IMT

Ma ja ovde citam,po nekima bi morao da ga saltam ocima ili mislima da ne dohvatim rucicu menjaca inace ode mast u propast.:osmeh:
Od cega su nasadili u fabrici konusno tanjirasti na 51xx?
 
@sinisa1979

Na brzinu sam video sliku, hvala na ispravci! Zupcanik pored oznacenog je gonjeni, oznaceni zupcanik je gonjeni zupcanik kardanskog vratila.

@mirko 015

Srce kao i kod manjih IMT traktora a konusno tanjirasti par nisam siguran ali mogu proveriti.
 
No problem Bubu. Konusno tanjirast štima od 539 tj 6/36 ili 6/37 al ne znam tačno koji je od 539.... I nisam sto posto siguran ali mislim da može i jedan i drugi par da se ugradi. Toliko dozvoljava prednja vuča. Ono što znam da ne može a to je kon. tanj. od 558 (mislim da oni nose 9/3:cool:. Tu se pogubi odnos prednje i zadnje vuče pa se mora skinuti kardan da bi se trak. mogao voziti. Inače sa tim k i t od 558 51xx ide oko 55-60km/h i nema šanse da iste uništi jer taj par "nosi " na 2.5 zuba a original na 1z.
 
Pih vidi smajlija u prethodnom postu.... Trebalo je da piše devet kroz(/)tridesetosam. Inače mislim da sam se zaje.o .... ne ide 9 nego 11 zuba konusni u kombinaciji sa 3 8 zuba tanjirastim. Tačan podatak mi nije pri ruci al pre će biti da je ovo drugo tačno .Mirko jeste dif od ferdže ali ferdža nema bočne reduktore a ovaj ima i to u odnosu ako se dobro sećam 6:1. 6x se okrene dif a točak 1. Mada nisam siguran 100%.... Znam da ovi manji imt imaju odnos 4:1 Rus i rajka 5,5:1 a za veći imt nisam siguran. Zato može dif od ferdže da istrpi 6-aka. Jedno vreme...
 
Konusno tanjirasti od 539 na 5106 nemoze duze od godinu dana da izdrzi jer je slab dok originalni moze i 5-10god i vise da traje. Kod nas u Vrbasu kada su se omasovili IMT51xx pojavijo se i jedan"majstor" iz N.Beceja i poceo da ugradjuje konusno tanjiraste od 539 kod nekih gazda je dva puta u godini ih menjao i vazda su bili krivi traktoristi po njegovome dok ga nisu raskrinkali,a onda je tako slavno prosao da kad ide kroz Vrbas samo projuri ne zaustavlja se.A imao sam prilike da gledam 5106 sa kon.i tanj. od 558 taj je isao brze od rusa 82 ali mu je trobrazni plug bio misaona imenica za zimsko dok je u ugarenje isao prodat je jednoj putarskoj firmi kojoj je trebalo da vuce cisterne sa vodom.
 
Ma koji rus 82? Jedino one sa 18.4x38 gumama i motorom od mečke. Standardne traktore je skidao ko od šale!
 
Mislim da uz redovno servisiranje i redovnu zamjenu ulja te jednom u 5 godina da se otvori mjenjac i pregleda samo vizuelno i po potrebi da se zamjeni svi lezajevi, taj traktor ce to kod svakoga iole ozbiljnijeg zaraditi... Evo, kod mene ce orati i kako mi se cini samo to, moooozda sjetvospremac dobije, no nije ni to sigurno. Sta da se zivciram s 549 na 60kj zemlje i dvobraznjakom? Svaku 5. godinu mislim da taj traktor to zasluzuje jer najveci dio posla je bas na njemu.

Ovdje, a vjerujem i tamo kod vas, to svi samo teraju i teraju dok ne stane, veliki je problem sto sacica ljudi zeli mjenjati 60l ulja u mjenjacu makar svake trece godine, ipak se radi o teskom traktoru za teske poslove i tu nema mjesta nemarnosti i neodrzavanju, Pojedu se zupcanici i lezajevi od tereta i u normanom ulju, a kamo li nece u potrosenom.

