IMT

Zamajac se obradi ona, povrsina gdje nalijeze lamela, to nije problem ma koliko da je sjeban.Samo se moraju obraditi i one male povrsine gdje se srafi korpa za istu mjeru, inace kvacilo nece odvajati.

Hoce odvajati samo se moze desiti da proklizava.

- - - - - - - - - -

Mi smo nedavno na 533 zamenili pogonsku i hidraulicnu lamenu...na prvoj voznji traktor je poceo da trza i skace kao jarac prilikom pustanja kvacila.
Majstori kazu:namestice se lamela(izlizati) i prestace...
Dva meseca mi tako podskakivali i dok nisam popizdeo i ponovo rastavio na pola,zamenili novu novom lamelom.Skinutu lamelu odneo na proveru kao i potisnu plocu.
Ploca dobra,ali lamela kriva...

Lamela inace i od losijeg proizvodaca bude ravna.Cesce problem napravi majstor koji nezna montirarti..
 
Јутрос сретох познаника,радио је дуго година у ИМТ-у.Т о му је прво радно место и последње.Изглед лица само што не заплаче.Оде на Биро рада да се пријави.До пензије му треба 3 године.

ИМТ више не постоји.
 
Mene iteresuje šta je sa linijom i mašinama.Ko im je pravio odlivke?Sve mi se čini da će se uskoro pojaviti neka nova fabrika ali privatna(nekog tajkunčića)Biće novih imt traktora živi bili pa videli.
 
Ja sam mjenjao na 539 ovu od vretena bila je skroz otisla nisam mogao ukljuciti kardan, ova vucna je ko nova. Nekidan mi nece uplai ja prespojim na drugu bateriju nece i tako smo ga palili na guranje par dana i odvucemo ga kod elektricara on prespoji na svoju bateriju i upali kaze on starom otisla baterija. I uzmemo novu bateriju i on opet nece samo sija kontakt lampica. I na krju smo ustanovili da nije imo mase.
 
Svaki šraf je išao na mašinsku obradu, kupljene 2 nove kronove lamele, posle i spojnička osovina ali slabo odvaja i menjač a kamoli drugi stepen. Sve napeto kad stisnem kvačilo, iz brzine vadim na prevaru, to jest trznem da bi na momenat rasteretio i na brzinu izbacio iz brzine. I tako" razrađujem" više od 2 godine?! Po meni to nije normalno.
sam si sebi odgovorio. ako je sve islo na masinsku obradu onda istog sekunda sve treba da radi ko po loju.
sto se tice majstora i montiranja zna se desiti kada se spaja motor sa mjenjacem ljudi nabijaju motor na silu i kazu nece udje i govore ma sekunda je tu u pitanju. a slabo ko ima pravu spojnicku da centrira lamele pri montazi na zamajac. i onda sarafima na silu sastavljaju motor i mjenjac i tad se pokrive srca lamela i eto problema.
 
Mene iteresuje šta je sa linijom i mašinama.Ko im je pravio odlivke?Sve mi se čini da će se uskoro pojaviti neka nova fabrika ali privatna(nekog tajkunčića)Biće novih imt traktora živi bili pa videli.


jel to neka šala ili???? i kod nas je torpedo otišao u nepovrat, prije 15tak godina, ako se dobro sječam

ovdje sam vidio, neznam jel smijem citirati, ako nije ispravno, neka se obriše

http://www.kurir.rs/vesti/biznis/imt-ugasio-kompletnu-proizvodnju-srpski-traktor-otisao-u-istoriju-clanak-1882425




 
sam si sebi odgovorio. ako je sve islo na masinsku obradu onda istog sekunda sve treba da radi ko po loju.
sto se tice majstora i montiranja zna se desiti kada se spaja motor sa mjenjacem ljudi nabijaju motor na silu i kazu nece udje i govore ma sekunda je tu u pitanju. a slabo ko ima pravu spojnicku da centrira lamele pri montazi na zamajac. i onda sarafima na silu sastavljaju motor i mjenjac i tad se pokrive srca lamela i eto problema.
Ja se dva dana kanim da li da se ubacam ili ne kad sad vidim da si rekao sve doslovce ono sto sam i ja nameravao.Bravo,to je i po meni glavni uzrok stoi im se ni nakon dve godine ne nalegnu lamele,a drugo i to sto si nosio na strugarsku obradu,treba da se zna kome se to nosi jer i on moze ekcentricno sve to da obradi pa da bude gore nakon obrade no da nije dirano.
 
...sto si nosio na strugarsku obradu,treba da se zna kome se to nosi jer i on moze ekcentricno sve to da obradi pa da bude gore nakon obrade no da nije dirano.

Nije radio amater...
Nosio sam kod tipa gde nosi pola Vojvodine. Radi kompletnu mašinsku obradu svakog dela motora pa i zamajca. Njegov radnik je sklapao ali bolje da sam ja....
 
