IMT

iskren da budem nisam u toku sa tim,znam da se menjaju,ne bavim se masinskom obradom tako da sve sto bih rekao slagao bih,ako se neko bavi masinskom obradom zna,za blok znam da neam busenja nikakvog
Kad se kupe nove suve hilzne one nisu obradjene na tacnu meru,zato kad se ubace na masinskoj obradi ide busenje na tacnu meru,a mokre hilzne kao na mojem ursusu su na tacnoj meri i idu u kompletu sa klipovima i karikama i bocnama.Kad sam radio generalnu,brat Mirko uzeo stanglu i usao u kanal,cekic od 5 kila i poizbijao stare hilzne,sve lepo ocistio i opet cekic i drvo i nabio nove.Uradio generalnu cas posla a motor nismo ni skidali.
 
znam da su u lasti radili sa nekim sirovim hilznama na tom sistemu,sada sa ovim stvarno ne znam da budem iskren,znam da se kod masinaca odnese na obradu blok oni rade izbijanje i nabijanje hilzni,ravnanje bloka i glave kao i obardu radilice a sta rade sa hilznama stvarno nikad apitao nisam,ja sma stvarno mislio da se hilzne ne obradjuju,ali eto novog znanja,zato i sluze forumi da saznamo ono za sta nismo u toku :)
 
Ja sipam Bison Hyperflow 20W-50 jer su to ipak stari motori i leti se radi i na preko 40 stepeni. Maximu sam par puta usuo u traktor ali je to davno bilo i koliko se secam, sve je bilo ok sa tim uljem.
Ako ti traktor trosi 1l ulja dnevno onda ga slobodno nakarici jer je S44 za to predvidjen. Mi pod pojmom karicenja podrazumevamo zamenu karika, letecih lezajeva, proveru klipnjaca, proveru glave i po potrebi obradu.
Nov motor na novom traktoru ako trosi ulje ili nije jos razradjen ili jednostavno nije dobro odradjena obrada delova kada su sklapali nov motor, nema tu nikakve mudrosti.
 
Izgleda da ipak nije dobro uradjen motor,premda ta potrosnja koju ja pominjem nije velika bar tako mislim,


uradjen motor iako,h ta
 
Ja sipam Bison Hyperflow 20W-50 jer su to ipak stari motori i leti se radi i na preko 40 stepeni. Maximu sam par puta usuo u traktor ali je to davno bilo i koliko se secam, sve je bilo ok sa tim uljem.
Ako ti traktor trosi 1l ulja dnevno onda ga slobodno nakarici jer je S44 za to predvidjen. Mi pod pojmom karicenja podrazumevamo zamenu karika, letecih lezajeva, proveru klipnjaca, proveru glave i po potrebi obradu.
Nov motor na novom traktoru ako trosi ulje ili nije jos razradjen ili jednostavno nije dobro odradjena obrada delova kada su sklapali nov motor, nema tu nikakve mudrosti.

Molio bih objasnjenje kako je neki motor predvidjen za karicenje a kako neki motori nisu? Recimo da onda m34 "nije predvidjen" sta se desi ako se preventivno stave nove karike i lezajevi?
 
niko nije spominjao razbusivanje,jer se na generalkama radi izbijanje starih hilzni i nabijanje novih na presama nema nikakvog busenja i razbusivanja po blokovima,jedino kracenje klipova,ravnanje glave i bloka kao i obrada radilice,nista drugo.ostalo sklapa majstor,e jedino sto majstor moze da zezne a desava se da pukne karika prilikom montaze,a masinac moze samo da pogresi u kracenju karika i ravnanju bloka da pogresi mere recimo mada mislim da je tesko moguce ali da se desi jedino se moze desiti to,a to ako se desi vidi se odmah cim se sklopi motor da nemoze da okrene,sve ostalo je greska majstora koji montira i fus delovi,a ti komso vidim da si iz Krusevca daj molim te reci mi gde se kod nas u KS mogu naci originalni delovi za generalnu
Ja nisam neki veliki strucnjak za mehaniku ali sam zanat ucio sedamdesetih godina kod privatnika i danas se ne bavim profesionalno tim poslom radim jedino za sebe i prijatelje . Koliko su mene ucili da se karike ne krate to sad prvi put cujem verovatno to samo profesionalci rade ,inace tu postoji honovanje i tusiranje i jos pojedinih sitnih caka koje svaki majstor cuva za sebe zanat se ne uci nego krade. Necu mnogo da polemisem oko toga sto se tice delova Petar Drapsin i Indiski a masinska obrada za Krusevac Aca Nastasijevic.:ppozdrav:
 
