IMT

Danas sam igrom slučaja bio sa jednim majstorom koji radi IMT 5106-5136 traktore i kroz priču došli smo do famoznog konusno tanjirastog,čovek kaže da se od kamiona MAN uzmu zubčanici dorade i da tu više nema smrti...
sad pošto čuo po to i prodao,možda neko zna nešto više o tome
moj rodjak je na 5170 stavljo neke zupcanike od mana a neke od nekog raskupusanog johana
 
Zasto prednja vuca ne bi radila? Samo je velika greska sto je na tim traktorima prednji pogon automatski, pa tek kad krenes zapadati, onda se ukljuci a traktor koji je s prikljuckom tezak 10 tona to je veliki minus.
 
Moze, samo su svi oni dolazili a automatskim ukljucivanjem. Nekome se pokazalo super, a na brdovitom terenu ni ne pomisljam vise na oranje bez stalno ukljucenog prednjeg pogona...
 
Na brdovitom terenu oranje bez prednje vuče je badava trošenje goriva i paćenje mašine. Može ono i samo sa zadnjom vučom ali prednja vuča dodje kao da te šlepa još jedan traktor. Kao što je Savoris jednom rekao za svog rusa, kad mu uključi prednju vuču kao da jedan 539 povuče :)
 
Zasto prednja vuca ne bi radila? Samo je velika greska sto je na tim traktorima prednji pogon automatski, pa tek kad krenes zapadati, onda se ukljuci a traktor koji je s prikljuckom tezak 10 tona to je veliki minus.
Mozda se i ne secam dobro diskusije.... Da mi ovaj vetar ne j.b. antenu od interneta potrazio bih tu pricu ovako moram da se odjavim do daljnjeg.
 
I kolega je nosio za obje Brene reduktore kod majstora u Sr. mitrovicu. Rade bez greske... Nacuo sam nesto da je jedan ovdje iz Pozege uspio to sam napraviti, tako da je iskoristio neke zupcanike iz reduktora kardana s 560 valjda... Po prici da sve super pase i da nema problema i moze ukljucivati/iskljucivati prednji pogon kako mu volja... Ne znam je li ovo istina ili nije ali je dugo vremena proveo na Breni i napravio je dosta preinaka na tom traktoru, tako da vjerujem da zna sta radi i sta prica.
 
Ja cu to sebi sam da prepravim s automatskog na ručno ..
Nije to nikakav problem ako se bar malo razumije neko u mehaniku...
 
na tom 5170 se automatski ukljucuje prednja vuca kad ore po blatu prednji tockovi kopaju dok nedjodju do tvrdog a onda iskljuci a u sledecem momentu opet ukljuci pa smo mu skinuli kardan
 
Inace, na 577 se automatika ovdje proslavila kao glavni i odgovorni krivac za kidanje poluosovina i reduktora na prednjim pogonima... Pogotovo kad se tanjura u proljece nepodrljana njiva, pa prednji tockoviskacu svaki za sebe a zadnji kopaju u rastresitom zemljistu, ili pak oranje uvratina, pa se ukljuci pa se skljuci i tako stalno u prvom prolazu na uvratinama...

Preradi se na rucno i nema vise problema s prednjim pogonom, a radi i u rikverc, sto kod automatskog ukljucivanja nema.

Preradi se na rucno i vise nema problema s nicim.
 
Prednja vuča na traktoru nebitno koje koje vrste ako je mehanički prenos i ako je manuelna može da vrši lakša opterećenja na menjač i transmisiju ako nije angažovana odnoso u esploataciji. U dosta slučajeva moramo da je imamo na umu i da je ne isforsiramo jer posledice su fatalne zato manje gas da pritiskamo u kritičnim situacijama u ostalom ja ne bistrim vodu nego bih da skrenem pažnju i sam znam da je manuelna kao izvedba u prednosti jer gura u rikvercu što kod automatske nije sučaj ali automatska ima prednost što rasterećuje trasmisiju a kad vam nije potrebna ona je isključena mada bih da istaknem da automatska je izvedena da se uljučuje kada je procenat proklizavanja 8% u praksi bi to bilo sa grajfera na grajfer zadnjeg točka što i sam mislim da nema čoveka koi može da odreaguje i da oseti dali je potrebna da se uključi ili ne ali ona je tu i radi svoj posao osim što ima tu manu da negura u rikverc mislim da radi odlično .naročito je nekorisna za traktore koji imaju na sebi utovarnu lopatu .
 
gle ovog prosvetitelja ,pa slabo mislis to sto negura u rikverc to je najmanji problem jer traktor neobavlja ni jednu tesku operaciju u rikverc prikolice ne racunamo i neradi odlicno to je jedan od naj vecih promasaja imt-a i bilo koje fabrike koja je pravila traktore sa prednjom vucom kad to u setvospremanju prvi prohod pocne da cima samo da zaplaces
 
E, vejo, svaka cast, dao si odlican primjer.. stalno cimanje je propast za ovaj tip prednjeg pogona... Onako je prednji trap stalno "utegnut" i nema cimanja... A ako cemo iskreno, nisi bio na pravom brdu kako mi se cini s traktorom pa ne znas koliko je bitna u rikverc, kad te gura pun berac kukuruza nizbrdo, ti stisnes kocnicu, a ono koci, ubacis u rikverc, aon ide... ma MILINA... kod automatskog ukljucenja kao da i nemam prednji pogon.
 
bobo nije kod mene ravno a radio sam sa dosta duplaka (imt,utb,zetor,same,torpedo...) i sto se tice toga da je potrebna za spustanje tereta to stoji ali retko ces ti da navozis prikolicu u rikverc po njivi uzbrdo a konkreto mislio sam na imt 5170 a sa njim nikad necces vuci berac prikolice ok ali rodjak sa njim vuce 7t a to njije za njega nista
 
Nazad
Vrh