Sve sto ste napisali stoji, po pitanju saltanja, ja ne znam sto ti Mirko radis, ali na Breni je rucka mjenjaca mal te ne dugacka metar, a mjenjac je radi rasterecenja dodatno ubrzan, dakle zamisli sta ce se desiti na bilo kom traktoru kad 5-6 puta na silu ubacujes u brzinu. Mora zupcanik otkinuti pa da je ne znam od cega napravljen. Brena nije njezan traktor, sve dok se prema njemu njezno odnosimo. Ako ce se trgati, i izivljavati nad njim, nece sastaviti godinu bez sarafanja, to je sigurno.

Mislim da to nije traktor za svakoga i da onaj koji ga kupuje ili s njim radi mora imati malo soli u glavi pa da se tao prema stroju i ponasa.

Ne znam sto je tocno prethodni vlasnik radio s mojim traktorom, ali znam da je vukao dvobraznjaka 14" i tanjuracu 32 diska. Jedina mana je sto je taj traktor od odrzavanja vidio samo tocenje goriva i krpanje gume...
 
Jedan sinhron na mom Maseeyu kostao kao nekoliko zupcanika na zetoru .Radio oba kod mene.Komsija menjao iglicasti na pogonu prednje vuce u zupcaniku na 5136 .Prosao jeftinu.To je velika prednost imt zetor ,rus, ursus.Cena i pristupacnost delova.Pa ko voli nek izvoli .A zapamtite sve je gvozdje i sve se moze pokvariti.
 
Ljudi video sam na poljo forumu covek koi je modifikovao imt 558 i reso sve njegove manje ,a meni najbolja to sto je ugradio vazdusce kocnice.Znam samo da vazdusni klip pokrece mehanicke kocnice a nista mi vise nije jasno.Ako bi mi neko obasnio kako je to moguce prepraviti ili makar ugraditi hidraulicne koc.NAJVISE ME INTERESUJU ODGOVORI ISKUSNIH MAJSTORA KOI SU TO VEC RADILI
xaqd8n.jpg

pa neznam bas koliko je pametno raditi kočnice na te vazdušne cilindre.bilo šta da se desi ili otkaze i gubis kočnice načisto.a ima tu dosta stvari koje mogu da otkazu.na leru kompresor slabije pumpa,creva,ventili,klipovi....a verujem da nije teško na njemu da se urade hidraulične kočnice ali zasto to raditi ako već dosta ljudi prepravlja 560 na mehaničke.jednostavno kod mehaničkih ima manje stvari koje mogu da otkazu.ili radi ili ne nemoze nista odjednom da ti crkne bas tek tako
mislim ako ti bas zelis nije problem vrlo lako se to prepravi na hidraulične samo pokupis delove od nekog 560 i ugradis kod tebe sve na sraf pasuje mozda nadjes nekoga pa se i menjate.
vidim da je ovaj izvario polugu menjaca sa desne strane a sta mu je sa reduktorom?

ja sam juče konačno stigo da zatvorim moju kabinu pozadi.ugradio sam pleksiglas ispod zadnjeg prozora i na dole lim iznad poluga bas kao na ovim novim kabinama.još samo da nabavim neku veliku gumu da ukrojim i sve prekrijem, nema toga ovde moraću da skočim do Vulkana oni imaju raznih oblika i dimenzija.biće zadihtovana odlično već sada je razlika neverovatna.a dogodine ravan pod
i stepenice sam uradio.ima sada dva stepenika da mogu normalno da udjem izadjem
ako nekog interesuje slike moze sutra
 
Spasoje, ili je petljano po menjacu ili ti se samo cinilo... 5. spora i 4. spora su jaaaaaako slicne u brzini rada... Recimo iz 4. u 5. i iz 5. u 4. bez kvacila kad god hoces traktor ni ne cukne... Za one koji ne znaju na IMT 51xx 4. nije sinhronizirana a 5. je...

