zavrsena.

Takodjer sam napisao da ja ZNAM o cemu pisem ali da mi je to tesko napisati da bude svima na forumu razumljivo. Ne volim pisati dugacke komentare jer se ljudima ne da citati kud i ovako previse gnjavim pa zato dolazi do nesporazuma. Ja znam sto sam napisao a ti znas sto si ti razumio i jbg sad.

Meni je bitno da je to covjek odradio i da je dao garanciju i da on iza svog posla stoji.
 
A sta pise ovdje :

Potisna ploca na korpi ce se poravnati kao i zamasnjak i jos ide brusenje nekakvim brusom "na fino" i kaze da nema problema da ce to raditi bez greske.

Da li ovdje pise da ce se poravnavati potisna ploca i zamasnjak i onda ide brusenje (oba), jer si napisao "kao i zamasnjak".
 
Razumijem da se i tako moze razumjeti ali je napisano u smislu da ce se oboje poravnati a da zamajac ide na "fino" brusenje... Kazem da ne znam napisati da svi razumiju, ovo nije prvi puta da se desava ovakav nesporazum na forumu.

Mada, ne vidim problem da je obrusio i jedno i drugo ili da je samo otokario i jedno i drugo malo preciznije. Glavno je da su povrsine ravne i da dimenzije stimaju a cime je radio mene ne zanima.
 
Moguce da je zamajac prvo poravnat na strugu,pa posle prebrusen,jer bas kod svih IMTova hoce da ispuca i potisna i zamajac,pa se zakale tackice,pa ih je nemoguce poravnati samo nozem na strugu,vec se mora namontirati suportna brusilica,da bi se dobila ravna povrsina.
 
Nazad
Vrh