Cena košnica sa pčelama

dino92

Novajlija
Učlanjen(a)
7 Sep 2009
Poruka
5
zanima me koliko se krecu kosnice sa pcelama.hvala
 
Sad ti nije baš sezona ni za kupovinu ni za prodaju :cool:
Inače cena u Srbiji ti dosta zavisi od vremena kad kupuješ :cao:
 
Sacekaj prolece i vidi tada. Inace nove kosnice sa antivaroznom podnjacom i zbegom se krecu od 40 - 50 eura, komplet sa nastavcima odnosno polunastavcima, ramovima podnjacom zbegom i poklopcem.
Kada kupujes povedi nekog iskusnijeg pcelara sa tobom, za svaki slucaj. ::namigivanje::
Pozdrav
 
To je toliko rastegljivo da je teško precizno reći.Sve zavisi,kakva je košnica,društvo a pod pretpostavkom da je sve dobro to je 80-100 eura tu cena zavisi i od vremena kad se kupuje,od koga se kupuje jer se jeftinije može proći gde je rasprodaja pčelinjaka zbog najčešće smrti pčelara.Trebao bi znati šta i kada hoćeš pa videti po oglasima šta se nudi.Opet kažem da varijanti ima dosta a od toga i cena zavisi.
 
Po leglu Joco , po leglu. Matica ionako ništa ne radi , samo "trpa" leglo , a ako i to ne radi odmah je pridavi. Samo ti je još rano da kontrolišeš , al kad otopli na prvom pregledu proveri kakvo je leglo i koliko ga ima.
Ali opet nikad nisi siguran 100% , imaš ovde moje iskustvo od prošle godine , matica mlada , tek oplođena , leglo ko lutka , a pčelice vukle matičnjake ?! Pa budi pametan - imaju one neku svoju logiku :cao:
 
Izvini Joco na maloj šali i nemoj da se ljutiš.Normalno da ovde svi hoće da pomognu , u skladu sa svojim mogućnostima , a moja primedba na pogrešno mesto gde si postavio pitanje je bila krajnje dobronamerna da članovi i gosti ne lutaju besciljno po forumu. Naprimer i ovde je pogrešan deo foruma za tvoje pitanje jer ko pročita naslov "Cena košnica sa pčelama" ne očekuje da će tu naći nešto o maticama , te ako ga ne zanima cena košnica "preskočiće" temu , a možda ga baš zanima nešto o maticama.Nadam se da se slažeš sa mnom :cao:
A sad ću pokušati da ti odgovorim , mada sam ti dosta toga rekao i u prethodnom postu.
Dakle da bi procenio kvalitet matice moraš prvo da vidiš leglo , za "godište" potrebno je da vidiš i samu maticu , a za sve to je potrebno da otvoriš košnicu . Sada ti još nije vreme za otvaranje.
Po pravilu matice se obeležavaju bojama po odredjenom ključu (za prošlu godinu je bila zelene , za ovu plava , a za 2007 je bila žuta) i to ti je najsigurnija metoda da odrediš starost. Što se tiče kvaliteta matice treba da vidiš leglo. Leglo mora biti kompaktno , dobra matica ne ostavlja prazne ćelije saća , zatim poklopljeno leglo mora biti ravno - ni ispupčeno ni udubljeno , ja volim da kažem "lepo na oko ili ko lutka" :cool: i ne treba da imaš previše trutovskog legla.
Što se tiče količine legla to ti dosta zavisi od doba godine , a i od vrste rama koji koristiš jer nemaju svi ramovi istu površinu , a samim tim ni broj ćelija.Ne znam koje košnice imaš ni koliko , ali najsigurnije ti je da uporediš količinu legla u bar 3 košnice pa ako u jednoj imaš osetno manje legla , verovatno je da tu matica nije baš kvalitetna.
Inače , najbolje je da nadješ nekog iskusnijeg pčelara u okolini i zajedno napravite pregled i tad će ti sve biti mnogo jasnije.Neke stvari je lako pokazati , a teško objasniti rečima. A ima tu i dosta sitnijih finesa koje se "ukapiraju" radom i vremenom.
Nadam se da sam ti bar malo pomogao , a ako sam nešto preskočio , siguran sam da će me neko već dopuniti , a ti slobodno postavi pitanje ako treba nešto razjasniti :ppozdrav:
 
Dragane mnogo ti hvala na iscrpnim informacijama u vezi matice sada sam pronašao na tvom profilu odgovor na moje pitanje i jako sam zadovoljan a što se tiče postavke teme tek sam se ukljućio na forum pa se nadam da ću se
snaći oko postavki tema i njihovom mjestu
Toliko veliki pozdrav iz Šipova grada na Plivi........... ::spreman na sve::
 
interesuje me koliko mogu da kostaju kosnice sa pcelama starinske. dimenzije oko 60x50x70? molio bih za pomoc
 
Moze, postoje specijalizovane knjige koje se bave dvomaticnim pcelarenjem, ja imam jednu od Ferida Velagica.
 
Dejan I je napisao(la):
Moze, postoje specijalizovane knjige koje se bave dvomaticnim pcelarenjem, ja imam jednu od Ferida Velagica.
Ako imaš u elektronskoj formi , zakači na forum.
I ja se malo bavim dvomatičnim pčelarenjem (za probu , u dve košnice ) , pa bih voleo da vidim šta piše u knjizi :cao:
 
Interesujeme koliko kosta da se kupi kosnica puna sa medom, znaci slobodno napisite i da kosta 200, 500 evra ili koliko god
 
Cena košnice sa jednim društvom kreće se oko 60 eura, i na to dodaš količinu meda u košnici i tako ćeš dobiti tu cenu.

Inače se podrazumeva da prilikom kupovine dobiješ društvo koje ima nekoliko kilograma meda u košnici, recimo pet, pa i više, pošto je to neka osnovna rezerva u slučaju da bude neki malo duži kišni period.

E sad me interesuje, šta će ti puna košnica sa medom. Jer ako te zanima kompletno razvijeno društvo sa recimo 10 kg pčela koje je spremno za suncokret, onda je i cena takvog društva prilično veča od osnovnoga paketa.
 
E sad me interesuje, šta će ti puna košnica sa medom. Jer ako te zanima kompletno razvijeno društvo sa recimo 10 kg pčela koje je spremno za suncokret, onda je i cena takvog društva prilično veča od osnovnoga paketa.
[/quote]



10 kila pčela je mnogo . Težina do 6 kg dovoljna.
 
Nazad
Vrh