IMT

Moj 539 ima zamalo 30 godina i 5800 sati za to vrijeme a radio je sve do prije 5-6 godina na imanju od 5 hektara (3.5ha se oru). Za svo to vrijeme mu je odradjeno sledeće:

- Pumpa za vodu, 2 puta, oba puta je ja zamijenio. Novi rezervni dijelovi nisu nešto po kvalitetu ali su bar jeftini. Cijena 25E

- Centralni bolcn naprijed sa čaurama, ja zamijenio. Cijena oko 20E sve.

- Semering radilice prednji, mijenjao mi majstor jer nisam imao radaficger da skinem remenicu. Cijena nekih 5E.

- Kočnice, ja zakovao nove obloge. Cijena 15E.

- Pumpa goriva (AC pumpa), ja zamijenio. Cijena 25E (uzeo kao neku "bolju").

- Podešeni ventili, radio majstor. Cijena 10E.

- Crijeva goriva sva nova, ja zamijenio, cijena oko 15E čini mi se.

- Regler 2 puta, ja mijenjao, cijena 5E komad.

- Alternator zamijenio, stavio od nekog auta sa velikim dizel motorom od 6 cilindara, stari se jednostavno raspao i nije bio nizašta (četkice su potpuno pojele kolektor). Punjenje je savršeno sa 14.2V. Cijena čitavih 5E.

Ulje pušta samo na zadnjem semeringu radilice ali nije mnogo pa neću dirati dok lamela bude držala, da ga ne otvaram badava. Ima lufta u kućištu volana pa su točkovi "šamarali" no to sam riješio tako što sam im malo podesio trag tj. sad sam ih malo "otvorio" prema vani (produžio spone). Motor radi savršeno i pali bilo kad. Mjenjač je isto prao dobar, nekad mu dodje da malo teže ide iz brzine ali malo se pritisne ili pusti kvačilo i riješeno.

Eto to je to za nekih 30 godina rada.
 
Vodenu pumpu sam i ja menjao tri puta za dve godine i to otkaže isključivo ako traktor ima pauzu pa stoji nekoliko nedelja da se nepali pa sam nakon zadnje promene umesto vode u hladnjak usuo antifriz i od tada evo već tri godine sa tim nemam problema.
 
U 99% slučajeva ulje u menjaču menja se kada se menja pumpa hidraulike a u periodu između samo se doliva.Znači ako neko radi malo sa traktorom nikada ga i neće promeniti.Znam za dosta slučajeva gde se prilikom zamene pumpe hidraulike i remonta ploče nazad vratilo staro ulje samo proceđeno. :sta: Glup potez a bar sada ima dosta izbora ulja u raznim dijapazonima cena.O sipanju prerađenog u bočne reduktore,prednji most pa čak i motor ne bi da komentarišem ali rade ljudi i takve stvari.Posle kažu ne valja IMT.Kako se generalno gledano nikako ne održavaju odlično idu i traju.
 
Nisam imao dosta vremena ovih dana, da sednem i pisem. Bio sam kod prijatelja Zokija(pozdrav za komsiju Branka ako cita! :D ), malo smo razgledali rastureni 5106, pricali.
Nisam slikao, bilo mi je glupo, ima covek sve i svasta pod tim tremom. Kad zavrse remont, bice i slika i snimaka.
Traktor su platili 4300 evra, '86 godiste. Zadnje gume 70% cini mi se da su 16 platana, ruske, prednje 90%, s tim sto su razlicite-Kormoran i Rekord.
Motor deluje prilicno uredno, ne duva na iberlauf, za sad nece da ga otvaraju, dok ne pokaze pravo lice u oranju.
Menjac: Nece u petu, resio je to, koliko sam razumeo, neki zeger je bio u pitanju. Zupcanici cetvrte i pete pojedeni, plus zupcanik na reduktoru. Te zupcanike je narucio u Mikronu, i pravi ,,uljno kupatilo'' za menjac. Diferencijal je uredan, s tim da ima malo lufta u lezaju konsunog zupanika, njega ce da menja. Pumpa hidraulika ne radi, mora na remont. Poluge su dizale preko spoljne pumpe prikacene iza kompresora. :svinja:
Traktor ima tegove na zadnjim tockovima, prednje nema. Kabina ima sva stakla. Sva signalizacija, alnaser, alternator, akumulatori, ispravno.
Nakon remonta menjaca i hidraulika, planira da ga lepo ofarba(ima svoj kompresor i pistolj), izmenja kedere na kabini, nalicka. Sve u svemu, do 1000 evra ce ga kostati pocetni remont, ukljucujuci remont pumpe hidraulika koji je 200e i zupcanike koji su 300e. Znaci, 4300e+1000e=5300e za skockan traktor od 110ks. U slucaju da mora motor da radi, ocekuje da mu delovi ne izadju vise od jos 1000e. Napominjem da dinar za majstora ne da, sve radi sam, zna i ima vise nego dobre uslove.
 
