IMT

Ovo je linijska za 533. 539 (koliko znam) nema nikakav filter u pumpi...

Ne znam jel otislo kuciste pumpe na 549 ili nije od jednom je samo pocelo curjeti gorivo negdje sa adnje strane pumpe (izmedju pumpe i bloka) i to toliko da trosim dva rezervoara dnevno. U pola posla nema sanse da skidam pumpu i gubim dan s majstorom, bilo mi je prece poorati a za pumpu ima vremena i na proljece.

Kod nas je gorivo sa INA pumpe jako "suho" i kad od njih kupujem obavezno mjesam 0.5% dvotaktola u gorivo bas zbog toga jer sam imao gadnih problema s linijskim pumpama u avliji jedne godine bas zbog loseg goriva. S druge pumpe koju imamo u gradu (Petrol) plavi dizel je dosta "masniji" i nema za sad s njime poblema.

Dosta sam se na 549 naskidao pumpe, vec mi je dojadilo da ti budem iskren. Nikako na zelenu granu.

Jedan kolega mi hvali nekog majstora iz Backe Palnke. Navodno da nema sta ne radi a nama iz Hr je voljan doci na granicu da preuzme pumpu i da da drugu remontovanu u zamjenu ako je bas hitno, naravno uz nadoplatu... Ima valjda sve pumpe koje su ceste na ovim prostorima i za aute i za radne masine spremne za takvu zamjenu.

Cesto se znamo u drustvu mi seljaci saliti da smo trebali uciti zanat za bos majstore, ne bi bili kruha gladni nikad...

Sad sam se sjetio jedne grozne price. Kolega skinuo pumpu sa zmaja 142 i sve dizne i odnest ce nekom covjeku koji navodno odlicno radi (naravno na crno i bez racuna) i kad je isao po nju poveze i mene da vidim gdje je majstor ako mi ikad zatreba. Pumpu je samo otvorio i ocistio i sastavio nazad, NISTA nije mjenjao na njoj i dizne je provjerio i rekao da su dvije dobre, dvije "onako" i da su dvije lose, nije ni uloske na diznama zamjenio. Racun 1200Kn!!! 160€. Mi kad smo culi, nismo mogli vjerovat. Kolega ga pita jel to cjena da on zamjeni sve uloske u diznama i podesi ili? Ovaj mrtav ozbiljan: Ma nee, to je za posao sto je obavljen, pregled pumpe i dizni... Ovaj sta ce jadan, platio i nikad vise kod njega nismo isli.
 
kolega bobo pogledaj taj print skrin što sam postavio i ispod tog deklija ima mali zicani filtercic opereš ga naftom i vratiš napuni se prašine i gareži od auspuha pogledaj pa ceš videti , možda ti nije pukla pumpa nego olabavio holender što drži cev(produžetak) za brizgaljku ili propao bakarni podmetac
 
Ona slika sto si postavio je linijska pumpa za IMT 533 koliko ja to vidim.

Ja pricam o linijskoj pumpi za IMT 539 koje nisu iste.

Nije ni holender popustio, dotezao sam. Ne curi u "ritmu" motora nego stalno siba nafta negdje bez "pulsiranja" kako to biva kad je holender popusten ili kad visokotlanca cijev napukne.
 
Kod bosistu se treba ici u nuzno zlo kada nema da se nadje polovna a zbog para se ne moze priustiti nova,drugacije NEEEE,kada sam zadnji put bio i dok cekao da mi proveri moju dolazi covek i reklamira mu istu pumpu koju je preuzeo kao juce jer kako je ugasio kamion/valjda bese u pitanju neka Zastava/ kaze da vise nikako nije ga mogao upaliti,bosista mu kaze zasto covece nisi malo lupao po njoj da odglavi tamo neki ventil za gasenje,ovaj mu kaze pa otkud sam znao da treba da lupam kada mi se to nije ranije nikada desavalo....ja kad to cu odmah sam znao da ni ja necu prodjem bolje,i nisam ali to je pak druga ne bitna prica.
 
Ne znam da li neko zna, u Slovcu (mesto između Valjeva i Uba/Lajkovca) ima dobar majstor za boš pumpe. Čovek se samo time bavi. Nama je radio pumpu i na 533 i na 542, obe su rotacione i od tada ima baš dosta vremena, sigurno više od 7-8 godina i nismo imali nikakvih problema. Poznajem i baš dosta ljudi koji su takođe nosili pumpe njemu i zadovoljni su. Radi i pumpe za kola starije generacije, skoro je radio na jednoj jetti 2 i uradio je odlično, probao sam auto pre i posle, razlika je ogromna. Nije bio skup, ne znam sada. Ako nekome treba broj, mogu poslati na pp, mada mislim da sam video, da ga ima i na sajtu PA.
 
