IMT

Ajde majstori pomagajte. Juče sam celo popodne lomio glavu i dalje nisam siguran kako treba. Imao sam problema sa mojim 558 od kako sam ga kupio nije baš išao kako treba malo dimio malo gubio snagu, letos je baš posustao. Skinemo glavu, ventili ukopani solidno preko mere i glava naprsla izmedju vrtložne komore i ventila, donji deo motora rekao bih u odličnom stanju. Sve to sredjeno odradjeno ima odličnu kompresiju ali i dalje slične muke gotovo iste. Slučajno konstatujemo da boš pumpa iako je na liniji ustvari kasni i to dobro i da je tu bio glavni problem. Juče otvorim razvod kad tamo ko da se deca igrala na malom odmoru ništa se sa ničim ne poklapa. Vratim one medjuzupčanike na svoje mesto i dodjem do sledeće situacije. Onaj gornji na mestu gde se zupci sa zupčanikom boš pumpe ima dve crte. Evo i slika



E sad po nekoj logici i po broju zuba ovaj zupčanik pumpe bi trebao da se vrati još jedan zub nazad(ja sam ga vratio dva zuba napred u odnosu na zatečeno stanje znači sigurno je pumpa kasnila samo nisam siguran da li zub ili dva)
Medjutim kada tako postavim, proveravao sam pumpu na onom poklopcu( prvi klip u GMT pa onda 4,86 mm u nazad dole) i tada mi se ne poklapa oznaka C na pumpi već kasni i dalje.
A kada postavim zupčanik ovako kako sam ga ja sada postavio na slici izmedju ove dve crte onda se oznake idealno poklapaju

Da napomenem samo da je pumpa svo vreme na svojoj liniji i da je bila kod bošiste očišćena preštelovana.

pomagajte šta da radim jel da ostavim ovako zupčanike ili da vratim jedan nazad nisam siguran
 
pobrkao si ti nesto od silnog rasklapanja ja ti kazem da treba da gurnes pumpu za jedan zub u desno

- - - - - - - - - -

uostalom mozes i tako otvorenog da ga palis pa probaj
 
A **greška li ga više dal kasni ili žuri. Uglavnom i meni je logično da treba crte na zubu i kanalu da se poklope i to sam i napisao i tako sam prvo i namontirao. Ali šta da radim sa pumpom onda jer se tako ona oznaka ne poklapa
 
Koliko ja znam da je ovo sa slike dobro uzubljeno. Jedna tocka sa zupcanika "A" treba doci izmedju dvije tocke na zupcaniku "B". Tako da je ovo sad po PS-u. Neki traktori imaju svuda po jednu tocku pa onda treba tocka na tocku naici a ovako ide jedna izmedju dvije i nema greske.

Mozes ti i PVP jos pomicati za ranije ili kasnije paljenje ali ovo pocetno stanje je ok, pogotovo sto ti se sve poklapa kako treba.
 
Hvala Bobo. Probaću sutra da ga upalim ovako rastavljenog da vidimo kako pali i radi. mene buni samo što svi ostali imaju na tom mestu po jednu oznaku a ovaj ima dve pa nisam 100% siguran. A ovako kako stoji pumpa je idealno na svim oznakama

I ipak mislim da sam u pravu za ovo ranije-kasnije. Gledano sa prednje strane pumpa se okreće u smeru suprotnom od kazaljke na satu, zakretanjem zupčanika u istom smeru dobija se ranije a u suprotnom kasnije paljenje logično jer elementi kasnije stižu u istu tačku
 
Znas kako,
Imas ti i proceduru da ubrizgavanje pumpe nastelujes prema potrebnom trenutku ubrizgavanja.
Kod mene je MF65, sve isto kao kod tebe samo sto je direktno ubrizgavanje. U mene je uvek bilo dobro pa nisam nista pomicao, ali sam tada nasao u literaturi kako se pravilno steluje pumpa VP.

