IMT

Zanimljiv...

Kolika poteznica covece... Nikad nisa video te zglobase da vuku prikolice... :osmeh:


Nije klateca poteznica namjenjena za vucu prikolica vec teskuh vucenih prikljucaka (sjetvospremaci, tanjurace...) Inace bilo je slika po forumu da zglobasi (gdje ih jos ima u pogonu) vuku kamione iz blata u prevozu repe i vuku i prikolice do asfalta ako kamioni ne mogu ni uci u njivu...

Inace, ovdje su rijetki zglobasi za vidjeti pa sam ih uglavnom vidjao samo na slikama ali prvi puta vidim udvajanje tockova s ovim "lijevkom" a da nema krune za udvajanje tockova.
 
MA znam ja sta se kaci na poteznicu sve ali ja ih licno nikad nisam video da vuku prikolice pa zato sam i napisao vise iz sale..
 
A zar nije bilo piosano u ovoj temi da su IMT zglobasi "lenstine i mrzine kakve nema i da na malo mokrom nisu mogli ni sami sebe da pomere iz mesta"???????
Mnogo ovaj moj mozak moze da upamti.
 
Iskreno, ja to nisam procitao nigdje. Cuo sam za dosta slucajeva gdje zglobasi rade s podrivacima, teskim drljacama, tanjuracama, sjetvospremacima a u blatnim ubjetima ih pale da idu izvlaciti druge sto su pozapadali.

Ima i na youtubeu i po internetu slika i videa gdje zglobas izvlaci i kombajne i prikolice...
 
Nije klateca poteznica namjenjena za vucu prikolica vec teskuh vucenih prikljucaka (sjetvospremaci, tanjurace...) Inace bilo je slika po forumu da zglobasi (gdje ih jos ima u pogonu) vuku kamione iz blata u prevozu repe i vuku i prikolice do asfalta ako kamioni ne mogu ni uci u njivu...

Inace, ovdje su rijetki zglobasi za vidjeti pa sam ih uglavnom vidjao samo na slikama ali prvi puta vidim udvajanje tockova s ovim "lijevkom" a da nema krune za udvajanje tockova.
Da li neko zna jel moze sa ovim "levkom" ili sa tom krunom da se naprave dupli tockovi na 5136?
 
Realno ovi veliki ruzno izgledaju, mi volimo IMT ali izgledaju bas neracionalno, moglo je to i kompaktnije, kabina na sredini,motor strci napred. Ovaj je sav ocerupan, verovatno je generalka 10.000 eur... Mada mercedes motor,ako nije mnogo unisteno i redovno odrzavano isplati se svakako, verovatno vuce plug sa 8-10 pluznih tela, poore hektar za 5 minuta :)
 
Evo ovako,560(1980-1985)malo neokretan,gume napred 7,50-16 pozadi 16,9-28,lose kocnice ali prepravi se na mehanicke i odlicno koci,bucan u kabini,u oranju,tanjiranju je sila,ore kako zelis u milimetar,moze da vuce tanjiracu 28 veoma lako uzbrdo(probao sam OLT),menjac pouzdan 3 brzine,konusno tanjirasti,hidraulika i ostatak prakticno za 100 godina,motor kao na 558 i rakovici 60,veliki hladnjak ima staje 16 litara vode u sistem,dobro hladjenje,praktican vucnik pozadi na lako skidanje i pomeranje gore-dole,nema nozni gas treba ugraditi(nije tesko),propinjanje onako,teze se podize napred ali ja sam moj za 2-3 meseca bar 10 puta lansirao metar uvis,mislim da ima dobru vagu izmednju prednjeg i zadnjeg kraja.Uglavnom traktor za krupne radove,oranje,tanjiranje,prikolica,silokombajn,po meni nije univerzalan.....Ako kupis 1985 god oni imaju fabricki hidraulicni volan,noviji tip svaki ima hidro volan.Imaju brzi i spori na kardanu(kod mene je brzi i inace jako lako i jeftino se vraca na standard brzi kardan)

Rakovica 65(1984-1992)okretna,napred gume 6,00-19,pozadi 14,9-28,dobre kocnice,dobra u tanjiranju,u oranju ako neznas da koristis pravilno njen hidraulik zaboravi na to,nepreciznost(vecina i nema ispravan hidraulik,sve to pohabano i sjebano zbog ljuckog faktora)ako je rakovica 65S to je ona novija s hidro volanom,e ona vec ima malo bolji hidraulik,laksi za odrzavanje,nema mehanizam za reagovanje,ima samo ventil kod opruge(mnogo bolje resenje)menjac pouzdan 3 brzine ali je krut pa nemoze da se salta bas kao IMT,konusno tanjirasti prakticno za 100 godina,napred je laka,podigne se sa celom garniturom tegova samo tako,ja sam je lansirao u vazduh bar milion puta,ako mislis da radis u sumi ili neka potezanja pravilo kod rakovice je samo sporohodne brzine,3 spora i podize se ali ide,ako potezes prvom brzom uzbrdo lako mozes da je prevrnes na sebe,kod IMT 560 mozes kako hoces da potezes i tu se razlikuju,kardan je spor na rakovici, ako nemas osecaj na kvacilu zapalis lamelu samo tako,kod rakovice nema pola kvacila kao kod IMT-a,kod nje ili pustas ili stiskas,pricamo kad se poteze sa traktorom.Rakovica je univerzalan traktor,moze da sparta,da prska,da radi u vocnjaku,i te stvari,pregledna je u voznji,zgodna za okrenuti,resenje vucnika pozadi je za moj pojam katastrofa,smeta vecini prikljucaka a tesko se skida,srafljenje u trup je jako lose resenje,ko radi u sumi to pocupa samo tako(a i ja sam:osmeh:),motor na rakovici 65 je odlican na palenju ali je malo jaci potrosac goriva u odnosu na motor 558,560,rakovica 60.

Eto mozda sam nesto propustio.
E svaka tebi cast bas sam ovakav precizan odgovor i hteo da cujem iskreno i iz iskustva.I sto je najvaznije bez favorizovanja ednog ili drugog.Bas me cudi da 560 ima lose kocnice.Kod nas ljudi vise vole rajku ali se meni vise svidja 560.Za manje radove imam 539 njega nikada nebih prodao ovo sam mislio samo za sumu ali te kocnice su problem
 
E svaka tebi cast bas sam ovakav precizan odgovor i hteo da cujem iskreno i iz iskustva.I sto je najvaznije bez favorizovanja ednog ili drugog.Bas me cudi da 560 ima lose kocnice.Kod nas ljudi vise vole rajku ali se meni vise svidja 560.Za manje radove imam 539 njega nikada nebih prodao ovo sam mislio samo za sumu ali te kocnice su problem
Kocnice se za 200 eura preprave na mehanicke i posle mozes da ga okreces na kocnici kao 539 ili rakovicu.
Posto je tema IMT da napisem,ako kupujes 560 obavezno da ima gume 16,9-28 a ne 14,9-28,vazno je da ima napred orginalne gume 7,50-16 a ne neke sportske od kombija pa je prednji kraj zaboden u zemlju.I da ima rotacionu bos pumpu,ostriji na gasu.
 
Nema veze to sa godinama.Ja kad sam kupovao traktor gledao sam nekoliko komada stari i novi tip i video sam i stari tip sa roto pumpom,a i sa linijskom.Isto tako i novi tip sa linijskom,a i sa roto pumpom.
Nego vidim da ti treba za sumu,a i ja sam za to kupovao i mogu da ti kazem da je dosta neokretan 560 i jos lose kocnice.
 
Nazad
Vrh