IMT

sto se razrade tice (ja nisam ni bio rodjen) davne 1976 moj deda kupio novog 533 pa dao caletu mom 17 godina imao tada da ga razradjuje i aj cale da se proseta do morave i naravno zaglavi ga u Moravu,slajfovali sta nisu rtadili sa njim menjali se vozaci,sto se kaze gazili ga ko tudjeg sve gas na maksimumu
naravno samo ga ukopali i nasadili
tu je i prenocio i da vas ne slazem kako kazu da je nadosla voda i to ukopavanje sto je bilo do pola motora i vise
taj traktor je orao drljao i radio sve moguce i nemoguce sat mu je stao na skoro 6000 cr a generalna radjena tek posle 24-25 god
tako da o razradi mogu na osnovu ovog caletovog iskustva da kazem da je on uradio sve sto nije propisano po upustvima i nije bilo problema
e sad jel sreca ili vec sta ja ne znam ali za ovo znam provereno
 
Motor ne DUVA na cijev mjerača nego izbaci po koju kapljicu dok radi,pritisak je pri temperaturi od 70 stepeni na 1200 obrtaja na 4 a na leru na 3-ci.Niko nije ni rekao da duva.Ako bude problema ima i majstora ko ga šiša,kupi novo lupaj glavu,kupi polovno opet lupaj glavu jebe... to.
 
Motor ne DUVA na cijev mjerača nego izbaci po koju kapljicu dok radi,pritisak je pri temperaturi od 70 stepeni na 1200 obrtaja na 4 a na leru na 3-ci.Niko nije ni rekao da duva.Ako bude problema ima i majstora ko ga šiša,kupi novo lupaj glavu,kupi polovno opet lupaj glavu jebe... to.

Druze samo vozi i uzivaj, kupio si nov traktor.... A ti sto ti pricaju da je los motor, verovatno malo zavide, pa da ti odmah kazu da ne valja traktor...
 
Motor ne DUVA na cijev mjerača nego izbaci po koju kapljicu dok radi,pritisak je pri temperaturi od 70 stepeni na 1200 obrtaja na 4 a na leru na 3-ci.Niko nije ni rekao da duva.Ako bude problema ima i majstora ko ga šiša,kupi novo lupaj glavu,kupi polovno opet lupaj glavu jebe... to.

То је номална појава,вози трактор нормално и уживај,за све што се поквари у наредне две године имаш гаранцију,невидим разлог за нервирање а кошије нека лече љубомору празним причама
 
Potpisujem sto su @pocerina i@vasovac napisali ,i nemoj da ga previse mazis u razradjivanju.
Sto rekao majstor (i drugar) kod kojeg odrzavam moje masine ,nema tu sta da legne ,ako je leglo pri montazi kako treba leglo je ,a ako nije nece leci ni u razradjivanju.
 
Ja nakon generalne na 565 sam isto bio u nedoumici kako ga najbolje razraditi, ali reko mi majstor samo nek ga ne šparam, da ko će se razletiti motor razletit će se i na pol gasa ili na punom gasu, tako svejedno!

Generalna rađena u fulu, znači sve novo, ganc nov motor nakraju bio i ja lagano prvih 10-20 sati i onda tamana došla žetva i ajmo u transport, vuko je dnevno po dve ture od 9t na silos i nazad i tu je natuko još oko 20 sati pa izmjena ulja i evo ništa mu nije.

Motor je suv, jedino slini ispod šipke merača konastantno od generalne i vidi se da malo duva na odušak i nakon teškog posla izbaci koju kapljicu ulja na odušak, ali u globalu ulja ne fali i ne troši ulje, na 200 sati potroši toliko ulja da padne nivo na šipki od MAX oznake do polovice.
Da vam budem iskren to men brine ni najmanje i ne sekiram se, traktor puca od snage i dobro ide.
 
To ispod sipke meraca je boljka i kod R 65 ,a sto se razradjivanja tice ja mislim da je to fora proizvodjaca da se mane otkriju sto kasnije po mogucstvo posle isteka garantnog roka.
 