Kod bosistu se treba ici u nuzno zlo kada nema da se nadje polovna a zbog para se ne moze priustiti nova,drugacije NEEEE,kada sam zadnji put bio i dok cekao da mi proveri moju dolazi covek i reklamira mu istu pumpu koju je preuzeo kao juce jer kako je ugasio kamion/valjda bese u pitanju neka Zastava/ kaze da vise nikako nije ga mogao upaliti,bosista mu kaze zasto covece nisi malo lupao po njoj da odglavi tamo neki ventil za gasenje,ovaj mu kaze pa otkud sam znao da treba da lupam kada mi se to nije ranije nikada desavalo....ja kad to cu odmah sam znao da ni ja necu prodjem bolje,i nisam ali to je pak druga ne bitna prica.
Mirko, je jednom ovdje na forumu, rekao veliku istinu, da te bosiste (bar ogromnu vecinu) treba sve okaciti na banderu.
 
@bobo mislio sam da ti je traktor starije proizvodnje pošto si napiso da je 81 .pa sad svi su majstori nužno zlo kolege nego najveca stvar što se napatilo majstorcica koji misle da sve znaju a starih dobrih majstora sve manje niko nece da stvarni dobro ispece zanat i radi pošteno hoce brzo da se obogate da malo rade a dobro naplate
 
Je 81.g. ali 539.

Jedan je radio u IMT-u tadasnjem u Pozegi i sad radi kod kuce, na crno. Popravlja traktore ali glavna zanimacija su mu visokotlacne pumpe. Ima sve strojeve, literaturu, prosao milijun obuka i seminara. Dzabe mu kad mu pumpu moras nositi najmanje 3 puta da ju napravi kako treba. Izgubio covjek volju i jbg... Povoljan je al dzabe mu svega alata i znanja kad je aljkav...

Ja mu odnesao pumpu od zmaja 142 da mi ju sredi i preradi za brenu, kaze naplatit ce mi samo novu glavu posto je ova u pumpi gotova a ostale djelove on daje... Pumpa kod njega vec 3 godine jer sam ja budala rekao da "nije hitno"... Kad god mu prolazim kraj kuce, obavezno se skrenem i pitam kako moja pumpa... Bit ce, bit ce... i jbg...

Obisao sam u mojojo kratkoj "karijeri" 6 razlicitih bosch majstora i svaki ima neku drugu "manu"... Il je skupo, il ne odradi kako treba, il treba dugo cekati, il mecu polovne djelove...

Ni jednog jos ne prati 100% dobar glas...
 
Bez icije uvrede kada kazem> nuzno zlo<Pa prijatelj dobar mehanicar ali samo mehanicar i nista vise je pre par godina kupio jedan Bos sto,a prosle godine jos jedan da ljudi vide kako je dobro i sa svime opremnjen.Ima cak i opremu za komon rail injektore ma sve i svasta ali badava skolu tj zanat nije nigde ucio i ja mu ne smem nista nikad poveriti,a najmanje bi mi ovde palo na pamet da ga kao prijatelja hvalim i delim njegov tel.
 
Pa bilo bi i malo glupo predložiti drugima nekoga, kod koga ni sam ne bi otišao. Ovaj čovek iz Slovca je stari majstor, radi sigurno 25 godina, ako ne i više. Moje iskustvo sa njim je odlično, kao i drugih ljudi kiji su išli kod njega. Da napomenem, da ne znam da li radi novije pumpe, ali pumpe starije generacije stvarno radi dobro.
 
Ma kod pumpe stare generacije tj redne izgleda da i nema neka posebna majstorija,a to mislim zato sto mi skoro komsija rece kako je nasao negde u Nisu u staroj izgleda da je jos mozda i drzavna radnja,elemente za 533 i kaze onako radosno pise na njima Yugoslavia,e onda se plasio da mu ih bosista ne zameni za neke druge pa ih namontirao sam,ja mu kazem...stani bre kako si mogao da nastelujes ravnomerno doziranje na sva tri elementa pa ovo ono...? Kaze nista se ne moze pogresiti samo da se pazi prilikom vadjenja elemenata da se onaj deo ne izubi iz letve,ili da se najbolje i obelezi uzubljenje za svaki slucaj pre vadjenja,ja ga onda ponovo napado kako to ne moze da bude dobro ipak treba da se vidi na stolu koliko dozira...na sta mi on kaze>Slusaj bre jesi li ti nekad gledao kada to bosista radi-NE e onda odakle znas da ti on to podesi bas kako treba i na koliko,uostalom sta me briga za tu malu korekciju i ako je ima a verujem daje nema i ne bitno mi da li trosi pola litar vise ili manje bitno da radi ravnomerno bez zaletanja.
 