Šta će vam lamela i kvačilo ,kad se napipaju preko šalt heble zubčanici ide to i bez kvačila:osmeh:
 
Јутрос сретох познаника,радио је дуго година у ИМТ-у.Т о му је прво радно место и последње.Изглед лица само што не заплаче.Оде на Биро рада да се пријави.До пензије му треба 3 године.

ИМТ више не постоји.
Ovo je strateska greska, pribojavao sam se dugo. Domaci poljoprivredni proizvodjaci su imali dve domace, srodne fabrike iz kojih su jeftino kupovali sebi odgovarajuce traktore i njima prilagodjene dodatke (orudja, prikolice...). Delovi su bili pristupacni u izobilju, cak i u uslovima ekonomskih kriza, blokada, preraspodela trzista... Prvobitna servisna mreza je prerasla u jednu opstu upoznatost naroda kako se ti traktori odrzavaju, popravljaju u svim uslovima i neuslovima cak i usred atara. Unifikacija delova je velika prednost kad delovi zatrebaju, narocito kad je hitno, kvar u brazdi. Popravka u brazdi je kod nas postala normalna pojava, a da se radno orudje ni neskida. Ako treba, sa komsijom se prepolovi traktor, zasrafi se novi deo, sastavi i radi dalje! Nazalost, sa stanovista nekih drugih, funkcionisali smo i kada oni to nisu hteli, pa je to dalje nedopustivo. Imali smo hrane i kada nekima to nije odgovaralo. Sa njihovog stanovista, mi nismo kupovali njihovo, pa to treba implementirati, sada je to u izvrsenju. Samo neznam kako cemo mi svi proci pri tome. Nemam traktor, ne zivim od zemlje, ali veoma postujem sve koji rade poljoprivredu bilo rukama ili sa traktorima od 500 KS. Nasi poljoprivredni proizvodjaci treba da se upuste u kupovinu novih traktora zapadne proizvodnje, a oni duplo ili jos vise kostaju od nasih. Sa nase zemlje se ne zaradjuje koliko je potrebno za te preskupe nove traktore, pa kupce pecaju kreditima banaka. A banke po gradovima kose li kose... kada u trecoj godini kredita podbaci zarada na usevu, a gazda bude u kreditu, kosice banke i po ataru... Ode i traktor i atar. Jesu li ti zapadni traktori toliko bolji od nasih koliko su skuplji? Nisu. Tehnicki napredak jeste kod njih izrazeniji, ali kada se taj napredak prati sa malko zaostatka, taman se filtriraju losa i dobra tehnicka resenja. To su nasi dobro pratili. Mogu li se zapadni traktori popraviti brzo, efikasno i jeftino? Ne, nikako, nista od toga. Delove niko ne drzi na lageru, modela je puno a kupaca za svaki model je malo, lager se ne isplati. Opsta je divergencija proizvodjaca i modela, izmene se brzo ubacuju pa se i medju serijama istog modela traktori razlikuju. Delovi se porucuju i cekaju kao gladna godina. Kostaju kao suvo zlato. Ume li zapadnjaka da popravi komsija? Pa i ako ume, nece mu dati ovlasceni servis, pogotovo u garanciji koja je 5 godina. U garanciji i posle nje, odvuci mu zapadnu crkotinu u ovlasceno dvoriste i cekaj da cujes koliko ce zapadnih novaca biti popravka. Vlasnik i komsija sa alatom nemaju sta da traze ispod haube. Tako je uvedeno sa automobilima, gomila prodavaca auto delova i servisera sada cackaju nos. Ali proizvodnja hrane nije odlazak Ford Karavanom na izlet, to je nesto stratesko. Na izlet se moze i Jugom i Folksvagenom i Tojotom. Diversifikacija marki i modela je cudo, nigde delova u slobodnoj prodaji. Samo jednom kada ti zatreba neki zapadni deo, saznas da vec dve godine nema fabrike (MekKormik?!). Tu je razlog zasto je toliko uslo polovnih zapadnih traktora kod nas, neko je skupio traktorske crkotine, polako nasao (mozda i polovne) delove i sada nama prodaje popravljene polovne traktore, bivse crkotine. Neznam gde ce se pronaci sledeci deo kada vlasniku zatreba? Ko je na zapadu morao, predao je traktorsku crkotinu na otpad i usao u novi kredit za novi traktor. Vreme je novac, a novac se ne gubi. Hoce nasi proizvodjaci to moci? Nece. Masovna preorijentacija na zapadne traktore, pogotovo u kratkom roku, je ovde (najcesce)neisplativa. Strateska greska prijatelji, jos jedna u nizu. Hrana mora da se pravi i sledece godine, a ja bih voleo da se ovog mog dopisa neko seti iduce godine u ovo doba. Najvise bih voleo da nam ostanu IMT i IMR, automobile neka prave u Kragujevcu cije hoce, to mi je svejedno.
 
Poslednja izmena:
Jel zna neko gde se moze posebno kupiti gumica od plovka za merenje goriva ( ona sto zaptiva izmedju polovka i rezervara). Non stop mi curka gorivo,kada je pun rezervoar, tu gore inace radi se o imt 577.
 
Nazad
Vrh