IMT

@ mirko 015 pa ne verujem da je torpedo 90 okretniji od njega. Ne moze da ima i prednju vucu i 90ks, jos da bude okretan.
i plus da bude imt.:)
 
fenomenalan ovaj 590 , cena je mozda malo jaka ali ovo jos nisam video. Mnogo bolje, no moj jedan rodjak, juce mi objasnjava da nije zadovoljan sa snagom 558 (ima i Rakovicu, kaze mnogo je snaznija), pa ce da kupujeonaj motor od kombajna i da budzi to na 558, valjda 80 konja tada ima... U praksi ne verujem mnogo u znanje nasih majstora ...
 
Gledam jučer imt 533 od mog komšije. Promijenio je karike i ležajeve u motoru jer mu je bio zaribao prošlo ljeto i sad ga "laufa". Ulja ne sve strane. Spoj grane i auspuha sav mastan, poklopac onog sandučića za alat isto sav mastan. Kaže on to tak mora dok ne sjednu karike. Ja se previše ne razumijem pa neznam jel to tak mora ili nešta nije u redu? Znam da mora malo mastit ali ovo je bas puno.
 
Treba da trositi malo ulje a ne bacati ga okolo po masini. Ako baca znaci da nije zabrtvljen, malo da smije pokazivati na auspuhu ali malo.
 
Vec sam pisao o 540 mog komsije. kad je dosao s generalke na auspuh je kapalo ulje prvih 150 radnih sati. Generalku je radio covjek kao i meni i kao jos 300 traktora iz okolice, jedan od kvalitetnijih majstora koji nece raditi s bilo kakvim djelovima... Receno mu je da je to jednostavno tako i dok ne legnu karike mastit ce auspuh. Tako je i bilo, eno ga 540 ide kao avion ali treba durati 150 sati trosenja ulja i mascenja po motoru...
 
Vec sam pisao o 540 mog komsije. kad je dosao s generalke na auspuh je kapalo ulje prvih 150 radnih sati. Generalku je radio covjek kao i meni i kao jos 300 traktora iz okolice, jedan od kvalitetnijih majstora koji nece raditi s bilo kakvim djelovima... Receno mu je da je to jednostavno tako i dok ne legnu karike mastit ce auspuh. Tako je i bilo, eno ga 540 ide kao avion ali treba durati 150 sati trosenja ulja i mascenja po motoru...


Bobo to su gluposti, ja nisam odradio 300 motora, ali tridesetak jesam i nijedan nije pustao ulje. Ljudi nadjite dobrog majstora koji ce u stotu po fabrickim merama obraditi klipove, hilzne, karike obavezno proveriti pa onda da vidite kako radi motor i da li ce motor da izbacije ulje. Sklapanje motora i nije neka mustra kolika je obrada motora, a motor koji izbacuje ulje u prvih nekoliko radnih sati onda obrada nije odradjena po tacnim merama.
Imam i ja takvog kolegu koji uradio par traktora i kad ih upali, em dimi izbacuje ulje na auspuh i onda mi prica tu pricu kako mora da legnu karike, a ovamo naso najjeftinijeg majstora za obradu da bi prosao za sto vecom zaradom.
 
Ima tu problem i sa kvalitetom karika,nova karika na novu hilznu nema sta da naleze,ona odmah u startu zatvara 100%.E sad materijal kakav je ima svega,naprimer lose iskustvo imam s Bepco karikama,cim sklopis ulje na auspuh momentalno,to mi je jedino bilo da imam problem posle sklopljenih mnogo motora,i tad sam odmah rasklopio i stavljene druge karike i ulja nije bilo na auspuh ni duvanja na iberlauf.
 
A jel normalno da traktor skoro nov pa duva na iberlauf,to duvanje se oseti kad se stavi prst na iberlauf, ustvari kako treba da bude normalno a kako kod motora koji je pri kraju ili se po tome nemoze utvrditi stanje motora?Dajte malo vise info oko tog duvanja na iberlauf
 
meni radjena generalna na 539 na 3500 "bez potrebe" ! cale nije mogao da gleda kako na poklopcu vlazi ulje i majstor ga ubedio da urade generalnu... posle toga isto,baca ulje na poklopac a i brzo se zagreje mada nikad ne prelazi 70 temperatura ali nebi smeo tako brzo da nabije temp...
 