Montoya: Meni se cini da je ovo oranje oko 20cm dubine u dosta susnim uvjetima... vjerujem da bi i moja Fahreta mogla tako orati, ali bolje mir. ono s mog videa je 30 cm duboko i nema ni govora da uopce saltam u brzohodne. Moze biti da je tvoj traktor jaci, posto vidim da imas Perkins motor a ne IMR...
Da,dubina je 20-22cm,to je orano za setvu pšenice,mada isto tako ide i 27-28 koliko orem "duboko"...
motor je kod mene IMR,otkud ti to da je perkins?
što se tiče šaltanja,menjač na breni se lakše šalta nego na 577,bar na mojim traktorima
jedina zamerka koju imam na 5106 je mala razlika između 4 i 5 brzine,najviše mi smeta u transportu,mogao bi biti brži...
 
ma ne trebaju meni te hidraulične sta ce mi, meni su ove sasvim dobre.meni se ne svidjaju ni one ni ove vazdušne.ja sam samo odgovorio kolegi miodragu mozda on hoće da se menja njemu se ne svidjaju mehaničke
 
Ima covjek i reduktor i mjenjac izvucene gore, ovo sto se na slikama vidi je samo "kuciste" mehanizma za rucke mjenjaca. Takodjer je i kardan gore, reduktor, komande hidraulika, sve mu je na hrpi. Hidro volan, zracne kocnice, nozni gas... Ima tu svega ;)


MONTOYA: Nisam ja rekao da se tesko salta, nego se lako salta posto je rucka dugacka i onda ako u okretanju lagano ides naprijed i lijeno ti je stisnuti kocnicu i na silu ga saltas u rikverc, pa tako u laganom hodu saltas naprijed, strasne sile se dogadjaju u mjenjacu i kolega je bas u okretanju tako uspio otkinuti kompletan zupcanik s osovine... Trzaji su pre veliki a lako se ubaci u brzinu i desi se pizdarija...

Meni brena u transportu ne treba, jer je na 120km puta popila dosta goriva, tako da ne vidim ekonomske racunice da bih s njom obavljao bilo kakav transport... Koliko moj mali zmaj nakosi, toliko 549 stigne i odvesti, dok jednu prikolicu odveze, ja drugu na njivi nakosim i nema nikakvig zastoja a silos je oko 12km daleko... Velika prikolica i brena su za mene (kako bar sad na to gledam) nepotrebno ulaganje, cak se i lomim dal mi treba sjetvospremac za nju ili ne, radije bih na 549 ugradio motor od 558 i nema problema...

To sto mi ukazuje da je engleski motor gore je cinjenica da imas siroki auspuh, a takve velike auspuhe su imale samo brene s engleskim motorima. 5136 je imala i prigusivac koji je zaklanjao pola vidnog polja za razliku od IMR motora koji je imao samo cjev direktno iz turba. Ovo je 100% tocna informacija koju mi je rekao mehanicar iz IMT-a koji je bio specijaliziran samo za 51xx i vece IMT traktore. Ili ti je mjenjan motor ili je mjenjan auspuh...
 
Montoya ubrzaj 4-tu. Ah da ,kočnice... što su toliki problem hidr ili meh kočnice kod imt-a? I jedne i druge kad središ traju godinama.
 
