Spremanje rakije od jabuka

A gde naći selekcionisani kvasac ili bilo kakve druge kvasce osim ovog za hleb??
 
Pala kisa danas,i otisao sam da pokupim malo jabuka sto je opalo za svinje,nisam bio par dana..i kad sam dosao,kad nisam pao u nesvest,2/3 jabuka je opalo!!E,sad,imam 3 jabuke koje su malo vece,da li se isplati pokupiti to sto je opalo,verovatno je zeleno dosta,i pomalo trulo,jer nisu prskane,i peci rakiju???Jos sam klinac,do sada nisam pekao rakiju,pa mi je palo na pamet da pokusam sa tim...
 
Slobodno ubacuj u kom. Ali obavezno odvoj trulo i gledaj da budu čiste (pranje), bez zemlje. Iseckaj ili samelji, ali bez košpica mlevenje. malo više vode, šećera (3-5%) i to je to. Ne moraš uvek da čekaš da opadne voće da bi bilo dobro za pečenj. Kod mene je šljiva skroz zrela za kom ali je još bila na drvetu, pa sam je otresao. Kao kad proveravaš vlagu suncokreta, izabereš najsumnjivije (one koji deluju najzelenije) i proveriš.
 
Poslednja izmena:
Dobro proberi, pa operi. Dodaj selekcionirane ili prethodno umnožene kvasce, pa probaj. Nekako se mora probiti led. Ako ti je za utjehu, nisam se ni ja prvi put baš nešto proslavio. :osmeh:

- - - - - - - - - -

malo više vode, šećera (3-5%) i to je to
Ponekad treba malo pogledati i kome se daje kakav savjet, pogotovo ovakav. Stanke jeste rekao da nikada nije pekao rakiju, ali je propustio da kaže ono što mu piše na profilu. Zanimanje: student poljoprivrednog fakulteta,smer vocarstvo i vinogradarstvo. :haha:
 
E, jbg. Neću sad svakom ko piše na sajtu proveravati profil. Ko je? Šta je? Šta studira? Pitao je, pa sam u poruku odma' upisao osnove da ne bude zabune posle. Ako se on uvredio zbog te preporuke ja mu se onda izvinjavam.
 
Ma nije akcenat bio na provjeravanju profila ili na bilo kakvoj uvredi, nego je meni bila smiješna slučajna veza između savjeta iz citata i profila osobe kojoj se taj savjet daje, pa nisam mogao odoljeti. :osmeh: Ono u stilu:" Uči pile koku kako se prave jaja".
 
Pa jesam student poljoprivrednog fakulteta,ali tek zavrsavam prvu godinu studija,daleko sam jos od diplome,a inace se ranije nisam interesovao oko toga,do skoro...sad kad sam poceo ne mogu znati sve odjednom,zar ne???Nema potrebe da se uvredim zbog bilo cega,a nekako je glupo sad pozivati nekoga na oprez zato sto je ovde mozda neko iz te struke,pa da treba izbegavati pricu o seceru...
Inace,predstavio sam se tamo gde treba,a malo je glupo sad da na svakom postu pricam kako sam student poljoprivrednog fakulteta,smer vocarstvo,malo je glupo,zar ne,koga interesuje,neka ode na profil sa podacima,zbog toga i postoje :)

P.S. sto se tice smera,moj smer se bavi proizvodnjom voca i vinove loze,a ne njihovom preradom,tako da sumnjam da cu ikada pricati strucno o ovakvim stvarima na fakultetu :) Hvala na savetima :)
 
Ne boj se bit će mjesta i za preradu, a pogotovo za hemijski sastav voća i grožđa. U moje vrijeme su i ratari imali prilike za stručnu priču o sličnim stvarima.
 
Pusti metil alkohol on ti nije interesantan nimalo. To se više radi zbog umanjenja drugih jedinjenja koja bi štetno djelovala na aromu. Odvaja se najčešće od 0,6 do 1,5% prvenca od zapremine stavljene u kazan, probavanjem, u zavisnosti od kvaliteta prerade i fermentacije. Kada prestane biti agresivno, resko, i gorko na zadnjem dijelu jezika.
 
Pozdrav ljudi, prvi put sam ove godine ostavio jabuke za rakiju , i kupio ``siromer`` , kako se koristi,koja cifra treba da bude na siromeru da se krene sa pecenjem rakije ?
 
Dobro proberi, pa operi. Dodaj selekcionirane ili prethodno umnožene kvasce, pa probaj. Nekako se mora probiti led. Ako ti je za utjehu, nisam se ni ja prvi put baš nešto proslavio. :osmeh:

- - - - - - - - - -


Ponekad treba malo pogledati i kome se daje kakav savjet, pogotovo ovakav. Stanke jeste rekao da nikada nije pekao rakiju, ali je propustio da kaže ono što mu piše na profilu. Zanimanje: student poljoprivrednog fakulteta,smer vocarstvo i vinogradarstvo. :haha:
Dobar si geber, mudar pre bih rekao...ko razume, shvatice
 
Pecem rakiju od kruske, nema te teme pa otvaram pitanje ovdje.
U principu problem je isti.

Kada se pece rakija od kruske (ali i jabuke) komina je gusta pa je trebam razblaziti da ne bi zagorila. Taj problem kod sljive uglavnom ne postoji jer je tu kom tecniji.

U ranijim raspravama je receno da nije dobro dodavati vodu u kominu jer kvari ph vrijednost, kolicinu etanola u komu itd. itd. Uglavnom nije pozeljno i tacka.

Po knjizi Slobodana Jovica patoka se ne bi trebala dodavati sledecem kazanu jer kako rece "ono sto je jednom odvojeno da ne valja ne treba ponovo dodavati u sledeci kazan".


Eh, sada pitanje sta je bolje tj. sta je manja greska:

1. Razblaziti kominu vodom kako ne bi zagorijevao

2. Razblaziti kominu patokom koja je preostala od proslog kazana kada se pekla meka rakija (znaci ono sto je islo poslije meke rakije koja je ostavljena za prepek)

:sta:


Iskustva, misljenja, savjeti....
 
Da ne ulazimo nepotrebno u priču o ovom ili bilo kojem drugom priručniku, koji je upravo i samo to što mu ime govori, bez obzira što ga i ja u mnogim dijelovima smatram dobrom i korisnom vodiljom za sve one koji ulaze u svijet rakija.
U takav kljuk, u konkretnoj situaciji, je najbolje dodati meku ili staru rakiju koja je čuvana u staklu, tako da ukupna smjesa stavljena u kazan nema veću jačinu od nekih 8-9% alkohola.
Pod dva bi bila patoka od kvalitetno obavljene druge destilacije.
Pod tri je voda, ali samo u krajnjoj nuždi ako se nema ovo pod jedan i dva, i to samo u prvi kazan dok se tako ne dobije meka rakija.
 
Nazad
Vrh