Moj 539 ima zamalo 30 godina i 5800 sati za to vrijeme a radio je sve do prije 5-6 godina na imanju od 5 hektara (3.5ha se oru). Za svo to vrijeme mu je odradjeno sledeće:

- Pumpa za vodu, 2 puta, oba puta je ja zamijenio. Novi rezervni dijelovi nisu nešto po kvalitetu ali su bar jeftini. Cijena 25E

- Centralni bolcn naprijed sa čaurama, ja zamijenio. Cijena oko 20E sve.

- Semering radilice prednji, mijenjao mi majstor jer nisam imao radaficger da skinem remenicu. Cijena nekih 5E.

- Kočnice, ja zakovao nove obloge. Cijena 15E.

- Pumpa goriva (AC pumpa), ja zamijenio. Cijena 25E (uzeo kao neku "bolju").

- Podešeni ventili, radio majstor. Cijena 10E.

- Crijeva goriva sva nova, ja zamijenio, cijena oko 15E čini mi se.

- Regler 2 puta, ja mijenjao, cijena 5E komad.

- Alternator zamijenio, stavio od nekog auta sa velikim dizel motorom od 6 cilindara, stari se jednostavno raspao i nije bio nizašta (četkice su potpuno pojele kolektor). Punjenje je savršeno sa 14.2V. Cijena čitavih 5E.

Ulje pušta samo na zadnjem semeringu radilice ali nije mnogo pa neću dirati dok lamela bude držala, da ga ne otvaram badava. Ima lufta u kućištu volana pa su točkovi "šamarali" no to sam riješio tako što sam im malo podesio trag tj. sad sam ih malo "otvorio" prema vani (produžio spone). Motor radi savršeno i pali bilo kad. Mjenjač je isto prao dobar, nekad mu dodje da malo teže ide iz brzine ali malo se pritisne ili pusti kvačilo i riješeno.

Eto to je to za nekih 30 godina rada.
Svaba je sa onim malim starim fendom sa dva klipa radio 15 i vise h.Da si ga i ti upregao na tu povrsinu mnogo ranije bi ti pokazao svoje mane.A,na 5h ima da ide jos 30god.Licno smatram da bi ti taj traktor bio rentabilan najmanje sa njim treba da radis 15 i malo vise Hektara.
 
Nisam imao dosta vremena ovih dana, da sednem i pisem. Bio sam kod prijatelja Zokija(pozdrav za komsiju Branka ako cita! :D ), malo smo razgledali rastureni 5106, pricali.
Nisam slikao, bilo mi je glupo, ima covek sve i svasta pod tim tremom. Kad zavrse remont, bice i slika i snimaka.
Traktor su platili 4300 evra, '86 godiste. Zadnje gume 70% cini mi se da su 16 platana, ruske, prednje 90%, s tim sto su razlicite-Kormoran i Rekord.
Motor deluje prilicno uredno, ne duva na iberlauf, za sad nece da ga otvaraju, dok ne pokaze pravo lice u oranju.
Menjac: Nece u petu, resio je to, koliko sam razumeo, neki zeger je bio u pitanju. Zupcanici cetvrte i pete pojedeni, plus zupcanik na reduktoru. Te zupcanike je narucio u Mikronu, i pravi ,,uljno kupatilo'' za menjac. Diferencijal je uredan, s tim da ima malo lufta u lezaju konsunog zupanika, njega ce da menja. Pumpa hidraulika ne radi, mora na remont. Poluge su dizale preko spoljne pumpe prikacene iza kompresora. :svinja:
Traktor ima tegove na zadnjim tockovima, prednje nema. Kabina ima sva stakla. Sva signalizacija, alnaser, alternator, akumulatori, ispravno.
Nakon remonta menjaca i hidraulika, planira da ga lepo ofarba(ima svoj kompresor i pistolj), izmenja kedere na kabini, nalicka. Sve u svemu, do 1000 evra ce ga kostati pocetni remont, ukljucujuci remont pumpe hidraulika koji je 200e i zupcanike koji su 300e. Znaci, 4300e+1000e=5300e za skockan traktor od 110ks. U slucaju da mora motor da radi, ocekuje da mu delovi ne izadju vise od jos 1000e. Napominjem da dinar za majstora ne da, sve radi sam, zna i ima vise nego dobre uslove.
Trebao si slikati bar to uljno kupatilo kako je odradio,možda nekom zatreba
Trebao je kad je već rasturen da uspori menjač,nije skupo a znači dosta
 
