IMT

Snimicu kad se vratim na posao, sad sam na godišnjem. Inace na nasim dizelkama (popularni kenedi) je dvotaktni dizel motor v16, zapremine 150l, na leru ima 275 o/min, a na punom gasu 835 o/min. Vode za hladjenje ide 757 litara, a ulja u motor isto oko 700l. Ko voli dizel motore ovo je prava stvar, zbog toga i radim taj posao, osecaj kad zakacis 2000t pa potegnes je neopisiv, i samo vatra!

Ima jako puno zanimljivih resenja za dugotrajnost dizel motora, npr klipovi koji se okrecu u toku rada motora da bi se ravnomerno trosili i klipovi i cilindri... Ako nekoga zanima mogu postaviti u neku temu slike tehnickih opisa.
 
Nekada je pisalo u onom upustvu za nov IMT, da se lagano tjera (e sad jbm li ga da li 50 ili 100 rs, ne sjecam se) u transportu ili laksim operacijama, ali da se na svakih 10 rh na kratko optereti maximalno. Ono jedan zahvat niz duzinu njive, plug do muda i gas do panja.
 
Snimicu kad se vratim na posao, sad sam na godišnjem. Inace na nasim dizelkama (popularni kenedi) je dvotaktni dizel motor v16, zapremine 150l, na leru ima 275 o/min, a na punom gasu 835 o/min. Vode za hladjenje ide 757 litara, a ulja u motor isto oko 700l. Ko voli dizel motore ovo je prava stvar, zbog toga i radim taj posao, osecaj kad zakacis 2000t pa potegnes je neopisiv, i samo vatra!

Ima jako puno zanimljivih resenja za dugotrajnost dizel motora, npr klipovi koji se okrecu u toku rada motora da bi se ravnomerno trosili i klipovi i cilindri... Ako nekoga zanima mogu postaviti u neku temu slike tehnickih opisa.
kolko to cudo trosi na 100 km
recimo do novog sada?
 
Мотор комплет генерална. Није заглавио ништа, незнам што би заглавио ако је све добро урађено.

Послато са Леново К6 Ноте уз помоћ плуга

Nekada je pisalo u uputstvima proizvodjaca da je lose za traktor da radi jako dugo na ler gasu, prvi razlog dizne. Inace motori(dosta njih) ovog proizvodjaca imaju jako slabo podmazivanje ventila na ler gasu.
 
kolko to cudo trosi na 100 km
recimo do novog sada?
Zavisi od puno faktora, npr isto cu potrošiti od Sombora do Bajmoka, kao sto bi potrošio od Subotice do Sombora, zbog uspona od Miletica do Santica... Da kazem da se za jednu sluzbu od 12h potroši vise nafte nego sto potroši jedno poljoprivredno gazdinstvo od 15ak jutara u celoj jesenjoj sezoni sa sve branjem i oranjem... A o cifri mozemo samo licno, takva je politika firme.

Poslato sa LDN-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Ja sam gledao jedan snimak na youtube, najveći dizel motor na svetu. Evo nekih podataka:
- pravljen je za prekookeanski brod što nosi kontejnere
- veličine je kao zgrada od četiri sprata
- 107.000 konjskih snaga
- radi na 160 obrtaja u minuti
- ima savremene sisteme ubrizgavanja i pored svega toga na tim obrtajima troši SAMO 7.000 litara na sat...
 
Ako moze jedno pitanje na brzaka,na viljuskaru imam motor M-34 od 58ks,sada imam mogucnost da povoljno kupim s-44 na kom fali bos pumpa i sad me zanima da li mogu moj menjac da prikopcam na njemu i da li su im mozda i bos pumpe iste,mislim fizicki a ono koliko koja ubrizgava to je ne bitno.
 
Prosle zime sam imao priliku da vidim dizel sa tri klipa koji pogoni generator, ne secam koliko je ks. Pokrece ga kompresor, a njega puni elektromotor koji se napaja sa ,,malog" generatora koji je agregatiran sa torpedom v8 dizel motorom. Auspuh od ovog troklipca je sigurno fi400 i izveden je izvan hale, ima i lonac i onu klapnu na izduvu, smesan je nekako onako glomazan.


Послато са SM-J730F уз помоћ Тапатока
 
Pa kad je moranje onda odma posle 20 sati u rad al da se pazi. Kad smo kod velikih motora, u plavni su u zivotu dva sporohodna, taj nedan redni je veci od imt 577 bez kabine, ima 600 konja turbopunjac mu se okrece na 30.000 obrtaja a on ima pun gas 800 o/min, litra dizela na minut. Pali sabijenim vazduhom koji se ubacuje u treci cilindar i tako ga zalece... radi na pumpi koja je sagradjena pre 100 godina.
 
Pa kad je moranje onda odma posle 20 sati u rad al da se pazi. Kad smo kod velikih motora, u plavni su u zivotu dva sporohodna, taj nedan redni je veci od imt 577 bez kabine, ima 600 konja turbopunjac mu se okrece na 30.000 obrtaja a on ima pun gas 800 o/min, litra dizela na minut. Pali sabijenim vazduhom koji se ubacuje u treci cilindar i tako ga zalece... radi na pumpi koja je sagradjena pre 100 godina.
Da li ima kakva slika tog čuda?
 
Da li motor treba razradjivati ili ne zavisi od dosta faktora, tolerancije u sastavljanju, materijala klipova, karika i klipnjaca, itd itd. Za stare Rakovica motore se preporucuje razrada. Najgora razrada je rad pri konstantim obrtajima, znaci nikako ostaviti traktor da radi na leru 50 sati. Treba stalno menjati rezim rada,i obrtaje i opterecenje, a treba i povremeno ga maksimalno opteretiti na kratko, na par minuta. 40-50 sati je sasvim dovoljno za razradu.

Savremeni motori koriste modernije materijale koji su dosta izdrzljiviji, pa nije uopste retkost videti kamion sa preko milion, milion i po km ili 20 000rs a da motor jos uvek radi odlicno. Celicni klipovi su poslednja rec tehnike, neuporedivo bolji od aluminijumskih - posto su od istog materijala kao cilindri radi se mnogo manja tolerancija izmedju cilindara i klipova, teze se trose, prakticno se ne mogu istopiti(aluminijumski se tope ko dobar dan, cak ih mlaz goriva iz dizne moze preseci). Radi poredjenja Rakovica motori nemaju ni celicno ojacanje kanala za karike, sa tim bi se lagano povecao broj radnih sati do generalne za 50-100%
 
U prostoriji i kojoj radi nalaze se dva identicna, i jos jedan veliki jednocilindricni kojem se vidi i klipnjaca i radilica kako rade, on pogoni kompresor koji priprema vazduh za start velikih motora za tu kolicinu vazduha potrebno je 24 sata rada ovog jednocilindricnog, ako ne uspe start opet 24 sata radi takozvani Balzazar jednoklipni motor. Izvinjavam za off ako nije ok obrisite ili prebacite poruku. Slike imam negde moram videti na kojoj spravi su mi.
 
Da li je normalno da uopste ima slobodnog hoda onaj kardan od prednje vuce na IMT 577 DV,primetio sam da na nekim srednjim brzinama u transportu kao da nije u centru kao da vrda dok se vrti, neznam pravim recima da objasnim problem ali uz pomoc slike nadam se da cete shvatit

 
Poslednja izmena:
Nisam nesto do danas zagledao medjutim nemam nikog u blizini sa istim traktorom pa da uporedim iako bih ja to volio da ne "igra" uopste

 
Nazad
Vrh