IMT

Već sam pisao o tome,u mom kraju ima nekoliko tih dorađenih 533 a čuo sam za jedan 549 DV svi su ubacili motor od 560 i traktori funkcionišu dobro,
jednog poznajem lično,stavio je pre 3 god. motor od 560 i gume 12.4-28 vuče plug 756,setvospremač 2,2 i nikakvih problema nije imao,kaže da ne troši u radovima mnogo i da ide kao lud...
Ipak po meni je bolja opcija ako se već odlučilo na takav poduhvat ubaciti motor M 34 ipak S 44 je poveliki zalogaj...
 
Vidis, da sam ja raspolagao s novcima kad se radila generalna na 539, ja bi to odradio tako da bih motor od 539 prodao (i koa je sazrio za generalnu, drzi dobru cjenu), na 539 bih prebacio motor s 549, a na 549 bih ubacio m34... No stari za takvo sto nije htio ni cuti, pa se radila generalka na 539, a uskoro cemo morati i na 549 ako se ovako nastavi ganjati...

Ja sa takodjer vucem 2x12" plug i 2.2 spremac i po brdima i svuda, pa mu bas i nije veselo, ali radi. Dokle ce nemam pojma ;)
 
Pottinger, ajd, molim te, pogledaj stranicu ispred, i pogodi zasto raspravljamo o mjenjanju motora na traktorima...

Plan je bio m34 motor (558, 560) a ne s44 kao sto je na ovom iz oglasa...
 
Vidis, da sam ja raspolagao s novcima kad se radila generalna na 539, ja bi to odradio tako da bih motor od 539 prodao (i koa je sazrio za generalnu, drzi dobru cjenu), na 539 bih prebacio motor s 549, a na 549 bih ubacio m34... No stari za takvo sto nije htio ni cuti, pa se radila generalka na 539, a uskoro cemo morati i na 549 ako se ovako nastavi ganjati...

Ja sa takodjer vucem 2x12" plug i 2.2 spremac i po brdima i svuda, pa mu bas i nije veselo, ali radi. Dokle ce nemam pojma ;)
Koliko sam razumeo u motor 539 može da se napakuje 549 jer je razlika minimalna ali to nije neko najsrećnije rešenje zato što je 549 motor jedan od lošijih motora na imt.
 
Bila je serija 539 sa fabričkim DM33 motorom i hidro volanom, ima ga jedan deda blizu mene.
 
A po čemu je 549 motor jedan od najlosijih motora moj kum ima 549 traktor leti i ima zetora 4718 i vidi se koji motor reži imt leti i i niti dimi a zetor da nepričam..
Pali ko mina zimi i jos sto rade iz traktora cudo..
 

Potinger, a sta je zombie stavio na prethodnu stranicu, nego bas taj jedan te isti oglas i zbog toga je pocela ova rasprava cemu toliki motor u 539... Ipak ne pratis, al ajde, oprostit cemo ti ;)

kvicoje: Recimo da mi je na 539 pukla glava, a motor zreo za generalku, ne bih ni jednoj jedinog trena razmisljao, nego bih trazio novu glavu za 549 i spram toga kupovao klipove za 549 i to ugradio u 539. 10ks se osjeti, pogotovo sto mu planiram staviti nazad 12.4 gume, posto s 11.2 dosta tone s rasipacem i prskalicom u rano proljece... Dakle u blok od 539 komotno mozes staviti klipove od 549, s time da se mjenja glava, i prestelava se pumpa (obavezno rotaciona) i dizne). Drugo sve moze ostati isto. Ne znam jel jedan od losijih ili nije, ali ima definitivno najgori zvuk od svih motora na svijetu ;) ono njegovo prktanje ufff... Kod mene radi kako radi, ne osjecam u 2000 sati da gubi snagu, ide dosta fino i za sad se drzi. dokle ce, nemam pojma. Kladili smo semedjusobno stari brat i ja koliko ce izdrzati bez ozbiljnijih kvarova i slozili smo se da mu je puna kapa 3500-4 000 sati, ako se nastavi terati ovim rezimom.

Plan mi je bio motor sa sadasnjeg 549 prebaciti na 539, posto je motor na 539 bio GOTOV u svakom smislu te rijeci. na cesti mu dam gas preko 1800 na odusak baca ulje koliko god moze ici... taj motor ima svog kupca za dobru cjenu, al stari za to nije htio ni cuti, donekle ga i razumijem...

U 549 bi stavio motor od 558. zbog ovog zahvata bi morao produziti malo haubu i kardan od prednje vuce i nista drugo, a dobio bih dosta bolji traktor (bar mislim da bi). I motor sam bio nasao dosta povoljno bas s 558 skinut i to bi onda bilo TO, ali eto, nije se mene pitalo...
 
Mislim da bi kombinacija 549+motor od 558 bila jako, jako dobra. Pisao sam o tome već, sam 558 se u mom kraju pokazao kao najveće i najsposobnije magare medju svim traktorima ikad, jednostavno ta mašina neće da krepe, sve jadan može da istrpi a najveću zaslugu ima motor. Gledao sam mnogo puta šta taj motor može sa 16.9 gumama na 558, a šta bi tek mogao na 12.4 i prednjom vučom, dobro opterećen tegovima??
 