Svaba je sa onim malim starim fendom sa dva klipa radio 15 i vise h.Da si ga i ti upregao na tu povrsinu mnogo ranije bi ti pokazao svoje mane.A,na 5h ima da ide jos 30god.Licno smatram da bi ti taj traktor bio rentabilan najmanje sa njim treba da radis 15 i malo vise Hektara.

Nema to veze. Nas kucni deda, 533 ima ravno 40 godina i ko zna koliko preko 10000 radnih sati. Siroma' jeste, pali sa startom ali i dalje moze da vuce jednu od 5 tona punu. Par puta su mu menjane gume, fiber na pvp, 2 puta dizne, jednom stelovani ventili, jednom lamele, alnaser, stavljen alternator umesto diname, vodena pumpa par puta, sva creva par puta i jednom pumpa hidraulika. Za to vreme garantujem da nije menjano ulje u menjacu i hidrauliku vise od 2 puta. Motor nikada nije otvaran. Sada je vreme da se pretrese ceo ali je cinjenica da se i dalje kotrlja. :D
 
Svaba je sa onim malim starim fendom sa dva klipa radio 15 i vise h.Da si ga i ti upregao na tu povrsinu mnogo ranije bi ti pokazao svoje mane.A,na 5h ima da ide jos 30god.Licno smatram da bi ti taj traktor bio rentabilan najmanje sa njim treba da radis 15 i malo vise Hektara.

Moj 533 je bio jedini traktor u dva domaćinstva,mom i dedinom,i sve poslove odrađivao bez problema.Radio dvadesetak hektara počev od oranja,tanjiranja,sejanja,prskanja,košenja...Moj IMT 533 još uvek je živ i služi me za lakše radove,ne zato što nemože da radi teške već što imam malo veće od njega, a taj FENTD od tog Švabe je odavno završio na nekom otpadu i u livnici za staro gvožđe.Švabe na njihovu sreću više ne moraju da teraju malo veće FENTD-ove na otpad jer imaju pojedine Srbe koji to uvoze i još skupo plaćaju.
 
Moj 533 je 1964 i nema traktometar(fabrički) al ide još uvek ,hidraulik i menjač nikad dirani.Časova rada ima oko milion.I da, moj nije IMT nego ITM:osmeh:
 
Svaba je sa onim malim starim fendom sa dva klipa radio 15 i vise h.Da si ga i ti upregao na tu povrsinu mnogo ranije bi ti pokazao svoje mane.A,na 5h ima da ide jos 30god.Licno smatram da bi ti taj traktor bio rentabilan najmanje sa njim treba da radis 15 i malo vise Hektara.

15ha u mom kraju 539 nikada ne bi mogao da radi. Em je zemlja teška do veoma teška em je umjereno do jako brdovit teren. On je mogao da ore sve do prije 10-15 godina kada je kukuruz počeo da se bere beračima, nakon par godina gaženja više nije išlo, tlo je takvo da je sklono sabijanju i jednostavno više nije išlo. Nakon što sam jednom sve poorao sa jednom brazdom (OLT plug, skinuo drugu) naredne dvije godine sam morao da plaćam oranje jer nije moglo ni tako. Posle toga sam kupio veći traktor (Hurlima H-360 sa duplom vučom) da radi teške poslove, nije imao smisla da sahranim fergu takvim silovanjem. Nakon dvije godine sam prodao Hurlimana zbog teške nabavke dijelova (za filter hidraulike sam morao da vozim 300km u jednom smjeru) i stvarno nezgodne kabine (mnogo mala bila) pa sam uzeo Zetor 7045 koji je odlično služi ali planiram da, kada budem u mogućnosti, prodam i njega i kupim Zetor 7745 jer se on u mom kraju pokazao kao baš "taman" traktor.