Nijedne karike ne mogu 100% da izvrse zaptivanje,pa cak ni nove,ali zato to duvanje treba da bude u sto manjoj meri i sto cistijim vazduhom a ulje na iberlaufu nikako ne bi smelo da se pojavi dok je motor u dobrom stanju.A sad iz prakse sam vidjao da motori koji vrlo slabo duvaju trose ulje i obrnuto duva bas dobro ali skoro da uopste ne trosi ulje.Kao sto prethodnik rece...od masinske obrade ponajvise zavisi kako ce uspeti generalka,imao sam jednog/pokoj mu dusi/prijatelja koji je bio vrsni mehanicar i secam se kako mi je pricao da je 70-setih godina obavezno bilo poliranje radilice nakon obrade iskljucivo rucno koznim kaisem i to trajalo skoro ceo dan,drugo pricao je kako kada on odnese delove na obradu cena za njega uvek je bila 20% visa zato sto im je uvek napominjao da ce pre montaze izvrsiti merenje i da to mora da bude u dozvoljenoj toleranciji ili mu kupuju nove delove,tako da kod njega nije moglo da se omane,a ponamanje 150.sati naleganja karika,razumem 10-15 sati ali 150,ma hajde to vec nema smisla,i to znaci da honovanje nije dobro odradjeno pa se to prepusta karikama,a koliko ce se one izhabati dok odrade to sto majstor nije prikom obrade dobro uradio je ispada nebitno,i onda posle sledi prica kako generalna nije uspela tj ne dugo trajala,pa normalno i da nece.
 
Nijedne karike ne mogu 100% da izvrse zaptivanje,pa cak ni nove,ali zato to duvanje treba da bude u sto manjoj meri i sto cistijim vazduhom a ulje na iberlaufu nikako ne bi smelo da se pojavi dok je motor u dobrom stanju.A sad iz prakse sam vidjao da motori koji vrlo slabo duvaju trose ulje i obrnuto duva bas dobro ali skoro da uopste ne trosi ulje.Kao sto prethodnik rece...od masinske obrade ponajvise zavisi kako ce uspeti generalka,imao sam jednog/pokoj mu dusi/prijatelja koji je bio vrsni mehanicar i secam se kako mi je pricao da je 70-setih godina obavezno bilo poliranje radilice nakon obrade iskljucivo rucno koznim kaisem i to trajalo skoro ceo dan,drugo pricao je kako kada on odnese delove na obradu cena za njega uvek je bila 20% visa zato sto im je uvek napominjao da ce pre montaze izvrsiti merenje i da to mora da bude u dozvoljenoj toleranciji ili mu kupuju nove delove,tako da kod njega nije moglo da se omane,a ponamanje 150.sati naleganja karika,razumem 10-15 sati ali 150,ma hajde to vec nema smisla,i to znaci da honovanje nije dobro odradjeno pa se to prepusta karikama,a koliko ce se one izhabati dok odrade to sto majstor nije prikom obrade dobro uradio je ispada nebitno,i onda posle sledi prica kako generalna nije uspela tj ne dugo trajala,pa normalno i da nece.

Niko ne kapira da to leganje karika dovodi do njihovog nenormalnog trosenja u tih prvih nekoliko sati ako nije dobro odradjena obrada (honovanje), meni je to postalo smesno kad mi neko prica kako mora da prodje neko vreme dok ne legnu karike.
Kao sto mi jedan reko pre desetak godina, na zastavici 100konja radio motor i kad je proso 150000km kao e tek sad legle karike, reko ma daj.
 
Jao boze i ja sam se naslusao tih prica oko poliranja radilice i slicnih gluposti.Sigurno ce s koznim kaisem da ispolira celicnu radilicu.Sta ocekivati,pa cena delova za generalnu se svela na 200-300 eura(kvalitetnijih)a indijskih jos malo pa duplo manje.Zakljucak je da danasnje generalne traju i vise nego mnogo u odnosu na cenu delova i obrade.
Sipajte ulje u kvalitetu(galax,fam,nis,modrica i jos dosta njih)i nedozvolite da ulje padne ispod minimuma i radilica ce trajati 100 godina bez obrade.
Pa na mom 540 je treca generalna i nekoliko menjanja karike u medjuvremenu i radilica jos uvek na prvoj specijali,kao nova,pritisak ulja 4,ali ulje se menja na vreme i uvek ga ima dovoljno.
 
Zato kad budete stavljali karike obavezno npr ko god je stavio ovdje kod mene nemože prefaliti.
Nikakavih problema i ja sam ih sebi kupio.
 
Nazad
Vrh