Spremanje rakije od jabuka

Kazan je 200 l al stane u njega 220 malo je rizično al j... moraš polako da ložiš vatru dog malo ne iscuri rakija.
2uh1sud.jpg
 
Кенгуре нисам мислио на табарку, већ на буре лево од табарке сиво, на њега сам мислио, а табарка би најмање два пута требала да буде већа од казана запремински, а наравно што је више то је боље, код нас је казан 120 литара, а табарка 400 литара... ::namigivanje::
 
to bure je od 200i a do njega je jedno drugo od 500 al se nevidi. poslacu sliku. kod nas ima na cevi posebna krivina za odvajanje metila, i to cu poslati sliku da vidite . prava stvar.
 
Danas stigla mašina za mlevenje jabuka, kada je sredim i ofarbam postaviću slike, motor 2,2 kW Sever 2850 o/min, dupli nož, msm da 1t melje za oko 20 minuta, pravljena je po skici jednog majstora iz Novog Sada, sa malim doradama.... :osmeh: ::super::
 
Da li iko od vas "protivnika dodavanja šećera" u rakiju zna šta je zaista rakija šećeruša ? Pošto vidim da svi vi pišete o šećeruši.
 
Dragi moj @matke

Ja znam sta je secerusa,a ko mi je i kriv sto znam..Video si,kada se postuje propisana tehnologija,kakve si rezultate dobio..sto bi rekao nas narod i ja i ti mozemo pred "Milosa" da izadjemo ("Milosa Obrenovica" - stara srpska poslovica kada nesto dobro uradis , a treba nekom da to prezentujes itd..).Elem,pre jedno 2 sata , "probao" sam Kalvados iz 1985 god. punjen u Sloveniji,a "sirovina" iz Grocke.Covek je moj prijatelj kome sam poklonio pre 2 godine moj kalvados i kojeg sam ja "popio" prosle godine.. i vec zaboravio za njega...Znaci,proba na licu mesta... kalvados iz 1985 i moj od pre 2 godine...Iz 1985.je boli glava...ali izgubile se neke arome jabuka.. nisam mogao da odredim sortu jabuka...kod moje je "ostao zlatni delises"...Sa ovim su se slozili svi "degustatori "...Znas, da sam mom kaladosu dodao 1/3 kabernea i malo ga oplemenio...vise tipova kalvadosa postoje...Ja preferiram ovaj iz jugoistocnog dela Francuske, na granici sa Spanijom... gde se malo dodaje i grozdje, tako da...Sto bi rekao moj prijatelj Nikola Kojo," postoje Cigani,pa Cigani ...pa Cigani..." itd...Jednom reciju , mi ovde , u Srbiji, po meni , imamo idelne uslove za rakiju od jabuka koje neki zovu "kalvadis"


Pozdrav svima koji vole rakiju od jabuka (ne volim da upotebljavam rec "kalvads")
 
Mišo druže znam da ti dobrbo znaš šta je šećeruša :osmeh: O kalvadosu sam čitao dosta, napraviću ga možda ove godine desetak litara, ali ne više, samo da imam za sebe i svoje dobre prijatelje, jer to zaista ne može da se plasira a tržište...:ppozdrav:
 
Evo današnjeg posla, prezadovoljan sam, slikano je u posudi od 50 litara iz blizine pa se čini da je malo krupnije, ali kao pekmez je ! :osmeh: ::super::
 
До колико гради да пуштам прву ракију из котла? За препек знам да иде до 15 гради, да испод не треба, али не знам може ли се квалитет ракије покварити и у првом вађењу?
 
Postovani,

@matkee, slobodno idi do 1 Grad u prvoj frakciji..(ili dok ima rakije)...Drugom i trecom frakcijom je doterujes, na cisto, na 10 kazana gubis 5-8 l dobre rakije..Jabuka ti izgleda predivno.Nadam se da si sproveo kompletnu tehnologiju , sumprisanje vinobranom, sel.kavsci ..itd..Bice to dobra jabukovaca.Samo , jos da imas 1/3 grozdja pa , pravi kalvados...hahahah


Pozdrav Misa
 
dfiskal vidim spominješ kvasce za jabuku, pa možeš li koji preporučiti. Pošto za 15 - 20 dana planiram samljeti 1 tonu jabuka u rakiju, više eksperimentalno. Planiram ovaku tehnologiju. Jabuke oprati i samljeti. Staviti u kacu i sačekati 24 do 48 sati da jabuke još malo omekane, pa ih onda iscijediti presom od 15 t koju trenutno pavim. Iscjeđeni sok pustiti da fermentira pa onda sve ostalo. Interesuje me dali bi u ovom slučaju kad sameljem jabuke trebao dodati nešto vode. Svaki savjet i sugestija dobro su došli.
 
Postovani @Sljivar..pocetak ti je jako dobar..Operes,sameljes.Vidi sliku od @matkee-a..bas tako maora da izgleda.Posle toga ides sumporisanje sa vinobranom..10 gr.na 100 jabuka(voca) i to odmah,ne cekati 24-48h.Izmeri % secera ,pre sumprisanja,u soku od te jabuke..Ako je manji od 18.6% (a jeste)..moras ga "oplemeniti" kristal secerom,obicno se ide oko 5-6 % (moze i 10%).Posto imas presu,vidi ako nadjes, grozdje na rinfuz..50-100 kg..lepo ga ispresuj,bez peteljki, i dodaj ovom samlevenom kljuka, da zajedno provru ( na dobrom si putu da dobijes dobar "Kalvados") .Koristi samo selekcionisani kvasac..(moze i za vino,i da je francuske proizvodnje)..Kolicina i nacin zasejavanja je na samoj vrecici..ili vec..Kace zatvori..i mesaj svakodnevno..da se ne napravi "pogaca"...Posle 11-15 dana kljuk je spreman za prvu destilaciju, i drugu ..itd.Moras da nadjes " majstora" za destilaciju..malo je zajebano...Posle fermentacije ..jabuke padnu na dno kace,tako da nije potrebo koristiti presu.itd.Jedino ako hoces "esenciju"..onda posle mlevenja..koristi presu..i na dobijeni sok primeni ovo sto sam ti napisao...



S postovanjem Misa
 
Ipak ću se odlučiti za "esenciju", a što se tiče dodavanja grožđa sad si me jako zainteresovao, iskreno nije mi uopšte palo na pamet. Jer mora biti neka određena sorta, mislim da mogu nabaviti jedino Frankovku, pošto kod mene ima jako malo proizvođača i to uglavnom proizvode za vlastite potrebe.
 
Postovani,

To su relativno male kolicine, mahom uzmi vinske sorte..Nemoj ici sa aromaticnim, stonim sortama..Mada mozes i sa njima,ako volis u "pozadini" ,mada se to retko desava, da osetis ,recimo, afus..ili tome slicno???,ali umereno..

Pozdrav Misa
 
Још једна ствар ме збуњује, да ли почетна 2-3 дцл. што потеку из котла одвајам приликом првог печења или приликом препицања. Или оба пута? Хвала на информацијама!
 
Nazad
Vrh