Na ovim minusima, trebao nesto sa 539, upali sa 15 sec grijanja i okrenuo 3-4 puta, bilo oko minus 10-15, radio 10min i ugasi se, upali odmah i par sekundi i ugasi se.....kriv sam sto nisam ubacio aditiv u gorivo, al danas je bilo u plusu, pa sam sipao malo aditiva i petroleja, jer treba odraditi prihranu u 2mj da mi nestane u pola posla.....

Dok kod 533, na jednom i drugom sam samo odradio dizne, pumpu nikad, nikad smrzlo gorivo, samo malo start spreja pri paljenju i nemas vise brige, a na onom starijem, pumpa se cula i lanac razvoda, dobro da nije poderao kuciste, i traktor ide, ore, freza sto hoces radi s njim....

Jednom nisam imao prebijene pare za gorivo, a trebao ici odraditi neku uslugu, nedaj Boze vise takve situacije, bilo nesto goriva malo u njemu, imao litru-dvije benzina i rabljeno ulje, sipao unutra, odradio i zaradio za gorivo, nikakvih problema poslije....
 
@ glackop ma sve može da se uradi ali nije to to na letvi i segmentu je samo malo dovoljno pomeriti i nije ravnomerno podešena pumpa ajde ako odeš u plus a šta ako se ode u minus pa podešavanje podizanje elemnta nije isto nov i potrošeni element inije u pitanju kao što ti om kaže troši više ili manje goriva vec se radi i dali pravi potreban pritisak za dizne .
@ivanz obavezno proveri filtere da se oni nisu napunili parafina i vode .a stare 533 pumpe gutaju sve mogu one i ulje kad pomeša traktor da progutaju samo se još malo doda nafte i dobro procedi i vazi miško
 
Evo kako se radi bos pumpa na motoru Perkins,tacnije nas DM34,bez bos stola,jer te pumpe su i predvidjene da se rade na takav nacin,a sto sluzi za proveru.

https://www.youtube.com/watch?v=h26p78YZIr4

Ovo je zamjena gumica bez ikakvog podesavanja, odgledano davnih dana i vise puta... Pumpa se nekad treba podesavati. Koju kolicinu goriva ubrizgava na koju diznu, sta joj bude kad ne baca na sve izlaze ravnomjerno, kako to podesiti? Ima tu ipak malo vise posla. ja pumpu nosim majstoru kad traktor krene raditi "na dva cilindra". Prije toga vadim dizne i provjerim, po potrebi mjenjam uloske i kad sam vec u tom poslu prestelam i ventile, promjenim filtere za gorivo, ocistim AC pumpu, upalim a on opet "prdi" i "prkti"... Pumpa dodje od majstora koji ju se "samo" podesio i traktor radi 5 puta ravnomjernije i mirnije...

Ima majstor za sve, mora i bosist od necega zivjeti...

Da se pumpa samo ovako rastavi-sastavi, imao bi svaki drugi majstor i servis za pumpe, zar ne?
 
Pa bilo bi i malo glupo predložiti drugima nekoga, kod koga ni sam ne bi otišao. Ovaj čovek iz Slovca je stari majstor, radi sigurno 25 godina, ako ne i više. Moje iskustvo sa njim je odlično, kao i drugih ljudi kiji su išli kod njega. Da napomenem, da ne znam da li radi novije pumpe, ali pumpe starije generacije stvarno radi dobro.

Kolega sa duznim postovanjem,ali skroz suprotno misljenje imam o tom majstoru,znam bar deset traktora koji imaju pumpe iz njegove radionice,sve je to delimicno prekrpljeno,jer pumpe su bile skroz lose i zapustene,pa on tu nesto i donekle prekrpi ali to nije ni izbliza kako treba da bude... Kad se sve to odradi kako treba,traktor mora lepo da pali,dobro da vuce i da normalno trosi,a on namesti jedno od toga i to donekle,ili da pali,ili da vuce ili da trosi normalno,ali jos ni jedan nije namestio da uklopi sve tri stvari... Meni inace treba neki majstor koji radi sve vrste pumpi i svih proizvodjaca,dok ovaj iz slovca samo prica da moze kao i Raka iz Ljiga,ali to su sve "majstorcici za krpljenje" bez obzira koliko dugo godina rade... A kad imam problem sa imt-ovim pumpama za to postoji covek u Arandjelovcu koji je radio i radi samo imt i imr program,strasno posten i dobar majstor,i on kad uradi imt to je zmija od traktora,ali on nece ni da pogleda a kamoli da radi pumpu na primer od rusa,kejsa,zetora itd,jednostavno i iskreno kaze "ne znam oko tih pumpi nista i nemoj mi nositi u radionicu necu da je otvaram jer mogu napraviti gore",i to cenim kod nekog kad kaze "ne znam" a ne ono sve moze i sve znam a na kraju prc,pa gledaj sta ces posle... ;)
 
Nazad
Vrh