IMT

Neverovatne sstvari se ovde ponekad mogu procitati..
Bavim se zupcanicima preko 25 godina, i za sebe smatram da neznam sve, pojave se ljudi koji kazu da zupcanici nisu nikakva mudrost.
Uzgred, bolja je i mala privreda u Srbiji nego nikakva privreda u EU.
 
I dok je prica o remontu pumpi jos aktuelna,vredi jos i spomenuti da nova pumpa npr 30 l/min,daje tih 30 samo ako pretace bez opterecenja na izlazu ali vec na 160 bari njen protok opada datom po dijagramu a zavisi od proizvodjaca to jest kvaliteta izrade odnosno zazora ostvarenih pri izradi iste,sto znaci nece raditi isto Kineska pumpa i Petoletkina ni priblizno iako su joj parametri identicni.Caproni je Italijanski proizvodjac koji je kupio onu Bugarsku fabriku hidraulike ne secam se kako se prije bila zvala,i sada joj proizvodi nimalo nisu losi.
 
Neverovatne sstvari se ovde ponekad mogu procitati..
Bavim se zupcanicima preko 25 godina, i za sebe smatram da neznam sve, pojave se ljudi koji kazu da zupcanici nisu nikakva mudrost.
Uzgred, bolja je i mala privreda u Srbiji nego nikakva privreda u EU.

Pricamo o zupcanicima za hidraulicne pumpe... Dajem desnu ruku u vatru ako ih neki malo bolji tokar u HR ne bi napravio za potrebe "remonta" pumpe volana za imt 577... No nije bilo ni price o pravljenju novih, nego obrade kocista i po potrebi poravnavanju zupcanika da dobro dihtuju s kucistem kako bi pumpa volana opet imala svoju funkciju.

Opet napominjem da ste svi jako brzopleti. Ja ne pricam o pravom, tvornickom remontu, nego o onome sto se moe odraditi i sto se USPJESNO radi ovdje... To sto vi za to nikad niste culi i tvrdite da je nemoguce, nije moj problem...

Meni su konkretno obradjivali kaljeni zupcanik s unutarnje mjere 25mm, na unutarnju mjeru 30mm. nije svaki tokar to htio odraditi a ovaj koji je htio je naplatio i polomljene nozeve i trazio je da i ja budem prisutan tokom obrade... Stroj jeskakao, dva ili 3 noza su pukla ali je zupcanik i dan danas u funkciji bez problema. Posao je masno naplacen ali ja se ne zelim nista.

Opet cu ponoviti da se sve mozeodraditi samo ako majstor ima umjece i volju da odradi neki posao...

Znam za slucaj s HR foruma prije nekih 3-4 godine gdje je covjek za vadilicu repe narucio novu osovinu za neki reduktor i prilikom sklapanja vide da je u celo osovine samo probusena rupa ali nije urezan potreban navoj. Firma u HR mu je uzela osovinu, testirala tvrdocu kaljenja, otpustili su osovinu, urezali navoj i ponovno zakalili na istu tvrdocu. I ovaj posao je fino naplacen i kad je covjek u guzvi sve se moze odraditi. Takodjer su mu neki forumski dusebriznici savjetovali da se to ne moze odraditi...
 
Moze se sve i svasta odraditi daleko od toga ali...Evo ja pre neki dan me zove komsija da mu urezem navoj na telo bos pumpe jednog brezona na 560 sto drze gornji poklopac na pumpi,rasturio je covek kao da je bosista bez ikakve brige i ja mu urezem EM-6 i uradim novi brezon sa 6 na pet gore,i kazem mu da od toga nema nista i da nece vise proraditi traktor.../jer je kao prvo spon od ureznice otisao dole do rotora jer je to sve radjeno na lice mesta pa onda mu kazem kako ce podesis te poluge za potrosnju pa gasenje a da ne glavi i.t.d.nakon dva sata prolazi drumom i mase mi sa tog traktora,i sta vise reci i sto je najgore kaze uhhh pa ne radim ja to prvi put vec je tako redovno rastavljam jednom u 3-4 godina,a niti je mehanicar covek nego eto voli sam da popravlja ono sto moze sam.
 
I dok je prica o remontu pumpi jos aktuelna,vredi jos i spomenuti da nova pumpa npr 30 l/min,daje tih 30 samo ako pretace bez opterecenja na izlazu ali vec na 160 bari njen protok opada datom po dijagramu a zavisi od proizvodjaca to jest kvaliteta izrade odnosno zazora ostvarenih pri izradi iste,sto znaci nece raditi isto Kineska pumpa i Petoletkina ni priblizno iako su joj parametri identicni.Caproni je Italijanski proizvodjac koji je kupio onu Bugarsku fabriku hidraulike ne secam se kako se prije bila zvala,i sada joj proizvodi nimalo nisu losi.

I ja imam pozitivna iskustva sa Capronijem(bugarskim).
Kvalitet za tu cenu je pristojan. Dosta se koriste i u Nemackoj.
 