da kazem da se mogu sloziti sa ovim sto je napisao ovo
jer prosta stvar je kao kod agregata za polivanje ili motora za polivanje sve jedno
jedan i drugi imaju pumpe koje i sami znate rade sa vodom u radu bez vode stradaju pumpe
bas me inetresuje jel neko od vas razradjivao nove agregate ili pumpe za polivanje na leru?
koliko ja bar znam za poslednje 2 god sam kupio 2 nova motora z apolivanje naspem ulje,gorivo i pravac na vodu i gas sto veci i do sad aproblema imao nisam
isto tako sam radio i sa novim motorom na frezi (motokoltivatoru) par min na leru sa povecanjem gasa,zamena ulja namestanje moticica i u zemlju na punom gasu ;)
ako radi radice ako ne radi nece raditi,sta ima tu da naleze da se zakopava i sl
znam gomilu nadri majstora kod mene kod kojih nesto naleze po 6 meseci i nikako da legne ako radi radi,ako ne radi lepo u startu tesko da ce kasnije da legne nesto (samo ne znam sta da legne) pa niste vi namestali delove koji imaju po sebi tragove odlivaka i hrapave vec glatke i polirane delove i tu nema sta da nalegne,jedino ako cekaju da se zakopaju lezajevi ili karike,meni su 2000-e na 533 radili generalnu,i mi kao pametni aj da zamenimo sve,lance,lancanike (sto je najveca mogyce greska) to ne treba menjati nikada jer originalni n epostoje to moze samo neko da vas laze da ih ima originalno nema vise nista i ispostavi de da je pogresno obelezen jedan od lancanika,promenio sam klackalica broja ni sam ne znam dok nismo ustanovili da motor prezubljuje bas zbog te greske nel\ke indiske,turske ili ko zna cije mini fabrike u supi nekoj iz koje doalze svi delovi ventili se utisnuli u klipove i jo sto sta ostetilo verovatno,dzaba arzrada dzaba sve kad sama generalna kod nas nemoze da izdrzi 3-4000 sati.mozes da ga razradjujes kako hoces isto ti se hvata to mu je radni vek
 
Kako onda objasnjavas da smo u istom selu kod istog majstora nas dvojica na istim motorima radili generakle s potpuno istim djelovima. Moj 539 se razradjivao toliko sto je doteran 20km od majstora pjeske na pola gasa bio u slabom transportu po selu i prvi posao malciranje s malcerom i tako dva tri dana za redom. NISTA mu nije bilo sve je "sjelo" odmah kako treba i evo okrenuo je bas u proljetnoj sjetvi 1000 sati od generalke bez ikakvih intervencija.

Drugi slucaj je 540 koji je isao kod istog majstora (cuven i dobar majstor u mom kraju) i kad je covjek doterao 540 kuci na auspuh mu CURI frisko ulje i slijeva se i obgorjeva po ispusnoj grani... Prvih 70 radnih sati nije mogao nasmagati ulja na sto ga je majstor ubjedjivao da to nije nista, da to motor jos nije "sjeo" na svoje mjesto, neka ga samo razradjuje i da ce to curenje prestati kad se sve namjesti. Tako je i bilo. sve sjelo na svoje mjesto, covjek ga je razradjivao eto sto je morao nekih 100 sati bas da bude siguran i radi traktor ko da je novi...


Jednostavno sto se razradjivanja tice, kako se kome potrefi. Trebalo bi po mom misljenju IMT i ostale istocne proizvode makar u pocetku prva 2 rezervoara isterati bez opterecivanja u transportu i laganoj voznji i tako. kasnije teraj kako to srce zeli...


I, da umalo sam zaboravio. Kazes, ne mecu se grubi odlijevci vec polirani djelovi u motor. Ja kad sam isao traziti sto cu ubacivati u motor isao redom gledati klipove i gledam Petar Drapsin i indijski u usporedbi. Drapsin je uredan, uglancan ispoliran bas kako kazes, dok je indijski na dodir grebao i imao je mat sivu boju, nije se nigdje sjajio. Otvarali smo vise indijskih klipova i svi su takvi bili pa sam se ipak odlucio na Drapsina.
 
Pozzz,danas namirio na 8 r/h i još radi:osmeh: nije još crko.Vožnja do maksimalno 1700 obrtaja u kratkim intervalima i ako me uši služe (a trebale bi jer sam dobro klopav) sve ljepše radi.Idemo do 10 ili 12 sati i prva izmjena ulja i filtera a dalje po uputstvu.Hvala svima na savjetima i sugestijama.pozz
 
Svi pricate o kvalitetu delova o dobrim majstorima a niko od vas nije pomenuo masinsku obradu motora a ta operacija kod generalne je najbitnija ,ako busac cilindar prosiri na razbusivanju ni zlatna karika nemoze da pokrije taj zazor i eto ulja na izduvnoj grani. Znaci mehanicar koji sklapa motor nemora biti kriv za sve ali bi trebao sve da prekontrolise prilikom sklapanja .znaci kvalitet masinske obrade je zakon u mehanici ako se tu ne otpostuju sve tolerancije ni sveti mehanicar nemoze da ispravi.
 
Reduktor kardana na IMT-549.


eanza8.jpg



Zbog sporijeg kardana izvađena klasična osovina i ugrađen reduktor.
 
први сервис,штеловање вентила,кочница и замена уља ради се на 50 сати
 
Nazad
Vrh