Bobo,nisi me razumeo,kad sam rekao nije teško nisam mislio da je nije teret ubaciti u brzinu nego da menjač ide kao u sir,tj. retko kad da "zakrči",šalta se kao auto...
Motor je fabrički IMR,pretpostavljao sam da misliš zbog auspuha on stavljen od 5170-rogonje,bivši gazda je hteo da ga izmesti da bude kao na rogonji pa je odustao...
ja sam moju doterao takođe 120 km potošila je oko 40-45l na punom gasu
do ove godine vukao sam kamionsku prikolicu sa 577,ove godine kad smo krenuli moje da vršemo pukne mi crevo od ulja za kompresor pa sam kačio prikolicu za 5106, kad sam se vratio sa silosa pogledao gorivo vidim da je potrošio približno kao 577 s tim da mi je neopisivo lakše vući s brenom nego s 577
tako da je sav transport je radio 5106 umesto 577...zato mi malo smeta ta 5 brza,mogla bi biti malo veća bar kao na 577
da mi ne treba 577 da vuče berač komotno bi ga mogao prodati...ma kakvi nema para da ostanem bez sedmice pa makar stajala :osmeh:
Siniša,pre bih ubrzao 5-tu
Evo kako je čovek izmestio auspuh,tako nešto slično sam i ja planirao da uradim...
http://www.njuskalo.hr/traktori/imt-5106-oglas-5000301
1246cd217679566.jpg
[/URL] [/IMG]
 
Bobo, ako ces ti svakih 5 godina otvarati menjac da bi menjao lezajeve i proveravao sve-to je u redu ali po svemu sudeci ti neces napraviti vise od 500 radnih sati za tih 5 godina a da se otvara menjac i da se ceprka po njemu svakih 500 radnih sati nije nikako posao jer se i to ulje u menjacu po prirucniku menja na 1000-2000 sati u zavisnosti od modela i proizvodjaca traktora gledano u globalu. U Vojvodini mozda svaka 10. do svaka 20. Brena ima srecu da prodje kao tvoja, obicno svaka pravi 300-500 radnih sati godisnje. Evo cistog primera-moj drugar Tesin je napravio ovog meseca za 7 dana 100 radnih sati a plug nije jos poceo da vuce, jos je tanjiraca zakacena za traktor.

Sada sam gledao podatke na Brene, prenosni odnos glavnog prenosnika je 5,66 : 1 sto znaci da je u originalu konusno-tanjirasti par 6/34.
 
Poslednja izmena:
Imas pravo, nece se brena ni kod mene naraditi kao ni kod prijasnjeg vlasnika... moje zemlje radim za sad oko 40kj od cega je breni pristupacno 30-ak, mozda i vise... ostale nive ili su male ili nepristupacne, pa cu njih raditi i dalje s 549. Svake druge godine tetkovih 26kj u dvije table preoravam i sijemo neku ekolosku djetelinu, tako da i to brena odradjuje i za to je ove godine i doterana. da tetkovo nisam morao ove godine orati, jos bi cekali s velikim traktorom.

Svako toliko meni osobno ne bi bio problem otvoriti mjenjac i malo po njemu procackati, pogotovo da mi se traktor u sezoni ne gasi i da radim nesto puno zemlje s njim. kod mene brena rasterecuje 549 koji je do sad tukao preko 500rs godisnje...

MONTOYA:Eto, auspuh je mjenjan ;) Moje isprike... Nisam se jos naviknuo na Brenin rezervoar koji je gore uzi nego dolje, pa ne znam ocjeniti koliko jos goriva imam u traktoru, je li na pola ili je pri kraju, pa cu morati rezervoar isprazniti i izbazdariti neku drvenu letvu na svakih 10l da znam na cemu sam. Do sad smo s brenom poorali 26kj tetkovih, nasih 8kj za psenicu i 8 kj sam poceo orati na 30cm i ovih dana nastavljam. goriva je otislo dosta, ali onako od oka mi racunica ispada ispod 15l/kj, ali opet...

Citaj jos jednom, nisam ni ja rekao da se tesko salta, uljece mjenjac "ko u sir", samo kazem da treba polako s ruckom, da ne vrijedi siliti saltanje, ako slucajno i zakrci.

Za sad ne bih isao u transport, jer mi nije potrebno, kad izmjerim potrosnju u oranju, ako budem zadovoljan izmjerenim, pokusat cu do proljeca nabaviti neki sjetvospremac za nju. da li ce biti s oprugama ili s klinovima, svejedno je, zemlja je lagana, pa sto prije i povoljnije naleti.

Sve u svemu s traktorom se nadam da nece biti problema, jer nece biti opterecen iz dana u dan.
 
Nazad
Vrh