Svaki motor moze da se karici :osmeh: ali to nije to,to ce trajati veoma kratko u vecini slucaja,jer kada odu karike odu i cilindri koji skoro uvek dobiju elipsast oblik i onda dzaba nova karika kada nemoze da pokrije svuda hilznu,Karike se menjaju ako su ispucale pa pustaju ulje i trose isto ako su hilzne ostecene nema svrhe sve rasturati jer bolje odmah uraditi obradu kakvu takvu nego vratiti sve staro,novi lezajevi na neobradjenoj radilici nece dugo trajati pod uslovom da je ostecena jer ako nije nema potrebe da se menjaju.svaki motor moze da se krpi i prepravlja i skoro svaki IMT motor trosi po malo ulja jer to su stariji motori kvalitetni su ali traze odrzavanje.Moja Rakovica 60 ima 7000rh evo sada sam napravio 70rh u poslednjih 10 dana potrosila je mozda 200grama ali to je vise izbacila na semeringu napred i na kompresoru jer tu malo vlazi oduvek a ovako niti duva niti trosi ulje,mozes deset dana da radis a da nevadis merac,ja kontrolisem svakog dana za svaki slucaj.

- - - - - - - - - -

Karike mogu da se krate i da se budze i nabudzuju ali to nije to,desava se da nemoze da se nadje originalana karika pa onda mora da se skrati za milimetar ali to samo kada se nesto budzi.kada se radi generalna nema greske sve pasuje fabricki tamo gde treba.to valjda svako zna
 
Nisam mehanicar ali citam i pratim sve sto me oko mehanike zanima i ne bojim se sarafati apsolutno po nicemu. Sto ne znam, pitam i tako...

NO sto se kracenja karika tice, imas milijun videa na internetu sto se i kako radi i recimo kad se sastavlja motor za auto, postoje odredjeni zazori koji moraju postojati na sastavu karike te specijalne, fine, tanke turpijice ili brusilice s kojima se karika krati do potrebnog zazora. Jedna toyota ili honda su ipak milijardama svjetlosnih godina ispred ostalih sto se zazora i tolerancija tice i vjerujem da oni znaju sta se i kako treba raditi.

Ovo sto se po rakovicinim motorima radi, to je macji kasalj ako gledamo globalno. Prosti i jednostavni motori gdje se nema sto puno i zeznuti prilikom remonta dok god se postuju svi predvidjeni koraci pri tom poslu.

Smeta mi samo sto ispada da su svi djelovi koji se kupe u trgovini za remont ovih nasih motora precizno izradjeni na mjeru na kojoj trebaju biti i to se samo sastavi i tera a oni Japanci, sta oni znaju, pa turpijaju novu kariku...
 
Za anlaser moze da bude vise razloga zasto ne okrece brzo i u zargoru "reze" kad pali. Uglavnom je los automat (bez obzira sto je nov ili relativno nov) mada moze da bude i do bendiksa.
 
Imas vise vrsta Alnasera brzi,spori,zavisi koji traktor ako je spor on tako i radi deluje kao da zateze a u stvari tako radi.ako su mu cetkice dobre i namotaj,rotor i stator onda verovatno fali nesto trece,mozda bude slab kabal od akumulatora ili ako su caure menjane pa je napasovano tesno,ima mnogo sitnica koje zezaju.ja sam meni vezao na 24v,kupio sam traktor sa brzim alnaserom ali bio je na 12v ali nesto mi sporo verglao problem je bio sto je on 24,bar tako pise na njemu,rasturao sam ga par puta da ga ocistim i menjao sam bendeks par puta jer su loseg kvaliteta,evo vec dve godine na 24v pali kao mina.
 
u pitanju je brzi ceski alnaser

- - - - - - - - - -

imt 539 2006god
to bi trebalo da bude brzi 539 nosi brze alnasere,proveri debeo kabal kada verglas,mozda nema dobar kontakt pa gubi napon.ima druga stvar sto je mene mucila ako bendeks pridje blize zamajcu onda hoce da zateze,sve zavisi dal ima lufta u srafovima ja praktikujem da olabavim alnaser malo samo da ne klima pa onda zaverglam na kratko i on se namesti gde je nabolje ali to mora pazljivo da se radi,radio sam to vise puta i na autu i traktoru bavim se mehanikom tako da mi to nije strano.
 
David vs Golijat
dsc00200.jpg
 
Nazad
Vrh