IMT

Jbg sad,mislim da bi ga usporio,jer 5 om ide ko 3 om 560 mozda i gresim,vazno je da mora da se mena i zadnjak. Tj tanjirasto konusni a ne samo menjac

Poslato sa ATU-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Ako na 577 staviš trobrzinca ićiće sporije jer mu je K/T 6/36 (ako se dobro sećam) a na trobrzince ide 11/39 (takođe ako sam dobro zapamtio).
 
Nemoguce je ubaciti sinhrone u IMT nesinhronizovani menjac zato sto je to menjac sa kliznim zupcanicima, a sinhroni menjac zahteva da zupcanici ne budu klizni constant mesh tj stalno uzupceni medjusobno.

Mislim da ovaj video odlicno objasnjava razlike:
Vredi pogledati i za onog ko ne razume engleski, jer je sve slikovito objasnjeno.

Ne znam kako je na vecim traktorima, ali meni na 539 jako fali brzina izmedju 2. i 3. Korak izmedju njih je jednostavno preveliki. Na ravnom ili blagoj nizbrdici nije problem, ali ako je blaga uzbrdica jako je tesko presaltati bez krcanja... Razvucem 2. i kad hocu da prebacim u 3. dok padnu obrtaji traktor mnogo uspori, a ako ne sacekam krci. Saltam uvek duplo kvacilo. Iz 1. u 2. i nazad kako hoces, bez problema.
Vozio sam Tafe sa 4-stepenim menjacem i on ima brzine bas ovako rasporedjene, 2. je ista, 4. je za nijansu brza od 3. na IMTu, a 3. je negde izmedju, i to je taman kako treba.
 
Na 539 je jos I nekako uskladjeno.
Da vidis na 560 ili Rakovica...
Prva spora za spremanje, druga pa prebrza. Isto je tako I za setvu., Za berac I takve stvari je isto lose hvali brzina izmedju 2. i 3. spore.
 
Poslednja izmena:
To nije 577 ;)

Po pitanju trobrzinac VS pet brzinac UVIJEK je 5 brzina bolje... za vas u ravnim krajevima ne znam, ali znam za moj. za 2x14" da ore kako hoće fino, lagano da se ne pati, 1. na 5-brzinskom mjenjaču idealna. 560 sa 16.9 gumama nazad u 1. direktnoj prebrz za 2x12" plug... Ovdje se 5-brzinac baš zbog sporije 1. i 2. brzine pokazao bolji i korisniji od trobrzinca.
Petobrzinac je kesa spram trobrzinca bar kod mene u ravnom
Ako je 3 brzine 1 ores 2 spremas
Ako je 5 brzina
1 spora za oranje
2 pre brza
Za setvospremac 2 spora 3 brza
Imas 4i 5 koju nesmes redukovati

Poslano sa mog Moto C koristeći Tapatalk
 
Zna li neko prenosne odnose petobrzinca ? Ili broj zuba ulaznog para i svake brzine pa da izracunamo

Bilo bi dobro da korak nije veci od 10ak % od brzine do brzine
 
Nazad
Vrh