IMT

Koliko sipate ulja u motor,recimo u 577 jel pravilno do gornje crte na meracu tj.max. ili negde na sredini izmedju min. i max. i zna li neko koliko je zapreminski raspon izmedju pomenute dve crte.Citah ovde na forumu da kod nekih uvoznih traktora ako se naspe do max. da motor potrosi do nekog odredjenog nivoa i posle ostane na toj razini odnosno nema vise potrosnje u sto bas i neverujem
 
uvijek na max, ipak su to radni strojevi i potroše ulje, pa ako negdje i procuri, da nezariba odmah, kao što mi jednom puklo u mraku crijevo od manometra na 533 i pošpricalo me ulje, da je bilo na min. traktor bi zaribao, ovako sam stigao ugasiti, a bio mrak, sa frezom na 1800 obrtaja, kako bi fino blokirao....
 
Koliko sipate ulja u motor,recimo u 577 jel pravilno do gornje crte na meracu tj.max. ili negde na sredini izmedju min. i max. i zna li neko koliko je zapreminski raspon izmedju pomenute dve crte.Citah ovde na forumu da kod nekih uvoznih traktora ako se naspe do max. da motor potrosi do nekog odredjenog nivoa i posle ostane na toj razini odnosno nema vise potrosnje u sto bas i neverujem

Najbolje je sipati dvije trecine pa i tri cetvrtine onog raspona izmedju min i max. Ja sam greskom nasuo u 533 cak i malo preko max i na pocetku je potosio do malo ispod max i ni kapi vise a nakon toga je odradio jos stotinjak sati... Taman mu je vrijeme za zamjenu
 
Bas to sam i ja negde procitao da potrosi do odredjenog nivoa nesto malo ispod gornje crte i tu stane,ja licno ga uvek drzim na max. malo mi potrosi(2-3mm ispod max,)) ali nisam cekao da vidim hocel ici potrosnja jos nego odma sunem opet do max. zato sam ovde i postavio pitanje
 
E ljudi pa ko jos gleda ta 2-3mm. Trudim se da ulje menjam na vreme (bar u motoru) i da ne sipam neproverena ulja. A to da li ce potrositi 200ml ili 1l za odredjen broj sati mi nije toliko bitno. Nije SUS motor Perpetum mobile pa da ne trosi ulje. kad fali dospem i teraj.Bitno je da ga ima iznad minimuma i sto blize maksimumu.
 
Naj idealnije da nivo ulja stoji na sredini meraca,mnogi neznaju da do pucanja radilice u 90 posto slucajeva kad se desi ,sto su nasuli malo vise ulja nag sto treba,i jednostavno pri velikim obrtajima radilica udara u to ulje i pukne ,zato nikako ne preterivati .
 
Ako imas viska ulja ne valja i ako ti fali ulja ne valja znaci mora ti biti na normalu jer ako imas viska ulja moze da ti pukne radilica jer kad imas vise ulja ono se nalazi dole u karteru i radilica pocne da udara od ulje i na visim obrtajima moze da pukne (kao da si uzeo zilet i rasjekao je tako pukne ravno i fino)a kad fali ulja isto tako na visim obrtajima moze povuci ulje i dole ti ne ostane i kad treba uljna pumpa da posalje ulje u radilicu zafali i okrene ti leazaje na radilici i prolupa motor... to sto se tice te sipke kojom mjeris ulje imas na internetu pa pogledaj jeli ti original od tog modela a ja cisto sumnjam da nije original... ,,ovo su dgovori majstora sa drugog jednog foruma,al nacu negde i studiju tu davno sam to cito,.
 
Kaze internet da je problem prepunjavanja ulja da radilica krene lupati u ulje i da unosi u njega zrak i pjenusa ga. Ubrzo se pojavi jako puno pjene koju pumpa ne moze povuci jer je namjenjena da sise i pumpa tekucinu a ne pjenu i tu dolazi do manjka podmazivanja lezajeva i ostalih sklopova u motoru i tu motor najvise "prdne u vjerar". To sto radilica moze puci, ne kazem, moze se desiti ali jako puno ljudi pise po internetu bas to da je problem stvaranje pjene u karteru i manjak ulja u sistemu za podmazivanje motora.
 
Sad dok trazim nalitim na ovo,,Kad u motoru ima znatno više ulja od maksimuma, pri kritičnom broju obrtaja dio ulja iz kartera ulazi u komoru za sagorijevanje, preko sistema za provjetravanje bloka motora i preko sklopa klip-cilindar. Tad u komori za sagorijevanje, osim začađenja, neće nastati velika šteta, ali se mogu onesposobiti i uništiti katalizator i lambda sonda. Veća je opasnost kod dizel motora, jer se može oštetiti filter čestica čađi, napuniti usisni kolektor s uljem i izazvati hidraulički udar u motoru. Kad ulje iz kartera dospije u komoru za sagorijevanje, motor počinje sam od sebe nekontrolirano ubrzavati, jer se motorno ulje u komori za sagorijevanje ponaša slično kao dizel gorivo. Tad motor prestaje reagovati na papučicu gasa, ne može se zaustaviti isključenjem paljenja (kontaktnim ključem) te se doslovce može razletjeti.

Više detalja na: http://www.nezavisne.com/automobili...Dobro-podmazivanje-za-duzi-vijek-motora/18856

- - - - - - - - - -

Poenta cele price ,dal neko svarno misli da su proizvodjaci motora glupi pa neznaju da motori trose ulje pa su bas tu na meracu stavili maksimum a ne negde vislje pa ajd da imas ,vise neg sto treba za svaki slucaj,.
 
Nema potrebe da bude na gornjoj crti uvek drzim na polovinu izmedju crta nikad nisam imao problem , ali svako jutro kad palim traktor vadim sipku zakontrolu ulja i vrsim pregled.
 
To kad nekontrolisano radi motor na ulje zove se ibertura, i na kljuc se ne moze ugasiti ali zato moze menjacem i kocnicama , to se uglavnom desava kod turbodizela kad turbina pocne bacati ulje u usisnu granu

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
 
Ja ne znam dal ima kakve komore i te spravice ali on je potrosio dokle mu je odprilike i taman i vise ga ne trosi, sta je uradio to samo on zna..
 
Nazad
Vrh