Izvlace ga i bocni reduktori... Dosta i oni znace... Po mojoj nekoj procjeni, 558 je dosta sposobniji traktor od 549, ali ima mjesta gdje je mali sposobniji od velikog... u berbi kukuruza sam provukao pun berac gdje 558 s 18 gumama nije mogao proci bez slajfanja s bunkerom iskupanim u IMT kipericu. prikolica je jos bila na sugom, a zadnji tockovi dosli na mekano ali je vrtio i izvukao se i otisao je kuci iskipati, a ja s beracem idem preko tog mjesta sa punim kosem i okrecem na uvratini i stalno je prednji pogon ukljucen i nisam ni zastajkivao, samo se okrecem i berem... Dakle izlazim iz reda, prelazi kompletna kompozicija preko tog mekanog mjesta, okrecem se i ulazim u drugi red malo vislje po jednako mekanoj zemlji i berem dalje...


malaksalo, ne znam bas da bi vukao dvoredni berac... pre mal je da bi vukao dva reda... U ravnom MOZDA i to jedno veliko MOZDA. Kod mene po brdima mu ne fali snage, nego kila... tornado 40 mi je na par mjesta bio toliko na knap, da je i pod sperom jedva izvlacio. u branju prednji pogon stalno ukljucen.



558 je cudo od traktora samo da si ljudi daju truda da si ugrade hidro volan u njega i naprave kocnice, to bi bio jako solidan traktor za rad. ovako su kocnice dosta zahtjevne za odrzavanje a volan necu ni spominjati ;)

Evo ga jedan 558 iz mog kraja. kolega kupio kabinu od Rakovice, obojao u crveno i stavio nozne komande od 542 nove linije (kao sto ja imam na 549). jos je plan podici sjedalo i ugraditi hidraulicni volan podesiv po visini. Ovako se dosta nisko sjedi i volan je dosta nisko, ali je buka vise nego duplo manja iako jos nije izolaciju stavio ( i to je u planu) i dosta je toplije unutra, jer je kabina dosta zatvorenija nego originalna. brao je kukuruze ovako cjelu jesen i kaze da se preporodio.





 
Jasno da će na vlažnom i klizavom terenu 549DV biti sposobniji od 558, prednja vuča čuda pravi, najbolji primjer je ona moja njiva gdje R65 i Ursus C360 jedna uzvuku berač a ja sa hurlimanom uzvučem 2x12" na 25cm bez ikakvih problema, sa prednjom vučom uključenom naravno, bez nje ne može ni da makne radi strašne uzbrdice. U pravu si i za bočne reduktore, oni praktično i omogućavaju 558 da radi sa ogromnim gumama koje na njeg montiraju, bez njih bi spojnica strašno trpila, 16.9 su svakako velike a mogu tek misliti kako je sa 18.4 (ako si na njih mislio?). 558 sa slika je stvarno dobro uredjen, poravnan pod kabine, samo servo fali a kod njeg ni to nije problem zbog prednjeg mosta. Meni je ogromna želja da ugradim servo na 539 ali nije nimalo jednostavno, prednji most kao da je namjerno pravljen da oteža svaku modifikaciju :)
 
I ja sam razmisljao da ugradjujem hidro volan na 539, cak sam i nasao jeftino nekih djelova za to, ali kako je prepiksiran prednji trap, prepakiran puz volana i stavljene nove gume naprijed, vidio sam da totalno nema potrebe... jedino da je puz strasno los i da se mora kupovati novi, onda bih razmisljao o hidro volanu kao (dugorocno gledano) jeftinijem rjesenju a ujedno i komforniji traktor imas.

539 necu nikad prodavati, pa bi se isplatilo malo ga i modernizirati, kad za nekih 30 godina opet bude sazrio za generalku ;)
 
Kod mene je ista situacija, sve bi se moglo prodati ali 539 je ipak član porodice :)

Kod mene je u kućištu volana situacija prilično loša a tamo na temi si pričao kako je popravka mnogo skupa...to je jedan od osnovih razloga zašto planiram raditi na servu, ako budem imao novca naravno. Ne sjećam se tačne cifre ali mi se čini da je remont volana dosta novca, pa ako ga već bude bilo i bude ga trebalo davati, bolje je uložiti ga u modernije rješenje koje bi ipak jako olakšalo sve radove.
 
Da vidite kakvi je volan na mom fiatu to lomi ruke jos narocito u tanjiranju. Imt 539 ima savim dobar volan sa njim se odmorim. Jos kad uzmem od rodjaka imt 560 ima servo to je uzivancija samo nemogu mu drzati pravca ispocetka posto se naviknem na Fiata.
 
kad budem prolazio kraj njegove kuce, ako ga vidim, skrenut cu se pa cu vam sve poslikati... rekao je da ce ga ove zime raskopati opet, pa uraditi odozdol izolaciju i da ce podici sjedalo a volan ako uspije nabaviti djelove, a ako ne samo ce ga produziti dok ne nabavi orbitrol...
 
Bobo jesu li mu te komande od hidraulika malo niske, kada je to sve prepravio, pa kada mora raditi sa njima mora se nageti u desnu stranu, kada bi mogao naći komande od brene pa njih staviti onda bi mogao sve to lepo ušuškati i to bi bio onda ono pravo.
 
Napravit ce i to... sad mu je sledalo postavljeno na original visinu, pa su komande OK, ali podici ce sjedalo volan i komande kad za to uhvati vremena.
 
Nazad
Vrh