Neverovatne sstvari se ovde ponekad mogu procitati..
Bavim se zupcanicima preko 25 godina, i za sebe smatram da neznam sve, pojave se ljudi koji kazu da zupcanici nisu nikakva mudrost.
Uzgred, bolja je i mala privreda u Srbiji nego nikakva privreda u EU.



ja to tvrdim i stojim iza toga!!!!!

najobičniji zupčanik sa ravnim zubima se odradi na strojevima starim i 50 godina, ako nemaju lufta......samo treba znati nekoliko mjera i to je sve.....i nije nikakva mudrost, a kome to predstavlja problem, taj nema pojma o zupčanicima!!

druga stvar je tu u pitanju, kako sam već i napisao, a to je toplinska obrada......a prije toplinske obrade je jako bitan izbor materijala od kojeg će se taj zupčanik izraditi, i to obično se napravi jako loše, ljudi najčešće brenerom ugrijavaju zupčanike i naglo hlade u ulju, i misle da su nešto napravili, a napravili su jako loš zupčanik, jer su ga zakalili......a zupčanike treba cementirati, te nakon toga provjeriti tvrdoću, npr HRC, da li je u odgovarajućoj toleranciji itd itd.......nezelim da idem više u OFF
 
Voleo bih da me prosvetlis: kojih je to nekoliko glavnih mjera na zupcaniku?
Stavicu ti i stranicu sa zagrebackog sveucilista sa osnovnim merama pa mi oznaci sta je tu bitno.



Time bi moja zabluda da su zupcanici komplikovani bila okoncana.

Tek ako pocnemo o 'toplinskoj obradi' bice veselo..
 
kako sam pisao, najobičniji zupčanik možeš napraviti koristeći se strojarskim priručnikom bojan kraut.......i govorim ovdje o zupčaniku koji je jednostavan, i svaki majstor koji zna raditi na glodalici će ga napraviti, pomoću diobene glave......neželim ovdje ulaziti u off, jer nije tema, možemo do sutra.......jer o tome je teško ovako tipkati preko računala, al da nije problem napraviti zupčanik, nije.......al da postoje problemi u samoj izradi, postoje......npr podrezivanje korjena zuba, itd itd

knjiga koju priznajem o zupčanicima, i koja mi se najviše sviđa je od Eugena Oberšmita: ozubljenja i zupčanici, imam ju negdje na računalu u .pdf obliku i tiskano izdanje.....

isprika modovima
 
U stvari nesto sto lici na zupcanik, nije tesko napraviti(mogu i deca da se igraju sa tim), ali kada to nesto treba spregnuti sa drugim zupcanikom onda se vidi sta je uradjeno.
Takodje, napraviti zupcanik uljne pumpe,( cija je tolerancija i klasa izrade medju najtesnijim u masinstvu uopste) u nekoj 'tokarskoj' radionici je blago receno naucna fantastika.
 
Ja sam jednom napravio zupcastu letvu za onu utovarnu ruku na kamionu a ona sluzi da pokrece ruku levo desno,a kako nisam imao modul 7 morao sam je odraditi sa M-6 i nema problema ruka radi ali samo oni u tom poslu ce sad razumeti koliko je to dobro,i kako majstor moze improvizovati,a da to musterija ne zna.
 
U stvari nisi nista pogresio jer si radio sa glodalom kome su ravni bokovi(40 stepeni), ako si postigao dubinu(2.25 x m=15.75, za m6 dubina je 13.5 ). Nadam se da si pravilno podesio korak(m x pi = 21.9:cool:, i nema problema za namenu koju si radio.
Bas gore sam postavio stranicu na kojoj stoji zasto su evolventni zupcanici neosetljivi na promenu osnog rastojanja.
Bio bi problem da si radio na Lorencu, sa zupcastim nozem, jer on kotrlja po radnom komadu.

Posto me prozvase brzopleti momci, evo sta radim kada stvarno radim:

 
Naravno korak i dubinu sam radio kao da rezem sa 7 inace nebi islo,a dubinu ja racunam sa 2.2 umesto 2.25,to je i manje bitno,svaka cast ti se zaista ozbiljno bavis ozubljenjem,ja to vrlo slabo i vecinom samo za svoje potrebe.
 
koliku garanciju daješ???? i koja je cjena??

htio sam uzeti jedan traktorčić, kao tomo vinković, ima 30ks, al je otišao zadnji dif, i nemože se nigdje nabaviti, i tražio sam da mi netko izradi i nisam nikoga mogao pronaći, svi bježe od tog posla, pa tako i ja ga nisam kupio.....iako mislim da je još na prodaju.....

takvo ozubljenje sam vidio u mio standard osijek, kako se radi, al to je bilo prije xy godina dok sam radio tamo......mislim da je bilo u pitanju oko 72 noža, al nisam 100% siguran......više neznam ni koji je dio bio u pitanju......

evo i slika:



 
@Glackop
Pratim tvoj rad i vidim da si ozbiljan majstor. Ako si napravio letvu tu nema sta dalje da se prica.
Matematika za ozubljenje nije nimalo naivna i sve se zasniva na njoj.
Pretpostavljam da si za ozubljenje koristio sedmo glodalo iz grupe(sa ravnim bokovima-pise na njemu).
Ja nikad ne radim zupcanike sa tom vrstom alata, radim iskljucivo odvalnim glodalima koja daju ispravan profil.

- - - - - - - - - -

@IvanZ
Ovo sto si okacio je masina za konusne prave zube a ne za spiralne.
Lici na Klingelnberg, kojim sam ja radio..

Posto se na razumem u zupcanike, a posebno u termicku obradu, nemogu dati nikakvu garanciju:osmeh:
Ako su konusni sa pravim zubima, mogao bih to napraviti tokom leta. Imaju li stari zupcanici?
 
mislim da imaju, nisam bio gledati, jer sam tražio taj dif, al uzalud, nekoliko firmi sam pitao da probaju pronaći, što prodaju te traktore, ali ništa......preko interneta sam tražio, ništa......

pa onda nije bilo smisla da idem trošiti vrijeme i novac, da gledam nešto, što nemogu staviti u pogon.....

evo još jedna sličica:

 
Nazad
Vrh