Cena košnica sa pčelama

Немогуће, мора да има.
Јави се у пчеларско удружење и питај, сигурно ће ти рећи.
 
Nasao sam juce jednog profesora na sajmu cveca , trazimi 40e za roj na pet rama , nisam pitao dal je sa maticom , jel moze da bude bez matice ? jel mogu za tu cenu da ocekujem da ima maticu?
 
Мислим да је скупо, 5 евра је рам роја до сада био, по правилу се купује минимум 5 рама, наравно са матицом.
 
Proizvođači rojeva na koje sam mislio jesu pčelari koji neće više da proširuju pčelinjak. Oni onda od društava koja krenu u rojenje, naprave nekoliko nukleusa i posle prodaju društva. Cena od 40 eura za roj je trenutno naša realnost, za one koji ih sad traže. Kod nas se nije moglo naći već krajem marta, sve je bilo rezervisano. Sada je zaista teško naći rojeve, tako da ta cena nije nimalo čudna trenutno.

Kad preuzimaš rojeve vidi samo da matica dobro radi, da je leglo lepo složeno, ćelija do ćelije. Ja do sad nisam ima priliku da vidim da mlada matica loše radi, ali su mene tako savetovali kad sam ja počinjao da pčelarim, pa samo prenosim te savete.
 
40 евра је много, сачекај да прође багрем па узми за 25-30. Матица млада, квалитетна, се подразумева. Теби и овако рој у багрему ништа не значи, а после ако га узмеш имаш сасвим доста времена да га развијеш у пристојо друштво до зиме. Не бацај паре и пусти причице за децу.
 
Proslog leta kupio sam 3 roja posle bagrima mojim pcelama sam dodao jos 10 drustva od jednog koji je radio sa pcelama .Ovih 10 drustva su dobivena iz programa donacije izbeglica,drustva su bila slaba pihranjivao ih je20tak dana .Dva drustva su uginula.Moja dva drustva su bila puna kao brod sa po 12 rama trece sa 10 rama rec je o DB KOSNICAMA.Njih je odrzavao moj ortak.Juce kada sam i ja bio na pregledu u mojim kosnicama ima dva rama meda u dve a u trecu nije ni izasla pcela u noj dole u dlodistu ima 2 prazna izvucenim sacima i jedan sa startnom osnovom za razliku od kolege koji ima 3 kosnice sapo 4 rama meda, polevom, 6 ili 7 rama legla i u polu nastavku juce 7 polu nastavka.Moja malenkost pita vas iskusne pcelare sta je u pitanju,nije mi jasno gde je greska i sta mi je ciniti
 
@ Simic
  1. Koliko su ti košnice imale pčela prilikom prolećnog pregleda, a kolko imaju sada ?
  2. Da li si selio pčele na neku pažu ove godine ili možda u blizini ima neki teren koji su pčele mogle koristiti za intenzivnu pašu ovoga proleća ?
 
@ Simic
  1. Koliko su ti košnice imale pčela prilikom prolećnog pregleda, a kolko imaju sada ?
  2. Da li si selio pčele na neku pažu ove godine ili možda u blizini ima neki teren koji su pčele mogle koristiti za intenzivnu pašu ovoga proleća ?
Prilikom pregleda 20og aprila imala su moja moja tri drustva po 6 rama legla to sam ja pregledao sa mojim komsijama koji imaju oko 700 drustava ikoji su konstantovali da su mi ok.Evo danas po podne sam otisao ponovo sa istim komsijama kada su pogledali samo su se nasmejali i rekli da tokom naredne nedelje trebalo bi da razrojim oni ce mi dati tri matice i moja drustva da preselim u svoj plac.odveli su me na njihov pcelinjak kako bi mi pokazali koliko su mi bila jaka drustva.trebala su da imaju po 3 polunastavka luna meda i oni su predamnom stavljali cetrti polunastavak.Sto se tice selidbe to kod mene nije potrebno da nije zahladnelo za 3 dana komsije kazu bilo bi idealna bagremova pasa.
 
A gde ja da se raspitam da uzmem 2-3 kosnice ali da je blizu Backog gradista? Ima li neko nesto povoljno da ponudi za novog pocetnika :D
 
Najbolje se raspitati kod pčelara u kraju gde uzimaju košnice, ovi što se nude na Internetu ne mogu drugačije do kupaca.
 
Ima kod mene u komsiluku covek prodaje vise drustava DB su kosnice drustva u dobroj kondiciji pcelar vec vise od 50 god ali zbog sotarosti ostavlja samo 10 drustava mislim da ima 89 godina a cena je oko 80€ mislim da nije puno skupo
 
Cena košnice

Koja je cena košnice sa maticom i rojem na pet ramova ove godine?Da li se prodaju pčele na kilogram i koliko je po kilogramu?
 
Nazad
Vrh