Radionicko uputstvo za 558 kaze na 17 i 18 strani tacnu proceduru kako se steluje pravilan pocetak ubrizgavanja:
Znaci: Kada je klip 4,86mm prije GMT(20 stepeni) tada pocinje ubrizgavanje, odnosno, oznaka 'C' se mora poklopiti sa poravnatim krajem uskocnika.
Time ces cisto otkloniti sve nejasnoce. Nasteluj tako i sigurno ce biti dobro.

Imas li radionicko uputstvo?
 
Ako pažljivo procitas moj prvi post sa ove strane videćeš da sam upravo to i radio po uputstvu. I na prvoj slici je klip i vraćen tih 4,86 mm nazad i tada sam i slikao oznaku na pumpi
 
Ako pažljivo procitas moj prvi post sa ove strane videćeš da sam upravo to i radio po uputstvu. I na prvoj slici je klip i vraćen tih 4,86 mm nazad i tada sam i slikao oznaku na pumpi
po slici je sve kako treba i kako rece kolega bobo ovako bi trebalo da šljaka ,e posle jedino ako treba malo fino da doteraš paljenje to na spoljnoj srani popustiš ona tri šrafa što drže pumpu i malo pomeriš levo desno i dobiceš paljenje kako treba
 
@pešut, da bi ti se sve oznake ponovo poklopile treba da se okrene radilica ako se nevaram 26 puta, tako da ti to zatečeno stanje neznači ništa, trebao si da ga motaš dok se ne poklope kao sada na slici.
Kako ti je palio traktor dok ga nisi rastavljao, jer ako je palio iz prve, bez mnogo verglanja, paljenje ti bilo dobro podešeno, da je pomereno za samo jedan zub, teško bih ga upalio, a to što je motor lenj, je nešto drugo a ne paljenje, možda dovod goriva, kompresija, ventili, dizne, pumpa,...
 
Ja sam razumio da je on imao los pocetak ubrizgavanja i da je zato sumnjao na razubcen razvod. Ako ga je otvarao, valjda ga je okretao dok se oznake ne poklope. No da je zupcanik pogona pumpe bio pomaknut za jedan zub...

Tek kad je vratio zupcanik na pravo mjesto da mu se tek tad poklapaju oznake na svim zupcanicima i pocetak ubrizgavanja na PVP.
 
Kolega sa dje lepo uzubljen taj tvoj 558.. Ako te je bunilo zateceno stanje kad si otvorio nebrini treba mnogo da vrtis da bi se oznake poklopile... A ja mislim da treba okreteti dosta vise od 26 puta...
 
Ovako bi trebalo da bude pravilno uzubljeno.Znaci zupcanik PVP oznaka na zubu ,a međuzupcanik oznaka između zuba.Bez poklopca razvoda je rizično paliti jer moze bregasta da izleti van i napravi havariju.Stavi poklopac i zavrni bar tri vijka za probu.
i01632-kopija.jpg
 
Da za medjuzupcanike možda treba toliko vrteti ali meni je i posle pažljivog vracanja medjuzupcanika bos pumpa kasnila za dva zuba u odnosu na onu sliku prvu
iskreno nije hteo bez grejaca da pali nikako. I kad upali hladan trokira i pod opterećenjem dimi i gubi snagu
na predlog majstora sam pumpu zakrenuo maksimalno u ranije paljenje i dobio sam mirniji rad i lakše je palio hladan. Zato sam se rešio da otvorim razvod i vidim kakva je situacija
lisnik tebe čekam da se izjasnis :) i meni je ovo logicnoali sta je sa oznakama na pumpi? I odakle onda ova druga glupa oznaka
Sutra proba i jedne i druge opcije
 
Razvod ti nije dobar, fula pumpa jedan zub.
Ovak trebaš postaviti tj zupčanik Boš pumpe podiči u desno za jedan zub, gledano prema slici.



Tj, treba biti kao na ovoj slici

 
Znači ipak je bolje što sam pitao jer nisam bio siguran. A pumpa je znači sigurno kasnila za jedan zub i tako je radilo dok glava nije naprsla i počeo totalno da brljavi (na ovoj slici ja sam poterao zupcanik dva zuba napred u odnosu na zateceno a trebalo je samo jedan)
Hvala svima javljam rezultate
 
Nazad
Vrh