IMT

@NA
Sa 539 prskam ove godine 72kj gde ima 20kj secerne repe koju malo malo prskam (smucila mi se vec sad, a kamoli do jeseni sta ce biti). Nek je prosek 3x po istoj povrsini sto ce reci da oprska 200kj. Prskalica 440l i 10m grane. Okrenem se u mestu, gazenje minimalno. Gde pogazim usev kad sledeci put dodjem ne pozna se da je pregazeno tj. oporavi se skroz usev. Da je traktor 4t i vucna prskalica od 2-3t nema sanse da bi ovratine podnele tako dobro gazenje. Ne izlazim iz kabine za razbrojavanje jer sa ovratina se moze izbrojati ladno posto zahvat nije 15-20m. Stoji da kabina nije zadihtovana, ali ako je vetar i ne prska se. Da ima vise povrsine mogao bi i daleko vise da radi.
Sto se tice setve sa 560 sam posejao oko 250kj jeste da je gluvac, ali ide. Tako da trocifren broj jutara i za nase IMT traktore nije problem.

Branim IMT jer taj mali traktorcic 539 je najuniverzalniji moguci traktor. Pritom je smesan potrosac goriva.
 
Prskamo psenicu jednom protiv korova i dvaput protiv bolesti (20kj*3), jesenski jecam jednom protiv korova i dvaput protiv bolesti(20kj*3), zob (ovas) jednom protiv korova samo (12kj). Sve tri zitarice jos po potrebi protiv balca (52kj)... Soju tri puta protiv korova (9kj*3) i po potrebi insekticid (9kj), grasak jednom protiv korova (5kj) i po potrebi insekticid (dva puta godisnje) (5kj*2), kukuruz protiv korova (2kj)

To je samo povrsina koju je oprskao. Gdje je jos razbacivanje gnojiva (prije oranja, predsjetveno, prihrana u par nnavrata), gdje je sjetva svih tih povrsina, valjanje proljetnih kultura poslije sjetve, kosnja i malciranje, transport... Radim i usluzno sve gorenavedene radove tako da se toga na brzinu nakupi

Opet kazem, IMT 539 mi je na 70-ak kj NEZAMJENJIV posto se radi na dosta malih parcela i veci traktor mi za ove operacije nema smisla...
 
Voćar sam, obrađujem 15ha... Imam 539, 549 i Rakovicu 65. 539 sam nov kupio 1992. godine i po satu rada i potrošnji goriva me toliko do sada košta da mogu da ga penzionišem i napravim gozbu, a vi pričajte šta hoćete. Imao sam i (ćale kupio nov 1973) 533 i uz jednu generalnu je besprekorno i vrlo jeftino služio 40 godina! Alo! 40!
Laku noć.
 
radashin.....imam 533, i nemogu se nekako oprostiti od njega, a na sajmu gledao onaj tafe, sajamska cjena od 8000€ ili 10 800€ sa kabinom nije neki novac, a moj 533 želi generalku......sada je pitanje što napraviti, raditi stari ili kupiti novi, i još treba lakiranje i volio bi staviti kabinu novi tip, jer imam staru kabinu u dosta dobrom stanju za svoje godine, sva stakla osim zadnjeg......itd

bojim se, ako odradim i djelovi nebudu dobri, onda sam stvarno napravio posao.....
 
Sta se svi toliko plase generalne? Hilzne i klipovi Petar Drapsin, karike NPR ili IPL Indija, ventili Prvi Partizan, lezajevi Kotor Daido, naci kvalitetne dihtungr i teraj:osmeh:.
Rodjak odradio full generalnu pre 2-3 godine. Motor bio razje..n nacisto. Glava pukla na 2 klipa, karika takoreci nije bilo i povrh svega zakovao jer je crkla uljna pumpa. 533 ima bab bas snage, jedino sto on bas nevodi racuna o njemu, pa je pitanje koliko ce trajati. Za sada je odlicno jer su stavljeni dobri delovi, uradjena dobra obrada i sve to lepo sastavljeno:ppozdrav:
 
mislio sam staviti klipove BEPCO, a hilzne bušiti na 539 klipove......tešanj pumpa ulja, glava je moja dobra, nije nikada pukla, kao ni blok, pa treba samo nove ventile i vodilice......imam i još jedan 533 bez kabine, on ima odličan motor, vjerojatno ga je netko prije mene radio, samo.....ja sam napravio glupost, curio je na pletenicama i ja stavio onaj gumeni semering i sada curi još više, pa ću prvom prilikom vratiti pletenice koje su 100 puta bolje.....i taj 533 ide ko metak, ako tako bude išao i ovaj drugi kada ga odradim, ja ću biti prezadovoljan, sve radim s njima......za sada nešto bolje netreba, možda neki od 60ks sa DV, ima kod mene jedna rakovica 65 DV plus prednji utovarivač za oko 7000€, prvi vlasnik i boja, kabina, sve na mjestu, godište 89.....al opet, nekako sam navikao na imt
 
ovaj bez kabine, kako je kupljen u 2 godine je odradio preko 500 sati, oranje odradio u možda 4-5 jutara, dok ovaj drugi, što je jako dugo kod mene, on je sve posijao i izorao.....u tih 500 sati sam napravio reglažu dizni, pukla zadnja guma, zamjenio ulje i antifriz, filtere goriva, semering kardana, prednje farove, jer su još bili original i dosta loši kada je kupljen, i nije bilo priključka za kipu, pa je i to montirano......to je cjeli trošak s obzirom da je traktor 1970.g.......
 
Moj 533 kada mu je bilo oko 200 sati nakon generalne lepo se secam kako sam ga jedno januarsko vece upalio sa grejacem iz prvi put na 4-5 okretaj radilice na -17 ili -24 sad nekako nisam siguran ali vise mislim da je bilo 24.Sad mogu samo da sanjam za ispod 0.
 
moji koliko su zaradili, moje plus usluge, zaslužio je da ga pozlatim, al uvijek se pitam da li se to isplati raditi, ili bolje novi......najgore je što u tu hrpu željeza gledam sa poštovanjem......lako je sada, kad sjedne neka para, pa ide......al trebalo je baš njega kupiti na početku, to su muke i odricanje, pa je sada žalosno ga odbaciti ko staru krpu.......
 
moji koliko su zaradili, moje plus usluge, zaslužio je da ga pozlatim, al uvijek se pitam da li se to isplati raditi, ili bolje novi......najgore je što u tu hrpu željeza gledam sa poštovanjem......lako je sada, kad sjedne neka para, pa ide......al trebalo je baš njega kupiti na početku, to su muke i odricanje, pa je sada žalosno ga odbaciti ko staru krpu.......
Znam taj osecaj. Kad sa necim steknes neke velike pare ili ti je to prva masina, nje se najteze i sa suzama odrices.
Teco je zbog bolesti prodao traktor i nakon toga je taj dan proveo placuci. Bilo mu je zao ali to je bio jedini nacin da sacuva ono zdravlja sto je ostalo...
 
Evo ljute masine radjene za sumu
1.jpg


2.jpg


3.jpg


4.jpg
 
Ja mislim da je 561 šumski sa motorom od 577.Vidis da je duža kabina - šira vrata zato što taj šumski ima još jedno kućište kod menjača oko 20ak cm.
cd1ed1d776c77158b9b94fe8de75cba5.jpg
 
Nazad
Vrh