Kao što sam rekao, tlo se danas ekstremno mnogo gazi jer smo zbog teškog terena i nezgodnih puteva ograničeni sa mašinama koje možemo da koristimo (jednoredni, rijetko dvoredni berači, kombajn sa 4 reda može da dodje to jedva 10% parcela (samo do jedne moje parcele može doći takav), silokombajni takodje prave havariju sa tlom (sve jednoredni nošeni+prikolica jednoosovinka zakačena za isti ili drugi traktor tako da računaj da svakim redom kukuruza prodje traktor+silokombajn na njemu+drugi traktor+pretovarena prikolica sa uskim 20" gumama koje svi redom koriste). Jedan komšija je prošle godine kupio Mengele samohodni silokombajn sa 3 reda pa mora da planira gdje će sijati silažni kukuruz ili da režu drva koja smetaju pored puta, zatrpavaju šančeve i šta sve ne kad radi uslužno...). Zamisli sad sve to na zemljištu sa nezgodnim sastavom u kojem ima mnogo gline i pride svi mogući i nemogući nagibi. Ja imam parcele uz koje 539 ne može ni uznijeti sijačicu za kukuruz a kamoli je uzvući - jedino rješenje bilo je da je nosi u rikverc jer bi ga propela kada bi je nosio kako treba. Takodje, ako ne uzoreš duboko (bar 25cm) od usjeva nema ništa jer tlo nije baš propusna i sva voda ode nizbrdo umjesto da se spusti dole.

Zbog svega navedenog IMT 539 nikako ne može raditi 15ha u mom kraju, ne može čak ni moja 3.5 koji se oru. Zetor sad samo ore i nosi rotodrljaču te ponekad nešto povuče u prikolici ako su teški uslovi, ostatak vremena se odmara u garaži a fergo radi sve lake poslove, Sve u svemu, Zetor godišnje teško da odradi i 50 sati a fergo svaki dan nešto radi bar sat vremena. Uslovi su takvi da ne mogu bez obojice.
 
Evo, od 2006.g. je u 549 antifriz mjesan s destiliranom vodom. Prekjucer sam remontovao vodnu pumpu ;)

Na 539 je vec 4. ili 5. od 1981.g. prestao sam brojiti a od kako u sve strojeve sipam antofriz, kao da vodne pumpe dulje traju...

Ulje u mjenjacu na 539 i 549 mjenjam obavezno svake druge godine a sto je naj tuznije u cjeloj prici ljudi iz sela moje polovno ulje uzimaju i sipaju u svoje traktore?!?!? Na breni ne pravim puno sati pa ga i ne mjenjam tako cesto. Igrom slucaja sam i na njoj dva puta mjenjao kompletno ulje u mjenjacu jer se raspao semering na ukapcalici prednje vuce nakon prve sezone pa je sve iscurilo...

Ventile podesavam kad i mjenjam ulje u hidrauliku, odmah i filtere goriva zamjenim i isperem rezervoar i AC pumpu. Kad je vec sve otvoreno, vadim dizne i nosim majstoru da ih pregleda i po potrebi zamjeni uloske u njima. U prednjoj vuci svake 2. godine mjenjam ulje u reduktorima a svake 4. i u diferencijalu.

Ne patim od toga da mi je traktor opran, najljepsi u 4 sela ali sto se mehanike tice, mora SVE biti 100% ispravno od pocetka do kraja. Struja vise manje ;)

Meni zahvalniji traktor ne treba. Ne zahtjeva nikakvo posebno odrzavanje nit ikakvo posebno znanje ili specijalan alat. Ako se nesto i potrga, djelova imam u 4 trgovine na 15km udaljenosti od sela a nerjetko i u selu kod ljudi nadjem poneko crijevo za vodu, visokotlacnu cjev ili crijevo za gorivo ako je bas stiska s vremenom.

Dosta djelova imam i kod kuce na legeru jer ista vodna pumpa pase i na 539 i na 549, kao i na komsijin 560 ili ujakov 558 ;) Zbog toga sto su djelovi jeftini, imam kod kuce i dvije garniture visokotlacnih crijeva za gorivo, AC pumpu koja mi pase na sva 3 traktora, bager i kombajn, imam dvije garniture crijeva za vodu. Za brenu imam u rezervi dva prednja reduktora, jedan reduktor brze-spore i jedan bocni reduktor, lamelu i druk lezaj te jos nekih sitnica. Kad stogod jeftino naleti, kupim nek se nadje. Cak s kolegom zajednicki imam jedan zadnji tocak kompletan 12.4-28 i jedan prednji za 539 u rezervi. Felge smo nasli na otpadu a gume smo nasli polovne i vec su nas spasile 4-5 puta svakog.

Za nekakav MF, JD ili "neki treci" se ne mogu ni u gradu snaci za AC pumpu ako "prosvira" a kamo li za stogod drugo tako da je za mene IMT i dalje prvi izbor.
 
Nazad
Vrh